پر بازدیدترین مطالب

نشانه هایی که دیده نشد، غرب در فشار برای اثبات ادعای حمله شیمیاییبرخی رسانه‌های غربی با ارائه شواهدی در ارتباط با انجام حمله و یا حادثه شیمیایی در شهر دومای سوریه، در صحت و اعتبار وقوع این حادثه تردید کرده‌اند.

سخن آشنا - برخی رسانه‌های غربی با ارائه شواهدی در ارتباط با انجام حمله و یا حادثه شیمیایی در شهر دومای سوریه، در صحت و اعتبار وقوع این حادثه تردید کرده‌اند. در تایید این موضوع خبرنگار شبکه خبری «وان امریکن نیوز نت‌وورک» اعلام کرد که پس از بازدید از مناطق ادعایی حمله شیمیایی در دوما و بیمارستان این شهر و مصاحبه با کادر پزشکی و مردم این منطقه، هیچ اثری از حمله شیمیایی واقعی مشاهده نشده و هیچ کس تأیید نیز نکرده است که حمله مورد نظر صورت گرفته است. پیرسون شارپ، گزارشگر این شبکه آمریکایی در توییتر خود با تأیید این موضوع نوشت: ۲۰ تیم خبری دیگر نیز همزمان در دوما به نتایج مشابهی رسیده‌اند.

این موضوع ارائه برخی گزارش‌ها به تازگی اعتبار آن چه از سوی غرب تحت عنوان حادثه شیمیایی در دومای سوریه مطرح شده، را زیر سوال می‌برد و بطور کلی تردید‌ها را از اساس در ارتباط با وقوع حادثه شیمیایی در شهر دوما دوچندان می‌سازد.

 

از سوی دیگر از آنجا که حمله موشکی اخیر آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه به بهانه حادثه شیمیایی دوما انجام شد، حال افزایش تردیدها در مورد صحت حادثه شیمیایی دوما که بویژه از سوی رسانه‌های غربی عنوان شده، به میزان بیشتری تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را دچار چالش خواهد ساخت.

 

ساکنان دوما: حمله شیمیایی ساختگی بوده است

در تازه ترین گزارش‌ها پیرامون حادثه شیمیایی دوما، یولی گک، گزارشگر شبکه تلویزیونی زد. دی. اف آلمان، با سفر به سوریه گزارش هایی از یک اردوگاه بزرگ آوارگان سوری فراری از شهر دوما پخش کرده است که در آن بسیاری از آن ها معتقد بودند حمله شیمیایی ادعایی هفتم آوریل از سوی گروه‌های مسلح و تروریستی ضد دولتی انجام شد.

 

به گفته ساکنان این اردوگاه، یک مرکز فرماندهی تحت کنترل داعش بالن هایی پر از گاز سمی کلر در این منطقه را مستقر کرده بود که در صورت حمله نیرو های دولتی منفجر می شدند و در نتیجه زمینه برای طرح اتهام دست زدن به حمله شیمیایی از سوی نیرو های دولتی فراهم می شد. ساکنان این اردوگاه به خبرنگار آلمانی گفته‌اند که قبلا تمریناتی در این منطقه انجام شده که در جریان آن افرادی در معرض گاز سمی قرار گرفته و با تصویر برداری از آن به عنوان شواهد حمله شیمیایی از سوی نیرو های دولتی منتشر شده است.

 

همچنین در گزارش دیگری در همان بیمارستانی که محل درمان آسیب دیدگان حمله شیمایی معرفی شده بود، پزشکان گفته‌اند کسانی که به عنوان قربانی حمله شیمیایی به این بیمارستان مراجعه کردند هیچ گونه آثاری از گاز سمی در بدن خود نداشتند. نکته قابل توجه در این گزارش‌ها، تهیه آن توسط رسانه‌های خبری اروپایی مانند زد دی اف آلمان بود که نشان می‌داد این بار یک رسانه غربی صحت و اعتبار حادثه شیمیایی دوما را زیر سوال برده است.

 

کشف انبار تسلیحات شیمیایی گروه‌های مسلح

اظهارات ساکنان شهر دوما در ارتباط با ساختگی بودن حادثه شیمیایی از سوی دیگر با یافته های اخیر نیرو های دولتی سوریه در این شهر هم راستا است که در آن نیروهای دولتی در بازرسی از منطقه موفق به یافتن چندین اتاق زیرزمینی شدند که تروریست ها از آن برای ساختن سلاح های شیمیایی استفاده می کردند.

همچنین مقامات روسی نیز یافتن مواد اولیه تسلیحات شیمیایی در دوما را تائید کرده و در این ارتباط الکساندر رودیونوف،‌ متخصص در تسلیحات شیمیایی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی "روسیه ۲۴" گفت، در زمان تفتیش دوما تیم ما آزمایشگاه ساخت تسلیحات شیمیایی و انبار این مواد را شناسایی کرد.

