پر بازدیدترین مطالب

وقتی بادبادک‌ها محاصره نوار غزه را می‌شکننداعلام پایان احتمالی محاصره نوار غزه پس از دو چالش بادبادک‌های آتشین و تداوم اعتراضات صلح آمیز موسوم به «روز بازگشت» نشان دهنده تاثیرگذاری این دو روش جدید فلسطینیان برای مقابله با تجاوزات رژیم صهیونیستی است تا آن‌جا که یکی از مهمترین خواسته‌های صهیونیست‌ها برای لغو محاصره نوار غزه، توقف ارسال بادبادک به مناطق اشغالی و پایان اعتراضات مسالمت‌امیز بازگشت عنوان شده است.

 ÙˆÙ‚تی بادبادک‌ها محاصره نوار غزه را می‌شکنند

سخن آشنا- تحرکات دیپلماتیک در مصر این روزها برای فلسطینیان ساکن نوار غزه از اهمیت ویژهای برخوردار است. موضوع میانجی‌گری مصر پیرامون لغو محاصره ده ساله نوار غزه طی یک هفته اخیر می باشد. غزه ای ها چشم انتظار مشاهده ثمربخش بودن مقاومت محکم و تزلزل ناپذیر خود و پایان یک دهه حصارکشی ظالمانه با سکوت بین المللی و حمایت تمام عیار آمریکا و حکومتهای خیانتکار عرب هستند.

 

توافق پرسود مقاومت حماس

جزئیات دقیقی از توافق صورت گرفته از سوی حماس که می‌تواند منجر به پایان محاصره نوار غزه شود، منتشر نشده اما برخی خبرگزاری‌ها از جمله العربی جدید در گزارشی به این موضوع پرداخته‌اند.

طبق این گزارش، به نظر می‌رسد محتوای توافق دارای سه بُعد است؛ اول: آتش‌بس نظامی متقابل به نحوی که گروه‌های فلسطینی از ارسال بادبادک و بالن‌های آتش‌زا و نیز راهپیمایی‌های بازگشت در مرز نوار غزه دست بردارند و در مقابل، «اسرائیل» به جنایت‌های خود علیه فلسطینی‌ها پایان دهد. دوم: کم کردن واقعی از (شدت) محاصره اسرائیلی-مصری علیه نوار غزه به همراه اجرای طرح‌های توسعه. سوم: (آغاز) مذاکرات مربوط به آزادی اسرای اسرائیلی در دست حماس.

هفته گذشته، خبرگزاری «قدس نت» به نقل از «فایز ابوشماله» تحلیلگر فلسطینی نوشت، توافقات مقاومت فلسطین در نوار غزه شامل چهار مرحله است: لغو محاصره غزه و بازگشایی تمامی گذرگاه‌ها از جمله گذرگاه رفح؛ پرداخت حقوق تمام کارمندان نوار غزه، چه کارمندان وابسته به تشکیلات خودگردان و چه حماس؛ جایگزین شدن بندر «پورسعید» مصر به جای بندر قبرس به نحوی که تمام کالاها و نیز سفرها از طریق بندر پورسعید به غزه و بالعکس انجام شود؛ بازسازی نوار غزه.

در این شرایط و با اجرای این توافقات به نظر می‌رسد مقاومت حماس بدون از دست دادن امتیازی و با حفظ مواضع مقاومت خود توانسته، برگ برنده لغو محاصره نوار غزه را بدست آورد.

این در حالی است که در کرانه باختری، تشکیلات خودگردان فلسطینی با انتقاد تند از حماس این توافقات را زیر سوال برده و خواستار عدم اجرای این توافقات شده است. در عین حال مخالفت تشکیلات خودگردان فلسطین که به موضع سازش معروف است در حالی است که این تشکیلات در مسیر دستیابی به اهداف گروهی و حزبی خود همواره بیشترین عقب نشینی را در برابر خواسته‌های صهیونیست‌ها و آمریکا داشته است و از جمله به تازگی سازمان حمایت از زندانیان فلسطینی را در ازای دریافت بخشی از کمک مالی از سوی واشنگتن منحل کرده است. سازمانی که اگرچه بدنبال حقوق فلسطینی‌هاست، اما از سوی تشکیلات خودگردان سال گذشته از یک وزارت خانه مستقل به یک سازمان تنزل جایگاه پیدا کرد و امسال نیز با فشار رژیم صهیونیستی و آمریکا بطور کامل منحل شد.

