پر بازدیدترین مطالب

بن سلمان در گرداب واکنش‌های جهانی به مرگ خاشقچییک روز پس از اعلام مفقود شدن خاشقجی، رویترز به نقل از دو مقام آگاه در دولت ترکیه اعلام کرد که مقامات این کشور معتقدند «جمال خاشقجی» روزنامه نگار و منتقد برجسته سعودی که برای انجام امور کنسولی به کنسولگری عربستان در استانبول وارد شده بود، در داخل این کنسولگری به قتل رسیده است.

Image result for ‫بن سلمان در گرداب واکنش‌های جهانی به مرگ خاشقچی‬‎

به گزارش سخن آشنا در حالی که ابهام در سرنوشت روزنامه نگار مشهوری سعودی در ترکیه، همچنان خبرساز است، اما واکنش‌های متناقض به خبر ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد ولیعهد عربستان همچنان ابعاد ماجرا را پیچیده‌تر و بیش از پیش نامشخص ساخته است.

، اگرچه خبر ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی از سوی نامزد او به رسانه‎ها درز کرد، اما روز بعد برخی منابع اعلام کردند که خاشقجی کشته شده است.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی از روز سه‌شنبه و پس از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. او به عنوان روزنامه نگاری کهنه کار و با تجربه‌، پیش‌تر مشاور دولت عربستان نیز بوده است و سال گذشته در پی طرح انتقادهایی نسبت به سیاست های محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و نیز زیر سوال بردن مداخله نظامی کشورش در یمن، از بیم دستگیری خاک عربستان را ترک کرده و به ایالات متحده عزیمت کرد.

 

نخستین خبرهای قتل خاشقجی

یک روز پس از اعلام مفقود شدن خاشقجی، رویترز به نقل از دو مقام آگاه در دولت ترکیه اعلام کرد که مقامات این کشور معتقدند «جمال خاشقجی» روزنامه نگار و منتقد برجسته سعودی که برای انجام امور کنسولی به کنسولگری عربستان در استانبول وارد شده بود، در داخل این کنسولگری به قتل رسیده است.

یکی از مقامات دولت ترکیه به خبرگزاری رویترز گفت: «بررسیهای اولیه پلیس ترکیه نشان می دهد که آقای خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان سعودی در شهر استانبول به قتل رسیده است. ما گمان می کنیم که قاتل با قصد قبلی مرتکب قتل شده و سپس جنازه مقتول به خارج از کنسولگری منتقل شده است.»

 

تائید خبر قتل خاشقجی از سوی دوست نزدیک او

از سوی دیگر«توران قشلانچی» فعال رسانه‌ای ترکیه و از دوستان نزدیک جمال خاشقجی گفته است که این نویسنده منتقد نظام سیاسی عربستان سعودی در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول کشته شده است.

توران قشلانچی که رئیس انجمن رسانه‌های ترک و عرب ترکیه نیز به شمار می‌رود در گفتگوی خود با خبرنگار آسوشیتدپرس در بیرون از ساختمان کنسولگری عربستان به نقل از مقامات امنیتی ترکیه گفت که مدارکی بدست آمده که کشته شدن خاشقجی در کنسولگری عربستان را تائید می‌کند.

 

جسد خاشقجی مثله شده است

همچنین مجتهد فعال توئیتری و افشا کننده مسائل عربستان در توئیتی نوشت: منابع ترکیه اعلام کرده اند که جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی شکنجه و سپس به قتل رسیده است و پس از قتل نیز جسد وی مثله شده است. تصاویر همه این رویدادها موجود است.

وی در ادامه توئیت خود گفت: ویدئویی از شکنجه و قتل خاشقجی برای محمد بن سلمان ولیعهد عربستان ارسال شده است. اگر این خبر تایید شود یعنی خبر اخراج وی از ترکیه و ورود وی به عربستان صحیح نیست.

 

قتل خاشقجی برنامه ریزی شده بود

در ارتباط با معمای خاشقجی، یک روزنامه آمریکایی به نقل از منابع آگاه جزئیات جدیدی را از قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد عربستانی در استانبول ترکیه منتشر کرده است.

واشنگتن پست در گزارش خود به نقل از دو منبع آگاه مرتبط با پلیس ترکیه می نویسد: قتل خاشقجی از قبل برنامه ریزی شده بود و برای این کار تیمی از عربستان وارد ترکیه شده بود.

به گفته این منابع آگاه، این تیم متشکل از ۱۵ نفر بود که مسئول قتل روزنامه نگار عربستانی بودند. این در حالی است که «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی هفته گذشته در مصاحبه با رسانه های آمریکایی مدعی شده بود که خاشقجی مدت کوتاهی بعد از آنکه وارد کنسولگری عربستان سعودی در استانبول شده از آنجا خارج شده است.

از سوی دیگر مجتهد نیز در صفحه توییتری خود اعلام کرده است که یکی از ۱۵ نفری که همزمان با ناپدید شدن جمال خاشقجی وارد ترکیه و سپس از این کشور خارج شده بودند، شخصیت بسیار نزدیک به محمد بن سلمان است و وی عملیات را رهبری کرده است.

