پر بازدیدترین مطالب

واکنش‌های گسترده جهانی به جنایت جدید عربستان در یمندر حالی که تنها یک هفته از جنایت ائتلاف متجاوزان به یمن در بندر حدیده می گذرد، در اقدامی وحشیانه و غیرانسانی جنگنده های ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی با حمله به اتوبوس حامل دانش آموزان جنایت هولناک دیگری در مقابل چشمان جهانیان صورت داد.

واکنش‌های گسترده جهانی به جنایت جدید عربستان در یمن

به گزارش سخن آشنا، در جدیدترین جنایت متجاوزان سعودی اماراتی در استان صعده یمن، حداقل 50 غیرنظامی شهید و 79 نفر دیگر زخمی شدند که بیشتر آنها کودک بودند. بر اساس گزارش‌ها، قریب به اتفاق کشته‌های این حمله، کودکان و دانش‌آموز زیر ۱۳ سال بودند که در حال عزیمت برای یک دوره تابستانی در شهر ضحیان، اتوبوس حامل آنها توسط جنگنده‌های سعودی هدف قرار گرفت. سخنگوی وزارت بهداشت یمن هم تاکید کرد جنگنده‌های متجاوزان، اتوبوس حامل کودکان را در کنار بازاری در ضحیان هدف قرار دادند که منجر به افزایش آمار شهدا و مجروحان شده است. شبکه عرب زبان المیادین هم به نقل از معاون وزیر اوقاف یمن گزارش کرد هواپیماهای سعودی گردهم‌آیی ۷۷ دانش آموز در جریان پایان دوره تابستاتی در مسجد جامع صعده را بمباران کرده اند.

این حملات در راستای جنایت های روزانه ائتلاف تحت رهبری عربستان علیه شهروندان یمنی صورت می گیرد، حملاتی که بیش از سه سال است شروع شده و در سایه سکوت و همدستی جامعه بین الملل و نهادهای حقوق بشری ادامه دارد این جنایت در حالی صورت می گیرد که پنجشنبه هفته گذشته نیز جنگنده های ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان و امارات یک بیمارستان و بازار ماهی فروشان بندر حدیده را بمباران کردند که در جریان آن 52 غیرنظامی کشته و بیش از 100 تن دیگر زخمی شدند.

با این حال جنایت اخیر سعودی‌ها در یمن با واکنش‌های بین‌المللی روبرو شده است.

 

وزارت دفاع یمن: مجازات سخت در انتظار عاملان حمله به دانش آموزان

روز جمعه 19 مردادماه وزارت دفاع یمن به جنایت اخیر رژیم سعودی در حمله به اتوبوس دانش آموزان یمنی واکنش نشان داد و اعلام کرد: مجازاتی سخت در انتظار عاملان حمله به اتوبوس دانش آموزان یمنی است.

وزارت دفاع یمن اعلام کرده است که نیروهای این کشور در زمان و مکان مناسب به این جنایت پاسخ کوبنده ای خواهند داد.

 

درخواست انجمن علمای یمن برای ایستادگی مردم

انجمن علمای یمن نیز جنایت متجاوزان سعودی - اماراتی در هدف قرار دادن اتوبوس حامل کودکان دانش آموز یمنی در شهر «ضیحان» استان صعده را که منجر به کشته و زخمی شدن ده ها کودک بی گناه شد، محکوم و اعلام کرد که مردم با بسیج عمومی مقابل جنایات متجاوزان سعودی و اماراتی در تجاوز به کشورشان ایستادگی کنند.

 

اعتراض شورای همبستگی قبیله ای یمن نسبت به سکوت جهانی

از سوی دیگر شورای همبستگی قبیله ای یمن در واکنش به بمباران دانش آموزان یمنی توسط ادتلاف سعودی، نسبت به سکوت جامعه جهانی در قبال جنایت ائتلاف متجاوز سعودی اعتراض کرده است.

در این ارتباط شبکه تلویزیونی المسیره به نقل از شورای همبستگی قبیله‌ای یمن گزارش داد: جنایت ائتلاف متجاوز سعودی-آمریکایی در منطقه ضحیان استان صعده جنایت جنگی علیه کودکان و زنان است. سکوت جامعه جهانی در قبال این جنایت ها به آن وجهه قانونی می بخشد و ائتلاف متجاوز را برای ارتکاب جنایت‌ها و وحشی‌گری‌های بیشتر جسور و بی پروا کرده است.

این شورا همچنین از همه فرزندان و قبائل یمنی خواست متحد و یکپارچه باشند و در حمایت از جبهه‌های نبرد بخشش و سخاوت بیشتری از خود نشان دهند.

 

ایران: بمباران مناطق مسکونی نشانه شکست نظامی است

همچنین این حمله با واکنش وزارت خارجه ایران مواجه شده و بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه، ضمن ابراز همدردی با بازماندگان قربانیان این جنایت جنگی از مجامع بین المللی و حقوق بشری خواست به هر طریق ممکن مانع استمرار این جنایات از سوی کشورهای مهاجم به یمن شوند.
سخنگوی وزارت امورخارجه ایران تاکید کرده است که تشدید بمباران مناطق مسکونی و اهداف غیرنظامی در یمن نشان از شکست های پی در پی نیروهای ائتلاف در جبهه های جنگی داشته و با ابراز تاسف از استمرار حمایت تسلیحانی برخی کشورهای مدعی حقوق بشر از سعودی و امارات افزود: آنان شریک در این جنایات جنگی بوده و باید پاسخگو باشند.

