پر بازدیدترین مطالب

علت وضع تحریم‌های جدید آمریکا علیه حزب‌الله چیست؟


آمریکا و در پی آن عربستان با درج نام شماری از مسئولان ارشد حزب‌الله در فهرست تروریسم، وارد خط تنش‌آفرینی در اوضاع سیاسی لبنان شده‌اند.


به گزارش سخن آشنا به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه "الاخبار"، تصمیم مشترک آمریکا، عربستان و برخی کشورهای خلیج فارس برای تحریم مقامات ارشد حزب الله لبنان تازگی ندارد و در عمل نمی تواند عامل بازدارنده‌ای برای حزب الله باشد اما این تحریم ها جنبه سیاسی دارد و پیام آن برای شرکای حزب الله در دولت بعدی این است که: باید اولویت مقابله با حزب الله و نه همکاری با این حزب باشد!

پایگاه اینترنتی روزنامه "الاخبار" با اشاره به این مطلب در یادداشتی به قلم "هثیم الموسوی" نوشت: تصمیم مشترک آمریکا و عربستان برای درج نام اعضای حزب الله و در رأس آنان سید حسن نصرالله در فهرست تروریسم به مثابه نخستین واکنش به نتایج انتخابات پارلمانی لبنان بود. در این میان نام تازه ای به چشم نمی خورد اما آنچه که تازگی دارد زمان اعلام این فهرست است. این تصمیم بیشتر مثل این است که بخواهند پیامی با این مضمون به کسانی بدهند که قصد تشکیل کابینه بعدی را دارند: دوره چشم پوشی کردن سرآمده است و باید اولویت مقابله با حزب الله باشد نه همکاری با آن!

به موازات تحرکات داخلی مربوط به تشکیل کابینه جدید لبنان، آمریکا و در پی آن عربستان سعودی با درج نام شماری از مسئولان ارشد حزب الله و در رأس آنان سید حسن نصرالله در فهرست تروریسم، وارد خط تنش آفرینی در اوضاع سیاسی لبنان شدند.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه ای که به اسم مرکز مبارزه با تامین مالی تروریسم، با عضویت آمریکا، عربستان، کویت، بحرین، عمان، قطر و امارات، صادر کرد در تصمیم اتخاذ شده درباره اعضای حزب الله تاکید کرد هیچ تفاوتی بین جناح سیاسی و نظامی این حزب قائل نیست.

بر کسی پوشیده نیست که تصمیم به تحریم اعضای ارشد حزب الله تاثیری در فعالیت ها و زندگی آنان ندارد. حزب الله خارج از نظام بانکی لبنان و نظام بانکی جهانی است. همچنین فرماندهان این حزب هیچ املاک و مستغلاتی در خارج از لبنان ندارند. از همین رو این تحریم ها تنها از لحاظ سیاسی اثرگذار خواهد بود نه بیشتر و نه حزب الله بلکه تنها شرکای آن را در دولت بعدی هدف قرار خواهد داد. به نظر می رسد اتفاقاتی که در حال انجام است با هدف بی اثر کردن نتایج انتخابات پارلمانی و حمایت‌های لازم از تلاش‌های سعد حریری برای بازآرایی سیاسی او در برابر حزب الله و همپیمانانش پس از پیروزی بزرگ آنها در انتخابات پارلمانی است که در آستانه گفتگوها برای تشکیل کابینه جدید صورت می گیرد.
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین مطالب