پر بازدیدترین مطالب

بریتانیا، فرانسه و آلمان خواستار تحقیقات معتبر درباره سرنوشت خاشقجی شدند


سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا از مقام‌های سعودی و ترکیه خواستند تا تحقیقات معتبری را درباره ناپدید شدن روزنامه نگار منتقد سعودی انجام دهند.

بریتانیا، فرانسه و آلمان خواستار تحقیقات معتبر درباره سرنوشت خاشقجی شدند

به گزارش سخن آشنا به نقل از رویترز، فرانسه، آلمان و بریتانیا روز یکشنبه از مقام های ترکیه و عربستان سعودی خواستند تا تحقیقات معتبری را درباره ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی انجام دهند.

بر اساس این گزارش، سه کشور اروپایی اعلام کردند که با نهایت جدیت این حادثه را دنبال خواهند کرد.

وزرای خارجه این سه کشور اروپایی با انتشار بیانیه مشترکی تاکید کردند: باید یک تحقیقات معتبر آغاز شود تا واقعیت و حقیقت درباره آنچه که اتفاق افتاده است، روشن شود تا در نهایت مشخص شود چه کسی مسئول ناپدید شدن جمال خاشقجی است و این تحقیقات بتواند تضمین کند کسانی که مسئول این حادثه هستند، در قبال آن پاسخگو باشند.

در بیانیه جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس، هایکو ماس ویر خارجه آلمان و ژان ایو لودرایان وزیر خارجه فرانسه آمده است: ما از تلاش های عربستان سعودی و ترکیه در این زمینه حمایت و استقبال خواهیم کرد، و از دولت سعودی انتظار داریم تا پاسخ کامل و تفصیلی به سئوالات بدهد. ما این پیام را به طور مستقیم برای مقام های سعودی ارسال کرده ایم.

جمال خاشقجی نویسنده 59ساله سعودی روز سه‌شنبه 10 مهر(دوم اکتبر) پس از آنکه برای ثبت ازدواج خود به کنسولگری سعودی در استانبول رفت، ناپدید شد که این موضوع به نگرانی‌ها درباره امنیت وی دامن زد، مقامات سعودی ادعا کرده‌اند که وی از سفارت خارج شده اما نامزد وی این موضوع را رد می‌کند، رسانه‌ها به نقل از برخی مقامات ترکیه اعلام کرده‌اند که این منتقد مشهور سعودی در کنسولگری کشته شده است.

مقام های ریاض هرگونه دست داشتن در قتل خاشقجی را رد کرده اند. مقام های اطلاعاتی ترکیه اعلام کرده اند که فایل های صوتی و تصویری از بازداشت، شکنجه و قتل خاشقجی توسط مامورات سعودی در کنسولگری استانبول در اختیار دارند.
منبع:تسنیم

آخرین مطالب