پر بازدیدترین مطالب

ابعاد و اهداف سفر محمد جواد ظریف به دهلی نوهند در مقام یکی از بزرگ‌ترین قدرت‌های اقتصادی در جهان که در راهبرد سیاست خارجی دولت دونالد ترامپ از اهمیتی فوق‌العاده برخوردار است، با روند در پیش گرفته شده از سوی سیاست‌مداران خود، نشان داد که در عمل کاملا مخالف با تحریم‌های ترامپ علیه تهران بوده و نمی‌خواهد این تحریم‌ها در آینده نیز مورد پذیرش قرار دهد

ابعاد و اهداف سفر محمد جواد ظریف به دهلی نو

سخن آشنا - در شرایطی که رسانه‌های آمریکایی و عربی هر روز بر موج تبلیغات ضدایرانی افزوده و تلاش دارند ایران را محصور شده در تنگنای سیاسی و دیپلماتیک نشان دهند، سفر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به کشور هند و انجام مذاکرات با مقامات بلندپایه دهلی نو برای گسترش مناسبات اقتصادی در آینده در کنار سفر ماه گذشته حسن روحانی رئیس جمهور ایران به ترکیه که بر پایه توسعه روابط اقتصادی آنکارا- تهران مربوط مس‌شد، ابطال ادعاهای مقامات آمریکایی و رسانه‌های غربی و عربی را به اثبات رسانید. سفر با اهمیت ظریف به دهلی نو که روز سه‌شنبه در راس یک هیات بلند پایه انجام شد، را می‌توان نقطه‌ای امیدبخش برای بی‌اثر یا حداقل کم‌اثر شدن تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران ارزیابی کرد. وزیر امور خارجه ایران در ابتدا با وزیر حمل و نقل هند دیدار و گفتگو و سپس، در نشستی اقتصادی که با حضور فعالان و کارافرینان اقتصادی برگزار شد، سخنرانی کرد و در ادامه نیز با وزیر مشاور در امور خارجه هند دیدار کرد.

روند مذاکرات و نتایج نشست‌ها از نه بزرگ دهلی نو به تحریم‌های آمریکا و آری‌گویی آن‌ها به تداوم مناسبات حسنه با تهران، حکایت دارد. هند در مقام یکی از بزرگ‌ترین قدرت‌های اقتصادی در جهان که در راهبرد سیاست خارجی دولت دونالد ترامپ از اهمیتی فوق‌العاده برخوردار است، با روند در پیش گرفته شده از سوی سیاست‌مداران خود، نشان داد که در عمل کاملا مخالف با تحریم‌های ترامپ علیه تهران بوده و نمی‌خواهد این تحریم‌ها در آینده نیز مورد پذیرش قرار دهد. با تمام این اوصاف، اکنون می‌توان مهم‌ترین اهداف وزیر امور خارجه ایران را در قالب چند محور مورد بررسی قرار داد.

 

همکاری با دهلی نو در مواجهه با تحریم‌های آمریکا

بدون تردید مهم‌ترین هدف سفر ظریف به کشور هند را می‌توان مواجهه و مقابله با تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا علیه ایران ارزیابی کرد. در همین زمینه، در جریان سفر به هند، وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر این که ما آماده تعامل بیشتر با شرق و طرف های دیگر هستیم، گفت: هند در شرایط سخت در کنار جمهوری اسلامی ایران بوده و در زمان‌های بهتر هم در کنار ما خواهد بود. به گزارش ایرنا، «محمدجواد ظریف» دیروز -سه‌شنبه- در فروم اقتصادی ایران و هند افزود: چالش ها پشت سرگذاشته و راه ها پیدا می شوند. وی با بیان این که تحریم ها برای ایران جدید نیستند، تاکید کرد: ما حدود 40 سال است که ذیل تحریم های مختلفی بوده ایم. ما به بقای خود و همچنین به همکاری با دوستانمان ادامه خواهیم داد. وزیر امور خارجه ایران همچنین اظهار داشت: هند در این شرایط و زمان های سخت، در کنار ما بوده است و همچنین در زمان‌های بهتر هم در کنار ما خواهد بود. ظریف با بیان این که دو کشور تعامل بلندمدت و بلکه هزاران ساله دارند، افزود: حوزه‌های زیادی در بین ایران و هند مکمل هم هستند. وی یادآور شد: ایران و هند برای چندین قرن با هم زندگی و همکاری کرده اند و ریشه‌های عمیقی برای جوامع تجاری ما وجود دارد.

 

افزایش همکاری‌های اقتصادی، امنیتی و سیاسی میان تهران و دهلی نو

دیگر بُعد اهمیت سفر وزیر امور خارجه ایران با کشور هند را می‌توان در ارتباط با افزایش سطح همکاری‌ها در زمینه فرا اقتصادی است. بدین معنی که ایران و هند در مقام دو بازیگر مهم در معادلات منطقه‌ای قاره آسیا، نیازمند همکاری‌ها امنیتی با یکدیگر هستند. در ارتباط با این موضوع، ویجای کومار سینگ، وزیر مشاور در امور خارجه هند تاکید کرد: روابط دو کشور ایران و هند جدید نیست و برای مدت زمانی طولانی برقرار بوده است. جوامع تجاری ما برای مدت زمان زیادی یکدیگر را می‌شناسند. وی ادامه داد: ایران برای ما فقط یک شریک تجاری نیست بلکه همسایه ای نزدیک است که ما با آن حوزه های اقتصادی و امنیتی مشترک داریم. اقدامات زیادی هست که می تواند بین دو کشور انجام شود. ما شرکایی در حوزه های مختلف و دغدغه های مشابه داریم. کومارسینگ با بیان اینکه فضای زیادی برای همکاری اقتصادی دو کشور وجود دارد، تأکید کرد:‌ باید زمینه‌های مشترک برای سرمایه‌گذاری های دو کشور را پیدا کنیم. فرصت های بزرگی برای افزایش تجارت دو کشور وجود دارد و ما نیاز به یافتن راه‌ها و ابزارهای این موارد داریم.

