پر بازدیدترین مطالب

دولت گوش شنوا نداشت 50 بار هشدار اقتصادی دادیم


رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران اعلام کرد: بخش خصوصی نوسانات ارزی امسال را پیش‌بینی و اعلام کرده بود اما دولت این نوسانات را باور نمی‌کرد.

سخن آشنا- «مسعود خوانساری» در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و در پاسخ به اظهارات یکی از مدیران صندوق توسعه ملی که مدعی بود هیچکس شرایط اقتصادی امسال را پیش‌بینی نمی‌کرد، گفت: بخش خصوصی در پنج سال اخیر، 53 مرتبه به صورت شفاهی و کتبی نسبت به وقوع این شرایط هشدار داده بود اما دولت هیچگاه نخواست آن را باور کند.
وی ادامه داد: در شرایط کنونی و با صدور بخشنامه‌های متعدد و متناقض، همه صادرکنندگان بنام و با تجربه، از ترس قرار گرفتن در فهرست قاچاقچیان، صادرات خود را قطع کرده‌اند.
رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: دولت این مباحث را کارشناسی نمی‌کند و با هدف عوام‌فریبی، تصمیم‌های مهم و ضروری را به موقع اتخاذ نمی‌کند.
اظهارات رئیس اتاق بازرگانی درباره تصمیمات اقتصادی و ارزی غلط در حالی است که اخیراً آقایان سیف، جهانگیری، آشنا، نیلی و... ضمن اظهارنظرهایی تلاش کرده‌اند مسئولیت برخی تصمیمات غلط را از دوش خود برداشته و متوجه یکدیگر یا روحانی کنند.
منبع:کیهان

چه کسانی و چـــــرا نمی‌خواهند مجلس شفاف شود؟


از آن هنگام که انسان روزگار خویش را و تفکراتش را مکتوب کرده همواره شفافیت را به مثابه گوهری ناب ستوده است. چرا که نقطه مقابل شفافیت، کدر بودن است و غبارآلود بودن. شیشه غبار گرفته یا مشجر آنچه در پس آن می‌گذرد را آنچنانکه باید نمی‌نمایاند. نقطه مقابل شفافیت لحظه گرگ و میش است که نه به تمامی روز بودنش پیداست و نه شب بودنش. شفافیت ارزش است خاصه برای کارگزاران نظام و آن کسانی که به هر عنوان در جایگاهی قرار گرفته‌اند که بیت‌المال یا مقدرات جامعه با عملکرد یا تصمیم‌های ایشان در ارتباط است.


سخن آشنا- البته شفافیت هم مانند تمام آنچه در عالم وجود پدید آمده مطلق نیست. گاه الزاماتی سبب می‌شود که اموری پنهان بماند؛ الزاماتی از همان دست که رهبرانقلاب در 23 مهرماه سال جاری در ابتدای درس خارج فقه خود و با ‌اشاره به نامه امیرالمومنین(ع) فرمودند: «این نکته‌‌ بسیار مهمّی است؛ این شفّافیّتی که حالا سر زبانها است که «آقا شفّاف، شفّاف»، در کلام امیرالمؤمنین است. بعضی‌ها عادت کرد‌ه‌اند هر چیز خوبی که در جامعه‌‌ اسلامی است را نسبت بدهند به غربی‌ها. واقعاً انسان تعجّب می‌کند از کوته‌فکری بعضی‌ها! توجّه به مردم، آراء مردم، اهتمام به مردم، می‌گوید «ما از غربی‌ها یاد گرفتیم اینها را»؛... وقتی مراجعه به منابع اسلامی نمی‌کنید، وقتی کلمات امیرالمؤمنین و رسول مکرّم اسلام را نمی‌خوانید، بلد نیستید، خب بله، از غربی‌ها باید یاد بگیرید. می‌گویند بعضی‌ها، می‌شنوید که «بله، این شفّافیّت را هم آنها به ما یاد دادند»؛ نخیر، شفّافیّت را امیرالمؤمنین یاد داده؛ می‌گوید حقّ شما بر من -یعنی حقّی که شما پیش من دارید- [این است که] هیچ رازی را از شما پنهان ندارم، هیچ حرفی را از شما پنهان نکنم، مگر در جنگ و مسائل جنگ و مسائلی که با دشمن طرف هستیم، اینجا نمی‌شود حرفها را زد؛ چون حرف را وقتی که گفتیم، شما شنفتی، دشمن هم می‌شنود. بله در این مسائل حرب -حرب، اعمّ از همین حرب به‌اصطلاح نظامی و مانند اینها است- در مسائل امنیّتی، در مسائل نظامی، در مسائل گوناگونی که جنگ داریم با دشمن، مقابله‌‌ با دشمن داریم، بله اینجا جای افشاگری نیست، جای شفّافیّت نیست، امّا در غیراینها، در مسائل عمومیِ مردم، اَن لَا اَحتَجِبَنَّ دُونَکُم سِرّاً.»
