پر بازدیدترین مطالب

ترور فرمانده سپاه؛ 6 سال زودتر در تلویزیون آمریکا

هالیوود زیر ذره‌بین
  احسان رشیدی
سریال میهن یا زادگاه (Homeland) مجموعه‌‌ای تلویزیونی محصول آمریکا است که در ژانر سیاسی- هیجانی توسط الکس گانسا و هاوارد گوردون برای شبکه شوتایم تولید شده‌ است. این سریال بر پایه مجموعه تلویزیونی اسرائیلی «اسیران جنگ» به تهیه‌کنندگی گیدئون راف ساخته شد.
سکانس‌های ابتدایی فصل سوم سریال «میهن» که مربوط به پروژه ترور یک سردار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است، شرایط پس از انفجاری را نشان می‌دهد که در دفتر سیا صورت گرفته‌است. کری متیسون به خاطر دانسته‌هایش از سوی کنگره مورد بازخواست قرار می‌گیرد و «سال» تصمیم می‌گیرد که به نوعی وی را فدا کند تا از سیا محافظت نماید، چراکه سیا می‌دانست برودی خائن است اما اقدامی نکرده بود. «سال» قصد دارد تا از طریق انکار متیسون، وی را طعمه‌ای برای مجید جوادی (با بازی ‌شان توب)، کسی که حامی مالی بمب‌گذار در دفتر لنگلی سازمان سیا بود، قرار دهد. بعداً به کری اطلاع می‌دهد فردی که بمب‌گذاری را طرح‌ریزی کرده هنوز در آمریکاست. خانواده برودی به خاطر عملیات منتسب به نیکلاس برودی در گذران زندگی دچار مشکل می‌شوند. در همین حال برودی در کاراکاس مخفی شده ‌است. وی در اثر یک حادثه به هروئین و مواد مخدر معتاد می‌شود. «سال» وی را از زندانی که در آن محبوس است فراری داده و برای مأموریتی در نظر می‌گیرد. وی باید به ایران برود تا بتواند به بمب‌گذار اصلی نزدیک شود. وی فردی به نام «دانش اکبری» است که فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. هدف از نزدیک شدن به اکبری ترور او بدست برودی است. بعد از سلسله جریاناتی، برودی به اکبری نزدیک شده و مدعی می‌شود اطلاعات ارزشمندی از احتمال وقوع حوادثی مهم دارد و در طی ملاقاتش با اکبری وی را ترور می‌کند. متیسون به برودی کمک می‌کند که از محل حادثه بگریزد. اما براساس یک دستور مستقیم از سوی رئیس‌جمهور آمریکا و برای افزایش شانس جوادی برای ارتقاء در سازمان، برودی خود را به سپاه تسلیم می‌کند و در نهایت اعدام می‌شود. در انتهای این فصل کری متیسون از سوی سازمان سیا به عنوان رئیسِ دفترِ سیا در ترکیه منصوب می‌شود.
نکته قابل تأمل این است که در این سریال به مسئله نوع لباس سپاه و حتی پوشش زنان نیز توجه نشده و از پوشش عربی به جای پوشش ایرانی استفاده شده است. حتی ایرانی‌ها در این فصل با لهجه غلیظ افغانستانی صحبت می‌کنند و فضای شهر مانند شهرهای عربی درست شده؛ یعنی برای ساخت این سریال حتی یک تحقیق ساده درباره معماری ایران و فرهنگ مردم ایران انجام نشده است.
میزانسن کار بسیار ضعیف و سریال سرهم‌بندی شده است و ایرانی‌های موجود در سریال، یک درصد شباهت با واقعیت نیز ندارند، هنگام پرداختن به موضوع سردار سپاه به علت عدم اطلاعات کافی از نحوه سفر و اسکان این شخصیت ‌اشتباهات زیادی در سریال مشاهده می‌شود. به عنوان مثال چنین شخصیتی هیچ وقت در یک هتل اقامت نمی‌کند و همواره در صحنه‌های نبرد یا در موقعیت‌های رزمندگان مقاومت حضور می‌یابد که در سریال این موضوع وارونه جلوه داده می‌شود و هالیوود با یک دروغ‌پردازی و رذالت خاصی سعی در خدشه‌دار کردن چهره مقاومت دارد.
