پر بازدیدترین مطالب

ویروس کرونا و گذران ایام قرنطینه همراه با مبلغین فرقه ها و عرفان های نوپدید

محمدحسن نجاری

در ایامی که آمدوشد افراد و ارتباط ایشان با دنیای خارج از منزل برای عموم مردم جهان، از جمله مردم کشورمان با محدودیت های قابل توجهی همراه شده است، مبلغین برخی از فرقه ها و عرفان های نوپدید در تلاشند تا از شرایط به وجود آمده نهایت سوءاستفاده را در جهت عضوگیری و جذب اشخاص (به خصوص نوجوانان، جوانان و زنان) انجام دهند.

سوال اصلی ای که در این باره مطرح می گردد، آن هست که مگر شرایط موجود دارای چه ویژگی هایی است که منجر به سوءاستفاده مروجین آیین های پوشالی از این دوران شده است؟

◾️ در پاسخ به سوال، ضروری است مهمترین ویژگی های این ایام را با هم مرور کنیم؛

  • محدود شدن ارتباطات خارج از منزل به موارد ضروری
  • وارد آمدن فشار اقتصادی قابل توجه به عموم اعضای جامعه و ایجاد شدن بحران در زندگی ایشان
  • ایجاد شدن حالت سر در گمی و استرس در بسیاری از مردم که منجر به تمایل ایشان به جستجوی آرامش در خارج از فضای مادی می گردد.

همانطور که روشن است، ایام مذکور به خودی خود شرایطی همچون  «دوران سرسپاری» را برای مبلغین این گروه های مخرب فراهم کرده است‌؛ دورانی که در عموم فرقه ها و با هدف انجام عملیات مغزشویی افراد انجام می گردد و طی آن ارتباط شخص با عالم خارج محدود و یا در صورت امکان قطع می گردد تا با استفاده از انجام برخی اعمال همچون مغزشویی و بیان عبارات ظاهرفریبانه در قالب دعاها و مناجات های عرفانی یا شیوه های نوین ارتباط با عالم معنا، شخص اندک اندک به عقاید فرقه متمایل و علاقه مند شده و با گذر زمان، ضمن پایبندی بدان ها، مبانی عقیدتی فرد به صورت کامل تغییر یابد.

نکته قابل توجهی که در خصوص ایام قرنطینه یا دوران شبه سرسپاری وجود دارد، آن است که در این ایام، مبلغین لزوما آگاهانه اقدام به انتشار افکار و عقاید فرقه ها و جریان های مخرب نمی کنند؛ چه بسیار افرادی که جملات و عبارات به ظاهر زیبا را برای دوستان و آشنایان خود منتشر می کنند، غافل از اینکه در پس همین جملات به ظاهر زیبا مبانی اعتقادی یک فرقه قرار داده شده است.

به عنوان نمونه برخی از مبلغین فرقه ضاله بهائیت که یکی از مخرب ترین جریان های فعال در کشور ماست، در گروهی خصوصی پیرامون سوءاستفاده مروجین این فرقه از ایام قرنطینه ابراز داشته: «در شرایطی که عده زیادی از مردم دچار غم و ناامیدی شده اند، باید شروع به جستجوی راه‌هایی برای الهام بخشیدن همشهریان، خواهران و برادرانمان در کشور باشیم. از آنجایی که همنشینی بین افراد محدود شده است، باید نگاهمان معطوف به استفاده از ایستگاه‌های رادیویی محلی و دیگر سرویس‌های پخش برنامه باشد».

بهائیان برنامه‌ای شامل تلاوت دعا و متون مقدس و بررسی نگرانی‌های مشترک اعضا جامعه اجرا می‌کنند. شنوندگان تشویق می‌شوند تا از دعا به عنوان یک منبع روزانهٔ انرژی معنوی و وسیله‌ای برای تأمل بر اینکه چگونه هر شخص می‌تواند رنج موجود در اجتماع را تسکین دهد، استفاده کنند.

بنابراین، فرقه ها و عرفان های مخرب به خوبی از ویروس کویید ۱۹ و شرایط منحصر به فرد ناشی از آن استقبال کرده و این ویروس را تبدیل به وسیله ای برای انجام مکالمه های عمیق تر با جامعه هدف خود نموده اند... از نظر مبلغین این جریان ها در این ایام ابتدا آموزش شستشو دست ها و بعد نوبت به شستشو مغز ها می رسد...

آخرین مطالب