پر بازدیدترین مطالب

رای الیوم: احتمالا ترامپ خودش دستور منفجر کردن نفتکش‌ها را در فجیره داده است/ جادو دامنگیر جادوگر می‌شود


رای الیوم نوشت احتمالا ترامپ خودش دستور انفجار‌ها در بندر فجیره را صادر کرده تا از آن برای باج‌گیری از کشور‌های عربی استفاده کند.


به گزارش سخن آشنا، روزنامه رای الیوم در مقاله‌ای نوشت: زمانی که عملیات خطرناکی مثل عملیات منفجر کردن نفتکش‌ها در بندر فجیره در این شرایط حساس که تنش بین آمریکا و ایران شدت گرفته است، اتفاق می‌افتد برای یافتن عامل مجری این عملیات باید طرف یا طرف‌هایی را مشخص کرد که به آسانی می‌توانند به این منطقه حفاظت شده از نظر امنیتی و نظامی نزدیک شوند و طرفی را پیدا کرد که از بروز چنین حوادثی سود می‌برد.

این روزنامه نوشت: در این چارچوب می‌توان این فرضیه را در نظر گرفت که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، خودش دستور انجام این عملیات را صادر کرد تا از آن به عنوان ابزاری برای باج‌گیری مالی هنگفت از امارات، عربستان سعودی و سایر کشور‌های منطقه خلیج (فارس) استفاده کند به ویژه اینکه پنتاگون و نهاد‌های اطلاعاتی آمریکا به وی توصیه کردند از بازی با آتش در مقابل ایران خودداری کند.

در ادامه این مطلب آمده است: به عبارت دیگر به نفع ترامپ است که از نتایج انفجار‌های فجیره به همان شیوه خبیثانه خود به عنوان یک تاجر بهره‌برداری کند.

این عملیات که برخی‌ها خواستند بر عهده ایران بگذارند به احتمال قوی به باری برای خودشان تبدیل خواهد شد و ترامپ از آن استفاده خواهد کرد تا آن‌ها را بدوشد و آخرین سنت را از جیب دولتمردان سعودی و اماراتی خارج کند و آن‌ها را بار دیگر به دوران چادرنشینی بازگرداند آن گونه که معلمش کسینجر در سال ۱۹۷۴ وعده داده بود. این همه خدماتی که آن‌ها طی چند دهه تاکنون به آمریکا کردند، کافی نبوده است.

نویسنده این مطلب در ادامه نوشت: ناگفته پیداست زمانی که در تحلیل به این نقطه می‌رسم فراموش نمی‌کنم که ترامپ نژادپرست پس از هری ترومن بیش از سایر رؤسای جمهور آمریکا به اسرائیل خدمت کرد که این خدمات قابل قیمت‌گذاری نیست. همچنین از یاد نمی‌برم که ترامپ در دل خود دوست دارد روزی از خواب برخیزد و ببیند که ایران و کل محور مقاومت را دریا در خود فرو برده است تا اسرائیل برای همیشه در امنیت و آرامش زندگی کند.

او افزود: با اینکه برخی‌ها بعید نمی‌دانند اطلاعات اسرائیل انفجار‌های فجیره را بر اساس توافق بین جان بولتون، نتانیاهو، محمد بن زاید و محمد بن سلمان انجام داده باشد، من این فرضیه را بعید می‌دانم؛ زیرا تجربه نشان می‌دهد با وجود نفوذ گسترده اسرائیل در واشنگتن زمانی که موضوع به تضاد منافع بین طرفین مربوط می‌شود منافع آمریکا برتری می‌یابد و آنچه که در جنگ خلیج (فارس) در سال ۱۹۹۱ و جنگ ۲۰۰۶ اتفاق افتاد بزرگتررین دلیل در این زمینه است.

در انتهای این مطلب آمده است: سرانجام من فکر می‌کنم انفجار‌های فجیره سبب می‌شود جادوی جادوگر دامن صاحبش را بگیرد و به جای اینکه منجر به ساقط شدن انقلاب ایران شود قدرت بازدارنده‌ای به آن ببخشد. به زودی مشخص خواهد شد.
منبع:باشگاه خبرنگاران

آخرین مطالب