پر بازدیدترین مطالب

نگرانی رژیم اسرائیل از ارتباط ریلی سوریه و ایران

منابع امنیتی رژیم اسرائیل از ارتباط ریلی سوریه و ایران از طریق عراق ابراز نگرانی کردند.

نگرانی رژیم اسرائیل از ارتباط ریلی سوریه و ایران
به گزارش سخن آشنا به نقل از شبکه دوم تلویزیون رژیم اسرائیل، منابع امنیتی رژیم اسرائیل از اعلام اخیر پروژه ارتباط ریلی ایران و عراق و سوریه تا دریای مدیترانه نگران هستند.

به ادعای این شبکه، بحث درباره مرحله جدیدی از کنترل ایران بر منطقه است.

این شبکه افزود: اسرائیل نگران است که از این قطارها برای انتقال سلاح به "نظام سوریه" و حزب الله استفاده شود.

یک منبع وزارت حمل و نقل سوریه پیشتر گفته بود که تلاش برای ارتباط ریلی سوریه و عراق و پیوستن ایران به آن تا رسیدن به چین ادامه دارد. این، یک پروژه قدیمی و راهبردی است که در جریان بحران سوریه متوقف شده بود.

این منبع افزود: نمایندگانی از سوریه و عراق و ایران درصدد نشستی برای تعیین گام های اجرایی پروژه ارتباط بنادر سوریه در دریای مدیترانه به ایران از طریق عراق هستند.

روزنامه الوطن سوریه به نقل از این منبع نوشت: تفاهم هایی با طرف چینی برای شرکت در این پروژه در جریان است تا هم‌ردیف جاده ابریشم شده و سوریه، عراق، ایران، چین و پاکستان و دیگر کشورها از آن بهره ببرند.

امروزه در جهان شبکه ریلی خطی استراتژیک است و همین امر موجب توجه چین به عنوان قدرت اقتصادی جدید جهانی به کنترل شاهرگ‌های تجارت بین المللی برای افزایش جایگاه و نفوذ اقتصادی و سیاسی در آینده شده است. موضوعی که پکن در طرح بلندپروازانه «یک کمربند یک جاده» آن را دنبال می‌کند.

در این میان آنچه از اظهارات مقامات ایرانی، سوری و عراقی دریافت می‌شود آن است که طرح خط ریلی اتصال خلیج فارس به مدیترانه در تداوم طرح یک کمربند یک جاده می باشد.
منبع:الوقت

آخرین مطالب