قاسمی همچنین از سازمان ملل و کشورهای اثرگذار خواست تا تلاش های خود را برای توقف فوری حملات افزایش داده و تدابیر و اقدامات لازم را برای حفاظت از سلامت و امنیت غیرنظامیان بویژه زنان و کودکان بکار گیرند.

 

محکومیت شدید لحن عربستان از سوی سوریه

وزارت خارجه سوریه نیز حملات اخیر سعودی‌ها علیه مردم یمن را محکوم و با انتشار باینیه‌ای اعلام کرد: دمشق با شدیدترین عبارات جنایت شنیع و ددمنشانه را که ائتلاف رژیم آل سعود علیه اتوبوس دانش آموزان یمنی در استان صعده مرتکب شد و تعداد زیادی از این کودکان بیگناه را به خاک و خون کشید محکوم می کند.
وزارت خارجه سوریه اعلام کرد : این جنایت هولناک در چارچوب جنایت های مکرری انجام می شود که نظام وهابی سعودی علیه مردم یمن مرتکب می شود و حاکی از ماهیت وحشیانه و خونریز این نظام سرکش دارد.
وزارت خارجه سوریه خاطرنشان کرد: سوریه بر مسئولیت کامل کشورهایی که این رژیم خونریز را به انواع ابزارهای کشتار مسلح می کنند و در رأس آنها آمریکا، انگلیس و فرانسه قرار دارند تأکید می کند. این کشورها با پشتیبانی تسلیحاتی از رژیم آل سعود، حقوق بشر بین المللی و حقوق کودک را به طور آشکار نقض کرده اند.

 

حزب الله لبنان: این جنایت برای سرپوش گذاشتن بر شکست عربستان است

حزب‌الله لبنان نیز جنایت جدید ائتلاف عربی با همدستی واشنگتن در هدف قرار دادن اتوبوس حامل کودکان دانش آموز یمنی در استان صعده را به شدت محکوم کرد. حزب‌الله لبنان اعلام کرد: جنایت‌های شنیعی که ائتلاف متجاوز عربی به رهبری آمریکا در صعده یمن مرتکب شد را به شدت محکوم می‌کنیم.

حزب‌الله لبنان همچنین اعلام کرد: جنایاتی که متجاوزان آمریکایی–عربستانی در یمن مرتکب می‌شوند، نشان‌دهنده میزان شکست آن‌ها در رسیدن به هدفشان است و آن‌ها برای سرپوش گذاشتن بر شکست‌های نظامی‌شان در یمن به تروریسم و خشونت پناه آورده‌اند.

 

روسیه خواستار تحقیق شد

روسینیز به حادثه شهادت غیرنظامیان یمنی در صعده که توسط جنگنده های ائتلاف سعودی قربانی شدند، واکنش نشان داد و وزارت خارجه روسیه نسبت به حادثه رخ داده ابراز نگرانی شدید کرد. این وزارتخانه خواستار آغاز تحقیقات فوری درباره حادثه حمله به اتوبوس حامل دانش آموزان یمنی و شهادت دهها نفر از آنها شد.

وزارت خارجه روسیه تأکید کرد که دیگر نباید چنین فجایعی تکرار شود. وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود تصریح کرده است: مسکو نسبت به تداوم یک جنگ بی فایده که تنها قربانیانش غیرنظامیان هستند، احساس نگرانی شدید می کند. این وزارتخانه همچنین تأکید کرد که عاملان این جنایت هولناک باید مجازات شوند.

 

آمریکا حق دفاع برای عربستان را محفوظ دانست

اما در حالی که حمایت های آمریکا از حملات رژیم آل سعود به مردم یمن در دوران دونالد ترامپ به بالاترین حد خود رسیده است، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با خودداری از محکوم کردن حمله ائتلاف سعودی به اتوبوس دانش آموزان یمنی، حق دفاع برای عربستان را محفوظ دانست.

هدر نوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری خود اظهار کرد هنوز جزئیاتی از این حادثه دریافت نکرده است و منابع آنها در منطقه حضور ندارند تا بتوان صحت و سقم این حادثه را به دست آورد.

وی ادامه داد: البته همیشه تلفات انسانی برای ما اهمیت داشته و از دو طرف می خواهیم به حقوق شهروندان احترام بگذارند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بدون توجه به عامل این جنایت که ائتلاف سعودی است از عربستان خواست تا تحقیق کامل و جامعی نسبت به این حادثه انجام دهد.

