پر بازدیدترین مطالب

لیر به جنگ دلار می رود/مسکو قوی تر می شود

 

آمریکا و روسیه مدت هاست رقیب هم در خاورمیانه هستند، اگرچه سیاست های ناشیانه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا موجب شده است تا مسکو جایگاه بالاتری در میان کشورهای منطقه پیدا کند و به آنها نزدیک تر شود.

به گزارش سخن آشنا، آمریکا و روسیه مدت هاست رقیب هم در خاورمیانه هستند، اگرچه سیاست های ناشیانه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا موجب شده است تا مسکو جایگاه بالاتری در میان کشورهای منطقه پیدا کند و به آنها نزدیک تر شود. ترکیه که مدت ها قصد داشت میان نزدیک شدن به غرب و روسیه، یکی را انتخاب کند با اقدامات اخیر ترامپ بالاخره تصمیم خود را گرفت.

 

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که به تلافی تحریم های واشنگتن، ورود کالاهای الکتریکی از جمله آیفون را به کشورش تحریم می کند. در عین حال دیگر مقامات ترکیه نیز در هفته جاری به طور قاطعنامه به سوی روسیه متمایل شدند چرا که در حال حاضر منافع مشترکی در قبال آمریکا ندارند.

 

در هفته های اخیر، ترکیه و روسیه اهداف تحریم های آمریکا بوده اند در حالی که ارزهای داخلی آنها یعنی روبل و لیره در مقابل دلار سقوط کرده است. تحریم آمریکا از سوی اردوغان بخشی از کمپین وسیع تری است که ترکیه برای تلافی جویی علیه واشنگتن آغاز کرده است. در مقیاس وسیع تر، آنکارا قصد نزدیک شدن به روسیه را دارد چرا که روابط نزدیک تر با مسکو می تواند به اردوغان کمک کند تا کشور خود کمتر به واشنگتن متکی بداند.

 

ادوغان در بخشی از سخنرانی های اخیر خود گفت: ما به دنبال متحدان جدید می گردیم.

 

رابطه مسکو و آنکارا که دو سال پیش به خاطر انهدام جت روس به دست ترک ها به سردی گراییده بود حالا در حال گرم شدن است. اخیرا مسکو قراردادهایی را برای تامین گاز طبیعی، تاسیس یک پایگاه هسته ای و سیستم پیشرفته شد موشک با ترکیه امضا کرد این در حالی است که از سوی دیگر روابط ترکیه و آمریکا بسیار تیره شده است و موجی از احساسات ضد آمریکایی در رسانه های اجتماعی به وجود آمده است.

 

برخی ویدئوهایی را منتشر کرده اند که در آنها دلارهای آمریکایی به آتش کشیده می شود و آیفون های آمریکایی شکسته می شوند.

 

از سوی دیگر تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران و خروج این کشور از برجام موجب شده است تا تهران هم برای برآورده کردن منافع خود به مسکو متمایل تر از قبل شود. در این شرایط است که دیپلماسی پوتین به موفقیت در خاورمیانه نزدیک می شود.

 

روسیه دارای منافع انرژی، اقتصادی و نظامی متعددی در خاورمیانه است و امروز مسکو نقش کلیدی را در بزرگ ترین چالش های منطقه ای که یکی از آنها هم مسئله سوریه است، ایفا می کند. در چند سال اخیر روسیه نفوذ و تاثیر خود را از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب خاورمیانه به طور چشمگیری تقویت کرده است. تحکیم روابط با ایران، بهبود چشمگیر روابط با ترکیه، بازگشت دیپلماتیک به مصر، نقش کلیدی در سوریه و حمایت از بشار اسد همه این ها موجب قدرت گیری مسکو در خاورمیانه و در مقابل تضعیف واشنگتن در منطقه شده است.
منبع:شبستان

آخرین مطالب