پر بازدیدترین مطالب

روسای جمهوری که مامور حفاظت از بدترین راز اسرائیل هستند

 

یک رسانه آمریکایی ضمن اشاره به اینکه اسرائیل زرادخانه تسلیحات هسته‌ای در اختیار دارد، به بررسی نقش ترامپ و سایر روسای جمهور قبلی آمریکا در حفاظت از بدترین راز اسرائیل یعنی زاردخانه اتمی پرداخته است.

به گزارش سخن آشنا به نقل از نیویورکر، زمانی که هیئتی شامل مقام های ارشد اسرائیلی در فوریه 2017 میلادی با دونالد ترامپ دیدار کردند، خواستار مذاکره درباره مسائل مختلفی با دولت جدید آمریکا بودند. در صدر این فهرست، یک نامه مخفیانه بود که در آن اسرائیلی ها به آمریکایی ها قول داده بودند که هرگز به صورت علنی درباره زرادخانه هسته ای اعلام نشده ، صحبت نکنند. این هیئت اسرائیلی که شامل ران درمر سفیر رژیم صهیونیستی در آمریکا بوده، سعی کرده است تا نامه امضا شده توسط ترامپ را تحویل بگیرد.

دولت جدید آمریکا همه سعی و تلاش خود را می کند تا رضایت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل را جلب کند، کسی که ترامپ قول داده است حداکثر حمایت ها را از وی داشته باشد. ولی در آن لحظات پر هرج و مرج، مشاوران ترامپ احساس و درک روشنی از درخواست اسرائیل نداشتند. آنها چیزی درباره وجود این نامه نمی دانستند و از احساس فوریتی که مقام های اسرائیلی به آن اشاره می کردند، کاملا گیج شده بودند.

آمریکایی ها نگرانی های دیگری نیز داشتند، اواخر همان روز مایکل فلین مشاور امنیت ملی کاخ سفید نامه استعفای خود را تقدیم کرد چرا که از این مساله احساس خوبی نداشت که اسرائیلی ها به آنها بگویند چه کاری انجام دهند.

این گزارش افزود: واکنش اسرائیل قابل درک بود. هشت سال قبل نیز لحظه مشابهی اتفاق افتاده بود، زمانی که باراک اوباما رئیس جمهور شد و درخواست مشابهی را دریافت کرد. وجود چنین نامه ای، محرمانه مانده بود. تنها تعداد معدودی از مقام های ارشد آمریکایی در سه دولت قبلی از وجود چنین نامه ای آگاه بودند و از این مساله اطلاع داشتند که رهبران اسرائیل چگونه از آمریکا قول گرفته اند تا تل آویو را برای تسلیم تسلیحات هسته ای زیر فشار قرار ندهد. زمانی که مشاوران ترامپ به کاخ سفید منتقل شدند، هیچ نسخه ای از نامه های قبلی را از دولت های پیشین آمریکا نیافتند. این اسناد به آرشیو منتقل شده بود ولی اسرائیلی ها کپی های نامه ها را داشتند.

نیویورکر نوشت: اسرائیل در جریان جنگ شش روزه در سال 1967 میلادی به قابلیت تولید تسلیحات هسته ای دست یافت. در آن زمان اسرائیل 3 سلاح هسته ای در اختیار داشت. این مطلب را "اونر کوهن" کارشناس مسائل هسته ای در موسسه مطالعات بین المللی میدل بوری گفته است. تلاش های اسرائیل برای ساخت بمب هسته ای در مجتمع هسته ای دیمونا منبع اصلی تنش با واشنگتن برای یک دهه بوده است. تا پاییز 1969 میلادی که گلدا میر نخست وزیر وقت اسرائیل با ریچارد نیکسون رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید دیدار کرد، دستیابی اسرائیل به سلاح های هسته ای همچنان منشاء اختلاف دو طرف بود ولی به یک تفاهم غیرمکتوب دست یافتند: اینکه اسرائیلی ها آزمایش های هسته ای را اعلام نکنند یا تهدید به استفاده از تسلیحات هسته ای ننمایند. و در مقابل آمریکا نیز بر اسرائیل فشار وارد نکند تا پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته ای (ان پی تی) را امضا کند.

دولت های بعدی اسرائیل نیز از این توافقنامه تبعیت کردند. این توافق تا حد زیادی مربوط به سیاست ابهام آمیز اسرائیل می شود. هیچ سندی که این توافقنامه را توضیح دهد، هرگز آماده نشد. به جای آن، دو طرف هر یک به یادداشت های خود تکیه کرده اند. این مطلب را یک مقام سابق اسرائیلی گفته است.

جرالد فورد رئیس جمهور آمریکا نیز از توافق نیکسون تبعیت کرد. مقام های اسرائیلی نگران آن بودند که جیمی کارتر شاید مسیر متفاوتی را در قبال این توافق اتخاذ کند ولی موضع آمریکا در دوران کارتر و ریگان نیز تغییری نکرد.

اسرائیلی ها نخستین بار در زمان دولت جورج بوش احساس کردند که شاید این توافق نانوشته در زمان نیکسون کافی نباشد، آن هم در زمان نخستین جنگ خلیج فارس در سال 1991 میلادی، پس از آنکه قدرت های جهان درباره ایجاد خاورمیانه عاری از تسلیحات از جمله تسلیحات هسته ای و کشتار جمعی صحبت کردند. نخستین بار در دوره دولت کلینتون بود که این نامه محرمانه بار دیگر مطرح شد. در این نامه، بیل کلینتون به رژیم صهیونیستی اطمینان داد که هیچ گونه پیمان کنترل تسلیحات آمریکایی، اسرائیل را از قابلیت های بازدارندگی خود محروم نخواهد کرد، این یک اشاره مبهم به زرادخانه هسته ای اسرائیل بوده است.

زمانی که جورج دبلیو بوش رئیس جمهور آمریکا شد، نامه مشابهی را امضا کرده است. بعدا در سال 2009 میلادی که باراک اوباما به قدرت رسید، از همان ابتدا نتانیاهو به او اعتماد نداشت و اوباما نیز هیچ اعتمادی به نخست وزیر اسرائیل نداشت.

یک مقام اسرائیلی گفت: با اوباما همه ما دیوانه شده بودیم. اوباما در آوریل 2009 سخنرانی بلندپروازانه ای در پراگ بیان کرد و بر پایبندی آمریکا به تعهد خود برای برقراری صلح و امنیت جهانی بدون تسلیحات هسته ای تاکید کرد. این اظهارات اوباما به شدت موجب نگرانی نتانیاهو شده بود چرا که تصور می کرد اوباما قصد گرفتن تسلیحات هسته ای اسرائیل را خواهد داشت. گرچه مقام های اسرائیلی این نامه را یک تعهد موثر از سوی دولت های متوالی آمریکا ارزیابی می کنند که واشنگتن فشاری را در خصوص زرادخانه هسته ای به اسرائیل وارد نکند ولی مقام های آمریکایی تاکید کرده اند که این نامه اهمیت چندان زیادی نداشته است.

یک مقام سابق آمریکایی در این باره گفت: ما هرگز از اسرائیل نمی خواهیم که تسلیحات هسته ای اش را تسلیم کند. ما استدلال اسرائیل را قبول کرده ایم که در شرایط کنونی خاورمیانه، تمایلی به خلع سلاح هسته ای نداشته باشند.

منبع: تسنیم

آخرین مطالب