پر بازدیدترین مطالب

با اعلام سرلشکر جعفری؛ 5400 پروژه عمرانی و محرومیت‌زدایی نیروی زمینی سپاه افتتاح شد


فرمانده سپاه افتتاح 5400 پروژه عمرانی و محرومیت‌زدایی در سراسر کشور را اعلام کرد.

5400 پروژه عمرانی و محرومیت‌زدایی نیروی زمینی سپاه افتتاح شد
به گزارش سخن آشنا ۵ هزار و ۴۰۰ پروژه عمرانی و اشتغال زایی قرارگاه محرومیت زدایی نیروی زمینی سپاه صبح امروز (سه شنبه) با حضور سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به صورت ویدئو کنفرانس و در سراسر کشور به بهره برداری رسید.

این پروژه ها توسط ۶ قرارگاه منطقه ای نجف اشرف، کربلا، مدینه منوره، حمزه سید الشهدا، ثامن الائمه و قدس در استان های کردستان، کرمانشاه، خوزستان، هرمزگان، آذربایجان غربی، خراسان و سیستان و بلوچستان به اجرا در آمده است.
منبع:فارس

جزئیات توسعه فازهای ۱۱ تا ۲۴ پارس جنوبی در سال ۹۶/پیشرفت فاز ۱۱ صفر درصد بود


پیشرفت فیزیکی فازهای ۱۳، ۱۴ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی در پایان سال ۹۶ به حدود ۷۹ تا ۸۸ درصد رسیده ولی پیشرفت فیزیکی فاز ۱۱ پارس جنوبی در پایان این سال، صفر بوده است.

جزئیات توسعه فازهای ۱۱ تا ۲۴ پارس جنوبی در سال ۹۶/پیشرفت فاز ۱۱ صفر درصد بود
به گزارش سخن آشنا براساس اطلاعات مندرج در گزارش سازمان برنامه و بودجه، پیشرفت فیزیکی-مالی فازهای ۱۱ تا ۲۴ پارس جنوبی به تفکیک مورد ارزیابی قرار گرفته است که جزئیات آن را در جدول زیر ملاحظه می کنید.

 

*وضعیت فازهای در حال تکمیل

همانطور که در جدول فوق ملاحظه می شود فاز 11 پارس جنوبی در پایان سال 96 هیچ پیشرفت فیزیکی-مالی و تبعا هیچ تولیدی نداشته است. این در حالی است که قرارداد توسعه فاز 11 به عنوان آخرین فاز از فازهای 24گانه میدان گازی پارس جنوبی در قالب قراردادهای جدید بالادستی با کنسرسیومی متشکل از شرکتهای توتال فرانسه، CNPCI چین و پتروپارس (به ترتیب با سهم مشارکت 50.1 ،30 و 19.9 )در تیرماه 1396 به امضا رسیده بود.

فاز 13 با صرف هزینه 697 میلیون دلاری در سال 96 به پیشرفت 88.6 درصدی رسیده است.

فاز 14 هم با هزینه 872 میلیون دلاری در سال 96 به میزان پیشرفت 79 درصدی رسیده است.

همچنین فازهای 22 تا 24 با صرف هزینه 615 میلیون دلاری در سال 96 به میزان پیشرفت 88.1 درصدی رسیده است.

*وضعیت فازهای در حال تولید

این گزارش حاکی است از فاز 12 که در سال 94 به بهره برداری رسیده بود و به بهره بردار تحویل داده شده است، در سال 96 روزانه 61.1 میلیون متر مکعب گاز تولید شده است.

همچنین فازهای 15 و 16 که در سال 95 به بهره برداری رسیده بود و به بهره بردار تحویل داده شده است، در سال 96 روزانه 45.5 میلیون متر مکعب گاز تولید شده است.

