پر بازدیدترین مطالب

ابزارهای ایران برای مقابله با سیاست‌های آمریکا محدود به تنگه هرمز نخواهد شد


کارشناس ارشد مسائل منطقه گفت: اگر قرار باشد صحنه مواجه آمریکا با ایران به نقطه‌ای برسد که آسیب جدی به جمهوری اسلامی برسد قطعا ایران از همه ابزارهای خودش برای مقابله با این سیاست‌های ظالمانه استفاده خواهد کرد و این مسئله محدود به تنگه هرمز نخواهد شد.

ابزارهای ایران برای مقابله با سیاست‌های آمریکا محدود به تنگه هرمز نخواهد شد

به گزارش سخن آشنا، به دنبال خروج آمریکا از برجام و تهدید آمریکا به «تحریم مطلق نفت ایران تا رساندن صادرات آن به صفر» رئیس جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این تهدید دونالد ترامپ گفته که عدم صدور نفت ایران به معنای عدم صدور نفت کل منطقه است که اظهارات حسن روحانی از سوی کارشناسان به بستن تنگه هرمز از سوی ایران تعبیر شده است.

در همین زمینه «هادی محمدی» کارشناس ارشد مسائل منطقه و بین‌الملل درباره میزان عملی بودن اقدام ایران به بستن تنگه هرمز در صورت اعمال تحریم‌های نفتی گفت: چیزی که از سوی ایران بیان شده، یک استراتژی روشن است که از گذشته در سطح نظام مطرح بوده و این استراتژی در برابر سیاست‌های طرف‌های غربی است که استراتژی خودشان را براندازی نظام جمهوری اسلامی از طریق مسدودکردن توانایی‌ها و منابع مالی ایران قرار داده‌اند.

وی افزود: اگر آمریکایی‌ها قادر باشند که با سیاست‌های ارعاب خود، مشتریان نفت ایران را مجبور کنند که از ایران نفت خرید نکنند و این خرید نفت را به حداقل ممکن برسانند به طوری که برای نظام به عنوان یک نقطه خطر مطرح شود، قطعا این انفاق خواهد افتاد و اینگونه نیست که غرب به راحتی بتواند نه تنها از نفت شرکای خود استفاده کند بلکه با بستن صدور نفت ایران بتواند حتی مازاد تولید را برای شرکای خود بوجود آورد و به راحتی از این امکان استفاده کند و جمهوری اسلامی هم دست به هیچ اقدامی نزند. این بدین معناست که در یک صحنه نبرد اقتصادی خیلی روشن، طرف مقابل به شما شلیک کند و شما به جای دفاع فقط نظاره‌گر باشید که این از جهت منطق و استراتژیکی که از طرف مقامات ایرانی دنبال می‌شود مردود است و قطعا این اتفاق خواهد افتاد.

این کارشناس ارشد مسائل منطقه در پاسخ به این سوال که ایران چگونه می‌خواهد راهبرد «استفاده از تنگه هرمز یا برای همه یا برای هیچکس» را به اجرا گذارد و آیا در این مواقع ابزار ایران فقط حوزه تنگه هرمز است؟ گفت: به جز 17 میلیون بشکه نفت، مقادیر بسیار زیادی از کالاهای دیگر مرتبط با انرژی از جمله گاز و مواد دیگر فرآورده‌های نفتی دیگر هم از این منطقه مهم صادر می‌شود. ضمن اینکه این منطقه آمار بسیار زیادی از تجارت کشورهای منطقه را هم با خارج از این منطقه دربردارد.

هادی محمدی افزود: حوزه تنگه هرمز تنها ابزار نیست، بلکه ابزارهای متعدد و متنوعی در اختیار ایران قرار دارد و اگر قرار باشد صحنه مواجه آمریکا با ایران به نقطه‌ای برسد که آسیب جدی به جمهوری اسلامی برسد قطعا جمهوری اسلامی ایران از همه ابزارهای خودش برای مقابله با این سیاست‌های ظالمانه استفاده خواهد کرد و این مسئله محدود به تنگه هرمز نخواهد شد. راهبرد روشنی که توسط نظریه‌پردازان آمریکایی ارائه شده و دونالد ترامپ هم مجری آن هست، برای این است که از طریق ورشکستی مالی و اقتصادی بتواند اهداف براندازی نظام سیاسی و امنیتی ما را محقق کند و طبیعی است مقامات و مسئولین اجرایی کشور هم به هیچوجه در برابر این سیاست ساکت نخواهند بود و دست بسته نخواهند نشست.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل حضور کشورهای عربی در این ماجرا را با اجبار و اکراه دانست و گفت: چیزی که مسلم است این هست که کشورهای عربی که با اجبار و اکراه وارد این ماجرا شدند و تمام گزارش‌های فنی که از منابع غربی موجود هست هم تاکید می‌کند که عربستان قادر نیست این میزان از نفت را بتواند جبران کند. مضافا اینکه لیبی در شرایط فوق العاده به سر می‌برد و بنادر صادرات نفت او در شرایط بی‌ثباتی و اختلال هستند. عملا آمریکا برای اینکه بتواند به اهداف خود برسد، نیازمند تولید مازاد 2/7 میلیون بشکه در روز هستند که به هیچوجه این امکان برای آنها میسر نیست که از طریق عربستان و امارات که دو طرف اصلی اجرای برنامه ترامپ هستند بتوانند این کار را عملی کنند.

وی درباره توان و جبران کشورهای عربی در صورت عدم صدور نفت ایران گفت: قبل از اینکه بخواهیم بحث فنی امکان تامین مازاد صادارات نفت را برای جایگزینی توقف نفت ایران مورد توجه قرار دهیم، باید گفت که عربستان و امارات در شرایط ویژه‌ای به سر می‌برند. دوبی در شرایط شهر اشباح به سر می‌برد و خروج سرمایه و شرایط ویژه‌ای که در این رژیم حاکم است در کنار وضعیتی که رژیم سعودی دارد و هر لحظه بنادر این کشور در تیررس هدف موشک‌های انصارالله و ارتش یمن قرار دارند؛ و مجموعه این حوادث نشان می‌دهد اینها آماده پذیرش یک ریسک امنیتی جدید در منطقه نیستند و طبیعی است اولین کسانی که در اجرای سیاست‌های رئیس جمهور آمریکا در توقف صادرات نفت ایران زیان می‌بینند، شرکای آنها در سطح منطقه هستند.

این کارشناس مسائل منطقه و تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل تصریح کرد: باید دید که ترامپ و جامعه جهانی که به شدت نگران افزایش فوق‌العاده قیمت نفت حتی تا بیش از 250 دلار در بشکه هستند و حتی ممکن است اقتصاد جهانی را به شدت وارد یک دوره آسیب جدی کند، آیا آمادگی چنین شرایطی را دارند. قطعا همه محافل حرفه‌ای جهان در بخش سیاسی، تجاری، امنیتی و انرژی، چنین فضایی را غیرقابل قبول می‌دانند و عملا با اعلام این استراتژی از طرف جمهوری اسلامی ایران یعنی چشم در مقابل چشم یا صادارت برای همه یا برای هیچکسی، آنها سیاست و استراتژی ترامپ را به چالش کشیده شده و امکان اجرای چنین راهبری را ندارند.

منبع:آنا

آخرین مطالب