پر بازدیدترین مطالب

نصرالله: حزب الله امروز از اسرائیل قوی‌تر است/همه حماقت های دولت‌های آمریکا به تقویت قدرت ایران منجر شده است


دبیرکل حزب الله لبنان در سالگرد پیروزی تاریخی مقاومت گفت: از کسانی که با قدرت از ما در این جنگ حمایت کردند یعنی جمهوری اسلامی ایران و سوریه تشکر می‌کنم.به گزارش سخن آشنا به نقل از المنار، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله امشب در مراسم بزرگداشت دوازدهمین سالگرد پیروزی تاریخی مقاومت در جنگ سی و سه روزه بر رژیم اشغالگر قدس گفت: امروز بر شما مبارک باد. در چنین روزی پیروزی بزرگ و تاریخی رقم خورد که آن را به همه تبریک عرض می کنم.

قدردانی از حمایت های ایران و سوریه

وی افزود: از همه کسانی که در رسیدن به این پیروزی بزرگ سهیم بودند، تشکر می کنم. از مجاهدان گرفته تا شهدا و زخمی ها و جانبازان و ارتش و جریان ها و احزاب و رسانه ها و همه مردم خوب در لبنان در همه جهان. خصوصا از کسانی که با قدرت از ما در این جنگ حمایت کردند یعنی جمهوری اسلامی ایران و سوریه تشکر می کنم.

تغییر معادلات منطقه

سیدحسن نصرالله گفت: این پیروزی بسیاری از معادلات را تغییر داد. ما از این جنگ بزرگ کنونی علیه محور مقاومت در منطقه نیز به یاری خداوند با پیروزی و سربلندی بیرون خواهیم آمد.

دبیرکل حزب الله گفت: ما چند روز دیگر نیز اولین سالگرد جشن دومین آزادسازی یعنی از بین بردن تروریسم و گروه‌های تکفیری در منطقه الهرمل لبنان را جشن خواهیم گرفت.

سید حسن نصرالله افزود: اگر نگاهی به سال 2006 میلادی بیاندازی می بینیم که اهداف جنگ اجرای طرح آمریکا به سرکردگی جورج بوش بعد از اشغال افغانستان و عراق و رسیدن به مرزهای سوریه و مرزهای عراق بود. جنگ بر این اساس بود و وقتی شکست خورد؛ این طرح نیز شکست خورد.‎

وی گفت: بعد از آن، طرح جدیدی شروع کردند و ما از سالهای گذشته با آن مقابله می کنیم. در سال 2006 میلادی، هدف از بین بردن مقاومت از راه نظامی یا وادار کردن آن به تسلیم شدن بود. این همان چیزی بود که آنها در روزهای اول از ما خواستند. گفتند که سلاح خود را تحویل دهید و نیروهای چند ملیتی را در مرز با فلسطین و مرز با سوریه و در فرودگاه بیروت و بندر بیروت بپذیرید. یعنی اشغالگری جدیدی را قبول کنید. اگر لبنان سقوط می کرد؛ قرار بود که طرح را علیه سوریه و غزه اجرا کرده و ایران را منزوی کنند تا آن را هدف قرار دهند و به این محور مقاومت پایان دهند.

تقویت اسرائیل در منطقه

دبیرکل حزب الله گفت: امروز هفت سال است که منطقه را وارد جنگ ها برای تحقق همان اهداف سابق کردند. محور این جنگ ها نیز تقویت اسرائیل و تحکیم بخشیدن به آن به عنوان همه کاره این منطقه است.‎

مقاومت قویتر از همیشه

وی ادامه داد که از سال 2006 میلادی تا امروز، اسرائیل به خاطر معادلات مقاومت در بازدارندگی با لبنان قرار دارد. مقاومت امروز قویتر از همیشه است.‎

نصرالله افزود: اسرائیل امروز لبنان را نگرانی و تهدید مرکزی خود می داند و در پشت دیوارها پنهان می شود و نگرانی خودش را از جبهه داخلی خودش ابراز می دارد زیرا می داند که در مقابلش دشمنی قوی و جدی قرار دارد.‎

وی تصریح کرد: از سال 2006 میلادی، آنها قدرت مقاومت را زیر نظر گرفته اند و ما را در سوریه زیر نظر داشتند تا کار به جایی رسید که طرح های دفاعی در شمال اسرائیل برای مقابله با احتمال آزادسازی الجلیل وضع کردند؛ به گونه ای که یک افسر بلندپایه اسرائیلی چند روز قبل گفت که حزب الله قویترین ارتش در خاورمیانه بعد از ارتش اسرائیل است. من با این ارزیابی موافق نیستم اما این بیانگر نگاه اسرائیل به این مقاومت است که می خواستند آن را در سال 2006 میلادی از بین ببرند.

