پر بازدیدترین مطالب

اهداف عربستان از درخواست تشکیل جلسه فوق العاده سران شورای همکاری و سازمان‌ همکاری‌های اسلامی/ حرکت شاه عربستان برای فرار از کیش و ماتبا توجه به نگرانی‌های بین المللی از وضعیت شکننده امنیتی خلیج فارس در این روزها سعودی ها امیدوارند که بتوانند مجدداً با جمع کردن سران کشورهای عضو شورای همکاری و سازمان همکاری های اسلامی و احتمالاً گنجاندن بندی بر ضد انصارلله در بیانیه پایانی به نوعی برای تداوم حملات خود به یمن مشروعیت‌سازی کنند

حرکت شاه عربستان برای فرار از کیش و مات

سخن آشنا- امروز خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (SPA) از درخواست ملک سلمان پادشاه این کشور برای تشکیل جلسات فوق العاده‌ای از سوی سازمان همکاری‌های اسلامی و شورای همکاری خلیج فارس در ریاض خبر داد. در این خبر آمده است: «حافظ دو مکان مقدس از برادران خود یعنی رهبران شورای دول خلیج فارس و اتحادیه عرب می خواهد که دو جلسه اضطراری در تاریخ ۳۰ ژوئن در مکه برگزار نمایند». در این خبر در مورد دلایل این درخواست پادشاه عربستان به اوضاع منطقه بویژه پس از عملیات خرابکارانه در چندین کشتی نفت کش در آبهای خلیج فارس و همچنین حمله پهبادی انصارلله یمن به دو ایستگاه پمپاژ نفت در تـاسیسات شرکت آرامکو عربستان اشاره شده است. با این حال می توان مجموعه‌ای از اهداف را در تلاش عربستان برای برگزاری این نشست در نظر گرفت.

 

اجماع‌سازی دگرباره علیه یمن

جنگ 4 ساله سعودی‌ها در یمن به بن بست برخورده است به صورتی که ریاض نه توان کسب پیروزی را دارد و نه شجاعت پذیرش شکست و واقعیات جدید یمن را. از طرف دیگر به واسطه جنایات هولناک و عملکرد فاجعه‌آفرین سعودی‌ها در این تهاجم 4 ساله علیه ملت مظلوم و بی دفاع یمن، به جز امارات و دولت ترامپ عملاً هیچ حامی و پشتیبانی در کنار ریاض مشاهده نمی‌شود و از ائتلاف اسمی تشکیل شده در سال 2015 تنها نام آن باقی مانده است. لذا با توجه به این مولفه‌ها یعنی شکست سعودی‌ها در جنگ و ایجاد بحران انسانی در نتیجه محاصره و بمباران مردم یمن اکنون فشارهای بین المللی بر سعودی‌ها برای متوقف کردن حملات خود علیه غیرنظامیان یمنی افزایش یافته است. در این شرایط پاسخ‌دهی انصارلله به حملات هوایی عربستان طی روزهای گذشته از طریق نشان دادن بخشی از توانایی خود برای هدف گرفتن عمق خاک عربستان و شاهرگ های حیاتی اقتصاد این کشور، این گمانه را در سران سعودی بوجود آورده است که با توجه به نگرانی‌های بین المللی از وضعیت شکننده امنیتی خلیج فارس در این روزها آنها می توانند مجدداً با جمع کردن سران کشورهای عضو شورای همکاری و سازمان همکاری های اسلامی و احتمالاً گنجاندن بندی بر ضد انصارلله در بیانیه پایانی به نوعی برای تداوم حملات خود به یمن مشروعیت‌سازی کنند و از بار فشارهای بین المللی برای متوقف کردن حملات و پایان دادن به محاصره الحدیده و اجرای توافق استکهلم بکاهند.

لذا در همین زمینه محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلاب یمن با انتشار یک پست توئیتری به این درخواست ریاض واکنش نشان داد و تاکید کرد: به تمام آزادگان در ماه مبارک رمضان می‌گوئیم که شما می‌توانید مانع ریخته شدن خون ملت یمن از طریق عدم شرکت در نشست‌هایی شوید که مانع تجاوز به یمن نمی‌شوند و حامی جنگ و خون ریزی هستند.

 

ایران‌هراسی در مسیر ناتو عربی

عربستان سعودی به عنوان رقیب منطقه ای ایران و دشمن ایدئولوژیک گفتمان مقاومت اسلامی همواره یکی از اهرم‌های اجرای سیاست ایرانهراسی در سطح منطقه‌ای و جهان اسلام در راستای حفظ منافع آمریکا و رژیم صهیونیستی و از این طریق کسب حمایت خارجی برای تداوم سلطه بر شبه جزیره بوده است. اتحادیه عرب یکی از سازمان‌هایی بوده است که طی 4 دهه گذشته به مرور با نقش آفرینی سعودی‌ها از اهداف اولیه خود در حمایت از کشورهای عربی در برابر تجازوات رژیم صهیونیستی دور و با سیاست ایرانهراسی از آن هویت زدایی شده است.

در همین راستا طی سالهای اخیر سعودی‌ها این سیاست تهاجمی را در قبال دیگر گروه‌ها و دولت‌هایی که علیه مداخلات غرب و تجاوزات رژیم صهیونیستی به دفاع از منافع مسلمانان می پردازند نیز تسری داده است چنانکه قرار دادن نام گروه حزب الله لبنان و حماس در فلسطین در لیست گروه های تروریستی و توطئه سازی برای بی ثبات کردن و تجزیه کشورهای عراق و سوریه در این راستا قابل خوانش است.

در این رقابت و تخاصم بنیادین سعودی‌ها با توجه به استراتژی‌های جدید واشنگتن در منطقه (رویکرد ترامپ در کاهش بار تعهدات امنیتی آمریکا در جهان) طرح تشکیل ناتو عربی را در پیش گرفته اند و تشکیل این نیرو در وهله نخست نیازمند به دشمن تراشی و القاء تهدید ایران به دیگر کشورهای اسلامی و عرب می باشد. تحرکات ریاض برای جا انداختن تصور دروغین نقش آفرینی ایران و یا گروه‌های نزدیک به تهران در حادثه مشکوک حمله به کشتی های نفتکش در دریای خلیج فارس به همین منظور خواهد بود.

 

خروج از انزوای بین المللی پس از قتل خاشقچی

یکی دیگر دلایل مهم درخواست پادشاه سعودی برای تشکیل جلسه سران کشورهای شورای همکاری و سازمان همکاری اسلامی به تلاش ریاض برای خروج از انزوای بین المللی پس از قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستانی در خاک ترکیه در اکتبر 2018 باز می‌گردد. ریاض پس از افشای این قتل فجیع و پیگیری‌های آنکارا و سپس گزارش نهادهای اطلاعاتی غربی مبنی بر دست داشتن ولیعهد سعودی ها در صدور دستور این جنایت، با فشار گسترده بین المللی و انزوای شدیدی مواجه شد. تلاش های ریاض برای کاستن از این فشارها همچون دستگیری برخی از نیروهای عملیاتی و برکناری برخی چهره ها همانند عادل الجبیر نیز نتوانست افکار عمومی جهانی را در مورد اجرای عدالت قانع سازد.
منبع:الوقت

آخرین مطالب