 جدای از همه این تحریف‌ها و ضعف‌ها، سه فصل اول سریال «میهن» با موضوع ایران هراسی و ایجاد شبهه در ذهن مخاطب به منظور وارونه جلوه دادن مبارزه نظام جمهوری اسلامی با تروریسم در منطقه غرب آسیا را دنبال می‌کند. این سریال القا می‌کند ایران کشوری است که بیشترین خطر را برای آمریکا و منطقه و امنیت آن دارد و باید به هر صورتی که شده جلوی آن گرفته شود. شخصیت‌پردازی در این سریال به گونه‌ای است که مسئولینی را در سپاه و دولت فاقد اراده سیاسی ، نظامی ، امنیتی و عشق به دین و وطن به مخاطب معرفی نموده و در نهایت شک و تردید را نسبت به حاکمان ایجاد نماید. همچنانکه فردی جانشین فرمانده ترور شده سپاه می‌شود که رابطه خوبی با آمریکا دارد و از طریق او، آمریکا سعی در کنترل برنامه هسته‌ای ایران دارد.
سریال ضدایرانی «میهن» در سال 1392 و در دوران اوباما پخش شد و نشان داد که مشی سیاسی جمهوری‌خواه و دموکرات یکی است و فقط زیر این دستکش مخملی دست‌های چدنی خود را پنهان کرده‌اند و از چند سال پیش اذهان مردم غرب و آمریکا را برای ترور سردار سلیمانی آماده کرده و زمینه‌سازی نموده بودند.
هالیوود، اتاق جنگ نرم ایالات متحده آمریکا است و سعی دارد در تحقق اهداف دولت تروریست آمریکا در حوزه خود نقش فعالی ایفا نماید و در این سریال یکی از اهداف، ترور سردار سلیمانی است که با تحریف واقعیات تلاش می‌کند این شخصیت را به‌عنوان حامی تروریسم معرفی نماید. مخاطبی که دسترسی به منابع آزاد ندارد این‌گونه در تصاویر دروغین هالیوود و سریال‌های آمریکایی گرفتار می‌شود و هر آنچه که به آنها داده می‌شود باور می‌کنند.
تولید سریال‌های ایران‌هراسی مانند «میهن» نشان می‌دهد آمریکایی‌ها به شدت در رویای ترور فرماندهان سپاه به سر می‌برند. نسخه این گونه سریال‌ها را پنتاگون برای هالیوود پیچیده است.
وظیفه رسانه‌های داخلی چیست؟
رسانه‌های داخلی و برون مرزی وظیفه دارند که برد رسانه‌ای بیشتری داشته باشند و مخاطبان غربی، به ویژه مخاطبان آمریکایی با ایران واقعی آشنا شوند و دروغ‌های رسانه‌های خارجی را برملا نموده و واقعیات صحنه و جنایت‌های دولت‌ها و سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی استکبار جهانی را به دنیا نشان دهد. سینما و تلویزیون ایران باید یک چشم‌انداز دقیق و وسیع در این زمینه داشته باشد و فیلم‌ها و سریال‌های استراتژیک مخصوص مخاطبان غربی برای درک بهتر جبهه مقاومت ساخته شود تا حرکت‌های صلح‌طلبانه سپاه پاسداران در نابودی داعش و کمک به مردم مظلوم سوریه و لبنان و عراق و حتی اروپا دیده شود. همچنین باید نقش راهبردی سردار سپهبد شهید سلیمانی باید در سینمای ایران به تصویر کشیده شود تا مخاطب غربی با این قهرمان ملی ایران آشنا و پس زمینه‌های دروغین خود را دور بریزد.
جمع‌بندی
دموکرات و جمهوری‌خواه در کلان ماجرا یک هدف را دنبال می‌کنند، آن هم استعمار ایران و نابودی جبهه مقاومت و طرفداران مقاومت است که برخی می‌خواهند خود را فریب دهند و اوباما را فردی ملایم‌تر بنامند. ولی در دوران همین اوبامای دموکرات مادر تحریم‌ها تصویب و بیشترین تحریم‌ها علیه ایران اجرا شد و همین سریال میهن (home land ) نیز در دوران اوباما ساخته شد که به ترور یک فرمانده سپاه می‌پردازد.

آخرین مطالب