پر بازدیدترین مطالب

ریابکوف: روسیه اقدامات آمریکا را تهدیدی برای امنیت خود می‌داند


معاون وزیر خارجه روسیه با اشاره به اینکه فقدان گفت‌وگو و کمبود اعتماد مشکل اصلی روابط مسکو و واشنگتن است، خروج آمریکا از پیمان موشکی را تهدیدی برای امنیت این کشور نامید که بدون تردید نیازمند پاسخ نظامی-فنی است.

ریابکوف: روسیه اقدامات آمریکا را تهدیدی برای امنیت خود می‌داند

به گزارش سخن آشنابه نقل از خبرگزاری «نووستی»،"سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه شب گذشته در یک برنامه از شبکه اول تلویزیون این کشور اعلام کرد، مقامات مسکو اقدامات واشنگتن را تهدیدی برای امنیت روسیه می دانند و معتقدند که لازم است به آنها پاسخ نظامی-فنی داده شود.

وی گفت: «ما شاهد اقدامات محافل خاصی در آمریکا برای ایجاد توان بالقوه‌ای هستیم که اجازه دهد این کشور بتواند سریعاً به فناوری‌های نظامی جدید، از جمله انواع موشک‌های کروز که در پیمان در حال مرگ مربوط به نابودسازی موشک‌های برد کوتاه و متوسط هم منع شده‌اند، دست یابد.ولی این اقدامات را خطر جدی برای امنیت روسیه می دانیم. البته ما به طور دقیق از طرح‌های واشنگتن در این زمینه اطلاعی نداریم که کی و کجا سامانه‌های جدید مستقر خواهند شد. ما نمی‌دانیم چه زمان آنها این آزمایشات را انجام می‌دهند. ولی آنچه مسلم است، حرکت در این جهت گیری نیازمند پاسخ‌های نظامی و فنی است و در این مسئله تردیدی وجود ندارد.»

معاون وزیر خارجه روسیه با تاکید بر اینکه این حقایق بار دیگر خطر از سرگیری مسابقه تسلیحاتی را نشان می‌دهد، افزود: «روسیه اطلاعاتی ندارد که چه زمان و در کجا موشک‌های کروز جدید آمریکایی مستقر خواهند شد، ولی آمریکا می‌تواند این کار را سریعا انجام دهد. در جریان مذاکرات اخیر "جان بولتون" مشاور رئیس جمهوری آمریکا در مسائل امنیت ملی در مسکو به طرف روسی گفته شده که آمریکا رسما درباره خروج از پیمان موشکی تصمیم گیری کرده است و ما دیگر تردیدی در این باره نداریم.»

ریابکوف همچنین گفت که روسیه اطلاعات کاملی درباره آزمایشات موشکی انجام شده به طرف آمریکایی داده است، ولی واشنگتن همچنان مسکو را به نقض پیمان نابودی و موشک‌های برد متوسط و کوتاه متهم می‌کند. وی افزود، به دنبال شکست پیمان موشکی، یک سند مهم دوجانبه دیگر نیز در معرض خطر جدی قرار دارد و آن پیمان مربوط به کاهش و محدودسازی تسلیحات راهبردی تهاجمی «استارت-3» است که در سال 2010منعقد شد.

این دیپلمات بلندپایه گفت: «متاسفانه تماس‌ها با طرف آمریکایی تاثیر لازم را ندارند. من درک می کنم که این اطلاعات در شرایط کلی نشان دهنده فقدان اعتماد بین مسکو و واشنگتن است، ولی ما بارها اعلام کرده‌ایم که حل و فصل این مساله نیازمند ادامه گفت‌وگوهای کارشناسانه در این باره است.»

سرگئی ریابکوف یادآور شد که مسئله حفظ پیمان نابودی موشک‌های برد متوسط و کوتاه قطعاً یکی از موضوعات اصلی دیدار آتی روسای جمهوری روسیه و آمریکا در پاریس در تاریخ 11نوامبر (20آبان ماه) خواهد بود. به گفته وی، ملاقات ولادیمیر پوتین با دونالد ترامپ می‌تواند باعث اثبات اوضاع شود و این دیدار برای بحران به وجود آمده پیرامون پیمان موشکی بسیار مهم است.

معاون وزیر خارجه روسیه با اشاره به اینکه در حال حاضر مسکو و واشنگتن از کمبود گفت‌وگو رنج می‌برند و این وضعیت در تماس بین روسای جمهور دو کشور دو برابر اهمیت پیدا می‌کند، افزود: «دورنمای مشخصی برای انجام مذاکرات در بالاترین سطح نه‌تنها در حاشیه نشست‌های بین‌المللی، بلکه به صورت سفرهای رسمی وجود دارد. البته مسلما این مسئله نیازمند فراهم سازی مقدمات بسیاری است.»

وی همچنین اعلام کرد که روسیه روز چهارشنبه پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای حمایت از حفظ پیمان نابودی موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط به سازمان ملل ارائه داده است.
منبع:تسینم

آخرین مطالب