پر بازدیدترین مطالب

آل‌خلیفه پیش‌قراول مخاصمه‌جویی؛ حزب‌الله و سپاه پس از قطررژیم آل خلیفه فرصت را مغتنم را شمرده و با چراغ سبز واشنگتن و ریاض دور جدید سرکوب‌ها را با اسم رمز فعالیت تروریستی مرتبط با حزب الله و سپاه آغاز کرده است

 Ø¢Ù„‌خلیفه پیش‌قراول مخاصمه‌جویی؛ حزب‌الله و سپاه پس از قطر

به گزارش الوقت دادگاهی در بحرین از 138 نفر از شهروندان شیعه این کشور به اتهام تشکیل یک گروه تروریستی و ارتباط با سپاه پاسداران ایران لغو تابعیت کرد.

احمد الحمادی، دادستان کل بحرین، گفت که متهمان به دلیل ارتباط با "حزب‌الله بحرین" که با جنبش حزب‌الله لبنان در ارتباط است، به دوره‌های زندان بین سه سال تا حبس ابد محکوم شده‌اند.

بر اساس اعلام دادستانی رژیم آل خلیفه 69 متهم محکوم به حبس ابد، 39 متهم به ده سال زندان، 23 متهم به هفت سال زندان، یکی از متهمان به پنج سال زندان، هفت متهم به سه سال زندان و 96 از متهمان به جریمه نقدی شدند و همچنین دادگاه به لغو تابعیت 138 متهم رای داد.

 

اتهام وابستگی به سپاه و حزب الله بعد از قطر

از سال 2011، که بحرین همزمان با شروع تحولات انقلابی در کشورهای عربی درگیر ناآرامی و تظاهرات مردمی گسترده علیه رژیم آل خلیفه گردید تاکنون، حکومت این کشور سرکوب شدید مردمی و دستگیری وسیع مخالفان را در دستور کار قرار داده است. دولت با محکوم کردن معترضان و فعالین سیاسی و مدنی در دادگاه‌های نمایشی و نظامی و همچنین با ایجاد فضای ارعاب در جامعه از طریق شکنجه و قتل مخالفان سعی در خاموش کردن آتش اعتراضات داشته است.

 

با این وجود طی سال‌های اخیر با فراهم شدن زمینه‌های خارجی، دادن اتهام جاسوسی برای کشورهای بیگانه به فعالین سیاسی در دستور کار حکومت قرار گرفته است.

بحرین همسو با اقدام دولت‌های عربستان و امارات و مصر در سال 2017 روابط خود را با قطر قطع کرد. عمده‌ترین بهانه این اقدام دخالت‌های دوحه در اوضاع این کشورها و حمایت از تروریسم بود که در واقع منظور حمایت از اخوان المسلیمن بود که از سوی عربستان و امارات و مصر به عنوان گروه تروریستی شناخته می‌شود.

 

پس از این اقدام رژیم آل خلیفه هم به منظور توجیه اقدامات خود در تحت سرکوب مخالفان و هم تحت فشار قرار دادن قطر، برخی از رهبران برجسته شیعیان بحرین را به بهانه جاسوسی برای قطر محاکمه کرد.

در نوامبر 2018 دادگاه استیناف علیر غم حکم اولیه در تبرئه شیخ علی سلمان به عنوان رهبر جنبش الوفاق بزرگترین گروه سیاسی مخالف حکومت در بحرین، وی را به اتهام جاسوسی برای قطر مجرم اعلام و به حبس ابد محکوم کرد.

 

در شرایط کنونی نیز در حالی که دولت آمریکا در اقدامی کاملاً غیرقانونی و غیرمشروع از جنبه موازین بین المللی و در راستای افزایش فشارها بر تهران، اقدام به قرار دادن سپاه پاسداران در لبست گروه‌های ترویستی کرده است، رژیم آل خلیفه که در جمع معدود دولت‌های حامی این اقدام بی ثبات ساز واشنگتن بوده است فرصت را مغتنم را شمرده و با چراغ سبز واشنگتن و ریاض دور جدید سرکوب‌ها را با اسم رمز فعالیت تروریستی مرتبط با حزب الله و سپاه آغاز کرده است.

 

لغو تابعیت و دادگاه‌های ناعادلانه

در ماه مارس 2018 بحرین ۱۱۶ نفر را به اتهام عضویت در "شبکه‌ای تروریستی" که از طرف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایجاد و حمایت می‌شده بازداشت کرد.

