پر بازدیدترین مطالب

طرح شهردار صهیونیست قدس غربی؛ مکملی برای حذف مسئله آوارگان فلسطینی


صهیونیست‌ها با همراهی ترامپ قصد دارند مسئله آوارگان فلسطینی را به کلی حذف کنند و در همین راستا طرح های مختلفی ارائه می کنند تا مسئله آوارگان به مرور پاک شود.

طرح شهردار صهیونیست قدس غربی؛ مکملی برای حذف مسئله آوارگان فلسطینی
به گزارش سخن آشنا، صهیونیست ها طی یک سال گذشته تلاش کرده اند طرح کشور قومی یهود را در فلسطین به وجود آورند گام نخست را صهیونیست ها از قدس اشغالی آغاز کردند و با اعلام پایتختی قدس به عنوان کشور قوم یهود، این اقدام را کلید زدند. حضور دونالد ترامپ در کنار دیوار براق و انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس در همین راستا صورت گرفت. حال آنها در کنار قدس، سراغ مسئله آوارگان فلسطینی نیز آمده اند و می خواهند با حذف مسئله آوارگان، بزرگترین مشکل صهیونیست ها از زمان تأسیس رژیم صهیونیستی را حل کنند. شهردار صهیونیست قدس غربی طرحی را برای حذف نهادهای آموزشی، پزشکی و کمک رسانی مربوط به آوارگان فلسطینی ارائه کرده، که براساس آن آوارگان فلسطینی فاقد هرگونه نهاد حمایتی و خدماتی خواهند شد.

اقدامات قدیمی یهودی سازی در قدس

اقدامات یهودی سازی در قدس از همان آغاز اشغال فلسطین در سال 1948 آغاز شده است اما طی سال های اخیر صهیونیست ها تلاش کرده اند جمعیت فلسطینی شهر قدس را از این شهر مقدس بیرون کنند. این اقدامات به گونه ای است که عرصه را بر فلسطینیان شهر قدس تنگ کند.

صهیونیست ها طی دو دهه اخیر تقریبا هیچ مجوزی به فلسطینیان شهر قدس نداده اند که بتوانند خانه های خود را تعمیر یا بازسازی کنند. دادگاه عالی رژیم صهیونیستی نیز به بهانه های مختلف خانه های فلسطینیان را به یهودیان تقدیم کرده، برای یهودیان حکم مالکیت صادر می کند. در برخی موارد صاحبان فلسطینی را مجبور می کنند خانه هایشان را پیش از ترک کردن تخریب کنند اگرنه برای آنها جریمه به منظور تخریب خانه به دست نیروهای دولتی رژیم صهیونیستی صادر می شود.

از سوی دیگر هر فلسطینی ساکن قدس برای رفت و آمد نیاز به دریافت مجوز از صهیونیست ها دارد حال اگر یکی از فلسطینیان ساکن قدس بیش از 6 ماه از قدس خارج شود و باز نگردد مجوز حضورش تمدید نخواهد شد و اجازه حضور در قدس را نخواهد داشت.

اقدام دیگر صهیونیست ها تلاش های یک سال اخیر آنها برای جدا کردن دو منطقه فلسطینی نشین کفرقدوم و شعفاط از منطقه بندی قدس بوده است. این اقدام در این راستا صورت می گیرد تا فلسطینیان از قدس دور شوند و اکثریت جمعیت قدس را یهودیان تشکیل دهند. طرح قدس بزرگی که صهیونیست ها سال ها است برای آن برنامه ریزی می کنند خالی از فلسطینیان خواهد بود.

طرح جدید شهردار قدس

شبکه 2 عبری رژیم صهیونیستی هفته گذشته از جزئیات طرحی خبر داد که توسط شهرداری قدس و شخص نیر برکات، شهردار یهودی قدس با هدف از بین بردن دفاتر آژانس کمک رسانی به فلسطینیان، آنروا، در قدس و همچنین حذف آوارگان فلسطینی قدس به ویژه اردوگاه آوارگان شعفاط طراحی شده است.

تعطیلی مراکز آموزشی، پزشکی و کمک رسانی

براساس طرحی که نیربرکات تهیه کرده است تمام مراکز آموزشی، پزشکی و کمک رسان قدس شرقی- که در اختیار فلسطینیان است- تعطیل خواهند شد و تمام دانش آموزان و بیمارانی که به مراکز مربوطه در قدس شرقی مراجعه می کرده اند تحت نظر شهرداری قدس- که در قدس غربی قرار دارد- قرار خواهند گرفت. در همین راستا تمام ساختمان های مراکز پزشکی، آموزشی و ساختمان های وابسته به آنروا مصادره شده، در اختیار شهرداری قدس قرار می گیرند. همچنین اردوگاه آوارگان فلسطینی شعفاط تخریب خواهد شد و تمام زمین های این اردوگاه نیز پس از مصادره در اختیار شهرداری یهودی قدس غربی قرار خواهد گرفت.

