پر بازدیدترین مطالب

آیا دولت ترامپ مسیحی-صهیونیستی است؟مسیحیان صهیونیستی تا کنون در هیچ دولت آمریکا به اندازه ترامپ نتوانسته بودند نفوذ و قدرت داشته باشند، که این روزها بدست آورده‌اند و حضور این افراد در کنار داماد صهیونیستی ترامپ حلقه دولت مسیحی صهیونیستی ترامپ را تکمیل می‌کند.

آیا دولت ترامپ مسیحی-صهیونیستی است؟

سخن آشنا- سیاست دولت کنونی آمریکا به رهبری ترامپ یکی از جنجالی‌ترین رویکردها در قابل مسئله فلسطین بوده است. تا کنون هیچکدام از دولت‌های آمریکایی بدلیل ترس از واکنش افکارعمومی جرات انتقال سفارت این کشور را از شهر تل‌آویو به شهر بیت‌المقدس نداشتند، اما دولت ترامپ بی مهابا از واکنش افکارعمومی و حتی با وجود مخالفت متحدان اروپایی خود و تنها برای نشان دادن بیشترین همسویی با رژیم صهیونیستی، سفارت آمریکا در مناطق اشغالی را از تل آویو به شهر بیت‌المقدس منتقل ساخت و این شهر را مرکز اسرائیل نامید.

این در حالی است که براساس قطعنامه 1967 سازمان ملل وضعیت شهر بیت‌المقدس تنها پس از پایان اشغال‌گری صهیونیست‌ها در کرانه باختری رود اردن مشخص خواهد شد و بدلیل ادامه اشغال‌گری و شهرک‌سازی صهیونیستی در کرانه باختری، در عمل به رسمیت شناختن شهر بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل غیرقانونی و برخلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است.

دولت ترامپ همچنین در موارد دیگری نیز از جمله در مورد خروج از یونسکو در حمایت از اسرائیل و یا تهیه قطعنامه‌های ضدفلسطینی در سازمان ملل -ازجمله آخرین آن‌ها ماه گذشته در مجمع عمومی- بیشترین همراهی و هم‌نوایی را با رهبران تندرو صهیونیستی نشان داد و ثابت کرد برای حمایت از رژیم صهیونیستی چیزی کم نخواهد گذاشت.

اما چرا دولت ترامپ تا به این حد سیاست‌های مورد نظر رهبران صهیونیست‌ را دنبال و اجرا می‌کند و حتی حاضر است قطعنامه سازمان ملل و متحدان اروپایی خود را نادیده بگیرد، اما آن چه را که رهبران تل‌آویو می‌خواهند؛ انجام دهد.

در نگاه اول، تحلیل‌ها در ارتباط با سرسپردگی دولت ترامپ در قبال سیاست‌های تل‌آویو متوجه شخص او یعنی دونالد ترامپ است. این نوع تحلیل در بیشتر نوشته‌های مربوط به سیاست خارجی دولت ترامپ دیده شده و بدلیل تعلق جایگاه حزبی او به عنوان شاخه‌ای تندرو از جمهوری‌خواهان و همچنین روابط مالی و تجاری لابی‌های صهیونیست‌ها و روحیه بازاری ترامپ، نزدیکی بیشتر دولت فعلی آمریکا نیز به رژیم صهیونیستی در مقایسه با دولت‌های پیشین کاخ سفید در همین چارچوب ارزیابی و تحلیل شده است.

اما سطح دیگری از تحلیل در ارتباط با موضوع مذکور وجود دارد و چهره‌های در سایه دولت ترامپ را عامل نزدیکی بسیار زیاد کاخ سفید و کابینه رژیم صهیونیستی معرفی می‌کند. در این ارتباط بیشترین نگاه‌ها متوجه شخص دوم کابینه ترامپ، یعنی معاون او مایک پنس است.

 

تغییرات ایدئولوژیک کاخ سفید

مایک پنس را به جرات می‌توان ایدئولوژیک‌ترین عضو کابینه ترامپ به شمار آورد. او از جمله معتقدان سرسخت کلیسای مسیحیان تبشیری است که در رسانه‌های به مسیحیان صهیونیست نیز مشهور می‌باشند، چون همان اهدافی را دنبال می‌کنند، که صهیونیست‌های افراطی نیز بر آن تاکید دارند.

