پر بازدیدترین مطالب

  عطوان: تصمیم واشنگتن علیه سپاه، تصمیمی کاملا اسرائیلی بود/ روحانی حق داشت آمریکا را رهبر تروریسم جهانی بداند


سردبیر روزنامه رای الیوم در مطلبی تصمیم دونالد ترامپ علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تصمیمی «کاملا اسرائیلی» خواند.


به گزارش سخن آشنا، عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه رای الیوم در یادداشت امروز خود در این روزنامه به موضوع قرار گرفتن نام سپاه در فهرست تروریسم آمریکا پرداخت و نوشت: به دور از تنش‌زایی آمریکا علیه ایران در همه زمینه ها، نمی‌توان به تصمیم واشنگتن در قرار دادن نام سپاه پاسداران ایران در فهرست تروریسم نگاه کرد و بعید نمی‌دانیم این اقدام تحریک‌آمیز یکی از فصل‌های طرح‌های آمریکا و اسرائیل باشد که قرار است به زودی اجرا شود. قرار گرفتن نام سپاه در فهرست تروریسم، تصمیم آمریکا نبود بلکه یک تصمیم کاملا اسرائیلی بود؛ زیرا بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به خاطر اینکه ترامپ خواسته‌هایش را در این زمینه محقق کرد صراحتا از او تشکر کرد.

پاسخ ایران به این اقدام سریع بود و مقامات ارشد این کشور و در مقام اول (آیت‌الله) علی خامنه‌ای، رهبر عالی‌قدر ایران، به آن واکنش نشان دادند. بعد از وی محمد جواد ظریف، وزیر خارجه، و در نهایت حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، به این اقدام واکنش نشان دادند.

عطوان افزود: جلوگیری از ورود اعضای سپاه ایران به آمریکا، در واقعیت هیچ ارزشی ندارد. این افراد در صف‌های طولانی مقابل کنسولگری‌های آمریکا نایستاده‌اند تا بخواهند برای گذران تعطیلات خود در آمریکا روادید بگیرند.

 

رئیس جمهور ایران حق داشت آمریکا را رهبر تروریسم جهانی بداند. او به اقدام آمریکا در سرنگون کردن هواپیمای مسافربری ایران در سال ۱۹۸۸ اشاره کرد و ما به این اقدام فهرست بلندبالا از جنایت‌هایی را اضافه می‌کنیم که ارتش آمریکا قبل و بعد از اشغال عراق مرتکب شده است؛ شمار قربانیان این جنایت‌ها بیش از دو میلیون نفر است.

در ادامه این مطلب با اعلام اینکه «ترامپ بازیچه دست نتانیاهو است»، آمده است: ترامپ، مهندس کارزار انتخاباتی نتانیاهو و مجری برنامه‌های او بود. این نوع از دوستی بین ترامپ و نتانیاهو جهان را به سمت جنگ‌هایی سوق خواهد داد که جان صد‌ها هزار بی‌گناه و شاید بیشتر را خواهد گرفت. قربانیانی که از بیشتر عرب و به ویژه مسلمان هستند. البته آنچه گفته شد به این معنا نیست که اسرائیل در امنیت خواهد بود بلکه اگر بعد از این جنگ‌ها اثری از اسرائیل باقی بماند، شاید بیشترین شکست را متحمل شود.

در پایان این یادداشت آمده است: نتانیاهو با آتش بازی می‌کند و می‌خواهد با جادوگری و دروغ‌پردازی ترامپ را وارد باتلاق کند و اطمینان داریم که این آتش فقط دستان این دو را نمی‌سوزاند بلکه اگر نگوییم همه اسرائیلی‌ها و متحدان عرب آن‌ها را، اما اکثرشان را گرفتار خواهد کرد؛ کسانی که از تصمیم اخیر در خصوص سپاه استقبال کردند.
منبع:باشگاه خبرنگاران

آخرین مطالب