سپس رهبرانقلاب خطاب به مسئولان بر این نکته تاکید می‌کنند که «مسئولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند و هیچ رازی را از مردم پنهان نکنند.»
شفافیت؛ دشمن امرخلاف واقع
معمولا جناح‌های سیاسی با سخنان و شعارهای‌شان شناخته می‌شوند. چرا که حرف و سخن هم به راحتی بیان می‌شود و هم انتقال می‌یابد. وجود رسانه‌های گوناگون و تنوعی که فناوری‌های نوین در گسترش کمی و کیفی رسانه‌ها داشته‌اند اگرچه فوایدی نیز دارد اما عرصه تقابل‌های روانی-رسانه‌ای را پیچیده‌تر کرده است. طبیعی است که در این فضای غبارآلود میل به شناخت و فهم جامعه در برزخی میان امر واقع (یا به قولی حقیقت) و امر خلاف‌واقع گرفتار شود.
برای نمونه تصور کنید کارگزاران یک دولت یا نمایندگان یک مجلس در برابر جامعه موضعی گیرند و به مدد شعبده‌های رسانه آن را باورپذیر سازند و سپس در عمل راهی دیگر را طی کنند. تا اینجای کار جامعه دستخوش یک روند برای «وانموده سازی» شده اما ممکن است راهی که طی شده نتایج و تبعاتی را نیز در پی داشته باشد. آنگاه برای جامعه سؤالی پیش می‌آید که چرا به رغم آن سخنان چنین نتیجه‌ای حاصل شد؟ باز اینجا شعبده‌های رسانه در کار می‌آید و همان‌ها (که در مثال بالا گفتیم) آسمان و ریسمان را به هم می‌دوزند تا این تبعات را ماحصل فلان چیز و یا فلان گروه یا جناح نشان دهند.
شفافیت و غبارزُدایی
ضمن آنکه باید این نکته مهم را یادآور شد که پیش آمده (و به ندرت هم نبوده) که از پس گذشت سال‌ها افراد یا گروه‌هایی پیرامون موضوعی یکدیگر را متهم کرده‌اند. راه‌حل چیست؟ جامعه به چه‌ چیز می‌تواند اعتماد کند؟
آری همان‌گونه که امیرالمومنین(ع) فرموده باید از رازهای غیرضروری کاست؛ باید به سمت شفافیت توام با عقلانیت رفت. شفافیت می‌تواند تا حدود بسیار زیادی غبارزدایی از امروز را تضمین کند؛ امروزی که فردا به عنوان صفحات تاریخ مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
شفافیت؛ شاخص ارزیابی
در ادامه آنچه در سطرهای بالا نگاشته شد باید به این نکته توجه داشت که غبارزدایی از صفحات تاریخ یا هر چیزی در اکنون از آن جهت که ارزیابی‌ها را به صلاح و صواب نزدیک‌تر می‌کند بسیار مهم است.
به این معنا می‌توان گفت که شفافیت شاخص ارزیابی است و از قضا شاید مهم‌ترین شاخص باشد. برای این موضوع مولوی حکایتی نیکو را به رشته نظم در آورده است. جلال‌الدین محمدبلخی از چند نفر سخن می‌گوید که در محیطی تاریک با تکیه بر حواس لامسه می‌خواهند به ماهیت چیزی پی ببرند. یکی از آنها پس از خروج از چیزی سخن می‌گوید که به ستونی محکم و استوار می‌ماند. حس لامسه دیگری اما چیزی پهن و بزرگ شبیه به بادبزن‌های درباری یافته است و نفری دیگر از لوله‌ای سخن می‌گوید که به ناودان‌های بلند می‌ماند.
هیچ یک از آنها دروغ نگفته اما حقیقت آنچه که در آن اتاق تاریک قرار دارد را نیز نگفته‌اند. اگر پس از آنکه این افراد از آن محیط تاریک خارج شدند بخواهید با آنها سخن بگویید و ایشان را متقاعد کنید که آنچه آنها لمس کرده‌اند نه ستون بوده، نه بادبزن و نه ناودان؛ بلکه در آن محیط تاریک حیوانی به نام فیل قرار داشته به احتمال بسیار با مقاومت آنها روبرو خواهید شد. چرا که آنها به شناختی که از طریق یکی از حواس خود کسب کرده‌اند بیش از سخن دیگران اعتماد دارند. در این شرایط کافی است پای شفافیت به قصه باز شود آن هم با یک چراغ. شفافیت کار صدها، بلکه هزاران کلمه و جمله را انجام می‌دهد.
