پر بازدیدترین مطالب

جلوه های «رَحْمَةً لِلْعالَمينَ» بودن پیامبر(ص)

 

سبک زندگی نبوی به عنوان آخرین نسخه الهی فرستاده شده برای بشر، همه دوران ها کاربرد دارد؛ اگر امروز مشکلات متعددی داریم به این دلیل است که در عین دم زدن از اسلام، به سنت و سیره پیامبر(ص) آشنا نیستیم و نمی دانیم که در هر جا چه طور برخورد کنیم.

سخن آشنا-  قرآن در معرفی پیامبر(ص) در آیه 107 سوره مبارکه انبیاء می فرماید: «وَ ما أَرْسَلْناکَ إِلاَّ رَحْمَةً لِلْعالَمينَ؛ و تو را جز رحمتى براى جهانيان نفرستاديم» و چون برکات وجود مقدس پیامبر خاتم(ص) فرازمانی و فرامکانی است و در زمان و مکان محدود نمی شود بی تردید نه فقط گذشته بلکه امروز و فردا نیز از وجه رحمت بودن ایشان بهره مند شده و می شوند.

از وجوه این بهره مندی سبک زندگی نبوی است که شاهراه رسیدن به حیات طیبه را برای ما مشخص می کند؛ از این رو، در آستانه رحلت جانگداز پیامبر ختمی مرتبت(ص) حضرت محمد مصطفی(ص) در گفت وگو با کارشناسان مروری کرده ایم بر وجوه انسان ساز و تاریخ ساز سبک زندگی ایشان که به حضورتان تقدیم می شود:

 

حجت الاسلام «سیدعلی سجادی زاده» با اشاره به ویژگی های اخلاقی و رفتاری حضرت رسول(ص)، اظهار کرد: پیامبر(ص) به عنوان فرستاده پروردگار نسبت به همه عالم و جهانیان مهربان هستند و امام سجاد(ع) نیز از حضرت رسول(ص) به «امام الرحمه» تعبیر می کنند، یعنی امامی از جنس رحمت که برخوردش با همگان حتی با دشمنان کینه توز نیز با مهربانی همراه است.

 

استاد گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه علوم اسلامی رضوی با اشاره به نوع برخورد پیامبر(ص) در شرایط مختلف به ویژه در مواجهه با مخالفان، گفت: گاهی برای رعایت مصالح دین و مملکت و به تعبیری مصالح نظام نیاز بود تا پیامبر(ص) برخوردی قاطعانه و باصلابت داشته باشند. در جنگ اُحد حضرت رسول(ص) هفتاد زخم برداشتند و تعداد قابل توجهی از اصحاب شهید شدند، دندان پیامبر(ص) شکست ولی باز هم مردم را دعا کردند و فرمودند: خدایا آنان را بیامرز چراکه نادان هستند.

 

وی با بیان اینکه حضرت رسول(ص) هرگز شروع کننده جنگ نبودند، ابراز کرد: برخی به قدرت خود مغرور و سرکش بودند، در جنگ بدر پیامبر(ص) بسیار نصحیت و موعظه کردند ولی کفار نپذیرفتند و کار به جنگ کشید. بنابر این، برخورد اولیه پیامبر(ص) با افراد بر اساس مهربانی و محبت بود اما با افراد قانون شکن با صلابت برخورد می کردند.

 

سجادی زاده در توصیف نوع مواجهه پیامبر(ص) با مردم، تاکید کرد: ایشان مانند طبیبی بودند که در برخورد با بیمار، مهر و عطوفت داشتند و راه های مختلف را برای درمان در پیش می گرفتند و اگر هیچ یک به نتیجه نمی رسید دست به جراحی می زدند؛ چنان که در مقابل کفار و مشرکانشکیبا بودند و وقتی به نتیجه نرسیدند به برخورد سخت دست زدند.

 

استاد حوزه و دانشگاه در پایان بیان کرد: شیوه برخورد پیامبر اسلام(ص) برای همه دوران ها کاربرد دارد و آخرین نسخه نجات بشریت است. اگر امروز مشکلات جامعه ما تعدد دارد به این دلیل است که در عین اینکه از اسلام سخن می گوییم اما به سنت و سیره پیامبر(ص) آشنا نیستیم و نمی دانیم که در هر جا چه طور برخورد کنیم.

 

همچنین، حجت الاسلام «سیداحمد محی الدین میرمرشدی» با اشاره به تصریح قرآنی «لَقَد کانَ لَکم فی رَسولِ اللَّهِ اسوَةٌ حَسَنَةٌ»، اظهار کرد: الگو بودن یعنی همه وجوه گفتار، کردار و رفتار فرد به عنوان مبنای زندگی دیگران در زندگی فردی و اجتماعی شناخته شود. پیامبر اکرم (ص) برای ساخت جامعه ای متعالی مبعوث شدند و فرمودند: «من برانگیخته شدم تا اخلاق را کامل کنم».

 

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: آموزه های نبوی(ص) در مورد جزئی ترین مسائل زندگی همچون خوردن، آشامیدن، لباس پوشیدن، انتخاب رنگ پوشش، حمام رفتن و کوتاه کردن مو دارای دستورالعمل است؛ لذا اجرای آن به ارتقای فردی و اجتماعی ما کمک می کند.

 

وی با بیان اینکه پیامبر(ص) درباره مسائل مختلف آموزه دارند، ابراز کرد: برای مثال ایشان درباره رفتار با حیوانات و محیط زیست توصیه هایی دارند که کاربرد آنها بسیاری از مشکلات امروز جامعه را حل می کند؛ برای مثال ایشان می فرمایند: «دور از مروت است كه كسی آب را آلوده ساخته و مایه بروز بیماری ها و امراض مختلف را فراهم آورد».

 

حجت الاسلام میرمرشدی در پایان خاطرنشان کرد: سیره پیامبر اکرم(ص) به گونه ای است که حتی در کوچکترین مسایل رفتاری در خانه می توانند برای ما الگو باشند. برای مثال ایشان وقتی وارد خانه می شدند اول به حضرت زهرا (س) سلام می کردند و همواره تاکید داشتند که دخترها را مقدم بدانیم و اگر به سفری رفتید، سوغات تهیه کنید و ابتدا سوغات دخترها را بدهید. امروزه روانشناسان اذعان دارند که دختری که از محبت پدر سیراب است کمتر در معرض آلودگی های اجتماعی قرار می گیرد. پیامبر اکرم(ص) فرموده اند: «به پسران خود شنا، تیراندازی و اسب سواری یاد دهید». در توصیه به حضرت امیر و حضرت زهرا (س) فرمودند: «علی! تو کارهای بیرون را انجام بده و زهرا کارهای داخل خانه را انجام می دهد». کاربردی کردن این سبک می تواند گرمابخش محیط خانه باشد.

 

بنابر آنچه بیان شد اگر توصیه قرآن درباره اسوه حسنه بودن پیامبر(ص) را در سبک زندگی به کار ببریم و این مهم توجه داشته باشیم قطعا با زمینه سازی برای درک حیات طیبه بسیاری از مشکلاتی که امروز با آنها دست و پنجه نرم می کنیم، از سبک زندگی های ما رخت بر می بندد.
منبع:شبستان

آخرین مطالب