براساس این گزارش، فازهای 17 و 18،19 و 20،21 که در سال 96 به بهره برداری رسیدند و مجموعا با صرف هزینه ای حدود 835 میلیون دلار در این سال، این فازها به پیشرفتی حدود 96 تا 97 درصد رسیده اند. مجموع تولید گاز از این پنج فاز در سال 96، روزانه 160.1 میلیون متر مکعب بوده است.
منبعکفارس

چرا نتانیاهو با انتخابات زودهنگام پارلمانی موافقت کرد؟


بنیامین نتانیاهو به دنبال استعفای لیبرمن، قاطعانه با جلو انداختن انتخابات مخالفت کرد؛ اما حالا با آن موافقت کرده حال باید دید علت این چرخش نتانیاهو چیست و چه محاسبات تازه‌ای در پشت آن نهفته است؟

چرا نتانیاهو با انتخابات زودهنگام پارلمانی موافقت کرد؟
در کنار تحولات مهم چند روز اخیر در پرونده سوریه، اعلام برگزاری انتخابات پیش از موعد کنست اسرائیل در 20 فروردین آینده (9 آبریل) اتفاقی قابل توجه و نیازمند واکاوی است.

اهمیت این مساله از آنجاست که بنیامین نتانیاهو به دنبال استعفای لیبرمن، قاطعانه با جلو انداختن انتخابات مخالفت کرد؛ اما حالا با آن موافقت کرده و حتی به گفته منابعی این خود نتانیاهو بوده که بقیه اعضای ائتلاف حاکم را به اتخاذ این تصمیم ترغیب کرده است. حال باید دید علت این چرخش نتانیاهو چیست و چه محاسبات تازه‌ای در پشت آن نهفته است؟

 

هر چند اختلاف نظر ائتلاف دولتی بر سر قانون خدمت اجباری حریدیم‌ها دلیل این مساله عنوان شده است، اما به نظر می‌رسد این عامل در ذیل دلایل‌ مهم‌تری قرار می‌گیرد. یک ماه پیش هم همین اختلافات وجود داشت.

واقعیت این است که در این چرخش عوامل مهم‌تری دخیل است که عبارتند از: انگیزه‌های شخصی و انتخاباتی بنیامین نتانیاهو، طرح ترامپ و عوامل منطقه‌ای است.

به نظرم نقش انگیزه‌های نتانیاهو پررنگ‌تر است. وی پس از عهده‌دار شدن مسئولیت "وزارت دفاع" با توجه به عملکرد ضعیف در مقابل نوار غزه به ویژه از زمان شکست عملیات کوماندویی در شرق خان‌یونس و آتش بس اخیر بیشتر از گذشته هدف انتقادات احزاب چپ و راست قرار گرفته است و هر چه زمان تصدی این وزارتخانه بسیار حساس طولانی‌تر باشد، این انتقادات حادتر هم خواهد شد؛ به ویژه این که وی به دلایل مختلف در این شرایط نمی‌خواهد یا نمی‌تواند تغییری اساسی در شیوه تعامل با حماس و نوار غزه ایجاد کند. از این رو، صبر کردن تا نوامبر 2019 و برگزاری انتخابات سر موعد می‌توانست برای نتانیاهو بسیار گران تمام شود و وی تاوان این وضع را در این انتخابات بدهد؛ به همین علت وی زمان کنونی را در دورنمای آینده سیاسی خود کم‌ هزینه‌تر برای برگزاری انتخابات زودهنگام دانسته است.

عرف سیاسی در اسرائیل این گونه است که در فضای انتخاباتی معمولا دولت از اتخاذ تصمیمات بزرگ پرهیز می‌کند و احزاب و افکار عمومی هم با درک شرایط انتخاباتی انتظار ندارند که مثلا دولت موقت تصمیمی بزرگ چون جنگ با غزه یا لبنان یا هر اقدام دیگری در این سطح بگیرد. این وضعیت شرایط مناسبی برای نتانیاهو فراهم می‌کند و دیگر کسی انتظار اقداماتی جنجالی چون حمله به غزه و... را ندارد و همین تا حدودی فشارها را بر او در این باره کم می‌کند. در این میان هم تحولات نگران‌کننده پرونده فساد مالی نتانیاهو و همسرش بی‌تاثیر نبوده است. از طرف دیگر، بقیه احزاب راست افراطی و راست میانه کابینه نیز شرایط کنونی را برای برگزاری انتخابات به نفع تداوم سلطه این جریان می‌دانند. می‌دانند.

