پر بازدیدترین مطالب

اطلاعات فروشی و آینده‌فروشی به FATF خیانت است نه شفافیت

 
یک کارشناس اقتصادی حامی دولت می‌گوید عدم عضویت در FATF از هیچ جنبه‌‌ای به صلاح کشور نیست.

سخن آشنا- فرشاد مؤمنی در انتخابات سال 96 از حامیان روحانی بود. او اما چندین بار در حوزه اقتصادی، دولت را متهم به آینده‌فروشی کرده و سؤال این است که آیا با سپردن تعهدات یکطرفه به FATF، آینده‌فروشی اتفاق نمی‌افتد؟!
وی به روزنامه ایران گفته است: اصل ماجرا این است که حساسیت‌های شدید نسبت به مسئله پولشویی سه خاستگاه جدی دارد. یکی از خاستگاه‌ها این است که می‌گویند با توجه به روندهای مربوط به جهانی شدن اقتصاد، افزایش پیوندها و تعامل‌ها در دنیای اقتصادی بین واحدهای مختلف چه کشورها و چه بنگاه‌ها ما در معرض این هستیم که برای فعالیت‌های قاچاق کالا و خدمات مجاز، کسانی آن پول‌های آلوده را با سازوکارهای شناخته شده‌ای تطهیر می‌کنند. یک مسئله مهم دیگر که پولشویی را به مثابه جرم ثانویه مطرح کرده است، احتمال این هست که پول‌های حاصل از قاچاق مواد مخدر در معرض تطهیر قرار بگیرند و سومین مسئله این است که شبهه‌های بسیار جدی وجود دارد که پول‌های پولشویی شده در خدمت تأمین مالی فعالیت‌های تروریستی قرار گیرد.
وی می‌افزاید: فکر می‌کنم هیچ ایرانی شرافتمند و دلسوزی در جمهوری اسلامی ایران حاضر نیست که حکومت ایران در مقیاس جهانی در معرض چنین اتهام‌هایی قرار گیرد. بنابراین کسی که حسابش پاک است نباید از محاسبه باکی داشته باشد و اصل ماجرا را بپذیرد و خودش را در معرض چنین تهمتی قرار ندهد. نهایت این است که در جزئیات ایرادهایی وجود دارد که آن را می‌توان از طریق برخورد فعال همدلانه تلاش برطرف کرد.
مؤمنی همچنین گفت: با نفی FATF ثابت می‌کنیم ایران کشوری است که می‌خواهد به قاعده‌های شفاف‌سازی و اطمینان دهنده«نه» بگوید.
با صراحت می‌گویم هر کوششی که پیوستن و اصل عضویت ایران به FATF را زیر سؤال ببرد نه تنها خدمت به کشور تلقی نمی‌کنم بلکه از بسیاری جهات شائبه خیانت را هم در آن پررنگ می‌بینم.
وی می‌افزاید: چه کسی در ایران هست که بتواند ادعا کند که عدم شفافیت بلاهای شدید بر سر این اقتصاد نیاورده است.
این اظهارات در حالی است که شفافیت در قبال FATF، شفافیت وارونه و فروش اسرار مالی و بانکی به دشمن در جنگ اقتصادی، برای زدن ضربات دقیق‌تر از سوی دشمن و بستن منافذ دور زدن تحریم‌هاست.
نکته جالب این که رئیس‌جمهور فعلی آمریکا متهم بزرگ پولشویی است اما هرگز از سوی FATF تحت تعقیب و بازخواست قرار نمی‌گیرد. اروپا و آمریکا مجموعاً بالغ بر 75 درصد جرائم مربوط به پولشویی را مرتکب می‌شوند و رکورددار این جرائم هستند، هم چنان که حامیان اصلی تروریسم محسوب می‌شوند اما به اعتبار اینکه چاقو دسته خود را نمی‌برد، FATF نیز هرگز سراغ آنها نمی‌رود. در همین حال دو رژیم صهیونیستی و رژیم عربستان، جزو رکوردداران تأمین مالی تروریسم و جرائم سازمان یافته محسوب می‌شوند اما یکی از همان‌ها (اسرائیل) به عضویت کامل FATF درآمد بی‌آن که مورد سؤال باشد و یا در فهرست اقدامات متقابل FATF قرار گیرد و دیگری (عربستان) عضو ناظر FATF است و هرگز در فهرست اقدامات متقابل FATF و تحریم‌ها و مضیقه‌های این نهاد قرار نگرفته است.
با این اوصاف باید از آقای مؤمنی پرسید آیا ایران باید پاک بودن خود را به اسرائیل و آمریکا و انگلیس و ایتالیا که سران مافیای جنایت و پولشویی و ترور و جرائم سازمان یافته در دنیا هستند، اثبات کند؟ و اگر پس از دادن همه امتیازها، باز هم متهم شد و طرف غربی همه بازی را به هم زد، در آن صورت تکلیف چیست؟ آیا اسرار مالی و اقتصادی لو رفته قابل برگشت است؟! آیا فروش این اطلاعات به دشمنانی که تشنه بستن منافذ ضد تحریمی ایران هستند، شرافت است یا خیانت؟!
اما در موضوع شفافیت؛ آیا باید در مقابل دشمنان شفاف بود یا باید همین شفافیت از سوی دولت در داخل اجرایی شود و به دلایل مختلف اجرایی نمی‌شود؟ چرا امثال آقای مؤمنی، مطالبه اجرایی کردن شفافیت که قوانین آن هم نوعاً موجود است نمی‌کنند؟!
منبع:کیهان