دبیر کل حزب الله گفت: مقامت امروز با سلاح، تجهیزات، امکانات، توانمندی، تجارب، ایمان، عزم و شجاعت قویتر از هر زمان دیگری - از زمان آغاز کار خود- در این منطقه است.‎

نصرالله افزود: ما قویترین ارتش در منطقه بعد از ارتش اسرائیل نیستیم اما حزب الله قویتر از ارتش اسرائیل است زیرا مسئله، مسئله امکانات نیست بلکه ما از نظر ایمان به حق خود قویتر از اعتقاد شما (صهیونیستها) به مسئله باطل خودتان هستیم. ما امروز بیش از هر زمان دیگری به خداوند خود اطمینان و توکل داریم و به وعده وی برای پیروزی مجاهدان. این صداقت و ایمان و صبر امروز بیش از هر زمان دیگری وجود دارد. ‎

اسرائیل شریک اصلی جنگ سوریه

وی تاکید کرد: اگر مقاومت در سال 2006 میلادی ساقط می شد؛ آنها می خواستند سوریه را بعد از آن ساقط کنند. در هفت سال گذشته، هدف ساقط کردن سوریه به شیوه دیگری بود. اسرائیل در جنگ علیه سوریه تا امروز به طور کامل شریک است. این اسرائیل است که تمام حمایت لازم را از گروههای تروریستی در جنوب سوریه کرد برای یاری رساندن به این گروهها دخالت نظامی نیز انجام داد. همه مسئولان اسرائیلی می گفتند که منفعت اسرائیل در رفتن نظام سوریه است.

جهان برای گفت‌وگو با نظام سوریه صف کشیده است

سید حسن نصرالله گفت: اسرائیل امید داشت که دمشق به یک پایتخت دوست برایش تبدیل شود اما امروز همه آرزوها و آمالش بر باد رفت. نه تنها جهان آماده است که جولان را به او بدهد بلکه جهان برای گفت‌وگو با سوری ها صف کشیده است زیرا آنها (صهیونیستها) نگران هستند. آنها امید داشتند که ارتش سوریه فروبپاشد. لیبرمن می گوید که ارتش قویتر از هر زمان دیگری بازخواهد گشت و وجود حزب الله و ایران شکست و ناکامی برای اسرائیل است. نبرد امروز نتانیاهو این است که ایران و حزب الله در سوریه باقی نماند. وقیحانه است که اسرائیل شکست خورده می خواهد شروط خود را بر چه کسی تحمیل کند؟ بر سوریه پیروز یا بر حزب الله یا ایران؟

وی افزود: بسیاری از فشارها بر دولت سوریه برای حل وفصل موضوع مرزهای زمینی و دریایی به نفع اسرائیل است اما زمانی که اسرائیل شروط خودش را بر سوریه یا لبنان تحمیل کند؛ گذشته است. این سخن را روند واقعیت ها در طول ده‌ها سال ثابت کرده است.‎

معامله قرن ساقط خواهد شد

نصرالله تصریح کرد: اسرائیلی که می خواهد به ما القا کند که قوی است؛ در منطقه غزه محاصره شده و جدا شده از جهان با بحران روبرو شده است زیرا غزه پایدار و استوار است، و ثابت قدم هر روز جانفشانی می کند.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: با به قدرت رسیدن ترامپ در آمریکا و محمد بن سلمان در عربستان، پیش نویس طرح معامله قرن را سرهم کردند و بهترین چیزی که اسرائیل می تواند روزی در سرمی پروراند؛ رویای تحقق این معامله قرن است.

وی افزود: برخی در دو سال اخیر می خواهند که بر ملت های منطقه این مسئله را تحمیل کنند که این معامله قرن سرنوشت است و گریزی از آن نیست اما چه کسی این را گفته است؟ همواره می آیند می گویند که این سرنوشت محتوم است اما واقعیت چیز دیگری است.

دبیرکل حزب الله افزود: این دیدگاه وجود دارد که معامله قرن ساقط خواهد شد اما من می گویم که مسئله نیازمند مطالعه و بررسی بیشتری است اما می گویم که این معامله قرن با مشکلات واقعی روبرو است و احتمال قوی وجود دارد که اگر معادلات را تحکیم ببخشیم، این معامله ساقط شود.

