پر بازدیدترین مطالب

تست گرم «باور ۳۷۳» تا پایان امسالجانشین فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص) از رونمایی و تست گرم سامانه پدافندی باور ۳۷۳ تا پایان سال ۹۷ خبر داد.

پدافند هوایی

به گزارش سخن آشنا، امیر «علیرضا الهامی» جانشین فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) در خصوص مقابله با اهداف در ارتفاع بلند اظهار داشت: در حوزه دفاع هوایی و پاسخگویی به تهدیدات ارتفاع بالا اگر بخواهیم یک دفاع مقتدر و منسجم ایجاد کنیم، نیازمند چند اقدام به صورت همزمان هستیم.

وی با بیان اینکه کشف، شناسایی بموقع و دقیق و در نهایت اقدام تاکتیکی و مقتدرانه از مهم‌ترین در فرایندهای انهدام سامانه‌های متخاصم است، افزود: سازمان جهاد خودکفایی قرارگاه پدافند هوایی در چند سال اخیر با استفاده از تجربیات گذشته، رادار جدیدی را با نام «مراقب» ساخته که امروز در مراحل نهایی تولید آن هستیم.

رونمایی از رادارهای سه‌بعدی جدید با قابلیت کشف اهداف دوربرد

جانشین فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) در خصوص قابلیت‌های این رادار بومی که در برد بلند قادر به کشف و شناسایی اهداف متخاصم است، گفت: رادار «مراقب» رادار سه بعدی، تاکتیکی، دوربرد با دانش نوین روز است که در لبه تکنولوژی قرار دارد و می‌تواند نیاز عملیاتی ما را در کشف اهداف دوربرد و ارتفاع بالا بویژه اهداف با CS پایین تأمین کند.


وی افزود: البته وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز در این حوزه اقدامات خوبی انجام داده است و مشغول تست چند رادار مدرن است که ان‌شاءالله بعد از تست‌های عملیاتی از آن‌ها رونمایی خواهیم کرد.

امیر الهامی با اشاره به آخرین دستاوردهای قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) در حوزه شناسایی و فرماندهی کنترل، گفت: در این رابطه پروژه «پیامبر اعظم (ص)» را که چند سال گذشته رونمایی کرده بودیم، ارتقا داده و بر قابلیت‌های آن افزودیم که در این زمینه می‌توان به ایجاد بستری برای تصمیم‌گیری لحظه‌ای فرماندهان در صحنه عملیات اشاره کرد؛ این همان چیزی است که باعث برتری ما در صحنه رزم و سبب شناسایی بهتر تهدیدات هوایی می‌شود و در حقیقت شرایط تصمیم‌گیری را سریع‌تر برای فرماندهان مهیا می‌کند.

تست گرم «باور ۳۷۳» تا پایان امسال

وی با اشاره به توانمندی سامانه‌های موشکی در حوزه مقابله و اقدام تاکتیکی در زمان ضروری گفت: بعد از اینکه سامانه «اس ۳۰۰» را از روسیه تحویل گرفتیم، با استفاده از رهنمودهای فرمانده معظم کل قوا، خود را محدود به این سامانه نکردیم و در حقیقت این سامانه پله‌ای شد برای دستیابی ما به سامانه صد در صد بومی «باور ۳۷۳» با قابلیت‌های بیشتر نسبت به سامانه اس ۳۰۰ که در حوزه درگیری با اهداف هوایی در ارتفاع بالا و برد بالا نیاز عملیاتی ما را تامین می‌کند.

جانشین فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) افزود: پروژه باور ۳۷۳ به منصه ظهور رساندن توانمندی‌های متخصصان ما در حوزه پدافند هوایی است که ان‌شاءالله تا پایان امسال اولین نمونه آن رونمایی و تست میدانی خواهد شد و خبر خوش آن به ملت شریف ایران خواهد رسید.

توانایی رهگیری و انهدام انواع موشک بالستیک را داریم

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تاکتیک مقابله قرارگاه پدافند هوایی در برابر موشک‌های بالستیک مدرن و رادارگریز دشمنان چیست؟ گفت: امروز شبکه یکپارچه پدافند هوایی با تمرینات تاکتیکی گسترده ای که داشته و همچنین با تست‌های میدانی که انجام داده است، این قابلیت را به طور کامل در پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده است که در مقابله با هر نوع و هر طیف از موشک‌های بالستیک بتواند اقدام مقتدرانه و مقابله صد در صدی داشته باشد.

منبع: دفاع پرس

آخرین مطالب