از سوی دیگر یک هفته پس از حادثه دوما، کانال خبری "زوزدا" روسیه اعلام کرد، موادی که از این آزمایشگاه کشف شده برای تولید گوگرد و گاز خردل استفاده می‌شود و در این زیرزمین علاوه بر آن مخازن حاوی ماده خطرناک کلر نیز کشف شده بود که مشابه موادی است که در حمله شیمیایی ادعایی در دوما مورد استفاده قرار گرفته بود و حال پیدا شدن مواد شیمیایی در دوما توسط نیروهای دولتی سوریه و روسیه، ادعاهای دمشق را در ارتباط با انجام این حملات توسط گروه‌های شورشی و مسلح تائید می‌کند.

 

حمله موشکی به سوریه همزمان با آغاز بکار تحقیقات بازرسان

در این میان آنچه بیش از همه حادثه شیمیایی دوما در سوریه را زیر سوال برد، حمله موشکی آمریکا با همراهی فرانسه و انگلیس به حومه دمشق بود. این حمله بطور دقیق در بامداد همان روزی انجام شد که قرار بود بازرسان تسلیحات شیمیایی سازمان ملل تحقفیقات خود را در محل حادثه آغاز کنند.

برای بسیاری این جای سوال بود که وقتی که دولت سوریه انجام تحقیقات مستقل را پیرامون ادعای حادثه شیمیایی مورد پذیرش قرار داده، حمله موشکی آمریکا به حومه دمشق همزمان با آغاز تحقیقات به چه معنا خواهد داشت؟

اگرچه حملات موشکی بصورت محدود و تنها چند نقطه سوریه را هدف قرار داد، اما وزارت دفاع آمریکا پس از پایان این حملات مدعی شد که یک مرکز تحقیقات و ساخت تسلیحات شیمیایی را هدف قرار داده و نابود کرده است.

از سوی دیگر ادعای آمریکا در مورد حمله به یک مرکز شیمیایی سوریه همزمان با آغاز بکار کارشناسان به اعتقاد بسیاری پیش دستی آمریکا برای تائید ادعاهای قبلی در مورد دست داشتن دولت بشار در حوادث شیمیایی بود و دولت ترامپ با این حمله در واقع بدنبال تائیدی برای ادعاهای قبلی خود بود.

بر این اساس پنتاگون با طرح ادعای حمله به یک مرکز تسلیحات شیمیایی در سوریه نگرانی خود را در مورد نتایج احتمالی تیم کارشناسی در مورد عدم یافتن شواهد کافی مبنی بر حمله شیمیایی کاهش داد، هرچند تاکنون نیز کارشناسان مدارکی دال بر انجام حمله شیمیایی در سوریه بدست نیاورده‌اند.

 

حادثه شمیمیایی دوما، بهانه‌ای برای ادامه حضور نظامی آمریکا

در حالی که مدارک مستندی دال بر انجام حمله شیمیایی توسط دولت دمشق در دوما ارائه نشده و برخی گزارش‌ها نیز از اساس انجام حادثه شیمیایی را زیر سوال می‌برند، لذا طرح این ادعا از سوی آمریکا و پس از آن حمله به سوریه چگونه ارزیابی می‌شود؟

در حال حاضر با گذشت بیش از 15 روز از حادثه شیمیایی دوما و پس از ان حمله موشکی به سوریه توسط ائتلاف آمریکایی، حال برخی منابع نظامی در واشنگتن از لزوم ابقای نظامیان آمریکایی در سوریه سخن گفته‌اند. در همین راستا نیز به تازگی کاخ سفید اعلام کرده است که هیچ تصمیم مشخصی در خصوص خروج نظامیان آمریکایی از سوریه گرفته نشده و هیچ زمان مشخصی برای آن تعیین نشده است.

این سخنان در مقابل ادعاهای گذشته ترامپ قرار دارد که خواستار خروج هرچه سریع‌تر نظامیان آمریکایی از سوریه شده بود و مشخص است که سیاست‌گزاران آمریکایی بر ادامه حضور در سوریه تاکید دارند و در این شرایط شاید طرح برخی ادعاها در مورد انجام حمله شیمیایی توسط دولت دمشق بهانه خوبی برای ادامه حضور نظامیان آمریکایی در شمال سوریه باشد.

در واقع در حال حاضر با شکست گروه‌های شورشی و ضددولتی تروریستی در سوریه و پیشروی نیروهای دولتی بشار اسد، بیش از شش سال هزینه و سرمایه واشنگتن برای شکست دولت مرکزی بی نتیجه مانده و در این وضعیت پنتاگون بدنبال آن است که در هر صورت ممکن به حضور نظامی در سوریه ادامه دهد.

برخی ادامه حضور آمریکا در سوریه را برای جبران شکست طرح‌های قبلی غرب در این کشور، از طریق ایجاد منطقه‌ای خودمختار در شمال سوریه و یا ایجاد گروه‌های مسلح جدید عنوان می‌کنند، اما حقیقت آن که به هر روش ممکن که باشد، واشنگتن بدنبال تداوم حضور خود در دوران پس از شکست داعش در سوریه است و مقامات کاخ سفید در محاسبات خود معتقدند که برخی ادعاهای ساختگی در مورد انجام حمله شیمیایی توسط دولت بشار اسد، این فرصت لازم را برای ادامه اشغالگری در اختیار آن‌ها قرار خواهد داد.
منبع:الوقت

آخرین مطالب