پر بازدیدترین مطالب

بازی ترامپ با کارت پناهجویان در آستانه انتخابات کنگرهانتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا حدود یک هفته دیگر در ششم نوامبر برگزار می شود و برخی ناظران سیاسی معتقدند دونالد ترامپ، که پیش از این سیاست‌های سرسختانه‌ای در قبال مهاجران اتخاذ کرده بود، با شدت عمل در قبال این کاروان قصد دارد رأی جمهوریخواهان را در این انتخابات افزایش دهد

بازی ترامپ با کارت پناهجویان در آستانه انتخابات کنگره

به گزارش سخن آشنا در آستانه انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا، بحث اعزام نیروی نظامی به دستور ترامپ به مرز مکزیک خبرساز شده است.

ماه میلادی گذشته (اکتبر) دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در حساب کاربری خود در توئیتر، ضمن وحشتناک توصیف کردن هجوم کاروانی از پناهجویان لاتین تبار به مرزهای جنوبی آمریکا، هشدار داد که با هدف مقابله با ورود این پناهجویان نظامیان آمریکایی را به مرزهای جنوبی با مکزیک اعزام خواهد کرد.

ترامپ در حساب توییترش ضمن توهین به پناهجویان، نوشت: "تعداد زیادی از اعضای گروه های تبهکار و آدم های خیلی بد همراه با کاروان بزرگی هستند که به سوی مرز جنوبی ما در حرکت است. لطفا برگردید. به شما اجازه ورود به آمریکا داده نمی شود مگر این که به طور قانونی اقدام کنید. این حرکت حمله به کشور ماست و ارتش ما منتظر شماست."

یک هفته بعد از انتشار این پیام تهدیدآمیز ترامپ، وزارت دفاع آمریکا ، پنتاگون اعلام کرد که۵۲۰۰ نظامی را برای مقابله با ورود کاروان مهاجران آمریکای لاتین به مرزهای جنوبی این کشور با مکزیک اعزام می کند و همزمان ترامپ به کاروان مهاجران هشدار داد که ارتش آمریکا در مرز منتظر آنهاست.

البته پیش از این نیز ترامپ در ماه آوریل هم ۲۱۰۰ نظامی را به مرز مکزیک فرستاده بود و با اعزام نیروهای نظامی جدید، تعداد نظامیان مستقر در مرز مکزیک بیشتر از سربازان آمریکایی در سوریه و عراق شد.

 

تهدید ترامپ

رئیس‌ جمهوری آمریکا ماه میلادی گذشته در جمع خبرنگاران گفت این احتمال وجود دارد که برای مقابله با کاروان پناهجویانی که به سمت مرزهای مشترک مکزیک و آمریکا در حرکت هستند، ۱۰ تا ۱۵ هزار نیروی نظامی دیگر را به منطقه اعزام کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، ترامپ گفت تا زمانی که نسبت به این کاروان نگرانی وجود دارد، ارتش آمریکا آماده است وارد عمل شود و اضافه کرد که نیروهای جدیدی که احتمال دارد به مرز اعزام شوند، غیر از نیروهای مرزبانی، گمرک و مهاجرت هستند.

رئیس‌ جمهوری آمریکا توضیح بیشتری ارائه نکرد که چه تعداد از این افراد به مرز خواهند رفت و از کدام گروه نیروهای نظامی آمریکا به مرز این کشور با مکزیک اعزام خواهند شد. پیش از این نیز یکی از مقام‌های ارتش آمریکا اعلام کرده بود که ۵۲۰۰ نفر از نیروهای نظامی برای تشدید تدابیر امنیتی در مرز آمریکا و مکزیک عازم این منطقه می‌شوند. قرار است این پنج هزار سرباز آمریکایی به ۲۰۹۲ تن از اعضای گارد ملی بپیوندند، هرچند قبل از این نیز ۸۰۰ نیروی نظامی آمریکا به سمت مرز مکزیک رفته بودند.

پیش از این هم باراک اوباما و جورج بوش، روسای جمهوری پیشین آمریکا هم برای مقابله با مهاجران ارتش را به مرزها فرستاده بودند.

ترامپ همچنین گفته است که در نظر دارد در کمک‌های اعطائی به کشورهای آمریکای لاتین که اجازه تشکیل و ادامه طی مسیر به این گروه از پناهجویان داده اند، بازبینی کند.

 

پناهجویان بی پناه آمریکای لاتین

طی هفته‌های گذشته کاروانی متشکل از هزاران پناهجوی آمریکای لاتین بویژه از کشورهای گواتمالا، هندوارس و السالوادور به سمت مرزهای جنوبی ایالات متحده حرکت کرده‌اند.