وی تصریح کرد: این امر به مخالفت همگی فلسطینی ها با این معامله برمی گرد. در فلسطین رهبری نیست که بتواند معامله ای را امضا کند که قدس را پایتخت رژیم اسرائیل می کند. آنها دل به تشویق و ارعاب فلسطینی ها بسته بودند که از این طریق کسی امضا کند.

وی همچنین به پایداری محور مقاومت و پیروزی ایران، عراق، سوریه و پایداری یمن و نیز وضعیت موجود در لبنان از یک سو و بحران های خود آمریکا و مشکلاتش حتی با دوستان و هم پیمانانش و نیز با روسیه و چین و پس رفت محور منطقه ای تحت سرکردگی عربستان در منطقه اشاره کرد و گفت: این محور در سوریه و عراق و در سوق دادن جهان برای محاصره ایران و اعمال تحریم ها در سایه ترامپ و نیز در جنگ خود علیه یمن شکست خورد. امروز از منطقه ضاحیه بیروت خطاب به منطقه ضحیان در صعده یمن می گویم که کسانی که شمار را به قتل رساندند؛ همان کسانی هستند که کودکان ما را در قانا و لبنان به قتل رساندند. همان کسانی که خون ما را در لبنان ریختند. همان طور که خون کودکان و زنان ما در لبنان پیروز شد؛ خون کودکان و زنان شما در یمن نیز پیروز خواهد شد.

دخالت منطقه ای عربستان

وی افزود: عربستان دخالت می کند و در سوریه و عراق می جنگند. در جریان امور داخلی لبنان دخالت می کند. این کشور روزی نخست وزیر ما را بازداشت کرد؛ درحالی که دخالت کانادا را نمی پذیرد.

مشکلات عربستان با کشورهای جهان اسلام

دبیرکل حزب الله گفت: سعودیها حتی با ترکیه هم مشکل بزرگی دارند. در جهان اسلام مشکل دارند. در مالزی نخست وزیری سعودی روی کار بود که در انتخابات کنار زده شد و الان پشت میله های زندان است. دولتی روی کار آمد که مواضع متفاوتی دارد. در پاکستان، دولتی که سعودیها میلیاردها دلار برایش هزینه کردند؛ نخست وزیرش اکنون پشت میله های زندان است. دولتی در این کشور به ریاست نخست وزیر جدیدی تشکیل خواهد شد که موضع منصفانه ای در موضوع فلسطین، یمن، ایران دارد.

دلیل عقب نشینی عربستان از معامله قرن

وی تصریح کرد: محور تحت سرکردگی عربستان در حال پس رفت است و تصویر عربستان امروز در جهان اسلام و در ذهن جهانیان به این گونه است که عربستان کشور کسانی است که جهان را تهدید می کنند. عقب نشینی عربستان از تایید معامله قرن به این باز می گردد که درک می کند این کار یک خودکشی است.

از جنگ نمی هراسیم

وی تصریح کرد: درپرتو این حقایق، می گوییم که هدف در سال 2006 و سالهای اخیر سلطه آمریکا بر منطقه بود. این امر شکست خورده است. جنگ ها به نتیجه ای نخواهد رسید و آنها اگر فکر جنگ کردن به سر آنها بزند؛ شکست خواهند خورد و اگر کسی می خواهد جنگ راه بیاندازد؛ ما از جنگ نمی هراسیم و آماده هستیم و در آن پیروز خواهیم شد.

هدف آمریکا از تحریم ها علیه ایران تضعیف مقاومت است

دبیرکل حزب الله گفت: امروز به تحریم روی می آورند. ایران پایگاه قدرت اساسی در محور مقاومت است. ایران در کنار سوریه و عراق در رویارویی با گروههای تکفیری ایستاد. ایران در کنار لبنان و فلسطین ایستاد. موضع ایران در قبال تحولات یمن و منطقه روشن است. تحریم ها به این امید است که باعث شود تا محور مقاومت تضعیف شود.

دل بستن آمریکا به ناآرامی ها داخلی ایران "توهم" است

وی با اشاره به تحریم های اقتصادی ترامپ علیه ایران برای برهم زدن اوضاع داخلی این کشور افزود: آنها به ناآرام کردن داخلی ایران دل بسته اند اما در توهم به سر می برند. وقتی انقلاب اسلامی ایران پیروز شد؛ جهان گفت که نظام ایران شش ماه دیگر وجود نخواهد داشت اما پایدار باقی ماند. ایران از سال 1976 میلادی با تحریم مواجه است.