 

ایجاد مناسبات چند سطحیِ فرا اروپایی توسط ایران

یکی دیگر از اهداف مهم سفر محمد جواد ظریف به کشور هند را می‌توان در ارتباط تلاش ایران برای ایجاد سطحی از مناسبات چند جانبه فرا اروپایی است. بدین معنا که ایران نمی‌تواند منتظر اقدامات آتی و احتمالی اروپایی‌ها باشد. در همین زمینه، وزیر امور خارجه ایران، در حاشیه دیدار با نیتین گادکاری وزیر حمل و نقل هند در جمع خبرنگاران گفت: ما به همکاری با اروپا درباره سازوکار ویژه مالی (SPV) ادامه می دهیم اما منتظر اروپا نمی مانیم و با شرکای سنتی خود برای تامین منافع مردم ایران رایزنی می کنیم. «محمد جواد ظریف» در پاسخ به سوالی درباره سازوکار ویژه مالی اروپا با ایران اظهار داشت: اروپایی ها تلاش کرده اند اما در حد انتظار ما نتوانستند پیشرفت کنند. وی افزود: ما همکاری خود را از طریق کانال های مختلف همچون هند گسترش می دهیم. رییس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: ما به همکاری با اروپا به همکاری درباره SPV ادامه می دهیم اما منتظر آنها نمی مانیم و با شرکای سنتی خود مثل هند چین و روسیه در راستای منافع مردم ایران همکاری می کنیم.

 

تلاش برای بهبود همکاری‌های مالی و بانکی

بهبود همکاری‌های مالی و بانکی، یکی دیگر از برنامه‌هایی بود که در دستور کار تیم وزارت خارجه ایران در جریان دیار با مقامات هندی، قرار گرفت. در همین زمینه، ظریف در دیدار با نیتین گادکاری وزیر حمل و نقل هند گفت: در همکاری با هند طیفی از موضوعات مطرح هستند. در حوزه بانکی یوکو بانک هند و پاسارگاد همکاری خود را در زمینه تجارت آغاز کردند. وی گفت: امیدواریم ایران و هند به رغم تحریم های آمریکا بتوانند در راستای منافع مردم دو کشور همکاری های بیشتری داشته باشند.

همچنین در زمینه تبادلات مالی و بانکی میان تهران و دهلی نو، نیتین گادکاری وزیر حمل و نقل هند در حاشیه این دیدار گفت: در مقطعی قرار داریم که چابهار کارکرد کامل خود را آغاز کند. وی به مذاکرات امروز خود با وزیر امور خارجه ایران اشاره کرد و گفت در خصوص بندر چابهار، تسهیلات مالی آماده است، مشکلات دیگری وجود دارند اما ما مشکلات را حل می کنیم. وزیر حمل و نقل هند ادامه داد: دولت هند به یک بانک ایرانی مجوز داده تا شعبه ای طی سه ماه در بمبئی تاسیس کند تا تبادل مالی راحت تری صورت گیرد.

 

تلاش برای گسترش سطح همکاری‌ها در صنعت پتروشیمی و بازرگانی

یکی دیگر از اهداف دارای اهمیت سفر وزیر امور خارجه ایران به کشور هند را می‌توان در ارتباط با همکاری‌ها در زمینه پتروشیمی و بازرگانی ارزیابی کرد. در این زمینه، وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره درخواست هند برای خرید گاز ارزان تر جهت راه اندازی صنایع در چابهار تاکید کرد: ما برای گفتگو با هند آمادگی داریم تا آنها بتوانند سرمایه گذاری در این منطقه را از جمله در حوزه پتروشیمی آغاز کنند. ظریف خاطرنشان کرد: ما همیشه آماده گفت و گو با هند در این حوزه هستیم و از پیشنهادهای این کشور استقبال می کنیم. وی در پاسخ به سوال دیگری درمورد مذاکرات با هند یادآور شد: من نمی توانم جلو رسانه ها مذاکره کنم ولی ما آمادگی مذاکره را داریم.

علاوه بر همکاری در زمینه پتروشیمی، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و هند تفاهم‌نامه مشترک اقتصادی امضا کردند. به گزارش ایسنا، در حاشیه نشست فروم اقتصادی ایران و هند، اتاق بازرگانی ایران و هند با یکدیگر در زمینه همکاری‌های اقتصادی و تجاری تفاهم نامه مشترک امضا کردند. این تفاهم نامه توسط کرباسی معاون بین‌الملل اتاق ایران و معاون اتاق هند به امضا رسید.
منبع:الوقت

آخرین مطالب