آغاز به کار جبهه جوانان مقاومت با حضور آیت‌الله جنتی و جوانان ۵۰ کشور


جبهه جوانان مقاومت با حضور آیت‌الله جنتی و با حضور جوانان پنجاه کشور جهان آغاز به کار کرد.

آغاز به کار جبهه جوانان مقاومت با حضور آیت‌الله جنتی و جوانان 50 کشور


به گزارش سخن آشنا، جبهه جوانان مقاومت که شورای آن متشکل از جوانان پنجاه کشور جهان است با هدف وحدت حول محور مقاومت با حضور آیت‌الله جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری آغاز به کار کرد.

این جبهه تحت اشراف آیات اعرافی و اراکی قرار است جوانان جبهه مقاومت را برای مقابله با رژیم صهیونیستی بسیج و حول محور مقاومت متحد کند.
منبع:تسنیم

مجلس با «سهميه‌بندی بنزين» مخالفت كرد


نمايندگان مجلس در جريان بررسی جزئيات لايحه بودجه سال ۹۸ كل كشور، با پيشنهاد اختصاص ماهانه 30 ليتر در ماه به ازای هر نفر مخالفت كردند.


به گزارش سخن آشنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز شنبه (4 اسفندماه 97) پارلمان،‌ در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه سال 98 کل کشور، با پیشنهاد اختصاص ماهانه 30 لیتر در ماه به ازای هر نفر با 53 رای موافق، 147 مخالف و 3 رای ممتنع از مجموع 227 نماینده حاضر در صحن خانه ملت مخالفت کردند.

جزئیات این پیشنهاد که از سوی احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم مطرح شد، به شرح ذیل است:

۱. دولت موظف است به هر ایرانی دارای کد ملی بجز ساکنین خارج کشور معادل 30 لیتر بنزین به قیمت سال ۱۳۹۷ برای استفاده از بنزین به طور ماهانه به کارت سوخت سرپرست خانوار اختصاص داده ‌شود.

۲. قیمت بنزین خارج از این سهمیه برمبنای ۹۰ درصد قیمت فوب خلیج فارس (با نرخ تسعیر سامانه نیما) محاسبه خواهد شد.

۳. در صورت عدم مصرف سهمیه سوخت، افراد می‌توانند اعتبار خود را از طریق سامانه و دستگاه‌های شتاب ATM به افراد دیگر واگذار نمایند و در غیر این صورت در انتهای هر ماه اعتبار باقیمانده در کارت به شرکت ملی پالایش و پخش واگذار و معادل ریالی آن (مطابق نرخ متوسطه ماهانه بنزین آزاد - قیمت پایه بنزین) در کارت‌های بانکی واریز و قابل برداشت خواهد بود.