همه حماقت های دولت های آمریکا به تقویت قدرت ایران منجر شده

دبیرکل حزب الله تاکید کرد: ایران امروز نه تنها امروز قویتر از هر زمان دیگری است بلکه قویترین است. هرگز نخوهند توانست خدشه به آن وارد کنند. نظام ایران نیرومند و ثابت قدم و استوار است و از ملت خود محافظت می کند. آنها که رویا در سر می پروند؛ بدانند که ملت ایران را نمی شناسند و در طول 40 سال اخیر نیز آنها را نشناخته اند و آنها مسئولان ایرانی را هم نمی شناسند و همچنان کودن هستند. همه حماقت های دولت های آمریکا به تقویت قدرت ایران منجر شده است.

وی افزود: تحریم ها به اراده، قدرت و توان و عزم ما خللی وارد نمی کند. ما امروز قدرتمند هستیم و زیربنا و نیروی انسانی و امکاناتی داریم که باعث می شود تا از همه این مشکلات عبور کنیم.

سید حسن نصرالله با اشاره به همه تجارب گذشته گفت: ای ملت های مقاومت، ما قدرتمند بوده ایم و قدرتمند تر شده ایم و کسی نمی تواند تصور کند که وارد کردن ما در یک بحران کوچک می تواند به روحیه و عزم و اراده ما خللی وارد کند. امیرکایی که همه طرح ها و نقشه هایش شکست خورده است، ناتوانتر از آن است که جنگ به راه بیاندازند؛ نظیر آن جنگ هایی که در گذشته به راه انداخت. اسرائیل نیز همین طور است. ما امروز با پیروزی عراق و نزدیک بودن پیروزی در سوریه و در سایه پایداری در یمن و ثابت قدمی مسئولان و ملت ایران، قویتر از هر زمان دیگری هستیم.

تاکید بر گفت‌وگو برای تشکیل دولت

وی گفت: درخصوص موضوع لبنان، امیدواریم که گفت وگو به تشکیل دولت منجر شود. ما بر گفت وگو اصرار می ورزیم و بر پرهیز از آمدن به خیابان و نیز حفظ امنیت و ثبات لبنان تاکید می کنیم که ارزشمند ترین چیزی است که در لبنان در داریم و باید همگان برای حفظ آن تلاش کنیم.

دبیرکل حزب الله افزود: اگر کسی دل به متغیرات منطقه ای بسته تا بر تشکیل دولت تاثیر بگذارد؛ امر بر او مشتبه شده است. این محور ما است که پیروز می شود. ما متواضع هستیم و اگر کسی دل به پیروزی محور مقابل دارد، منتظر بماند اما اگر محور ما پیروز شد، ما خواسته های دیگری خواهیم داشت و این حق ما است.

وی تصریح کرد: براساس سخنی که امروز آن را شنیدیم، دوست داریم به برخی رهبرانی که با آنها درخصوص رابطه با سوریه اختلاف داریم توصیه کنم که خود را در بند مواضعی نکنید که ممکن است از آن عقب نشینی کنند. اندکی منتظر بمانند و ببننید که سوریه به کجا می رود و ترکیه به کجا می رود و خود را مقید نکنند زیرا در نهایت لبنان یک جزیره منزوی نیست.

پرونده فساد و مبارزه با آن

دبیرکل حزب الله گفت: در خصوص پرونده فساد و مبارزه با آن، تاکید می کنیم که این طرح جدی است و صرفا یک سخن انتخاباتی نبود است اما ساعت آغاز آن وقتی است که دولت آتی تشکیل شود.

وی افزود: ما با یک چشم انداز برای کاستن از فساد و متوقف کردن هدر رفتن اموال تلاش خواهیم کرد. ما یک روش و چشم انداز داریم و نمی خواهیم از کسی انتقام بگیریم یا مشکلی با کسی ایجاد کنیم. ما از طریق یک چشم انداز واضح کار خواهیم کرد؛ همانطور که در مقاومت انجام دادیم. ما با همپیمانان درخصوص همکاری و حرکت با هم در این پرونده توافق کردیم.

سید حسن نصرالله گفت: اگر خواهان رشد و بهبود خدمات در لبنان هستیم، این امر نیازمند همکاری و تکامل است.

