پر بازدیدترین مطالب

فشار بر خبرنگاران در کشور مدعی آزادی؛ دلایل وحشت سران الیزه چیست؟در اقدامی کم سابقه، برخی خبرنگاران که در ارتباط با یمن خبر و گزارش تهیه‌ می‌کردند، از سوی نهادهای امنیتی و سیاسی دولت فرانسه احضار و تحت فشار قرار گرفته اند

فشار بر خبرنگاران در کشور مدعی آزادی؛ دلایل وحشت سران الیزه چیست؟

به گزارش سخن آشنا، سازمان امنیت فرانسه روز چهارشنبه سه خبرنگار این کشور را که درباره سلاحهای فرانسوی به کار رفته درجنگ یمن تحقیق و افشاگری کرده بودند؛ احضار و بازخواست کرد.

در همین ارتباط گقته شده است که «ژوفره لیولسی» و «ماتیاس دستال» خبرنگاران پایگاه اینترنتی «دیسکلوز» و «بنوا کلمبا» خبرنگار تحقیقاتی رادیو فرانسه روز چهارشنبه گذشته به اداره کل اطلاعات داخلی فرانسه احضار شدند تا درباره «شبهه‌ افشای اسرار دفاع ملی» توضیح دهند.

آن گونه که اعلام شده پرونده این خبرنگاران در پی شکایتی از سوی وزارت نیروهای مسلح فرانسه در دادسرای پاریس گشوده شده است.

علت احضار این خبرنگاران، افشارگری عنوان شده، اما آن چه در سابقه این خبرنگاران در ارتباط با یمن دیده می‌شود، انتشار اخبار و تحولات مرتبط با یمن و همچنین روابط تسلیحاتی پاریس و ریاض است نه چیز دیگری.

 

افشاگری یا انتشار خبر؟

پایگاه دیسکلوز که دو تن از خبرنگاران احضار شده در آن جا مشغول بکار بوده‌اند، متهم است که اطلاعات طبقه‌بندی شده و محرمانه دفاعی متعلق به دولت را منتشر کرده است.

این اطلاعات حاکی از آن است که برخی تجهیزات نظامی ساخت فرانسه که به عربستان سعودی و امارات متحده عربی فروخته شده در جنگ یمن مورد استفاده قرار گرفته و به احتمال زیاد برای حمله به اهداف و شهروندان غیرنظامی به کار برده شده است.

پایگاه خبری دیسکلوز همچنین اخیرا در ممانعت از بارگیری سلاح در یک کشتی سعودی در بندر «لوهاور» فرانسه نقش مهمی داشت و در پی این افشاگری ها که اعتراض سازمان های حقوق بشری را به دنبال داشت، این کشتی سعودی مجبور شد روز جمعه 20 اردیبهشت بدون بارگیری بندر لوهاور را ترک کند.

همچنین ماه گذشته، خبرنگاران نامبرده بر اساس یکسری اسناد فاش شده، مطالبی را منتشر کردند که در آن ثابت می‌شد که مقامات عالی رتبه فرانسه به طور کامل از فروش تجهیزات نظامی به عربستان سعودی و امارات عربی متحده و استفاده این سلاح‌ها در جنگ علیه یمن اطلاع داشتند.

از سوی دیگر افشای این موضوع توسط این سه خبرنگار فرانسوی در حالی است که چندی پیش «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور فرانسه گفته بود پاریس از ریاض تضمین گرفته است که از سلاح های جنگی خریداری شده در جنگ علیه یمن، استفاده نکند. وی افزود: فرانسه نمی‌تواند از فروش اسلحه به عربستان چشم‌پوشی کند!

همچنین گفته شده خبرنگاران مذکور اسراری در خصوص فروش سیستم‌های موشکی و تانک‌های هدایت شده لیزری به کشور‌های عربستان و امارات فاش کرده‌اند، که این سری اقدامات فرانسه، معاهده تجارت اسلحه که در تاریخ ٢ آوریل سال ٢٠١٣ به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسیده بود را نقض می‌کند.

معاهده تجارت اسلحه شامل نظارت بر خرید و فروش بین‌المللی انواع تسلیحات متعارف از اسلحه سبک گرفته تا تانک، هواپیما، ناو جنگی و تجهیزات ضدهوایی پیشرفته و نظایر آنهاست و کشور‌های امضاکننده را ملزم می‌کند تا سازوکار مناسب نظارت بر دادوستد اسلحه را ایجاد کنند. کشور‌های فرانسه، انگلیس، آلمان، ایتالیا و اسپانیا این پیمان را امضا کرده و به تصویب پارلمان‌های خود رسانده‌اند.

