پر بازدیدترین مطالب

کودکان مهاجر قربانیان جدید حقوق بشری آمریکا


آمریکا وارد یکی از مهمترین پرونده های حقوق بشری سال های اخیر خود شده است، پرونده جنجالی جدا سازی کودکان از مادران مهاجر در مرز مکزیک – آمریکا. پرونده ای که بسیاری از افرادی که درگیر مسائل حقوق بشری هستند نگاهی بسیار منفی در خصوص آن ابراز داشته اند.

Image result for ‫کودکان مهاجر قربانیان جدید حقوق بشری آمریکا‬‎
سخن آشنا- آمریکا وارد یکی از مهمترین پرونده های حقوق بشری سال های اخیر خود شده است، پرونده جنجالی جدا سازی کودکان از مادران مهاجر در مرز مکزیک – آمریکا. پرونده ای که بسیاری از افرادی که درگیر مسائل حقوق بشری هستند نگاهی بسیار منفی در خصوص آن ابراز داشته اند. ماجرای این پرونده از آوریل شروع شده است، اما در روزهای اخیر به دلیل جنجال رسانه ای پیرامون آن واکنش های بسیاری را به دنبال داشته است. حالا که این موضوع به یک بحران برای آمریکا تبدیل شده، هر کس در آمریکا به نحوی سعی می کند از آن استفاده ابزاری کند، از یک سو کاخ سفید، ترامپ، ملانیا ترامپ و از دیگر سو دموکرات ها و سایر منتقدان ترامپ.

ماجرای جداسازی کودکان از مادران مهاجر چیست؟

ماجرا از این قرار است که ماموران مرزبانی آمریکا از ماه آوریل در راستای اعمال سختگیری‌های دولت ترامپ موسوم «تحمل صفر» افرادی را که برای زندگی سعی می‌کنند به شکل غیرقانونی به آمریکا سفر کنند، بازداشت و کودکان را از والدینشان جدا می‌کنند؛ اتفاقی که با اشک و گریه کودکان و والدین همراه می‌شود. البته این موضوع در هفته های اخیر جنجال ساز شده است.

به گزارش گاردین، تعدادی از کودکان جدا شده از والدین در یک انبار قدیمی در جنوب ایالت تگزاس، نگهداری می‌شوند. گزارش‌ها حکایت از آن دارد که برخی از این کودکان در قفس‌های آهنی و در شرایط نامناسب قرار دارند. برآورد رسانه ای حاکی از آن است که این تعداد دست کم به 2000 کودک می رسد.

دولتمردان آمریکا چه موضعی گرفته اند؟

بعد از اینکه ماجرای جداسازی کودکان از والدین آن ها تبدیل به یک موضوع جهانی شد، دولتمردان آمریکا از هر دو حزب صاحب کرسی و منتقد، موضعی سیاسی نسبت به آن گرفتند. دولت ترامپ تلاش کرده است که این موضوع را به شکل موضوع داخلی جلوه دهد و مسئولیت آن را متوجه حزب دموکرات کند. برخی از اعضای کابینه ترامپ با متهم کردن دموکرات ها معتقدند که این سیاست ها و این رفتارها نتیجه سو مدیریت حزب دموکرات است. ترامپ اینک در حال استفاده از این اقدام برای از بین بردن سیاست های حزب دموکرات است و بسیاری معتقدند از این رفتارها برای منزوی کردن بیشتر دموکرات ها استفاده خواهد کرد.

در مقابل، در اردوگاه دموکرات ها نانسی پلوسی رهبر اقلیت دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا سیاست ترامپ در جداسازی کودکان مهاجر از والدینشان را «جنایتی هولناک» خواند و تصریح کرد، ترامپ قوانین مربوط به مهاجرت را نادیده گرفته است. همچنین یک گروه از نمایندگان دموکرات کنگره که از محل نگهداری کودکان مهاجران بازدید کرده‌اند، اعلام کردند با این سیاست غیرانسانی مقابله خواهند کرد. برخی از هم‌ حزبی‌های ترامپ نیز علنا پایان یافتن این سیاست را خواستار شده‌اند. با توجه به عمیق‌‌تر شدن اختلافات بر سر سیاست‌‌های ضد مهاجرتی ترامپ، جمهوریخواهان کنگره طرح مهاجرتی جدیدی را پیشنهاد کرده‌اند.

به طور کلی به نظر می رسد سیاست دولتمردان آمریکایی نسبت به این موضوع کاملا با ملاحظات حزبی همراه بوده است و به نظر نمی رسد مواضعی غیرسیاسی و انسان دوستانه در خصوص این ماجرا اخذ شود. سازمان ملل متحد با بیان اینکه در 6 هفته گذشته در حدود 2 هزار کودک مهاجر به هنگام عبور از مرز مکزیک به آمریکا به زور توسط مامورین آمریکایی از خانواده خود جدا شده اند از دولت واشنگتن خواست تا به سرعت به این سیاست خود خاتمه دهد. در عین حال آمریکا در حالی از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خارج شده که یکی از مهمترین انتقادات فعلی این شورا وضعیتی است که آمریکایی ها برای مهاجرین در مرز با مکزیک ایجاد کرده اند.