 

مشاور پیشین وزارت دارایی عربستان: مجوز چنین قتلی تنها از عهده محمد بن سلمان بر می آید

همچنین «حسین عسکری» استاد دانشگاه جورج واشنگتن آمریکا و مشاور پیشین وزارت دارایی عربستان سعودی در زمان ملک عبدالله،‌ اعلام کرده است که دست داشتن عربستان در قتل «جمال خاشقجی» منتقد سعودی محتمل می‌باشد و در این صورت تنها «محمد بن سلمان» می تواند چنین دستوری را صادر کند.

عسکری که همزمان با خبر مفقود شدن خاشقجی با خبرگزاری مهر گفتگو کرده، در ارتباط با قتل خاشقجی گفته است که این کار میک تواند از سوی عربستان سعودی انجام شده باشد، اما در خصوص چگونگی کشته شدن او اطلاعی ندارم.

مشاور پیشین وزارت دارایی عربستان سعودی همچنین در ارتباط با نقش محمد بن سلمان در این حادثه گفت: اگر کشته شدن او چنین باشد که منابع ترکیه گفته اند بر این اساس دستور و مجوز چنین قتلی تنها از عهده محمد بن سلمان بر می آید. هیچ کسی در عربستان جرأت صادر کردن چنین دستوری برای قتل «خاشقجی» را ندارد و این کار تنها از عهده او بر می آید.

 

واکنش‌های بین‌المللی به ناپدید شدن خاشقجی

در یکی از مهمترین واکنش‌ها رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرده است که ماجرا را از نزدیک دنبال می‌کند. وی گفته است که از نزدیک پرونده «جمال خاشقجی» نویسنده و منتقد سرشناس سعودی را دنبال می‎کند و مقامات ترکیه به عنوان بخشی از تحقیق، در حال بررسی دوربین‎های مداربسته و موارد ثبت شده فرودگاهی هستند.

 

اگر دولت عربستان عاملان حادثه را محاکمه نکند، شریک جرم است: شاهزاده مراکشی و پسر عموی پادشاه این کشور از مقامات سعودی خواست عاملان ربودن نویسنده منتقد سعودی را محاکمه کنند و در غیر این‌ صورت در این اقدام «وحشیانه» شریک‌ هستند. «هشام بن عبدالله» شاهزاده مراکشی و پسر عموی «محمد ششم» پادشاه این کشور در صفحه توئیتر خود ربودن «جمال خاشقجی» را وحشیانه توصیف و تأکید کرد که مسئولان سعودی باید عاملان این کار را مجازات کنند، وگرنه در این جنایت سهیم هستند.

او نوشت: از تاریخ دوم اکتبر دیگر خبری از شهروند سعودی، نویسنده و دوست عزیزم نیست و اطلاعات اولیه از شکنجه و ربودن وی توسط کارکنان کنسولگری عربستان در استانبول حکایت دارد.

هشام بن عبدالله افزود: اگر این اخبار صحت داشته باشد ما در مقابل یک جنایت سیاسی قرار داریم که در خاک عربستان (کنسولگری) رخ داده و نقض قوانین بین‌المللی و بشری و اصول دین اسلام است.

 

جامعه بین‌الملل نباید در برابر عربستان ساکت باشد: سازمان عفو بین الملل نیز به خبر کشته شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار و فعال عربستانی واکنش نشان داد ه و گفته است که کشته شدن خاشقجی روزنامه نگار سعودی در صورت تایید به مثابه جنایت اعدام خارج از چارچوب قانونی خواهد بود. عفو بین الملل بیان کرد: جامعه بین الملل نباید در قبال سرکوب آزادی بیان در عربستان سعودی ساکت بماند. جامعه جهانی باید از عربستان بخواهد که توضیح فوری درباره سرنوشت خاشقجی بدهد.

 

درخواست سازمان ملل برای تحقیقات مستقل: از سوی دیگر «دیوید کی» گزارشگر ویژه آزادی بیان سازمان ملل متحد بامداد دوشنبه اجرای تحقیقات مستقل و بین المللی برای روشن شدن سرنوشت جمال خاشقجی فعال منتقد سعودی را خواستار شد و گفت: اگر قتل خاشقجی تایید شود کمیته آزادی بیان سازمان ملل متحد از جامعه جهانی خواهد خواست که از طریق برخی مکانیزم های مستقل برای مجازات و پیگرد عاملان این عملیات، اقداماتی را صورت دهند.

گزارشگر ویژه آزادی بیان سازمان ملل متحد در عین حال اظهار داشت که اطمینان دارد جامعه جهانی به آسانی از کنار این موضوع نخواهد گذشت.

عربستان سعودی که سابقه طولانی در حبس منتقدین دارد، طی ماه‌های اخیر با به بن بست رسیدن سیاست‌های مناقشه برانگیز منطقه ای محمد بن سلمان در موضوعاتی چون جنگ یمن، بحران محاصره قطر، دخالت در لبنان و... فشار بر خبرنگاران و فعالان مدنی را به شدت افزایش داده است تا این شکست‌ها در سایه سانسور خبری برجسته نشود.

منبع:الوقت

آخرین مطالب