پر بازدیدترین مطالب

منتظر از نگاه عارف بالله مرحوم حاج اسماعیل دولابی

ما سه دسته منتظر داریم:

۱- کسی که از دور زیاد یاد امام می‎کند و انتظار دیدار او را می‎کشد تا علائم و آثاری از امامش ببیند، که فرموده‎اند: اَفضَلُ الاَعمالِ اِنتِظارُ الفَرَجِ: برترین کارها انتظار فرج است.

۲- کسی که آثار و جای پا و جلوه‎ای از امام را دیده است، که فرموده‎اند: فَاِنَّ ذَلِکَ فَرَجُکُم: پس به درستی که فرج امام زمان عجّل‌الله‌‌تعالی‌‌فرجه فرج خود شماست، یعنی انتظار و دعا کردن برای خود شما فرج و گشایش می‎آورد.

۳- اگر انتظار کامل شود و محبّت به حدّ کمال برسد، طوری می‎شود که حضرت علیه السّلام را در ظاهر ببیند یا نبیند، در یقین او اثر ندارد، بلکه در همه وقت با قلب خود مشاهده می‎کند. مثل پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلّم و اویس قرنی که به ظاهر اصلاً یک‌دیگر را ندیدند؛ امّا هرگز از هم جدا نبودند. امام سجّاد علیه السّلام می‎فرماید: اِنَّ اَهلَ زَمانَ غیبَتِهِ اَفضَلُ اَهلِ کُلِّ زَمَانٍ ِلأَنَّ اللهَ ءاتاهُم مِنَ العَقلِ وَ الفَهمِ وَ المَعرِفَةِ حَتّی صَارَتِ الغَیبَةُ عِندَهُ بِمَنزِلَةِ المُشاهَدَةِ: منتظران واقعی در زمان غیبت برتر از مردم تمامی ‎زمان‎ها هستند، زیرا آن‌قدر از جانب خدا عقل و فهم و معرفت پیدا کرده‎اند که غیبت و مشاهده برای آنها فرق نمی‎کند.