پر بازدیدترین مطالب

تهدید ترامپ به اعلام وضعیت اضطراری ملی؛ دیوار مرزی، پاشنه آشیل ترامپدموکرات‌ها اکنون که توانسته‌اند مجلس نمایندگان را از آن خود کنند بی‌میل نیستند که با سنگ‌اندازی در مسیر یکی از مهمترین و پرسروصداترین شعارهای انتخاباتی ترامپ، شرایط را برای شکست او در انتخابات 2020 مهیا کنند

 Ø¯ÛŒÙˆØ§Ø± مرزی، پاشنه آشیل ترامپ

سخن آشنا- تعطیلی دولت در آمریکا نزدیک به سه هفته است که ادامه دارد. مدت زمانی که در حال نزدیک شدن به رکورد بیشترین میزان تعطیلی در طول یک صد سال اخیر این کشور که در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون در سال 1995 می‌باشد و 21 روز به طول انجامید.

در وضعیت کنونی علاوه بر خسارت‌های مالی تعطیلی دولت که روزانه 1 میلیارد دلار برآورد می‌شود 800 هزار کارمند امریکایی بیکار شده؛ 22 روز است حقوق نگرفته‌اند که این امر موجب اعتراض آنها طی روزهای گذشته شد. تظاهرکنندگان در حالی که در بیرون از دفتر مرکزی « فدراسیون کارگران آمریکا - کنگره سازمانهای صنعتی» و در هوای سرد گردهم آمده بودند، با در دست داشتن پلاکاردهایی که بر روی آنها نوشته شده بود: «ترامپ به تعطیلی پایان بده»، «دولت را دوباره باز کنید» و «اجازه بده من سرکارم بازگردم»، شعارهایی همچون «تعطیلی باید متوقف شود» سر دادند.

به برخی از این ۸۰۰ هزار کارمند دولت فدرال دستور داده شده است تا در زمان تعطیلی دولت فدرال، در خانه بمانند یا بدون دستمزد کار کنند. معترضان که بسیاری از آنها جلیقه های سبز نئون پوشیده بودند، با سر دادن شعارهایی همچون: «من یک کارگر هستم. من یک صدای گویا می خواهم»، خواستار بازگشایی دولت شدند.

پس از این اعتراضات کنگره طرح الزام‌آوری را تصویب کرد که بر اساس آن تمام کارمندان دولتی پس از پایان تعطیلی دولت حقوق خود را دریافت خواهند کرد.. مجلس سنا این طرح را به اتفاق آراء روز پنج شنبه تصویب کرد. انتظار می رود ترامپ نیز این قانون را امضا کند.

 

طرح ترامپ در وضعیت اضطراری

ترامپ می گوید تا زمانی که در لایحه بودجه مبلغ موردنیاز برای ساخت دیوار مرزی (5.7 میلیارد دلار) در نظر گرفته نشود، آن را امضا نخواهد کرد. این در حالی است که کنگره تاکنون در برابر این درخواست ترامپ مقاومت کرده است و حاضر نیست چنین بودجه ای را به تصویب برساند. دموکرات ها مبلغ 1.3 میلیارد دلار را برای تأمین امنیت مرزی (و نه ساخت دیوار) پیشنهاد داده اند. با این وجود ترامپ که برای جدی بودن عزم خود مبنی بر لزوم تامین بودجه ساخت دیوار از رفتن به نشست داووس امتناع کرده و به مرزهای جنوبی با مکزیک و ایالت تگزاس سفر کرده بود در سخنانی در این ایالت تهدید کرده است که در صورت عدم همراهی کنگره با استفاده از وضعیت اضطراری ملی چنین بودجه‌ای را تأمین خواهد کرد. او پنج شنبه گفت: "ما باید برنده شویم ... یا من یک وضعیت اضطراری ملی اعلام می‌کنم".

پیش از این هشدار ترامپ، سناتور گراهام، یکی از هم حزبی ها و حامیان سرسخت سیاست‌های ترامپ که در مذاکرات حل اختلاف میان رئیس جمهور و رهبران دموکرات حاضر در کنگره شرکت داشت، در بیانیه ای اظهار داشته بود که اگر او یک وضعیت اضطراری ملی برای راه اندازی ساخت دیوار مرزی اعلام کند از ترامپ حمایت خواهد کرد.

مایک پنس معاون رئیس جمهور در سخنانی در جمع کارکنان گمرک آمریکاا وعده داد که دولت به مبارزه برای ساخت دیوار مرزی ادامه دهد. وی گفت: «همانطور که هر روز شما مبارزه می کنید تا کشور خود را حفظ کنید، رئیس جمهور و دولت نیز برای ساختن دیوار مبارزه را ادامه می دهند و منابع لازم را برای انجام این کار به شما ارائه خواهند داد. این وعده من است.»

