پر بازدیدترین مطالب

تلاش هند برای تمدید معافیت از تحریم نفتی ایران


یک مقام وزارت نفت هند اعلام کرد کشورش پیگیر مذاکرات با آمریکا برای تمدید معافیت از تحریم‌های نفتی علیه ایران است.

تلاش هند برای تمدید معافیت از تحریم نفتی ایران
به گزارش سخن آشنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، یک مقام وزارت نفت هند اعلام کرد دهلی نو به مذاکرات خود با آمریکا برای اطمینان از تمدید معافیت از تحریم‌های واشنگتن علیه کشور‌های واردکننده نفت ایران ادامه خواهد داد.

این مقام هندی در حاشیه نشستی در هوستون، تگزاس اعلام کرد: دولت هند در حال گفتگو با آمریکا در خصوص ایران است تا معافیت (تحریم نفتی ایران) تا ماه می‌ادامه یابد. ما در حال گفتگو با آن‌ها هستیم، اجازه دهید ببینیم چه اتفاقی می‌افتد و بگذارید منتظر نتیجه باشیم.

اظهارات این مقام وزارت نفت هند پس از آن اعلام شد که روز گذشته مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در کنفرانسی در واشنگتن گفت که کشورش درصدد است تا میزان صادرات نفتی ایران را به صفر برساند. این در حالی است که هند در ماه نوامبر و در زمان از سرگیری تحریم نفتی واشنگتن علیه واردکنندگان نفت ایران جزء کشور‌های بود که از این تحریم‌ها معاف شد و به دنبال آن است تا معافیت خود را تا بهار آینده تمدید کند.

خبرگزاری رویترز چندی پیش به نقل از منابع آگاه گزارش داد هند همزمان با گفتگو با آمریکا برای تمدید معافیت این کشور از تحریم نفتی ایران قصد دارد به خرید نفت ایران به میزان ۳۰۰ هزار بشکه در روز همچنان ادامه دهد. آمریکا پس از بازگرداندن تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه ضدایرانی خود، برای ۸ کشور –از جمله هند– معافیت تحریمی شش‌ماهه صادر کرد تا این کشور‌ها بتوانند به خرید نفت از ایران ادامه دهند.

با وجود معافیت‌های ارائه شده (که در تاریخ ۴ مه -۱۴ اردیبهشت ۹۸- به پایان می‌رسد) به مشتری‌های بزرگ نفت ایران که شامل چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان می‌شوند، واشنگتن در حال فشار به این کشورهاست تا واردات نفت ایران را به صفر برساند . چندی پیش نیز خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد صادرات نفت‌خام ایران ژانویه سال جاری میلادی علی‌رغم تحریم‌های آمریکا، فراتر از حد انتظار بوده و در ماه فوریه نیز روندی ثابت داشته است.

برخی کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا، سطح صادرات نفت خام ایران به زیر یک میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کند، اما در عمل چنین اتفاقی نیفتاده است.
منبع:باشگاه خبرنگاران