حزب الله و امل متحدند

وی خطاب به اهالی جنوب و ضاحیه و بقاع لبنان گفت: کسی که رشد و آبادانی می خواهد، خواهان همکاری با حزب الله و جنبش امل است و کسی که درگیری با حزب الله و جنبش امل می خواهد، می خواهد که ما را به مکان دیگری ببرد؛ نه به رشد. به مکان دیگری که ما به سمت آن نخواهیم رفت. جنبش امل و حزب الله تصمیم تاریخی گرفته اند که با هم باشند و با هم با مشکلات مواجه شوند. چه کسی می تواند نقش محوری نبیه بری رئیس مجلس نمایندگان لبنان در جریان جنگ 33 روزه را نادید بگیرد؟

منبع:تسنیم

مخالفت اروپا با تحریم‌های آمریکا فقط نمادین است


در حالی که آقای روحانی اخیرا گفت «اروپا به لحاظ سیاسی، در حمایت از برجام سنگ‌تمام گذاشت»، مقامات اروپایی در عمل چنین اصراری نشان نمی‌دهند.

سخن آشنا- همزمان با برخی لفاظی‌های مقامات اروپایی، آنچه در عمل اتفاق افتاده به عدم مخالفت و مقابله با تحریم‌های آمریکاست که موجب تردید در برخی شرکت‌ها می‌شود.
در همین زمینه مینا آندریوا سخنگوی کمیسیون اروپا گفت گرچه این نهاد تحریم‌های آمریکا علیه ایران را به رسمیت نمی‌شناسد، اما قصد دخالت در تصمیم‌های تجاری شرکت‌ها را هم ندارد و مدیران کسب و کارهای اروپایی آزادند خود درخصوص همکاری با تهران تصمیم‌گیری کنند.
وی در یک کنفرانس خبری گفت: بر مبنای قانون مسدودساز تحریم‌های آمریکا، نهادهای اروپایی مجازند تا در چارچوب قوانین اتحادیه اروپا و قوانین ملی خود تجارت کنند.
این به معنی آزادی عمل آنها در تصمیم‌گیری برای آغاز، تداوم یا قطع همکاری‌های تجاری با ایران و همچنین فعالیت در حوزه اقتصادی این کشور بر مبنای ارزیابی‌های اقتصادی صورت گرفته است.
آندریوا تاکید کرد کمیسیون اروپا حق آزادی انتخاب را محدود نکرده است و مدیران شرکت‌ها برای ماندن یا نماندن در ایران «نیازی به کسب مجوز ندارند».
اظهارات سخنگوی کمیسیون اروپا یک روز پس از آن بیان می‌شود که «ناتالی توچی» دستیار ویژه مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، از احتمال تحریم‌ شرکت‌ها در صورت پیروی آنها از تحریم‌های یکجانبه آمریکا گفته بود.
وی این اقدام را بخشی از تلاش‌ها برای حفاظت از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌ها دانسته و گفته بود که این نهاد همزمان بیشترین تلاش خود را برای نگهداشتن ایران در توافق هسته‌ای انجام خواهد داد.
از سوی دیگر شبکه تلویزیونی فرانس 24 گزارش داد: قانون مسدودسازی اروپا علیه تحریم‌های واشنگتن علیه ایران، فقط حالت نمادین دارد و در حقیقت اروپا در حمایت از ایران، از آمریکا می‌ترسد.
مجری فرانس 24 پرسید: آیا قوانین مسدودسازی اروپا برای مقابله با تحریم‌های واشنگتن‌ علیه ایران نتیجه‌بخش خواهد بود؟ آرمل شاریه کارشناس شبکه پاسخ داد: خیر. در واقع باید بگویم که این قانون فقط حالت نمادین دارد.
وی در ادامه گفت: باید گفت که کشورهای اروپایی از آمریکا می‌ترسند.

تلاش کوشنر برای کوتاه کردن دست سازمان ملل در مسئله آوارگان فلسطینی


جرد کوشنر با تحت فشار قرار دادن اردن در مسئله آوارگان فلسطینی در تلاش است تا نیاز به مداخله آنروا در این مسئله را کمرنگ کند.

خوش خدمتی داماد ترامپ به صهیونیست‌ها/ تلاش کوشنر برای کوتاه کردن دست سازمان ملل در مسئله آوارگان فلسطینی

به گزارش سخن آشنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جرد کوشنر، مشاور ارشد و داماد دونالد ترامپ، اردن را برای پایان دادن به وضعیت پناهندگی 2 میلیون آواره فلسطینی در این کشور تحت فشار قرار داده است.

کوشنر این موضوع را در جریان سفر ماه ژوئن خود به اردن که با همراهی جیسون گرینبلات، نماینده ویژه رئیس‌جمهور آمریکا در خاورمیانه صورت گرفت، مطرح کرد.