۴. دولت موظف است برای حمایت از خودروهای خدمات عمومی بنزینی مانند، تاکسی‌ها (اعم سنتی و اینترنتی)، وانت‌ها و آمبولانس در سه ماه اول سال سهمیه مکفی متناسب با پیمایش آنها اختصاص دهد. در فاصله زمانی این سه ماه، خودروهای خدمات عمومی باید با استفاده از تسهیلات بند «۶» این تبصره نسبت به دوگانه سوز کردن خودروی خود اقدام نمایند. بعد از این تاریخ سهمیه خودروهای عمومی حذف خواهد شد.

۵. مابه‌التفاوت درآمد حاصل از فروش بنزین تولید شده در داخل و بنزین صادراتی به ردیف ..... واریز شده و صرفاً جهت کمک به حمل‌ونقل عمومی، دوگانه‌سوز کردن خودروها و اشتغال اختصاص می‌یابد. عملکرد این بند هر سه ماه به مجلس شورای اسلامی و مردم ارائه می‌شود.

۶. منابع حاصل صرفاً بابت امور زیر اختصاص می‌یابد:

۲۰ % از منابع حاصل از این بخش به پرداخت تسهیلات با سود ۴ % با اولویت وانت‌بارها و تاکسی‌ها (اعم از اینترنتی و سنتی) به مالکان خودروهایی که طی سال ۱۳۹۸، خودروی خود را دوگانه‌سوز نمایند، اختصاص می‌یابد. تسهیلات پرداختی بابت دوگانه‌سوز کردن خودروهای صرفاً با هر بار سوختگیری در جایگاه‌های سی‌ان‌جی مستهلک شده و در صورت عدم استفاده از سی‌ان‌جی، سود تسهیلات ارائه شده با حداکثر سود شبکه بانکی محاسبه خواهد شد.

٢٠ % از منابع حاصل از این بخش به پرداخت تسهیلات با سود ۴ % برای خریداران خودروهای پایه گازسوز و دوگانه‌سوز با ظرفیت باک بنزین محدود (کمتر از ۱۵ لیتر) از خودروسازهای داخلی اختصاص می‌یابد.

۶۰ % از منابع حاصل از این بخش به پرداخت تسهیلات با سود ۴ % به شهرداری‌ها بابت؛ خرید اتوبوس‌های حمل‌ونقل عمومی کم‌مصرف (با اولویت برقی و گازسوز) و توسعه ناوگان مترو و اشتغال اختصاص می‌یابد.

آیین‌نامه این تبصره توسط سازمان برنامه و بودجه تهیه و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد. سازمان برنامه و بودجه موظف است گزارش عملکرد این تبصره را هر سه ماه به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد.
منبع/:فارس

سعودی‌ها نفت نفروشند، می‌میرند/ اگر آمریکا نبود الان فارسی حرف می‌زدند


سناتور آمریکایی که حدود ۳ ماه قبل گفته بود: «اگر [کمک‌های] ایالات متحده نبود، آنها باید ظرف یک هفته در عربستان سعودی فارسی حرف می‌زدند»، در یک مصاحبه تازه‌ این اظهارنظر را تکرار کرد.

سعودی‌ها نفت نفروشند، می‌میرند/ اگر آمریکا نبود الان فارسی حرف می‌زدند
به گزارش سخن آشنا، «لیندسی گراهام» سناتور ارشد جمهوری‌خواه آمریکایی روز جمعه (دیروز) در مصاحبه با شبکه «فاکس نیوز» ضمن انتقاد از مواضع آلمان و کشورهای اروپایی در قبال ایران و برجام، اظهارنظر جنجالی خود علیه مواضع «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی را تکرار کرد و گفت که اگر کمک‌های واشنگتن نبود، سعودی‌ها باید فارسی حرف می‌زدند.

«برایان کیلمید» مجری فاکس نیوز در بخشی از این مصاحبه، به سخنرانی اخیر «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در کنفرانس امنیتی مونیخ و همچنین سخنان برخی دیگر از مقام‌های کشورهای اروپایی در این نشست علیه دولت دونالد ترامپ اشاره کرد و گفت: «مرکل علنا آمریکا را مورد تمسخر قرار داد و شاید این کار را در محافل خصوص هم کرده است. (از نظر او) ما شبیه به کسی شدیم که در حال رها کردن رهبری‌مان در جهان است. آیا آنها (اروپایی‌ها) درست می‌گویند؟»