برخی منابع آگاه که نخواستند نامشان فاش شود به نیویورک تایمز گفتند، کاخ سفید قصد دارد 13.9 میلیارد دلار از بودجه ارتش امریکا را که مربوط به بخش بازسازی خرابی‌های بعد از وقوع بلایای طبیعی نظیر طوفان، سیل و آتش‌سوزی مربوط به مناطقی از جمله پورتوریکو، تگزاس و بیش از دوازده دیگر ایالت ها است با اعلام وضعیت اضطراری ملی به ساخت دیوار مرزی اختصاص دهد. برخی تحلیلگران و کارشناسان حقوقی امریکا می‌گویند، تنها در صورتی که کشور در وضعیت اضطراری باشد امکان چنین جابه‌جایی بودجه وجود دارد و شاید به همین دلیل باشد که رئیس جمهوری امریکا در روزهای اخیر درباره اعلام وضعیت اضطراری در امریکا مدام هشدار می‌دهد.

با این وجود روز جمعه مقامات در پورتوریکو اعلام کردند که اختصاص دادن بودجه بلایای طبیعی برای ساخت دیوار «غیرقابل قبول است» چرا که این جزیره در حال تلاش برای بازسازی خرابی‌های پس از طوفان ماریا می‌باشد که بیش از یک سال پیش روی داد و موجب خسارت بیش از 100 میلیارد دلار شد.

ریکاردو روسلله فرماندار پورتوریکو گفت که این دیوار نباید با "درد و رنج" شهروندان آمریکایی که پس از یک فاجعه طبیعی به وضعیت بحرانی رسیده‌اند تامین شود.

اگرچه ترامپ در مورد اعلام وضعیت اضطراری برای بازگشایی دولت اظهار خوشبینی کرده است اما حتی برخی از نزدیکان و هم حزبی‌های ترامپ در کنگره نیز با این اقدام موافق نیستند چرا که هم آن را موجب ایجاد رویه‌ای نامطلوب می‌دانند که به تضعیف قدرت کنترلی کنگره بر بودجه دولتی می‌انجامد و هم از اینکه دموکرات‌ها نتوانند تصمیم وضعیت اضطراری را به چالش نکشند خوشبین نیستند.

 

دستاوردتراشی ترامپ

با این تهدید اما این پرسش اساسی‌ مطرح می‌شود که این میزان از اهمیت و پافشاری ترامپ برای ساخت دیوار مرزی از چه رو است؟ از طرف دیگر آیا مخالفت نمایندگان دموکرات‌ همانطور که می گویند به دلیل وجود مسائل مهمتری چون بیمه خدمات درمانی و رفاهی است و یا آنگونه که ترامپ مدعی است مخالفانش دچار «سندروم جنون ترامپ» شده‌اند و دلیل عدم تصویب بودجه کارشکنی در مسیر اجرای برنامه‌های دولت بر اساس مسائل سیاسی و رقابت‌های حزبی می‌باشد؟

در ظاهر می‌توان برای اثبات هر دو این ادعاها دلایل مهمی یافت، به طوری که دموکرات‌ها هم معتقد به بی نتیجه، غیرکاربردی و نمایشی بودن ساخت دیواری پرهزینه هستند که پول آن می‌تواند صرف امور رفاهی کارآمدتری شود و هم به صورت ماهوی با ایده راست‌گرایانه و پوپولیستی دیوارکشی که برآمده از جهان‌بینی جریان اجتماعی راست افراطی و اقلیت ستیز آمریکایی است مخالفت و سرناسازگاری دارند. در واقع دموکرات‌ها اکنون که توانسته‌اند مجلس نمایندگان را از آن خود کنند بی‌میل نیستند که با سنگ‌اندازی در مسیر یکی از مهمترین و پرسروصداترین شعارهای انتخاباتی ترامپ، شرایط را برای شکست او در انتخابات 2020 مهیا کنند.

ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که موفق‌ترین رئیس جمهور تاریخ آمریکا بوده است. ادعایی که البته با خنده نمایندگان دیگر کشورها مواجه شد. شاید وقتی ترامپ این سخنان را می‌گفت فکرش را هم نمی‌کرد که برنامه‌های وی یکی پس از دیگری متوقف شود. شروع جنگ تجاری با چین هنوز به نتایج دلخواه کاخ سفید در تسلیم چین در مقابل خواسته‌های آمریکا نرسیده است. خلع سلاح اتمی کره شمالی پس از توافق کلی و پرانتقاد سنگاپور هیچگونه پیشرفت واقعی و ملموسی نداشته، خروج از توافق هسته‌ای تهران را وادار به پذیرش مذاکره مجدد نکرده و از همه مهمتر در هفته منتهی به تعطیلات کریسمس در ماه دسامبر، شاخص داوجونز شش بار سقوط بیش از 350 واحد را تجربه کرد که در کل تاریخ این شاخص 122 ساله بی سابقه بود. موضوعی که البته در فوریه 2018 نیز روی داده بود. با این ملاحظات عدم ساخت دیوار مرزی با مکزیک به عنوان یکی از شعارهای مهم انتخاباتی ترامپ، موقعیت وی را در انتخابات ریاس جمهوری پیش‌رو بسیار متزلزل خواهد کرد. از این رو ترامپ تمام تلاش خود را بکار گرفته تا طرح دیوار مرزی را به هر طریق به سرانجام برساند.
منبع:الوقت

آخرین مطالب