زید راعد الحسینی، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر، در جلسه افتتاحیه این اجلاس گفته «من عمیقا نگران مجازات کودکان از سوی آمریکا در قبال تصمیمات اتخاذ شده از سوی والدین آنها هستم. در 6 هفته گذشته نزدیک به 2 کودک از حضور در کنار خانواده هایشان محروم شده اند ... من از ایالات متحده خواستارم که جداسازی اجباری کودکان از خانواده هایشان را که با استفاده از زور صورت میگیرد متوقف کند.»

آیا آمریکایی های معترض به جداسازی ناآگاه بوده اند؟

یکی از مهمترین مسائلی که بعد از سروصدای اخیر پیرامون موضوع جداسازی والدین صورت گرفته است این است که آیا آمریکایی ها از این رفتارهایی که در حال انجام است ناآگاه بوده اند یا نسبت به این موضوع، عواقب آن و آنچه در آینده برای مهاجران اتفاق خواهد افتاد آگاهی کامل داشته اند.

بررسی مواضع سران دو حزب آمریکا و رئیس جمهور این کشور نشان می دهد که آن ها مواضع بسیار بی تفاوتی نسبت به این موضوع داشته اند. ترامپ بعد از اینکه سروصدای جهانی پیرامون این موضوع بلند شد سوار موج استفاده از آن شد. ملانیا ترامپ با مطرح کردن مسائلی از جمله اینکه از ترامپ می خواهد این موضوع را پی گیری کند، به واقع به دنبال استفاده ابزاری از این موضوع برای رسیدن به مقاصدی از جمله کسب محبوبیت در آمریکا شد. درست شبیه کارهایی که میشله اوباما در زمان ریاست جمهوری همسرش در خصوص اقدامات بشردوستانه انجام میداد، ماجرای «جداسازی کودکان از والدینشان» نیز برای ملانیا ترامپ همان خاصیت را پیدا کرد.

مقامات آمریکایی طوری رفتار کرده اند که گویی از این ماجرا به کلی ناآگاه بوده اند و این موضوع را اخیرا از رسانه ها شنیده اند، این در حالی است که از ماه آوریل تاکنون این موضوع ادامه داشته و تابحال منجر به نگه داری حدود 2 هزار کودک به دور از والدینشان شده است.

بر اساس گزارش های مامورین مهاجرتی آمریکا این موضوع در چند ماه اخیر به صورت برجسته وجود داشته و به هیچ وجه موضوعی جدید نبوده که ترامپ از آن بی اطلاع بوده است. اساسا مسئله جداسازی به دلیل سیاست های مهاجرتی «تحمل صفر»ی است که خود دونالد ترامپ بانی آن بوده است تا با این سیاست های سخت گیرانه مانع از ورود مهاجرینی از مرز مکزیک به آمریکا شود.

آیا باید منتظر گشایش در خصوص «جداسازی» بود؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا بایستی به این سوال پاسخ داد که آیا سیاست ضدمهاجرتی دونالد ترامپ خاتمه می یابد یا خیر. بررسی رفتارهای ترامپ در خصوص مهاجران نشان می دهد که آمریکایی ها سیاست های ضدمهاجرتی خود را با قوت ادامه خواهند داد. سیاست های ضدمهاجرتی ترامپ که با قانون منع ورود شهروندان 7 کشور مسلمان که بعدها با حذف نام عراق به 6 کشور تبدیل شدند، شروع شد، به مرور زمان یکی از دستور کارهای اصلی ترامپ برای رسیدن به وضعیتی شد که ترامپ را آماده شرایط ضدمهاجرتی جدید کند.

بنابراین این موضوع که با سروصدای اخیر جامعه جهانی پیرامون جداسازی، دولت ترامپ به این موضوع خاتمه می دهد، به واقع جلوه ای در واقعیت ندارد و سیاست های ترامپ به صورت جدی و مصرانه پی گیری خواهد شد.

آمریکا به کدام سمت می رود؟

وضعیت حقوق بشر در آمریکا موضوعی است که در سال های آتی بیشتر در خصوص آن خواهیم شنید. در کاخ سفید فردی بر مسند قدرت تکیه زده است که از نشان دادن ماهیت سرمایه دارانه قدرت در آمریکا هیچ ابایی ندارد. به بهانه دفاع از اسرائیل از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خارج می شود و 2000 کودک را از مادران خود در مرز با مکزیک جدا می کند، سپس در همان لحظات که جامعه بین الملل در حال اعتراض به این سیاست های ضدحقوق بشری آمریکا است، در اقدامی مداخله جویانه ایران را متهم به نقض حقوق بشر می کند و در خصوص پرونده یک قاتل اظهار نظر می کند.
منبع:فارس

آخرین مطالب