بنابر اعلام مقامات فلسطینی، کوشنر دولت اردن را برای پایان دادن به وضعیت پناهندگی 2 میلیون فلسطینی تحت فشار قرار داده است تا به طور موثری نیاز به وجود آژانس امدادرسانی و کاریابی آوارگان فلسطینی (آنروا) را تضعیف کند.

جرد کوشنر در ماه ژانویه در ایمیلی به چند مقام آمریکایی از جمله گرینبلات نوشت: بسیار مهم است تلاش‌های صادقانه‌ای را برای قطع فعالیت‌های آنروا انجام داد. این آژانس (آنروا) فاسد و ناکارآمد است و کمکی به ایجاد صلح نمی‌کند. در ایمیل داماد رئیس جمهور آمریکا آمده است: گاهی لازم است خطر برهم زدن چنین مواردی را بر عهده بگیرید تا به هدف برسیم.

همانطور که پیش از این تایمز آو اسرائیل اعلام کرده بود آنروا به تمامی فرزندان فلسطینیان، که از سال 1948 از سرزمین های اشغالی مهاجرت کرده‌اند، پناهندگی اعطا می‌کند.

تل‌آویو مدتهاست ادعا می‌کند آنروا در تلاش است تا رژیم صهیونیستی را با استفاده از روش‌های جمعیت شناسی از بین ببرد .کوشنر تنها نماینده ترامپ برای لغو فعالیت آژانس امدادرسانی و کاریابی آوارگان فلسطینی نیست. مشاور گرینبلات نیز در ایمیلی در ماه ژانویه پیشنهاد بسته شدن آنروا را مطرح کرد.

در این گزارش با یادآوری به رسمیت شناختن یکجانبه قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از سوی ترامپ آمده است: به نظر می‌رسد دولت ترامپ با تلاش برای انحلال آنروا در تلاش است تا در موضوع پناهندگان فلسطینی شرایطی را به نفع رژیم صهیونیستی ایجاد کند.
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

غبارروبی مضجع مطهر حضرت امام رضا(ع) با حضور امام خامنه‌ای


همزمان با ماه ذی‌القعده و ایام زیارت مخصوص رضوی، مراسم غبارروبی مضجع شریف ثامن الحجج حضرت علی بن موسی الرضا (ع) با حضور رهبر انقلاب اسلامی برگزار شد.
غبارروبی مضجع مطهر حضرت امام رضا(ع) با حضور امام خامنه‌ای
به گزارش سخن آشنا تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌ خامنه‌ای، همزمان با ماه ذی‌القعده و ایام زیارت مخصوص رضوی، مراسم غبارروبی مضجع شریف ثامن الحجج حضرت علی بن موسی الرضا (علیهماالسلام)، صبح امروز (پنجشنبه) با حضور رهبر انقلاب اسلامی برگزار شد.

اخبار و تصاویر تکمیلی تا ساعتی دیگر در KHAMENEI.IR منتشر خواهد شد.

آیا ایران با آمریکا مذاکره می کند؟وقتی آمریکائیها از یک قرار داد مهم بین المللی که دارای طرفهای مهم جهانی می باشد و خود نیز طرف امضا کننده و متعهد در آن بوده اند و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل هم آن را مورد تأیید و حمایت قرار داده است، بطور یکطرفه و غیر قانونی خارج می شوند، و در شرایطی که به قواعد بین المللی و قطعنامه های شورای امنیت، هیچ اعتنا و تعهدی ندارند، چگونه می توان با مقامات این کشور وارد یک مذاکره و توافق دیگر شد و مطمئن بود که نسبت به آن پایبند خواهند ماند؟

آیا ایران با آمریکا مذاکره می کند؟

سخن آشنا-  بر خلاف اتهامات گسترده و خصمانه آمریکا و متحدان منطقه ای آن یعنی اسرائیل و آل سعود که بدون هیچ مستندات قابل قبولی ، ایران را متهم به عاملیت و طرفداری در بی ثباتی، نا امنی و جنگ در جهان و منطقه می کنند، جمهوری اسلامی ایران در شعار و عمل ، پیوسته بر روابط مسالمت آمیز، صلح و دوستی بین ملتها تأکید کرده است.

مقامات و ملت ایران سخت، معتقد و پایبند به مبانی و اصول دینی می باشند. اصولی که مطابق تعداد بیشماری از آیات الهی و روایات معتبر دینی به دوستی و مهربانی با دیگران - از جمله، غیر مسلمانان - تأکید دارند. توصیه های مؤکد رسول گرامی اسلام «ص» در اسناد مختلف از جمله در سند موسوم به «عهدنامه محمدی» در نحوه رفتار و برخورد با مسیحیان جهان از هر طیف و در هر مکان، گویای این واقعیت می باشد.

