پر بازدیدترین مطالب

چرا نباید از آمریکا و انگلیس واکسن کرونا وارد کرد؟

 

 

تجربه و شواهد از درستی بی‌اعتمادی به کشورهای غربی همچون آمریکا، انگلیس و فرانسه در حوزه‌هایی همچون ارائه دارو و واکسن حکایت می‌کند.

با شیوع کرونا این ویروس ناشناخته و پر دردسر، تلاش برای ساخت واکسن مقابله با آن در قالب یک رقابت نانوشته در بین کشورهای دارای علم و تکنولوژی برتر آغاز شد. در این بین خبر ورود ایران به صف این کشورهای محدود هر چند در ابتدا از سوی بسیاری جدی گرفته نمی‌شد اما با گذشت زمان و مجاهدت دانشمندان ایرانی رنگ واقعیت پیدا کرد به طوری که علاوه‌بر تلاش پردامنه چند پروژه ساخت واکسن در مسیرها و با روش‌های مختلف، واکسن تولید شده توسط ستاد اجرایی فرمان امام در روزهای گذشته پس از موفقیت در تست‌های آزمایشگاهی و حیوانی وارد مرحله تزریق انسانی شد و تاکنون روند مطالعه بالینی آن رضایت‌بخش بوده است و امید است تا بهار و خرداد آینده واکسن تولیدی ایران به مرحله تولید انبوه برسد.

در برخی کشورها از جمله آمریکا، انگلیس، روسیه، چین، هند و... نیز پروژه ساخت واکسن_کرونا ادامه پیدا کرد و برخی از آنها به مرحله تست انسانی و سپس تزریق در بین مردم و گروه‌های پرخطر وارد شدند.

در این میان اما ساخت واکسن در کشورهای دیگر به طرز عجیبی تبدیل به وسیله‌ای برای برخی بازی‌های سیاسی و اهداف پشت_پرده علیه کشورمان شد. یک روز هشتگ واکسن بخرید را به راه انداختند تا این‌طور وانمود کنند که ایران با بی‌توجهی نسبت به مردم خود و البته نخریدن واکسن آمریکایی از قافله واکسیناسیون عمومی کرونا عقب افتاده است و یک روز تن ندادن کشورمان به قوانین زورگویانه FATF را مانع خرید واکسن از سوی ایران و ظلم در حق مردم قلمداد کردند. حال آنکه اولاً بسیاری از واکسن‌های موجود در دنیا به‌ویژه واکسن‌های غربی هنوز به‌طور واقعی امتحان خود را پس نداده‌اند و هر روز خبرهایی از مرگ عده‌ای در غرب به علت تزریق واکسن آمریکایی فایزر منتشر می‌شود و یا اینکه اصلاً داروها مشمول FATF نیست بلکه تحریم‌های ظالمانه مانع بسیاری از محدودیت‌های دارویی است.

این در حالی است که بین برخی چهره‌های پزشکی و کارشناسان نسبت به خطرات واردات بی‌حساب و کتاب واکسن کرونا و لزوم اعتماد به واکسن‌های تولیدی کشورمان تأکید کرده بودند اما برخی خبرها از برنامه‌ریزی دولت برای واردات واکسن کرونا و حتی پیش‌خرید آنها منتشر شده بود آن هم در شرایطی که هنوز نمی‌توان با اطمینان از ایمنی و بی‌خطر بودن این واکسن‌ها سخن گفت.

جالب آنکه اخباری منتشر شد که برخی خیرین_آمریکایی قصد اهدای 150 هزار واکسن کرونای فایزر به ایران از طریق هلال‌احمر را دارند! که همین موضوع نگرانی‌ها از احتمال برنامه‌ریزی برای آزمایش واکسن بر روی مردم کشورمان را تقویت می‌کرد موضوعی که در نامه اخیر زهره الهیان، پزشک متخصص و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس‌جمهور نیز به آن‌ اشاره شده بود.

آخرین مطالب