در واقع اسناد افشا شده نشان می‌دهد که دولت فرانسه برخلاف ادعاها در خصوص کاهش مبادلات تسلیحاتی با عربستان، به عموم مردم در خصوص کاربرد سلاح‌های فروخته شده این کشور دروغ گفته است.

 

مجازات خبرنگاران توسط دولت فرانسه

براساس منابع محلی، «متیاس دستل» یکی از بنیانگذاران دیسکلوز و «بنوی کلمبا» خبرنگار «رادیو فرانسه» با محکومیت پنج سال حبس و جریمه 75 هزار یورویی به اتهام دسترسی بدون مجوز به اسناد محرمانه روبرو هستند.

از سوی دیگر برخی از این خبرنگاران ممکن است در آستانه لغو مجوز خود قرار گیرند و در این صورت این رفتار شدیدترین رفتاری است که در فرانسه علیه خبرنگاران دنبال می‌شود.

 

محکومیت دولت مدعی آزادی

در واکنش به اقدام اخیر دولت فرانسه علیه خبرنگاران فعال در مسائل یمن، دستکم 36 پایگاه خبری، با امضای بیانیه‌ای آزار و اذیت خبرنگاران را محکوم کردند و خواستار توقف آن شدند.

همچنین سازمان عفو بین‌الملل به همراه 16 سازمان حقوق بشری دیگر، احضار خبرنگاران فرانسوی در پیوند با این پرونده را محکوم کرد.

«جفری لیولسی» بنیانگذار پایگاه خبری «دیسکلوز» فرانسه نیز با اشاره به گزارش محرمانه اداره کل اطلاعات گفت:«آنها می‌خواهند که ما را بعنوان درس عبرتی برای بقیه قرار دهند زیرا این اولین بار است که در فرانسه افشاگری اینچنینی صورت گرفته است.»وی در خصوص تهدید شدن خبرنگاران به تحمل مجازات حبس گفت: «آنها می‌خواهند خبرنگاران و منابع آنها را از افشای اسرار دولتی، بترسانند.» در واقع دولت فرانسه بجای پاسخگویی به افکار عمومی با فرار به جلو از این خبرنگاران خواسته است که منابع اطلاعاتی خود را اعلام کنند.

میتوان حدس زد که دولت فرانسه که یکی از کشورهای عمده صادرکننده سلاح در جهان می باشد و در بحران های مختلفی بویژه در آفریقا مداخله دارد از رویه شدن چنین افشاگری هایی واهمه فراوانی دارد.

 

فشار بر خبرنگاران در کشور مدعی آزادی بیان

با این حال آن چه در ارتباط با احضار و مجازات خبرنگاران فرانسوی حوزه یمن قابل توجه به نظر می‌رسد، ادعاهای فرانسه در مورد آزادی بیان است که حال با احضار و فشار بر خبرنگاران حوزه یمن در عمل نقض شده است.

در واقع، فرانسه جزو شرکای جرم ائتلاف بدنام سعودی در جنگ یمن محسوب می‌شود که در عین تامین سلاح‌های جنگی مورد نیاز سعودی‌ها، مزدوران فرانسوی را نیز برای کمک به ائتلاف سعودی به جنگ علیه مردم مظلوم یمن اعزام کرده و حتی در اتاق جنگ ائتلاف سعودی نیز حضور فعال دارند.

تنها چن روز پیش از این افشاگری "ادوار فیلیپ"، نخست وزیر فرانسه گفت: پاریس به تعهدات بین‌المللی احترام می‌گذارد و این عمل به این تعهدات فقط در حد نظری نیست. ما کاملا با مقامات کشورهای ذی‌ربط درباره اجرای شروط استفاده از تجهیزات نظامی به صورت صریح صحبت کرده‌ایم. ادعایی که با افشاگری اخیر اعتبار آن تا حدود زیادی خدشه دار گردید. ادعایی که الیزه در مورد بحران لیبی و عدم حمایت از عملیات ژنرال حفتر علیه دولت قانونی سراج نیز اتخاذ کرده است.

بر این اساس افشای این موضوع برای مکرون بسیار گران و پرهزینه تمام شد و آبروریزی بزرگی را برای او در صحنه سیاسی و رسانه‌ای در فرانسه و حتی اروپا به دنبال داشته است.

این در حالی است که سازمان ملل تا کنون بارها در گزارش‌‍های متعددی اوضاع بحرانی و شرایط ناگوار انسانی در یمن بر اثر جنگ عربستان را اعلام کرده است، اما گزارش خبرنگاران فرانسوی حوزه یمن نشان داد دولت پاریس برخلاف شعارهای حقوق بشری، ولی در عمل با پشت کردن به این شعارها در وضعیت بحرانی امروز یمن شریک است و شعارهای حقوق بشری در حد همان شعار برای پاریس اهمیت دارد نه بیشتر.
منبع:الوقت

آخرین مطالب