لیندسی گراهام گفت: «نه اینطور نیست. (رونالد) ریگان (رئیس‌جمهور اسبق آمریکا) هم مورد تنفر مردم اروپا قرار داشت اما (باراک) اوباما مورد علاقه (اروپایی‌ها) قرار داشت، اوباما، ضعیف بود و سخنرانی مرکل نوعی سیاست‌بازی کم ارزش بود. من مرکل را دوست دارم، او از بسیاری جهات اقدامات خوبی انجام داد اما او دارد (از قدرت) کنار می‌رود. می‌دانید چرا او دارد کنار می‌رود؟ او در کنار اوباما برای تقویت کردن رژیم ایران قرار گرفت، با توافقی که طبق آن آنها (ایران) ۱۵۰ میلیارد دلار در ازای قرار دادن برنامه هسته‌ای‌شان تحت یک رژیم شفاف‌تر دریافت می‌کردند. آنها ۱۵۰ میلیارد دلار گرفتند».

وی با این ادعا که ایران «خاورمیانه را تکه تکه کرده و سوریه به یک جهنم در روی زمین تبدیل شده است»، در اظهارنظری عجیب مدعی شد که «میلیون‌ها نفر از دست ایران گریختند و تعداد زیادی از آنها به آلمان رفتند».

این قانونگذار کنگره آمریکا همچنین مدعی شد که مرکل با ایستادن در کنار اوباما و کمک کردن به نظام ایران، پایان صدارت خود در آلمان را رقم زد.

گراهام گفت: «او (مرکل) باید در آینه نگاه کرده و از خودش بپرسد چرا صدراعظمی او در حال پایان یافتن است؟ میلیون‌ها نفر از سوریه که از این کشور متواری شدند، قربانی تصمیم اوباما و دیگران شدند؛ کسانی که به رسیدن توافق هسته‌ای با ایران، بیشتر از مردم سوریه اهمیت دادند».

وی ادعا کرد: «همه اروپایی‌ها شرط‌بندی بدی کردند، آنها در کنار اوباما قرار گرفتند. هدف اوباما دستیابی به توافق هسته‌ای با رژیم ایران بود و به همه اقدامات تروریستی برخاسته از تهران بی‌توجهی کرد. (بشار) اسد وضعیت بسیار بغرنجی داشت اما اوباما به او اجازه داد از این وضعیت خلاص شود و ایران، روسیه و حزب‌الله وارد (سوریه) شدند و او را تقویت کردند».

مجری فاکس نیوز درباره ابراز نگرانی برخی نمایندگان کنگره آمریکا در خصوص احتمال فروش فناوری‌های هسته‌ای واشنگتن به ریاض سوال کرد و پرسید: «آیا شما هم نگرانی دارید؟»

سناتور ارشد جمهوری‌خواه که به دنبال قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی مواضع تندی علیه «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی گرفته بود، در پاسخ به این سوال ابتدا گفت که چیز زیادی درباره فروش فناوری هسته‌ای واشنگتن به ریاض نمی‌داند.

او سپس گفت: «چیز زیادی در این باره نشنیدم اما این را می‌دانم که عربستان سعودی متحد استراتژیک (آمریکا) است اما محمد بن سلمان به یک فرد غیرقابل اعتماد تبدیل شده است و ما باید تنظیم مجددی در روابطمان با عربستان سعودی صورت دهیم».

خبرنگار فاکس نیوز از سناتور ارشد آمریکایی سوال کرد: «اما شما از چه کسی می‌خواهید برای مقابله با ایران استفاده کنید؟ هیچ نیروی دیگری وجود ندارد».

لیندسی گراهام جواب داد: «اگر ما نبودیم، می‌توانستی نام یک سعودی را در جنگ علیه ایران ببری؟ حوثی‌ها (در یمن) دارند ارتش سعودی را پس می‌زنند. شما درباره فروش تسلیحات (واشنگتن به ریاض) خبر دارید. حرف آخر این است که اگر ما نبودیم، آنها فارسی حرف می‌زدند. خوب آنها می‌خواهند چه کار کنند؟ آنها اگر نفت نفروشند از گرسنگی خواهند مُرد، در نتیجه من معتقدم که نیاز آنها به ما خیلی بیشتر از نیاز ما به آنها است».
منبع:فارس

چهل و هشتمین راهپیمایی بازگشت در نوار غزه/ از شهادت یک جوان فلسطینی تا قدردانی از سردار سلیمانی


چهل و هشتمین جمعه از راهپیمایی‌های بزرگ بازگشت در نوار غزه با شهادت یک جوان فلسطینی همراه شد.