 

شکست فشار بر ساکنان نوار غزه

در ارتباط با محاصره نوار غزه باید توجه داشت که این محاصره از سال 2007 و اندکی پس از پیروزی حماس آغاز شد و رژیم صهیونیستی با مسدود کردن کلیه مسیرهای دسترسی زمینی، هوایی و دریایی به نوار غزه، این منطقه متراکم را تحت شدیدترین محاصره و تنگناهای اقتصادی قرار داده است.

طی بیش از ۱۰ سال گذشته؛ محاصره نوار غزه توسط نظامیان صهیونیستی به قحطی و کمبود سوخت و انرژی، مواد غذایی لازم، تجهیزات ساختمانی و امکانات بهداشتی و پزشکی منجر گردید و سازمان ملل وضعیت فلسطینیان ساکن در نوار غزه را بحرانی توصیف کرد، اما در این مدت مقاومت فلسطینی حماس که کنترل این منطقه را در دست دارد، همچنان بر تداوم مقاومت تاکید کرده است.

در عین حال طی مدت زمانی که محاصره باریکه نوار غزه به عنوان متراکم‌ترین منطقه مسکونی زمین تداوم داشت، با وجود چندین دور گفتگوهای میانجی و ارائه پیشنهاداتی از سوی تل‌آویو که رفع محاصره غزه را در ازای شناسایی رژیم صهیونیستی درخواست می‌کرد، اما هیچ‌گاه حماس حاضر به پذیرش این خواسته نشد و در حال حاضر مقامات دیپلماتیک مصری در رسانه‌ها در حالی خبر از احتمال رفع محاصره نوار غزه را اعلام کرده‌اند، که تغییری در وضعیت شناسایی صهیونیست‌ها از سوی مقاومت فلسطینی حماس ایجاد نشده است.

در واقع به نظر می‌رسد با وجود افزایش فشارهای بی سابقه برساکنان نوار غزه، اما این محدودیت‌ها در نهایت نتوانسته اهداف مورد نظر تل‌آویو را محقق سازد و صهیونیست‌ها در نهایت مجبور به عقب نشینی از مواضع گذشته و پذیرش پایان محاصره غزه شده‌اند.

 

افزایش فشارهای بین‌المللی و آثار حقوقی ادامه محاصره نوارغزه

توجه به این نکته ضروری است که تاثیر افزایش فشارهای بین‌المللی بر صهیونیست‌ها را نیز نمی‌توان بر رفع محاصره نوار غزه نادیده گرفت.

این فشارها اگرچه بیشتر از سوی گروه‌های غیردولتی و مجامع حقوق بشری مردمی و نه از طرف سازمان ملل و یا کشورها و رهبران غربی و یا متحدان اسرائیل صورت گرفت، اما توانسته است وزن فلسطین را میان افکارعمومی جهانی تا حد قابل توجهی برجسته و سنگین‌تر سازد.

طی 10 سال گذشته و در جریان محاصره نوار غزه حداقل در چندین نوبت، گروه‌های حقوق بشری در نروژ و به تازگی نیز از سوی سوئد با اعزام قایق‌های شخصی و با حمل کالاهای ضروری و حیاتی به نزدیکی مرزهای آبی نوار غزه تلاش داشتند تا ضمن شکستن محاصره این منطقه، کمک‌های انسان دوستانه و نمادین را بدست ساکنان غزه برسانند که همه این تلاش‌ها با ممانعت نظمیان صهیونیستی ناکام ماند، هرچند نتیجه آن به ابراز انزجار گسترده افکار عمومی علیه اقدامات اسرائیلی‌ها منتهی شد.

سنگین شدن جایگاه فلسطین در افکارعمومی جهانی همچنین در جریان اعلام انتقال سفارت آمریکا به شهر بیت المقدس به خوبی خود را نشان داد و به راه افتادن اعتراضات خیابانی در بسیاری از کشورهای غربی و حتی در آمریکای جنوبی و بعد از آن رای منفی 128 عضو سازمان ملل در مقابل تنها 5 رای مثبت در مجمع عمومی علیه انتقال سفارت به قدس توسط آمریکا، ثابت کرد که تا چه اندازه فلسطین توانسته جای خود را در افکارعمومی بین‌المللی پیدا کند.