با آنانی که خصمانه و کینه توزانه به اسلام و مسلمانان حمله کرده و بدگویی می کنند حرفی نیست، بلکه هر کس که صادقانه خواهان فهم حقیقت و فهم صحیح اسلام می باشد، فریب این جماعت دروغ پرداز و مزور را نخورد بلکه خود برود از طرق صحیح اسلام را مورد مطالعه قرار دهد. از همین طریق بوده است که تا کنون – بویژه در دهه های اخیر - بسیاری از غیر مسلمانان در جهان مسیحیت به اسلام گرویده اند.

ماهیت و عملکرد اقلیتی کوچک در جهان اسلام یعنی جماعت وهابی – تکفیریِ پرورش یافته در مکاتب و مدارس سعودی ، نباید ملاک قضاوت در مورد اسلام و مسلمانان قرار گیرد. زیرا این جماعت در واقع، منحرف از دین و در تضاد کامل با بسیاری از اصول و ارزشهای دین می باشند. به همین دلیل در جهان اسلام ، جنایت می کنند و به همین دلیل ، بشدت مورد تنفر مسلمانان می باشند.

مطالعه تاریخ و شواهد در گذشته و حال، بخوبی نشان می دهد که اتفاقاً استعمار و سازمانهای اطلاعاتی و امنیتی غرب مانند سیا و موساد ، همین جماعت را برای پرورش و سوء استفاده علیه مسلمانان و بدنام سازی اسلام در نظر گرفتند. آل سعود هم در این رابطه کمک شایانی به آنها نموده و می نماید ؛ فقط در ازای حفظ سلطنت و تاج و تخت. جلوگیری از گرایش غیر مسلمانان به اسلام از طریق ارائه یک چهره زشت و خشن از این دین، از دیگر اهداف دشمنان اسلام می باشد.

پیامبر اسلام در اسناد مذکور از جمله، توصیه هایی با این مضامین نسبت به مسیحیان دارند:

- کلیساها و محل تجارت آنها خراب نشود.

- از اموال کلیسا در مساجد و منازل مسلمانان استفاده نشود.

- با آنها به نیکوترین وجه بحث نمایید.

- با آنها با مهربانی و دلسوزی رفتار کنید.

- از اذیت و آزار آنان بپرهیزید.

- من آنگونه که از جان خویش و جان یارانم حفاظت می کنم، از آنان حفاظت می نمایم.

- اگر رنجی پیش آمد، ابتدا باید ما مسلمانان آن رنج را متحمل شویم.

- پرداخت میزان جزیه و خراج توسط آنها باید متناسب با توان ایشان باشد.

- نباید آنها را به کارزار و جنگ برد؛ مگر اینکه خود مایل باشند.

- نباید آنان را وادار به پذیرش اسلام نمود.

- اگر گناهی و جنایتی کردند باید به آنها کمک کرد تا بین آنها و طرف مقابلشان آشتی ایجاد گردد.

- آنها را خوار نکنید.

- ایشان را بدون یار و پشتیبان، رها نکنید.

- اگر در ساختن و یا مرمت کلیسا به مسلمانان نیازمند شدند، باید به آنان در این امر کمک کرد.

اسلام تأکید دارد که شما در صلح پیش قدم باشید و هیچگاه آغاز کنند جنگ نباشید. این شمه ای از توصیه های فراوان دین در صلح، دوستی، دلسوزی و مهربانی است.

 

آمریکائیها در 8 ماه می گذشته از برجام خارج شدند و گفتند که در دو دوره 3 ماهه و 6 ماهه، تحریمهای گسترده و سختی را علیه ایران اعمال خواهند کرد. در عین حال با ذکر شروطی ، آمادگی خود را برای مذاکرات مجدد و در واقع تجدید نظر در برجام اعلام نمودند. مشخص بود که سیاست چماق و هویج را در نظر دارند. آنها اخیراً اعلام کردند که صادرات نفت از ایران را به صفر خواهند رساند و در این راستا همچنین جهت تهیه مقدمات لازم برای اجرای تحریمها در موعد مقرر، تلاش بین المللی گسترده ای را انجام دادند.