به تعویق انداختن طرح معامله قرن ترامپ

با توجه به احتمال تاثیرگذاری این طرح بر نتایج انتخابات آتی کنست، بنیامین نتانیاهو و احزاب راستگرای حاکم با پیش انداختن زمان انتخابات می‌خواهند اعلام این طرح را به تعویق بیاندازند. رئیس جمهور آمریکا نیز به احتمال زیاد از این طرح قبل از برگزاری انتخابات آوریل کنست شکل‌گیری دولت جدید در ژوئن رونمایی نخواهد کرد؛ چون در سایه مخالفت فلسطینی‌ها و نبود حکومتی اسرائیلی باثبات، خود طرح در محاق خواهد رفت و آسیب جدی می‌بیند. به این علت احتمالا ترامپ آن را قبل از این انتخابات ارائه نکند؛ مگر اینکه بخواهد معادلات انتخابات کنست را بر هم زند.
عوامل منطقه‌ای:

بنا به اعلام برخی مراکز مطالعاتی اسرائیلی و غربی، خاورمیانه در سال 2019 آبستن رخدادهای بسیار مهمی خواهد بود که برآیند آن نظم نوین منطقه‌ای می‌باشد.
این وضعیت که نشانه‌هایی از آن در اواخر سال 2018 از جمله در مساله سوریه هویدا شد، به شکل‌گیری خوانشی جدید در میان راستگرایان اسرائیلی و در راس آن‌ها نتانیاهو انجامیده است. با توجه به آن موقعیت زمانی انتخابات سر موعد در نوامبر 2019 و ورود به فضای انتخابات چند ماه قبل از آن مناسب نیست و باید هر چه زودتر انتخابات برگزار شود تا اسرائیل نه در فضای انتخاباتی، بلکه با حکومتی مستقر و باثبات به مواجهه چالش‌های 2019 برود. از این منظر، احزاب راستگرای اسرائیلی می‌خواهند در این برهه سرنوشت‌ساز خود سکاندار قدرت باشند.

چند نکته:

احتمالا در چهار ماه آینده جبهه‌های غزه و لبنان آرام خواهد بود؛ مگر این که اتفاق میدانی غیرمنتظره‌ای بیافتد، اما احتمال افزایش حملات به مراکزی در سوریه وجود دارد. حزب لیکود به ریاست نتانیاهو همچنان با احتمال تصاحب 28 تا 30 کرسی پیشتاز نظرسنجی‌هاست و نتانیاهو فعلا تا لحظه نگارش این یادداشت رقیبی جدی ندارد و احتمالا نخست وزیر آتی اسرائیل باشد. اما اگر ائتلاف گسترده‌ای میان گابی، لیونی، باراک، یعلون و گانتس شکل‌گیرد، احتمال تغییر این معادله می‌رود.
منبع:تسنیم

از نجابت مردم سوء استفاده نکنیدوقتی مردم قیمت خودروها را در کشورهای دیگر رصد می‌کنند و می‌بینند با این پول‌هایی که ما برای شبه خودروها می دهیم، می‌شود چه خودروهای با کیفیت و ایمنی سوار شد، حق دارند، چه بگویند؟

به گزارش سخن آشنا، مسعود پیرهادی در سرمقاله امروز روزنامه رسالت نوشت:

از پیامبر اکرم (ص) نقل کرده‌اند که آن حضرت فرموده است: «ناسزا گفتن به مؤمن فسق است و جنگ با او کفر است و خوردن گوشت او معصیت است و احترام مال او همانند احترام خون (جان) او است. (در مورد اکل لحم، مراد از خوردن گوشت مؤمن، غیبت کردن از او است و برگرفته از آیه شریفه: «ولا یغتب بعضکم بعضاً، ا یحب احدکم ان یاکل لحم اخیه میتا فکرهتموه، و اتقوا الله ان الله تواب رحیم») می‌باشد.

در حدیث دیگری باز هم از وجود مبارک نبی مکرم اسلام (ص) روایت است که «لا یحل مال امرئ الا بطیب نفسه» یعنی مال مردم حلال نیست، مگر با رضایت خاطر آنان؛ جمله فوق دال بر آن است که هر گونه تصرف در مال دیگری، بدون رضایت خاطر او عملی نامشروع است. احادیث فوق، بخشی از مبانی قاعده‌ای فقهی به نام احترام است که اشعار می‌دارد رعایت حرمت مال مردم واجب و تصرف در اموالشان بدون رضایت آنان، حرام است.


