پر بازدیدترین مطالب

نشست سران آمریکا و کره‌شمالی چه تاثیری بر برجام می‌گذارد؟


یک روزنامه صهیونیستی در گزارشی به تاثیر نشست سران آمریکا و کره شمالی در سنگاپور بر توافق هسته‌ای ایران پرداخت.

نشست سران آمریکا و کره‌شمالی چه تاثیری بر برجام می‌گذارد؟
به گزارش سخن آشنا، روزنامه جروزالم پست در گزارشی نوشت: هیچ کس نمی داند سه شنبه در خلال دیدار رئیس جمهور ترامپ در سنگاپور با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، نخستین دیدار تاکنون میان ارشدترین مقامات دو کشور، ، چه روی خواهد داد. به عبارت دقیقتر آن که، با اطمینان نمی توان گفت این دیدار برگزار خواهد شد یا خیر. ولی با فرض برگزاری این دیدار، نتایج احتمالی آن چه خواهد بود و بر وضعیت هسته ای ایران و امنیت اسرائیل چه تاثیری خواهد گذاشت؟

این گزارش افزود: ترامپ و کیم در مورد خلع سلاح هسته ای سخن گفته اند. توافق آرمانی برای امریکا این خواهد بود که کره شمالی همه جنگ افزارهای هسته ای خود را کنار بگذارد. دو احتمال وجود دارد: یک توافق بزرگ، یک توافق کوچک.

جروزالم پست در ادامه نوشت: توافق بزرگ با در نظر گرفتن فریبکاری کره شمالی، این خواهد بود که آنها واقعاً از همه جنگ افزار های هسته ای و توانمندی تولید این گونه جنگ افزارها دست بردارند و در عوض، نه تنها خواستار کمک اقتصادی بلکه خروج نظامی امریکا از شبه جزیره کره و پایان مداخلات آمریکا باشند. به موجب توافق کوچک، کره شمالی از بخشی از توانمندی های هسته ای خود دست خواهد کشید و در ازای آن، تحریم ها رفع می شود و کره شمالی، امریکا و کره جنوبی پیمان صلح امضا خواهند کرد.

این گزارش می افزاید: میان انتظارات کره شمالی و آمریکا اختلاف فاحشی وجود دارد. آمریکا می خواهد با اعمال فشار شدید کره شمالی را وادار به کنار گذاشتن همه توانمندی های هسته ای خود کند. وزیر دفاع امریکا و تشکیلات نظامی آن کشور مخالف هرگونه خروج نظامی امریکا از شبه جزیره کره هستند، زیرا حتی اگر کره شمالی برنامه جنگ افزار هسته ای خود را به طورکامل کنار بگذارد، توانمندی موشکی متعارف آن همچنان تهدیدی بالقوه علیه ژاپن و کره جنوبی – دو متحد اصلی امریکا خواهد بود.

این روزنامه اسرائیلی می‌نویسد: در بهترین حالت، ترامپ و کیم بیانیه مشترکی را در مورد غیرهسته ای شدن کره شمالی منتشرخواهند کرد که به معنای توافق صلح نهایی و اعطای برخی امتیازات در خلال سال های آینده خواهد بود.

گزارش فوق میافزاید: اگر ترامپ به توافق با کره شمالی دست یابد که براساس آن، کره شمالی برخی جنگ افزار هسته ای خود را نگه دارد یا تاسیسات هسته ای خود را تعطیل و نه نابود سازد و در ازای آن، از تحریم ها خلاص شود، آیا این توافق مشابه توافق هسته ای ایران یا بدتر از آن نخواهد بود؟ آیا این نوع توافق هسته ای میان امریکا و کره شمالی تضعیف خواسته آمریکا برای انعقاد توافق هسته ای سخت تر با ایران نخواهد بود؟

جروزالم پست می‌نویسد: شاید گفته شود کره شمالی تهدیدی بزرگتر از ایران است و باید توافق بهتری با آن منعقد شود. پیونگ یانگ دارای جنگ افزار هسته ای و موشک های قاره پیمای قادر به هدف قراردادن آمریکاست - ولی ایران در بهترین حالت خود چندین ماه با ساخت جنگ افزار هسته ای فاصله دارد. شاید برعکس، گفته شود کره شمالی تهدیدی کم خطرتر از ایران است. کیم بیشتر به دنبال بقای خاندان و تسلط خود بر کشور است، ولی ایران گروه های تروریستی را تامین مالی و سراسر خاورمیانه را بی ثبات می کند.

این روزنامه در ادامه می‌افزاید: آمریکا براساس این برداشت ها، شاید به کشورهای اروپایی بگوید که مساله ایران متفاوت از کره شمالی است. شاید پیامد غیرقابل اجتناب توافق با کیم که تنها به تعطیلی و نه نابودی تاسیسات هسته ای و رفع تدریجی تحریم ها می انجامد، این باشد که استدلال برای انعقاد توافق شدیدتر با ایران تضعیف شود. و این می تواند تلاش نتانیاهو برای انزوای ایران را تضعیف کند.

گزارش روزنامه اسرائیلی می‌نویسد: اروپایی ها نگرانند که اگر اعمال تغییرات بیش از اندازه را از ایران بخواهند، این کشور از توافق خارج شود و به غنی سازی اورانیوم بپردازد. کوتاه سخن آن که، از منظر آمریکا هرگونه توافق– ضعیف یا قوی – با کره شمالی بهتر از مناقشات لفظی خواهد بود که شاید به مناقشه هسته ای منجر شود. شاید، ترامپ پس از انعقاد توافق با کره شمالی، در برابر ایران انعطاف نشان دهد و ایران برای سال های متمادی از توافق هسته ای پیروی کند. ولی از منظر اسرائیل، توافق ضعیف آمریکا با کره شمالی رسیدن به توافق محکم تر با ایران را دشوارتر خواهد ساخت و اسرائیل ، ایران و آمریکا را بار دیگر در مسیر تشدید تنش ها قرار خواهد داد.

آخرین مطالب