 

اما انگار سیاست فشار و ارعاب، مانند همیشه در مورد ایران ، نتیجه ای در بر ندارد. آقای حسن روحانی در موضعی قاطعانه خطاب به ترامپ گفت که با دم شیر بازی نکند و ایران اجازه نخواهد داد تا آمریکائیها به اهداف خود برسند. اگر بنا باشد نفت ایران صادر نشود، نفت دیگران هم صادر نخواهد شد. دیگر مقامات بلند پایه نظام جمهوری اسلامی ایران نیز همان مواضع سخت را بیان داشتند. آمریکائیها از طرفی دست خود را در تحولات منطقه ای خالی می بییند؛ از طرفی دیگر در همراه سازی دیگر کشورها نا کام ماندند همچنین دیدند که هیچ خلل و ضعفی در روحیه و اراده مقاومت و تسلیم ناپذیری در ایران بوجود نیامده است. در نتیجه، ترامپ در آخرین موضع گیری، مذاکره بدون پیش شرط را مطرح نمود. بماند که مقامات کاخ سفید، به دلیل سردر گمی و استیصال ، انسجام و هماهنگی لازم را ندارند؛ چرا که بلا فاصله و در ساعاتی بعد، پمبئو شروطی را برای مذاکره متذکر شد!

 

اما آیا ایران با آمریکا ، مذاکره نخواهد کرد؟

همانگونه که پیش از این گفته شد ، جمهوری اسلامی ایران به حکم مبانی دینی و فرهنگ اسلامی خود، منادی و از پیشگامان صلح و دوستی بین ملتها می باشد. با این حساب، باید انتظار داشت که به هر درخواست مذاکره ای پاسخ مثبت دهد. این درست است ؛ جمهوری اسلامی ایران به هر ندایی و هر مذاکره ای برای صلح و دوستی – حتی در میان دیکران - پاسخ مثبت خواهد داد و همکاری کامل خواهد کرد. اما آیا مذاکره با هر شروطی ؟! و در هر شرایطی؟! خیر بلکه در شرایطی که همه طرفهای مذاکره، بطور واقعی صلح و دوستی و منافع متقابل را از مذاکره در نظر داشته باشند و به دیگر ملتها و طرفهای مذاکره احترام بگذارند؛ بدون تحمیل و اجبار، بدون نیرنگ و فریب، بدون تکبر و زیاده خواهی.

آمریکائیها هنوز در توهم گذشته هستند و فکر می کنند که ارباب جهان می باشند! به دیگر ملتها با دیده تحقیر نگاه می کنند و تمایل دارند که دیگران ذلیلانه، مطیع و گوش بفرمان آنها باشند. در حالی که نمی دانند ، جهان تغییر کرده است. اصل سیاست چماق و هویج ، ماهیتاً توهین آمیز و تحقیر آمیز است. اندکی قبل از مذاکره ترامپ با رهبر کره شمالی در سنگاپور، جان بولتون گفت: خروج آمریکا از برجام به کره شمالی این پیام را داد که آنها متوجه باشند نباید دنبال منافع زیاد با آمریکا باشند! بلکه این آمریکا هست که شرایط را مشخص می کند! آمریکائیها اساساً مذاکرات خود با هر کشور دیگری را مذاکره بین ارباب و رعیت می دانند. در حالی که دوره ارباب – رعیتی، سپری شده. بنا بر این ، مادام که آنها این نگاه و سیاست را در قبال دیگر ملتها و یا طرفهای مذاکره دارند، مذاکره، امری غیر عقلانی، خسارت بار و تحقیر آمیز است.

نکته اساسی دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد، همان مسئله غیر قابل اعتماد بودن آمریکا می باشد. با این فرض که به هر دلیل، چنانچه تصمیم گرفته شود با آنها مذاکره صورت گیرد، وقتی آمریکائیها از یک قرار داد مهم بین المللی که دارای طرفهای مهم جهانی می باشد و خود نیز طرف امضا کننده و متعهد در آن بوده اند و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل هم آن را مورد تأیید و حمایت قرار داده است، بطور یکطرفه و غیر قانونی خارج می شوند، و در شرایطی که به قواعد بین المللی و قطعنامه های شورای امنیت، هیچ اعتنا و تعهدی ندارند، چگونه می توان با مقامات این کشور وارد یک مذاکره و توافق دیگر شد و مطمئن بود که نسبت به آن پایبند خواهند ماند؟ آیا پس از مذاکرۀ فرضیِ جدید ، بار دیگر خواهان تجدید نظر در مذاکره نخواهند شد؟ چه ضمانت و اطمینانی وجود دارد؟ علاوه بر نوع نگاه ، اهداف و عملکرد آنها در مذاکره، اینکه اعتمادی به آنها نیست، مسئله ای بسیار جدی است.

محمد محمدی قراسویی - کارشناس و تحلیلگر مسائل بین الملل
منبع:الوقت

آخرین مطالب