بر همین اساس دو مدرسه دخترانه و یک مدرسه پسرانه اردوگاه شعفاط، مرکز آموزش فنی حرفه ای و کلینیک بزرگ به همراه مدرسه دخترانه شهرک صور باهر، مدرسه ای در «وادی الجوز»، مرکز زنان و مرکز کودکان و تمامی مراکز کمک رسانی موجود تعطیل خواهند شد.

موافقت آمریکا

شبکه 2 عبری رژیم صهیونیستی اعلام کرد واشنگتن با این طرح موافقت کرده و گفته است اجرای این طرح نخستین نمونه حذف آنروا در محل های حضور آوارگان فلسطینی است. دولت آمریکا از طریق «گرینبلات» فرستاده اش به منطقه اعلام کرده بود کشورهایی که میزبان آوارگان فلسطینی اند باید این آوارگان را جذب کرده، به آنها تابعیت کشورهای خود را بدهند و آنها را در مراکز و نهادهای سوریه، لبنان، اردن، کرانه باختری و نوار غزه جذب کنند. آمریکا اعلام کرده است آمادگی دارد در مناطق نامبرده برای جذب آوارگان فلسطینی کمک کند.

تطمیع آمریکایی

براساس طرح آمریکا، در مناطق پنج گانه حضور آنروا (سوریه، لبنان، اردن، کرانه باختری و نوار غزه) در صورت جذب آوارگان فلسطینی در مراکز و نهادهای مربوط به حاکمیت، این نهادهای حاکمیتی، حمایت هایی مالی و اقتصادی دریافت خواهند کرد که این حمایت ها از سرمایه گذاری آمریکا در آنروا (360 میلیون دلار در سال) بیشتر خواهد بود. پیش از این دولت آمریکا آژانس کمک به آوارگان فلسطین، آنروا را یک نهاد معیوب و غیر قابل اصلاح توصیف کرده بود و بدین طریق کمک های خود را به این نهاد حمایت از آوارگان فلسطینی قطع کرده بود.

جمع بندی

صهیونیست ها به کمک آمریکا در دوره ترامپ قصد دارند مسئله فلسطین را با بلعیدن کل فلسطین یکسره کنند. آنها از قدس آغاز کردند و با انتقال سفارت آمریکا به قدس به نوعی آن را تمام شده تلقی می کنند. در مرحله دوم به سراغ مسئله آوارگان فلسطینی رفته اند. آمریکا با قطع کمک به آژانس کمک رسانی به آوارگان فلسطینی، آنروا، عملا سبب قطع خدمات به آوارگان فلسطینی خواهد شد و عملا آوارگان فلسطینی پراکنده خواهند شد. طرحی که شهردار یهودی قدس غربی برای تعطیلی مراکز خدمت رسان به آوارگان فلسطینی طرح کرده و به عنوان لایحه به دولت رژیم صهیونیستی و پارلمان این رژیم (کِنِست) خواهد رفت در راستای حذف آوارگان صورت می گیرد.

پیش از این صهیونیست ها با طرح قدس بزرگ تلاش کرده بودند فلسطینیان را از قدس اخراج کنند حال با حذف آوارگان فلسطینی از قدس، عملا جمعیت قابل توجهی از آنها را از قدس بیرون خواهند کرد.

قطع کمک های آمریکا به «آنروا» و تلاش برای دادن تابعیت غیر فلسطینی به آوارگان فلسطینی یک تهدید علیه بزرگترین اهرم قدرت فلسطینی ها محسوب می شود، اما همین تهدید یک فرصت تاریخی را ایجاد کرده است. آوارگان فلسطینی تا کمک های آمریکا و کشورهای غربی، تا کنون تحت نظر و اراده آنها قرار داشته اند و همین امر سبب شده، در بسیاری موارد مانع اقدامات مستقل آوارگان فلسطینی شوند. اما امروز با قطع این کمک ها، آوارگان فلسطینی فرصتی تاریخی برای مستقل شدن و حرکت به سمت آزادی کامل به دست آورده اند فرصتی که شاید اگر می خواستند برای رسیدن به آن تلاش کنند هزینه های بالایی برای آنها رقم می زد اما اکنون این فرصت، بدون هزینه ایجاد شده است. هرچند شرایط سخت است و رسیدن به نتایج آن هم به زمان هم به توان نیاز دارد اما غیرممکن نیست و نیازمند یک اراده و تفکر موحد در فلسطینیان است.
منبع:تسنیم

آخرین مطالب