نوئرت بدون در نظر داشتن آغازگر حملات به یمن که از سال 2015 تا کنون ادامه داشته است، اظهار کرد: نگاهی به اوضاع یمن نشان می دهد که این شورشیان حوثی هستند که همچنان به حملات خود علیه عربستان ادامه می دهند و با موشک های ایران تلاش می کنند تا زیرساخت های غیرنظامی عربستان را منهدم کنند.

وی خبرنگاران را درباره میزان تلفات این حادثه به وزارت دفاع آمریکا ارجاع داد و گفت: همانطور که می دانید عربستان سعودی یک شریک مهم استراتژیک ایالات متحده در منطقه است و بیش از این نمی تواند در این باره اظهار نظر کند.

 

وزارت دفاع آمریکا: کار ما نبود

همچنین «ربکا ریباریچ» سخنگوی پنتاگون در واکنش به حمله ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان به اتوبوس حامل کودکان یمنی در صعده گفت که آمریکا در این حمله دست نداشته است.
وی در عین حال مدعی شد« کمک های ارتش آمریکا به شرکای خود در یمن از طریق بهبود عملیات های ائتلاف به ویژه در زمینه تعهد به قوانین مربوط به نزاع های جنگی، میزان تلفات غیرنظامیان را کاهش می دهد.»

سخنگوی پنتاگون در ادامه تأکید کرده است که حمایت آمریکا از ائتلاف در راستای تأمین سوخت جنگنده های آنها و حمایت اطلاعاتی در تأمین امنیت مرزهایشان در برابر حملات حوثی ها (انصار الله) است.

 

سناتور آمریکایی: آمریکا در این جنایت همدست است

در عین حال، برنی سندرز، سناتور مستقل آمریکایی که سابق بر این عضو حزب دموکرات بود اما بعدا از این حزب جدا و مستقل شد، در پستی در توئیتر خود آمریکا در جنایات رخ داده در یمن شریک دانست.

او در این پست خود با اشاره به بمباران اتوبوس مدرسه در یمن و کشته شدن حداقل ۲۹ کودک نوشت: "آمریکا که با تامین تسلیحات، سوخت رسانی هوایی و کمک به هدفگیری از جنگ ائتلاف سعودی در یمن پشتیبانی می کند، در این جنایت همدست است."

او تصریح کرد: هیچ کس نمی‌تواند جدا مدعی شود که حمایت‌های ما از این جنگ عملا به بیشتر شدن امنیت ما منجر می‌شود.

 

درخواست تحقیق از سوی سازمان ملل

در واکنش به جنایات سعودی در یمن، فرحان حق، سخنگوی سازمان ملل متحد در واکنش به این رویداد، اعلام کرد، آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان خواستار انجام تحقیقات فوری و شفاف در خصوص این رویداد است.

وی ادامه داد: دبیرکل سازمان ملل متحد حمله هوایی ائتلاف تحت رهبری عربستان در صعده را که در آن منطقه‌ای تجاری هدف قرار گرفت و اتوبوس حامل کودکان منفجر شد، به شدت محکوم می‌کند.

این سخنگو اظهار کرد: گوترش از تمامی جناح‌ها در یمن خواسته که به تعهدات خود بر مبنای قوانین بشردوستانه بین‌المللی احترام بگذارند.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین جناح‌های یمنی را به مشارکت در مذاکرات به گونه‌ای سازنده تشویق کرده است.

فرحان حق در بخش دیگری از اظهارات خود به این موضوع اشاره کرد که بر اساس آمار مقام‌های محلی، قریب به اتفاق افرادی که در این حمله جان باختند، کودکان ۱۰ تا ۱۳ ساله بوده‌اند.

 

یونیسف: حمله به اتوبوس کودکان شرم‌آور است

صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) نیز اعلام کرد، حمله به اتوبوس حامل کودکان در یمن نقطه‌ای شرم‌آور است که باید به آن به عنوان عاملی برای به خود آمدن و پایان دادن به مناقشه در این کشور استفاده شود.

هنریه‌تا فور، مدیر اجرایی صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف)‌ حمله اخیر ائتلاف تحت رهبری سعودی‌ها به اتوبوس حامل کودکان در یمن را زنگ خطری دانست و گفت: این اتفاق باید طرفین درگیری را گرد هم آورد تا به مناقشه پایان دهند.

فور خاطرنشان کرد: حمله وحشیانه به اتوبوسی در یمن که در آن تعداد قابل توجهی از کودکان جان باخته‌اند، نقطه شرم‌آوری در جنگ وحشتاک این کشور است.

وی ادامه داد: پرسشی که اکنون مطرح می شود این است که آیا این نقطه به عنوان نقطه عطف عمل خواهد کرد و باعث خواهد شد که جناح‌های مختلف از جمله سازمان ملل متحد و سایر جناح‌های جامعه بین‌المللی برای کودکان اقدام درستی انجام دهند و مناقشه را پایان بخشند، یا خیر؟

وی افزود: جناح‌های حاضر در این درگیری و سایر جناح‌های صاحب نفوذ از جمله شورای امنیت سازمان ملل متحد باید مسیر پایان دادن به این فاجعه را حداقل به خاطر کودکان یمنی انتخاب کنند.
منبع:الوقت

آخرین مطالب