شفافیت و بهترین انتخاب
در مشارکت و زیست سیاسی جوامع یکی از مهم‌ترین نتایج و تبعات شفافیت را می‌توان انتخاب گزینه بهتر عنوان کرد.
«راهنمای چپ زدن و به راست پیچیدن» اصطلاحی است در ادبیات رسانه‌‌ای و بیشتر ناظر بر نوعی عملکرد متناقض با گفتار افراد یا طیف‌های سیاسی است. همانطور که در بخش‌های پیشین عنوان شد شفافیت عرصه این گونه مانور دادن را بسیار تنگ می‌کند. برای نمونه دیگر نماینده‌ای نمی‌تواند برای مردمی که به او رای داده‌اند ژست مردم خواهی بگیرد و در عمل گام بر طریقی دیگر نهد. به قول معروف «عرض خود ببرد و زحمت خلایق بدارد».
به این طریق اگر چنین فردی حتی بتواند برای یک دوره با هر ترفند و شعبده‌ای رای مردم را جلب کند به یقین در ادوار دیگر چنین روی نخواهد داد. چرا که به مرحمت شفافیت کارنامه بی‌غل و غش او به مردم ارائه شده است. این ثمره شفافیت یکی از مهم‌ترین ثمرات آن است.
شفافیت بزرگترین دشمن فساد
خواص شفافیت به همین موارد اندک که گفته شد خلاصه نمی‌شود بلکه فواید آن بسیار است. یکی از مهم‌ترین فواید آن را باید فسادستیزی عنوان کرد.
رهبر انقلاب در دیدار مسئولان اقتصادی و دست‌اندرکاران اجرای اصل44 قانون اساسی در بهمن ماه 1385 در این باره فرمودند: «اگر چنانچه وضع اجتماع، وضع اقتصادى کشور مثل یک خانه‌‌ بى درودروازه‌اى بود که هر که خواست آمد، هرجور خواست عمل کرد، هرچه خواست برد، خورد، خب معلوم است، انسانِ نجیبِ شایسته‌‌ متینى که مى‌خواهد از راه‌حلال ارتزاق کند، طبعاً جلو نمى‌آید. شفاف‌سازى، شرط اصلى این فسادستیزى است؛ باید شفاف‌سازى بشود.»
همچنین ایشان در دیدار فعالان اقتصادی در مردادماه 1390 تاکید کردند: «بایستی فعالان بخش خصوصی بدانند فرصت‌های سرمایه‌گذاری کجاهاست، کدام‌هاست؛ همه مطلع باشند، استفاده‌های ویژه‌خوارانه نشود. محصور بودن اطلاعات، محدود بودن اطلاعات به بعضی از افراد، دون بعضی، موجب ویژه‌خواری‌های عجیبی می‌شود که گاهی ثروت‌های بادآورده‌ی یک‌شبه را برای افرادی که سوءاستفاده‌چی هستند، فراهم می‌کند؛ به‌خاطر اینکه اطلاع دارند که بناست فلان کالا بیاید، فلان کالا تولید بشود، فلان کالا جلویش گرفته بشود، قیمت فلان کالا بالا برود یا پایین بیاید، یا فلان قانون تصویب بشود. این‌هایی که مطلعند، سوءاستفاده می‌کنند. اطلاعات باید عمومی بشود. باید شفاف‌سازی اطلاعات صورت بگیرد.»
باز هم می‌توان در فواید شفافیت نوشت، مانند: شفافیت و تقویت اعتماد عمومی یا شفافیت و شایسته‌سالاری و... اما به همین میزان هم برای پی بردن به اهمیت شفافیت کافی به نظر می‌رسد.
از عجایب مجلس دهم!
جریان‌های سیاسی با مانیفست‌ها و با شعارهای شان شناخته می‌شوند. میان حرف تا عمل نیز فاصله بسیار است و بر همین مبنا میدان عمل، محک جدی برای جریان‌ها و طیف‌های سیاسی مختلف به شمار می‌آید.
عملکرد مجلس دهم از زوایای مختلفی قابل نقد جدی و ارزیابی است. کافی است به یاد آوریم در این مجلس وزیر صمت سابق یعنی آقای محمدشریعتمداری که طرح استیضاحش می‌رفت تا در جریان بررسی قرار گیرد اندکی پس از آن رای اعتماد مجلس را برای وزارتخانه مهم کار و رفاه اجتماعی می‌گیرد. در این میان کار به جایی رسید که برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب انتقادهای تندی علیه فراکسیون امید مجلس نوشتند. فراکسیون امید و مستقلان مجلس دهم دو طیفی بودند که از وزیر کار شدن شریعتمداری حمایت کردند و در این میان تنها فراکسیون نمایندگان ولایی بود که از تصدی این پست توسط او حمایت نکرد.