چهل و هشتمین راهپیمایی بازگشت در نوار غزه/ از شهادت یک جوان فلسطینی تا قدردانی از سردار سلیمانی

به گزارش سخن آشنا به نقل از العالم، چهل و هشتمین جمعه از راهپیمایی‌های بزرگ بازگشت در نوار غزه با شهادت یک جوان فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان رژیم صهیونیستی و زخمی شدن ۲۱ نفر دیگر همراه بود.

مصطفی عبدالهادی، خبرنگار شبکه تلویزیونی العالم در گزارشی از محل برگزاری راهپیمایی در نوار غزه گفت راهپیمایی‌های حمایت از حق بازگشت آوارگان در فلسطین برای چهل و هشتمین جمعه متوالی ادامه یافت، فلسطینیان که خواستار پایان دادن به محاصره دوازده ساله نوار غزه هستند با شعار وفاداری به خون شهدای کشتار حرم حضرت ابراهیمی و با تاکید بر اینکه همچنان به اهداف بزرگ خود پایبندند، در این راهپیمایی در نوار غزه شرکت کردند.

اسماعیل رضوان از رهبران جنبش حماس در حاشیه این راهپیمایی به خبرنگار العالم گفت، وفاداری به خون شهدای فلسطینی، وفاداری به تمامی شهدای مسلمان و عرب و هر شهیدی است که خونش را برای فلسطین نثار کرده است. خبرنگار ادامه داد، اصرار فلسطینیان بر پیگیری این نوع راهپیمایی‌ها، با هدف تاکید بر نقش امت‌های عربی و اسلامی در حمایت از فلسطین، قدس و مسجد الاقصی است زیرا آرمان فلسطین، محوری‌ترین موضوع در جهان اسلام به شمار می‌آید.

العالم افزود، ده‌ها هزار فلسطینی با مشارکت در این راهپیمایی که در نقطه مرزی با فلسطین اشغالی برگزار شد بار دیگر این میثاق را تکرار کردند که تا رسیدن به اهدافشان یعنی آزادی سرزمین و مقدسات و تا محقق شدن حق بازگشت، به مقاومت ادامه خواهند داد.

یکی از حاضران در راهپیمایی گفت: تا زمانی که حق بازگشت محقق نشود و محاصره نوار غزه ملغی نشود به برگزاری این راهپیمایی‌ها ادامه نخواهیم داد، به خواست خدا همه اهداف مورد نظر ما محقق خواهد شد. ما در این راه به کسانی که در پی بهبود روابط (با رژیم صهیونیستی) هستند دل نبسته‌ایم، بگذار این‌ها به راهشان بروند که این راه فرو افتادن در زباله‌دان تاریخ است.

خبرنگار العالم در ادامه گزارش خود گفت، تک تیراندازان و دیگر نظامیان اسرائیلی نیز همچون هفته‌های گذشته در پی شکار کسانی برآمدند که در این راهپیمایی مسالمت آمیز حاضر شدند، آنان با استفاده از سلاح ممنوعه و گاز‌های سمی، به سلامت کودکان و کهنسالان نیاندیشیدند تا در صد روزه سوم از آغاز راهپیمایی‌های حق بازگشت هم شاهد باشیم همچنان نام‌های دیگری به فهرست شهدا و فهرست هزاران مجروحی که برخی از آنان با معلولیت دائمی مواجه شده‌اند، اضافه می‌شوند.

یکی از حاضران در راهپیمایی گفت: وحدت، ما را در برابر دشمن قرار داده است، ما خواستار بازپس‌گیری حقوق غصب شده خویش هستیم، حقوقی که از هفتاد سال قبل تا به امروز غصب شده است، مقاومت به بخشی از زندگی ما تبدیل شد، درود بر سید حسن نصرالله و قاسم سلیمانی که حامیان مقاومت فلسطین هستند.
منبع:باشگاه خبرنگاران

آخرین مطالب