وقتی سابقا پای درد دل مال‌باختگان مؤسسات مالی و اعتباری یا این روزها آنان که حواله خودرویی با تاریخ تحویل چندماه قبل در دست دارند می‌نشینم، یاد این قاعده فقهی و امثال آن می‌افتم؛ یاد لا ضرر و لا ضرار، یاد الناس مسلطون علی اموالهم، یاد لا تَأْکُلُوا أَمْوالَکُمْ بَیْنَکُمْ بِالْباطِلِ، یاد المؤمنون او المسلمون عند شروطهم و همگام و هم‌نفس با آنان آهی از سویدای دل می‌کشم و آتش حسرتم برای جاری نشدن فقه در تمام شئون جامعه برافروخته می‌شود. مگر می‌شود تصور کرد، یک مجموعه بزرگ خودروساز، ثبت نام خودرو انجام دهد و موعد تحویل خودرو که فرا می‌رسد حرف از نبود قطعه و تحریم و … بزند؟

دستفروش سر چهارراه هم می‌داند، کالای بساطش چه زمانی تمام می‌شود و کی باید آن را مجدداً تأمین کند؛ خجالت‌آور نیست که خودروساز ما بگوید مردم نگران نباشند، خودروها را با تأخیر تحویل می‌دهیم؟ مدیران این مجموعه‌ها، عاملان و مسببان این وقایع باید از خجالت آب شوند اما با ژست قهرمانانه مردم را دعوت به صبر می‌کنند و خیال‌شان را اینگونه راحت می‌کنند که بالاخره صاحب خودرو می‌شوید و دیر و زودش مهم نیست! کسی هم نیست بگوید شما که پول خودرو را تمام و کمال گرفتید غلط کردید قطعه را به وقت تهیه نکردید و مردم را متضرر کردید.

وقتی خودروسازان و قطعه‌سازان بی‌پروا می‌گویند که قیمت خودروها به نسبت قیمت نجومی کنونی باز هم به طور میانگین باید ۷۰ درصد افزایش یابد تا مجموعه‌های ما زیان نبیند باید چه بگوییم؟ وقتی مردم قیمت خودروها را در کشورهای دیگر رصد می‌کنند و می‌بینند با این پول‌هایی که ما برای شبه خودروها می دهیم، می‌شود چه خودروهای با کیفیت و ایمنی سوار شد، حق دارند، چه بگویند؟ همه این درد دل‌ها را نوشتم که بگویم در هیچ زمینه‌ای از نجابت مردم سوءاستفاده نکنید؛ حق این مردم، بیش از این‌هاست.

رهبر معظم انقلاب بر پیکر آیت‌الله هاشمی شاهرودی اقامه نماز کردند


مراسم اقامه نماز بر پیکر آیت الله هاشمی شاهرودی با حضور رهبر معظم انقلاب در مصلای تهران برگزار شد.

رهبر  معظم انقلاب بر پیکر آیت‌الله هاشمی شاهرودی اقامه نماز کردند
به گزارش سخن آشنا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دقایقی پیش با حضور در مصلای امام خمینی (ره) بر پیکر آیت‌الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام اقامه نماز کردند.

در این مراسم سران ۳ قوا و مسئولین لشکری و کشوری و خیل عظیمی از مردم قدرشناس تهران حضور داشتند.

این گزارش حاکی است بعد از اقامه نماز، پیکر مطهر آیت‌الله هاشمی شاهرودی با فریادهای یاحسین روی دستان هزاران نفر از مردم تهران تشییع شد.

پیکر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از تشییع برای خاکسپاری به قم منتقل خواهد شد.

طبق اعلام دفتر رهبر انقلاب، قرار است امشب (۵ دی) بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد اعظم قم مراسمی به مناسبت ارتحال فقیه گرانقدر حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی برگزار شود.

همچنین صبح فردا از ساعت ۱۰ تا ۱۱:۳۰ نیز مراسم بزرگداشت آن فقیه مجاهد در حسینیه حضرت امام خمینی(ره) و با حضور حضرت آیت الله خامنه‌ای برگزار خواهد شد.
منبع:فارس

آخرین مطالب