از سوی دیگر با وجود ادامه مقاومت فلسطینیان در باریکه غزه، اما وضعیت در این منطقه بسیار پرمتراکم از نظر دسترسی با امکانات اولیه زندگی و حتی موادغذایی و امکانات پزشکی بحرانی و به مرز فاجعه انسانی رسیده است. ادامه این شرایط می‌تواند به گشوده شدن پرونده جنایت انسانی علیه صهیونیست‌ها در مجامع حقوقی بین‌المللی منجر شود و تا کنون برخی سیاستمداران فلسطینی نیز بر پیگیری حقوقی این موضوع تاکید کرده‌اند.

همچنین در بهار امسال پس از 70 سال از اشغال فلسطین و همزمان با سالروز تاسیس رژیم صهیونیستی در سازمان ملل که به روز نکبت معروف است، اعتراضات موسوم به «بازگشت» که در روزهای جمعه و طی شش هفته منتهی به روز نکبت دنبال می‌شود، با شورو گستردگی بیشتری همراه گشت و حتی بصورت کم سابقه این اعتراضات تا تابستان جاری نیز ادامه یافت. در جریان این اعتراضات تا کنون حداقل 68 نفر از شهروندان فلسطینی جان خود را از دست داده‌اند و اخبار پیرامون برگزاری این اعتراضات در جمعه هرماه به افزایش فشار بر رهبران صهیونیستی منجر شده است. بویژه آن که ماهیت صلح آمیز این اعتراضات باعث شده تا هرگونه برخورد تل‌آویو با معترضان با موج محکومیت‌ها منجر شود و در عمل شرایط را برای صهیونیست‌ها بیش از گذشته با محدودیت همراه سازد.

در این شرایط روشن است که تداوم محاصره نوار غزه تنها به افزایش هزینه‌های سیاسی و دیپلماتیک علیه تل‌آویو منجر خواهد شد و لذا برای رهبران صهیونیستی لغو محاصره کم هزینه‌تر از ادامه آن خواهد بود.

 

لغو احتمالی محاصره نوار غزه پس از چالش بادبادک‌ها

در عین حال برای بسیاری از ناظران مسائل فلسطین، انتشار اخباری پیرامون لغو احتمالی محاصره نوار غزه این روزها از آن رو قابل توجه است که این خبر همزمان با چالش غیرقابل کنترل بادبادک‌های آتشین منتشر شده است.

مسئله بادبادک‌های آتشین به اقدام اعتراضی جوانان فلسطینی اشاره دارد که طی دو ماه گذشته به چالش امنیتی صهیونیست‌ها تبدیل شده، اما راه حلی نیز برای مقابله با آن وجود ندارد.

استفاده از بادبادک‌های آتشین برای نخستین بار از دو ماه پیش در اعتراض به تداوم اشغال مناطق فلسطینی، ادامه شهرک‌سازی‌ها و تداوم محاصره نوار غزه از سوی جوانان فلسطینی در مجاورت مرز با مناطق اشغالی آغاز شد و این بادبادک‌ها با فرود در سرزمین‌های اشغالی توانستند آرامش را از صهیونیست‌ها سلب کنند.

روش کار بسیار ساده و تنها با هوا کردن یک بادبادک کاغذی و یا پلاستیکی بود، اما حتی جنگنده‌های صهیونیستی نیز نتوانستند از فرود مشکل ساز این بادبادک‌های آتشین در سرزمین‌های اشغالی جلوگیری کنند. این موضوع به سوژه طنز کاربران در فضای مجازی منجر شده بود و بسیاری اظهار می‌داشتند که اسباب بازی فلسطینی‌ها این روزها چالش امنیتی صهیونیست‌ها شده است.

براین اساس اعلام پایان احتمالی محاصره نوار غزه پس از دو چالش بادبادک‌های آتشین و تداوم اعتراضات صلح آمیز موسوم به «روز بازگشت» نشان دهنده تاثیرگذاری این دو روش جدید فلسطینیان برای مقابله با تجاوزات رژیم صهیونیستی است تا آن‌جا که یکی از مهمترین خواسته‌های صهیونیست‌ها برای لغو محاصره نوار غزه، توقف ارسال بادبادک به مناطق اشغالی و پایان اعتراضات مسالمت‌امیز بازگشت عنوان شده است.

 

منبع:الوقت

آخرین مطالب