پر بازدیدترین مطالب

روی‌آوردن دست‌کم ۱۳ کشور جهان به خرید سامانه‌های موشکی روسی


برخی منابع اطلاعاتی اعلام کردند دست‌کم ۱۳ کشور علاقمند به خرید سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ روسیه هستند.


به گزارش سخن آشنا به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه سی ان بی سی نیوز، دست‌کم 13 کشور علاقمند به خرید سامانه دفاع موشکی اس-400 روسیه هستند.

طبق گفته منابعی که به ارزیابی‌های اطلاعاتی دست اول آمریکا دسترسی دارند، دست‌کم 13 کشور جهان علی‌رغم تحریم‌های واشنگتن علیه مسکو و به جای خرید تسلیحات ساخت شرکت های آمریکایی به خریداری سامانه دفاع موشکی اس-400 روسیه علاقمند هستند.

یکی از این منابع که نخواست نامش فاش شود، گفته است عربستان سعودی، قطر، الجزایر، مراکش، مصر، ویتنام و عراق از جمله کشورهایی هستند که برای خرید سامانه موشکی اس-400 با روسیه وارد مذاکره شده‌اند. این در حالی است که انتظار می رود این کشورها مشمول تحریم های تنبیهی آمریکا به واسطه معامله با روسیه شوند.

دست کم ۱۳ کشور خواهان خرید سامانه‌های موشکی روسی بجای پلت فرم‌های ساخت آمریکا هستند

این منبع در پاسخ به این پرسش که چرا کشورها خرید سامانه اس -400 را به سامانه‌های تاد و پاتریوت ترجیح می دهند گفت خارجی ها مایل نیستند وارد روند پردردسر خرید تسلیحات از دولت آمریکا شوند.

وی افزود: بسیاری از این کشورها نمی خواهند منتظر عبور از موانع قانونی آمریکا شوند. سامانه اس-400 محدودیت های صادراتی کمتری دارد و کرملین مایل است روند فروش تجهیزات نظامی را با پرش از روی موانع قانونی تسریع کند. از سوی دیگر، اگرچه مشخص نیست کشورها چه هزینه‌ای را برای خرید سامانه اس-400 پرداخت می‌کنند ولی تجهیزات نظامی روسیه عموما ارزانتر از تسلیحات آمریکایی هستند و خدمات پشتیبانی آن گران نیست.

یکی دیگر از این منابع اطلاعاتی که به نامش اشاره‌ای نشده است در خصوص تمایز فروش تسلیحات آمریکایی و روسی گفت مسکو به طور معمول می تواند اولین سامانه را ظرف دو سال پس از امضای قرارداد ارائه کند، این در حالی است که برآورد زمان ارسال تجهیزات خریداری شده از آمریکا مشکل است.

دست کم ۱۳ کشور خواهان خرید سامانه‌های موشکی روسی بجای پلت فرم‌های ساخت آمریکا هستند

در سپتامبر سال جاری میلادی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا طبق قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها، دولت چین را به واسطه خرید جنگنده و تجهیزات نظامی از روسیه تحریم کرد. البته آمریکا قادر به چشم پوشی از اینگونه تحریم ها نیز است.

سامانه اس-400 یک سیستم موشکی دوربرد زمین به هواست که مسکو در پاسخ به سامانه‌های آمریکایی پاتریوت ساخت شرکت ریتیون و تاد ساخت شرکت لاکهید مارتین طراحی کرد.

چین، هند، ترکیه پیش از این برای خرید سامانه اس-400 با روسیه به توافق رسیده‌ بودند. چین به زودی محموله نهایی سامانه اس-400 را از روسیه دریافت می کند. هند، بزرگترین خریدار تجهیزات نظامی روسیه، ماه گذشته قرارداد خرید اس-400 را نهایی کرد. ترکیه نیز به عنوان یکی از متحدان ناتو تا پایان سال آینده میلادی سامانه اس-400 را تحویل می گیرد و در سال 2020 آماده استفاده از آن خواهد بود.

سامانه اس-400 که جایگزین سیستم های موشکی اس-200 و اس-300 است، برای اولین بار در سال 2007 در عرصه جهانی معرفی شد. اس-400 در مقایسه با نمونه‌های آمریکایی قادر است مجموعه گسترده تری از تهدیدات در محدوده های دورتر و همزمان به صورت چندگانه را هدف قرار دهد.
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

آخرین مطالب