پر بازدیدترین مطالب

معمای ویکی‌لیکس؛ روزنامه‌نگار آزاد یا جاسوس روسی؟واقعیت تلخ آن است که به جای محاکمه آسانژ در مورد روش کسب اطلاعات، آنچه باید در اولویت بررسی قرار گیرد قتل عام، شکنجه و جنایاتی است که در افغانستان و عراق روی داده و ویکی‌لیکس از آنها پرده برداشت.

معمای ویکی‌لیکس؛ روزنامه‌نگار آزاد یا جاسوس روسی؟

به گزارش سخن آشنا پرونده دستگیری جولیان آسانژ، موسس سایت ویکی‌لیکس و جنجالی‌ترین شخصیت رسانه‌ای جهان طی یک دهه گذشته، روز پنجشنبه 11 آوریل با بازداشت وی توسط پلیس انگلیس به محض خروج سفارت اکوادور در لندن بسته شد.

 

وی که از سوی دولت آمریکا متهم به جاسوسی و تحت پیگرد قضایی است در ژوئن ۲۰۱۲ به دلیل ترس از دستگیری و استرداد به ایالات متحده به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد.

 

آسانژ در ۱۹۹۹ نام دامنه اینترنتی ویکی‌لیکس را ثبت کرد اما تقریبا یک دهه بعد افشاگری‌های این سایت باعث شهرت جهانی آن شد.

 

در سال ۲۰۱۰ ویکی‌لیکس اسناد محرمانه جنگ عراق از جمله ویدیوی کشتار غیر نظامیان در عراق توسط بالگردهای ارتش آمریکا، و افشاگری جنگ افغانستان را درباره درگیری آمریکا در این جنگ‌ها منتشر کرد. 90،000 پرونده نظامی در افغانستان، 400000 پرونده در عراق و 250 هزار سند دیپلماتیک.

 

همچنین در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۰ ویکی‌لیکس و پنج همکار مطبوعاتی اشپیگل، نیویورک تایمز، لوموند، گاردین و ال پایس شروع به انتشار شنودهای غیرقانونی دیپلماتیک آمریکا کردند.

 

پس از افشای این اسناد محرمانه مقامات آمریکایی شروع به تحقیق با هدف محاکمه ویکی‌لیکس و جولیان آسانژ بنا بر قانون ضد جاسوسی ایالات متحده نمودند و همچنین به دولت‌های همپیمان خود اصرار ‌کرد تا روند تحقیقات جنایی خود را علیه آسانژ به اجرا بگذارند.

 

در همین زمان بود که (سپتامبر ۲۰۱۰) پلیس سوئد تحقیق درباره دو مورد آزار جنسی از سوی آسانژ را آغاز کرد. آسانژ در فوریه ۲۰۱۱ در دادگاه بریتانیا برای بازپس فرستاده شدن به سوئد به منظور پاسخگویی به پرس‌وجو درباره اتهام جنسی حضور یافت. او در پاسخ به بازجویان اظهار داشت که نسبت‌هایی که به او داده شده بی‌پایه هستند و با قرار وثیقه آزادشد اما از ترس بازداشت مجدد به سفارت اکوادور پناه برد.

 

اسناد لو رفته از سوی ادوارد اسنودن کارمند پیشین آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا (اِن‌اِس‌اِی) نشان داد که نگرانی آسانژ درست بوده است. مدارک دادگاهی منتشر شده و اسناد افشا شده توسط اسنودن در می ۲۰۱۴ نشان می‌دهند که نام جولیان آسانژ در لیست افردی بوده است که باید «شکار شوند». در همان گزارش آمده‌است که آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا، ویکی‌لیکس را به عنوان «عنصر خارجی مخرب» طبقه‌بندی کرده که باید تحت مراقبت جدی باشد.

 

پس از انتشارات مهم ویکی‌لیکس در مورد افشای اسناد دیپلماتیک آمریکا، از ۷ دسامبر ۲۰۱۰ وسترن یونیون، مسترکارد، ویزا کارت، بنک آو آمریکا، پی‌پل همه نقل و انتقالات و حواله‌های بانکی با ویکی‌لیکس را مسدود کردند. بانک سوئیس، پست‌فایننس اعلام کردند که سرمایه‌های آسانژ را که بالغ بر ۳۱۰۰۰ یورو بوده بلوکه کرده‌است. این ممنوعیت‌ها باعث می‌شدند که دریافت کمک‌های مالی هواداران که تنها راه کسب درآمد و بقای مالی برای ویکی‌لیکس است غیرممکن شود. محاصره بانکی، ویکی‌لیکس را در شرایط بسیار مشکلی قرار می‌داد.

 

با این حال در مه ۲۰۱۷، دادستان سوئد تصمیم با دستور توقف تحقیق درباره ادعای آزار جنسی آسانژ، حکم بازداشت او را باطل کرد و در پی این رویداد مقامات اکوادور از فراهم شدن شرایط برای خروج آسانژ از سفارت سخن گفتند.

 

در این زمینه می توان نقش فشارهای آمریکا بر این کشور برای اخراج آسانژ را بسیار مهم دانست چنانکه در سال 2016 بعد از انتشار یکی از سخنرانی‌های خصوصی هیلاری کلینتون در گولدن ساکس، اکوادور زیر فشار دولت‌های آمریکا و بریتانیا اینترنت آسانژ را قطع کرد.

 

در حال حاضر، آسانژ به اتهام "توطئه برای هک کردن رایانه های پنتاگون مرتبط با شبکه (SIPRNet) " تحت تعقیب قضایی ایالات متحده است. این ادعا می گوید که آسانژ به بردلی منینگ (سرباز آمریکایی که اطلاعات طبقه‌بندی شده را به ویکی‌لیکس داد) کمک کرده که رمز عبور این سیستم اطلاعاتی را بشکند. او همچنین متهم به تشویق منینگ برای هک و جمع آوری اطلاعات بیشتر است.
منبع:الوقت

آخرین مطالب