 

در بیانیه دولت بحرین گفته شده بود که گروه‌های حزب‌الله لبنان و عصائب اهل حق در عراق، با سپاه پاسداران ایران در تجهیز شبکه تروریستی ادعایی همکاری داشته‌اند. وزارت کشور بحرین عقیل الساری و مرتضی السندی، دو روحانی شیعه را از رهبران این شبکه تروریستی ادعایی معرفی کرده بود.

 

با این حال سازمان‌های بین المللی ذی الصلاح همواره حکومت بحرین را متهم به نقض سیستماتیک حقوق بشر و اجرای دادگاه‌های ناعادلانه و فرمایشی با احکام غیرقانونی می‌کنند.

سازمان عفو بین الملل گفت که احکام صادر شده توسط مقامات بحرین به حبس ابد و محرومیت از شهروندی برای 138 نفر به اتهام تروریسم پس از یک محاکمه ناعادلانه دسته جمعی صورت گرفته است.

 

لین معلوف مدیر تحقیقات این سازمان در خاورمیانه گفت"با توجه به این احکام ظالمانه، مقامات بحرینی بار دیگر نادیده گرفتن کامل استانداردهای بین المللی در برگزاری دادگاه عادلانه را نشان دادند."

وی اشاره کرد که این محاکمه "نشان می دهد که مقامات بحرین به طور فزاینده ای به لغو تابعیت به عنوان یک ابزار سرکوب استفاده می‌کنند. در سال 2012 حدود 900 نفر از ملیت‌شان محروم شده اند."

 

موج جدید سرکوب پس از اعتراضات به سفر هیئت اسرائیلی

24 فروردین پس از اعلام حضور هیئت اقتصادی صهیونیستی برای شرکت در کنفرانس شبکه جهانی کارآفرینی در منامه، رسانه‌ها از اعتراضات گسترده مردم علیه رژیم آل خلیفه خبر دادند. بر اساس این گزارش‌ها، این تظاهرات در شهر الشاخوره و شهر ابوصیبع برگزار شد و تظاهرات کنندگان اقدامات آل خلیفه در عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را محکوم کردند. برخی از وکلای بحرینی نیز تلاش کردند تا مانع از ورود این هیئت به بحرین شوند.

 

پس از این اعتراضات نمایندگان پارلمان بحرین نیز در بیانیه ای هر گونه تصمیم گیری در مورد این حضور ار غیر قابل قبول دانستند. نمایندگان مجلس بحرین در بیانیه‌ای نوشتند: «ما با برادران فلسطینی خود ابراز همبستگی کرده و قضیه فلسطین همچنان در صدر اولویت‌های مردم بحرین و اعراب خواهد بود؛ پایان اشغالگری و عقب‌نشینی (رژیم صهیوینستی) از تمامی اراضی عربی، شرط اساسی حفظ ثبات و امنیت در منطقه و نیاز صلح عادلانه و جامع است».

 

این اعتراضات گسترده درنهایت منجر به عقب نشینی دولت شد و الی کوهن رئیس هیئت اسرائیلی با بهانه قرار دادن گفتگوهای تشکیل کابینه خبر لغئ این سفر را اعلام کرد.

این در حالی است که جاناتان اولتمنس، رئیس شبکه جهانی کارآفرینی، اقرار کرد که دلیل لغو سفر نگرانی‌های امنیتی و عدم ایجاد ناراحتی برای 85 کشور دیگر حاضر بوده است.

 

در این شرایط طبیعی است خشم مقامات بحرینی که طی ماه‌های گذشته به پیروی از سعودی‌ها سیاست عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را به صورت آشکارا پی گرفته‌اند، از این اقدام مخالفان برانگیخته شده باشد. در واقع در حالی که واشنگتن به دنبال آن است تا با ایرانهراسی و اقداماتی همچون قرار دادن سپاه و حزب الله و دیگر گروه‌های مقاومت درلیست گروه‌های ترویستی شرایط را برای عادی سازی روابط میان رژیم صهیونیستی فراهم کند، اعتراضات مردمی در بحرین به خوبی نشان می‌دهد که بر خلاف سیاست‌های رژیم های عربی، ملت‌های منطقه همچنان صهیونیست‌ها را بع عنوان دشمن اصلی تلقی می‌کنند.
منبع:الوقت

آخرین مطالب