پنس عضو بنیاد «اتحاد مسیحیان برای اسرائیل» است که در سال 2006 تاسیس شد و تا کنون بارها در جلسات آن سخنرانی داشته است. این بنیاد امروز سه میلیون عضو در آمریکا دارد و اصلی‌ترین حامی دونالد ترامپ در میان جامعه مسیحیان صهیونیست به شمار می‌رود و هدف خود را کمک و حمایت از سرائیل برای بازگشت به شکوه خود در کتاب مقدس عنوان کرده است. مسئله تغییر سفارت آمریکا از شهر تل‌آویو به بیت‌المقدس نیز از طریق لابی همین بنیاد و با طراحی مایک پنس اجرا و دنبال شد، اگرچه این موضوع بدلیل چالش برانگیز بودنش، مخالفان قابل توجهی در کنگره آمریکا داشت و حتی دولت‌های قبلی آمریکا نیز جرات عملی کردن آن را که از دهه 1990 در کنگره تصویب شده بود، نداشتند. براین اساس بسیاری این اقدام پنس را به مثابه تغییر ایدئولوژیک کاخ سفید عنوان کردند چون این تغییر همان هدفی بود که بنیاد «اتحاد مسیحیان برای اسرائیل» سال‌ها آن را دنبال می‌کرد اما در دوره دو رئیس‌جمهور قبلی امریکا شکست خورده بود.

 

چهره‌های مسیحی صهیونیستی دولت ترامپ

اما تنها مایک پنس، معاون ترامپ نیست که عضو کلیسای تبشیری و از مسیحیان صهیونیست به شمار می‌رود. علاوه بر مایک پنس، افراد دیگری در کابینه ترامپ از جمله مایک هاکبی، فرماندار سابق کانزاس و مشاور فعلی کاخ سفید، سارا هاکبی، سخنگوی کاخ سفید، سارا پلین مشاور دیگر ترامپ و جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید همگی از اعضای پر و پاقرص و به شدت معتقد کلیسای تبشیری می‌باشند. نفوذ این مسیحیان صهیونیستی بر دولت ترامپ جدای از تاثیر و نفوذ فوق‌العاده داماد یهودی صهیونیستی او، یعنی جرد کوشنر است که از او به عنوان وزیر کابینه نتانیاهو در کاخ سفید یاد می‌شود.

از سوی دیگر گزارش منتشر شده از سوی میدل ایست آی نشان می‌دهد که تعداد کلیساهای تبشیری از زمان روی کارآمدن ترامپ رشد قابل توجهی داشته و طی بیش از دو سال از عمر دولت او، حداقل 10 کلیسای تبشیری جدید در مناطق مختلف آمریکا تاسیس و شروع بکار کرده است.

با این حال تردیدی نیست مسیحیان صهیونیستی تا کنون در هیچ دولت آمریکا به اندازه ترامپ نتوانسته بودند نفوذ و قدرت داشته باشند، که این روزها بدست آورده‌اند و حضور این افراد در کنار داماد صهیونیستی ترامپ حلقه دولت مسیحی صهیونیستی ترامپ را تکمیل می‌کند.

 

آرماگدونِ مسیحیان صهیونیست

آخرین آمار مسیحیان صهیونیستی در آمریکا حاکی از جمعیت نزدیک به بیست میلیون نفری آن‌ها در این کشور است. بنیاد «اتحاد مسیحیان برای اسرائیل» با حمایت مالی از سوی سرمایه‌داران صهیونیستی آمریکا کمک مالی به هزاران خانواده‌ داوطلب یهودی می‌کند که از سراسر جهان بویژه اروپا و آمریکا متقاضی مهاجرت به مناطق اشغالی فلسطین و سکونت در آن‌جا می‌باشند.

کلیساهای مسیحیان صهیونیست هر هفته به پیراون خود این نکته را یادآوری می‌کند که پس از نبرد نهایی آخر زمان یا همان آرماگدون، صهیونیست‌های امروز در فلسطین نیز مسیحی خواهند شد و برای دستیابی به این هدف باید صهیونیست‌ها و سایر یهودیان را به سمت سرزمین فلسطین روانه ساخت تا پس از نزدیک شدن به زمان وقوع آرماگدون، آن‌ها نیز مسیحی شوند.

این گروه از مسیحیان نه تنها هیچ اعتقادی به فلسطین ندارند، بلکه بیت المقدس را به عنوان اورشلیم شهری صهیونیستی می‌دانند که نیازمند کمک برای صهیونیست‌سازی کامل آن است.

در این شرایط با وجود چهره‌های قدرتمند مسیحیان صهیونیستی در کابینه ترامپ، مشخص است که او هیچ‌گاه مرکزیت بیت‌المقدس را برای فلسطینی‌ها نخواهد پذیرفت و بطور کلی اعتقادی به مالکیت فلسطینی‌ها در سرزمین‌شان ندارد. برهمین اساس است که گفتگوهای دو دولتی که در دوره دولت‌های قبلی آمریکا در مورد فلسطین دنبال می‌شد بطور کلی در دولت ترامپ متوقف شد و این دولت بیشترین تلاش را برای افزایش مناطق تحت اشغال توسط صهیونیست‌ها بکار می‌برد. در واقع امروز ما با یک دولت ایدئولوژیک مسیحی صهیونیستی در آمریکا مواجه هستیم نه یک دولت مسیحی و این دولت هیچ‌گاه حتی حاضر به پذیرش هویت فلسطینی سرزمین‌های فلسطینی نخواهد داشت، چه رسد به آن‌که بخواهد بدنبال گفتگوهای صلح باشد!!
منبع:الوقت

آخرین مطالب