پر بازدیدترین مطالب

روابط نزدیک داماد ترامپ و محمد بن سلمان نگرانی مقامات آمریکایی را برانگیخت


مقامات دولت آمریکا نسبت به روابط نزدیک جارد کوشنر با محمد بن سلمان به خصوص پس از ماجرای جمال خاشقجی ابراز نگرانی کرده‌اند.


به گزارش سخن آشنا به نقل از پایگاه اینترنتی هیل، مقامات دولت آمریکا نسبت به روابط نزدیک جارد کوشنر، داماد دونالد ترامپ با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی ابراز نگرانی کرده اند. این نگرانی پس از آن تشدید شد که شبکه سی ان ان همزمان با ماجرای ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، گزارشی را در خصوص گفتگوی کوشنر و بن سلمان در پیام‌رسان واتس آپ منتشر کرد.

بر اساس گزارش سی ان ان، کوشنر در دیدار با تیم ترامپ گفته بود رابطه نزدیکی با شاهزاده سعودی دارد و اکثر مواقع با هم گفتگو می کنند. کوشنر اغلب پشت صحنه مشغول به کار است تا به دور از در کانون توجه قرار گرفتن، روابط دیپلماتیک بین ریاض و واشنگتن را پس از ماجرای خاشقجی و از طریق دوستی نزدیک با بن سلمان حفظ کند.

ارتباط نزدیک کوشنر با بن سلمان، مقامات امنیت ملی آمریکا را به نظارت بیشتر بر روابط آن ها وادار کرده است. آنها ضمن نظارت بر تحقیقات در مورد ناپدیدشدن خاشقجی، سعی دارند از دخالت دادن کوشنر در این ماجرا [به واسطه دوستی با بن سلمان] جلوگیری کنند.

یک سخنگوی کاخ سفید به هیل گفت: کوشنر همیشه با دقت از پروتکل‌ها پیروی می‌کند و برای حمایت از دوستانش از جمله بن سلمان، با همکارانش و دیگر مقامات خارجی تعامل دارد.

گزارش ها نشان می دهد کوشنر و بن سلمان یک رابطه بسیار نزدیک دارد. آنها در ماه ژوئن با یکدیگر دیدار کردند و کوشنر نظر بن سلمان را در مورد برنامه دولت ترامپ برای برقراری صلح در خاورمیانه جویا شد. او همچنین هفته گذشته با بن سلمان تلفنی گفتگو کرد تا اطلاعات بیشتری در مورد ناپدید شدن خاشقجی بپرسد. جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز از این تماس اطلاع داشت.

جمال خاشقجی روز دوم اکتبر وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد ولی هرگز از آن خارج نشد. مقامات ترکیه معتقدند این روزنامه نگار که یکی از منتقدان سرسخت بن سلمان بوده است در محل کنسولگری بازداشت و بلافاصله قطعه قطعه و کشته شده است.

تصویر به ظاهر «اصلاح طلب» شاهزاده سعودی پس از ناپدید شدن خاشقجی رو به تباهی است. مقامات سعودی مدعی شده‌اند نمی دانند چه اتفاقی برای خاشقجی رخ داده است و هرگونه دست داشتن در قتل او را رد کرده‌اند.

پس از سفر مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به عربستان، ریاض آمادگی خود را برای تحقیقات مشترک با مقامات ترک اعلام کرد. در حال حاضر، کنسولگری عربستان در استانبول و همچنین محل اقامت سرکنسول سعودی تفتیش شده است و گمانه‌زنی‌ها حاکی از قتل خاشقجی است
منبع:باشگاه خبرنگاران

آخرین مطالب