برخی خبرگزاری‌ها تعداد این افراد را تا هفت هزار نفر تخمین می‌زنند. پیش از این اعلام شده بود حدود ۱۷۰۰ تن از این افراد در مکزیک مانده‌اند و از حرکت به سمت آمریکا منصرف شده‌اند.

کاروان مهاجرانی که با پای پیاده عازم آمریکا هستند، در فاصله ۱۶۰۰ کیلومتری این کشور هستند و به گفته رییس سازمان گمرک و حفاظت مرزی آمریکا، هفته ها طول می کشد تا با عبور از مکزیک به مرز این کشور برسند.

این مهاجران از خشونت و فقر فراگیر در کشورهای خود گریخته‌اند و گفته‌اند که قصد دارند در آمریکا درخواست پناهندگی بدهند، هرچند ترامپ آن‌ها را اعضای گروه های تبهکار خوانده که به گفته او جایی در آمریکا ندارند.

 

وظیفه بین‌المللی واشنگتن در قبال پناهجویان

طبق معاهدات بین المللی دولت آمریکا موظف است درخواست پناهندگی مهاجران را بررسی کند.

افرادی که از ترس جان خانه و کشورشان را ترک کرده اند، طبق قوانین بین المللی پناهنده حساب می شوند اما افرادی که دچار مشکلات شدید اقتصادی و معیشتی هستند، شامل معیارهای دریافت پناهندگی نیستند.

در عین حال با با بررسی زمینه و شرایط زندگی بسیاری از این پناهجویان مشخص می‌شود که آن‌ها هم بدلایل سیاسی و از دست دادن زندگی خود و هم بدلایل وخامت اوضاع اقتصادی در حال حرکت به سوی آمریکا می‌باشند و در این شرایط واشنگتن براساس معاهدات بین‌المللی می‌بایست درخواست آن‌ها را مورد بررسی قرار دهد، هرچند برخورد ترامپ تا کنون با این پناهجویان بسیار تند و سلبی بوده است.

در عین حال اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا به شدت از این اقدام ترامپ انتقاد کرده و آن را یک حرکت سیاسی ارزیابی کرده است، اما با توجه به سابقه عهد شکنی دولت ترامپ و کاخ سفید به معاهدات بین‌المللی، حال نقض حقوق این پناهجویان از سوی دولت ترامپ چندان غیرمنتظره نیست.

 

بهره‌برداری تبلیغاتی ترامپ از موضع‌گیری علیه پناهجویان

بسیاری از تحلیل‌گران موضع گیری تند ترامپ علیه پناهجویان را مرتبط با انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا عنوان کرده‌اند.

انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا حدود یک هفته دیگر در ششم نوامبر برگزار می شود و برخی ناظران سیاسی معتقدند دونالد ترامپ، که پیش از این سیاست‌های سرسختانه‌ای در قبال مهاجران اتخاذ کرده بود، با شدت عمل در قبال این کاروان قصد دارد رأی جمهوریخواهان را در این انتخابات افزایش دهد.

در واقع اتخاذ تصمیم ضدپناهجویان از سوی ترامپ در شرایطی است که حزب جمهوریخواه به شدت نگران از دست دادن کنترل مجلس نمایندگان است و در وصرت وقوع این امر، دنبال کردن اولویت های سیاسی مورد نظر ترامپ در دو سال باقی مانده از دوره ریاست جمهوری اش، بسیار سخت خواهد بود.

از سوی دیگر ترامپ در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری 2016 میلادی بارها از مهاجرت غیرقانونی به ایالات متحده به شدت انتقاد کرد و مقابله با مهاجرت غیرقانونی را یکی از مهمترین اولویت های خود برشمرد و حتی وعده ساخت دیواری بزرگ در مرز با مکزیک را داد. اکنون بار دیگر در آستانه انتخابات میان دوره‌ای کنگره مواضع ضدمهاجراتی خود را برجسته ساخته و واضح است که ترامپ قصد دارد از مساله مهاجرت به عنوان موضوعی برای تحریک رای دهندگان جمهوریخواه در آستانه انتخابات میان دوره ای کنگره در روز 6 نوامبر استفاده کند، هرچند با توجه به ریزش بسیار زیاد آرای جمهوری‌خواهان براساس نظرسنجی‌ها، بسیار بعید است که موضع‌گیری انتخاباتی ترامپ علیه پناهجویان بتواند کمک قابل توجهی به دولت ترامپ و نمایندگان جمهوری‌خواه در انتخابات پیش‌رو به شمار رود.
منبع:الوقت

آخرین مطالب