پر بازدیدترین مطالب

وزیر خارجه آمریکا: واشنگتن متعهد به مقابله با ایران است


وزیر خارجه آمریکا در سخنانی از تلاش واشنگتن برای مقابله با شبه‌نظامیان «وابسته به تهران» در یمن، عراق، لبنان و سوریه خبر داد.به گزارش سخن آشنا، وزیر خارجه آمریکا می‌گوید که دولت کشورش متعهد به مقابله با آنچه «رفتار شرارت‌آمیز ایران» می‌نامد، است.

مایک پامپئو همچنین از تلاش واشنگتن برای تضعیف و مقابله با شبه‌نظامیان «وابسته به تهران»‌در یمن، عراق، لبنان و سوریه سخن گفت.

وزیر خارجه آمریکا که با اسکای‌نیوز گفتگو می‌کرد، ادعا کرد که واشنگتن تلاش دارد به راه‌حلی سیاسی برای درگیری‌های مداومی که از سال 2011 [در سوریه] آغاز شده است، دست یابد.

وی در این گفتگوی تلویزیونی مدعی شد که «رفتار بدخیم ایران و پرتاب موشک از یمن که تمامی کشورهای [حاشیه جنوبی] خلیج [فارس] را هدف قرار می‌دهد، منشاء همه‌چیز است. و سیاست آمریکا مقابله با چنین مسائلی است.»

پامپئو در ادامه ادعاهای خود گفت که جهان باید آگاه باشد که ایالات متحده متعهد به حفاظت از حمل‌و‌نقل دریایی و جریان نفت به سرتاسر جهان است؛ «این همان تعهد آمریکا از دهه‌ها پیش است و به این تعهد پایبند خواهیم بود.»

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هم‌پیمانی برخی شیخ‌نشین‌های حاشیه جنوبی خلیج فارس با واشنگتن گفت: «از جمله مسائل قابل توجه، داشتن هم‌پیمانانی بزرگ مانند امارات، عربستان سعودی و کشورهای دیگر است. بحرینی‌ها به همراه ما برای مهار رفتار شررات‌آمیز ایران فعالیت می‌کنند. و برای مقابله و تضعیف حوثی‌ها در یمن، و حزب‌الله در سوریه و لبنان تلاش می‌کنیم.»

پامپئو در ادامه در اظهاراتی مداخله‌جویانه در امور داخلی عراق، مدعی شد: «در عراق و سوریه ... شبه‌نظامیان به شهروندان عادی آسیب واقعی می‌رسانند. و بر این اساس ما قصد داریم کارهایی انجام دهیم. و بیشتر مسائلی که امروز بر آن تمرکز داریم، محروم کردن ایران از منابع مالی است که آن را قادر به ادامه رفتار بدخیم‌اش می‌کند.»

وی در تشریح سیاست ضدایرانی آمریکا گفت: «این‌ها شامل مجموعه‌ای گسترده از تحریم‌هایی است ... که هدف آن [فهماندن این مطلب] به ایران است که رفتار شرارت‌آمیزش غیرقابل‌قبول بوده و برایش هزینه‌ای سنگین در پی دارد.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: «ایران باید از سوریه خارج شود. آن‌ها [در سوریه] کاری برای انجام دادن ندارند. هیچ دلیلی برای باقی ماندن در آن‌جا ندارند. ایرانی‌ها برای مدتی طولانی در آنجا نفوذ داشته‌اند. ایرانی‌ها و شبه‌نظامیان ایرانی باید سوریه را ترک کنند.»

پامپئو در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت جنوب سوریه و عقب‌نشینی [و شکست] عناصری که از سوی ایالات متحده حمایت دریافت می‌کردند گفت که در آن منطقه وضعیت سخت و دشوار است.

وی در خصوص آینده سوریه مدعی شد: «از دید ایالات متحده، باید به یک راه‌حل سیاسی در سوریه برسیم. این راه‌حل باید بازتابی از تنوع در کشور سوریه باشد. ما تلاش داریم شرایط و زمینه لازم برای حل‌وفصل سیاسی را فراهم کنیم.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه اظهاراتش، ادعا کرد که واشنگتن آماده «تداوم مذاکرات تحت هدایت سازمان ملل است، که می‌تواند به کاهش نزاع و ... تنش‌ها منتهی شود.»
منبع:تسنیم

آخرین مطالب