یا اینکه عباس آخوندی که چندباری از گذرگاه استیضاح مجلس توانسته به سلامت خود را برهاند در ایامی که ظاهرا انتقادها از وی در هر سه طیف مجلس بالا گرفته بود ناگاه خبر استعفایش که به مجلس رسید شماری از نمایندگان (160 نفر) خبر استعفای او را با نامه تقدیری همراه می‌کنند!
محکی جدی برای جناح‌های سیاسی
با تمام اینها مواردی نیز در مجلس دهم به وقوع پیوست که بسیار مهم و قابل توجه است. یکی از آن موارد طرح «شفافیت آرای نمایندگان» بود.
اگرچه شروع این طرح از سمت یک نماینده اصولگرا و یک نماینده اصلاح‌طلب بود اما در ادامه طیف اصلاح‌طلب مجلس یا همان فراکسیون امید به مخالف سرسخت شفافیت بدل شد. اتفاق جالب توجه و البته تاسف باری هم در ماجرای امضاهای این طرح به وقوع پیوست. حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر، میمه و برخوار امضای وکلای ملت را برای طرح شفافیت آرای نمایندگان جمع کرد اما در نهایت تعداد کسانی که به این طرح رای دادند از امضا‌کنندگان آن نیز کمتر شد و قید دو فوریت آن رای نیاورد. این ماجرا برای یکی دو طرح دیگر نیز به وقوع پیوست.
در حالی که موافقان طرح شفافیت (که عمدتا از فراکسیون نمایندگان ولایی بودند) در مصاحبه‌ها، یادداشت‌ها و نطق‌های خود در مجلس به چرایی نیاز مجلس به طرح شفافیت آرا نمایندگان می‌پرداختند اتفاقی از قبیل آنچه گفته شد خود شاهدی از غیب بود که بر اهمیت این طرح صحه می‌گذاشت.
اِن‌‌قلت‌های خنده‌دار؛ توجیه‌های ابتر
در کشاکش طرح شفافیت در مجلس فراکسیون امید که به صورت علنی به مخالف اصلی آن بدل شده بود باید برای این مخالفت خود توجیهاتی دست و پا می‌کرد چرا که طیف اصلاح‌طلب سال‌ها بود که در کنار شعارهای دیگر خود ظاهرا پرچم شفافیت را نیز برافراشته بود.
این طیف توجیهاتی برای مخالفت خود بیان کرد که حتی برخی از آنها در محیط مجازی دست مایه نگاه طنازانه عده‌ای از کاربران خوش‌ذوق شد. برای نمونه یکی از توجیهاتی که از سمت این طیف مطرح شد این بود که رای‌گیری علنی ابزاری در دست شورای نگهبان برای ردصلاحیت نمایندگان در آینده خواهد شد. طرح این ادعا تقریبا مقارن شد با سخنرانی‌های ساختارشکنانه دو نماینده فراکسیون امید در صحن علنی مجلس؛ آن دو سخنانی بر زبان جاری ساختند که اعتراض بسیاری از نمایندگان را در پی داشت و یکی از نمایندگان به کنایه گفت که اگر کسی بی‌خبر از همه جا آن روز صبح رادیو مجلس را باز می‌کرد گمانش به آن می‌رفت که اتفاقی یکی از رادیوهای فارسی زبان معاند را گرفته است!
کاربران فضای مجازی خطاب به نمایندگان فراکسیون امید و همچنین محمود صادقی (که از قضا به صورت کاملا اتفاقی هم رئیس‌فراکسیون شفافیت بود و هم مخالف آرای شفاف نمایندگان) نوشتند: چگونه است که این جماعت هر سخنی را در صحن علنی مجلس در فضای مجازی، یا در صفحات روزنامه‌های‌شان بی‌پروا بر زبان جاری ساخته یا منتشر می‌کنند آنگاه از رای علنی به طرح یا لایحه‌ای که از درون نظام آمده بیم دارند آن هم به بهانه ردصلاحیت!
تازه‌ترین بهانه؛ محکم‌ترین دلیل!
پس از آنکه نخستین طرح شفافیت با بی‌مهری بخشی از نمایندگان مجلس مواجه شد عده‌ای از نمایندگان اصولگرای مجلس گفتند که آنها از تصمیم خود عقب نخواهند نشست و «نهضت شفافیت» را با قدرت ادامه خواهند داد حتی اگر در مجلس دهم نتوانند آن را به قانون تبدیل کنند.
برای این منظور «احمد امیرآبادی» نماینده مردم قم و عضو فراکسیون ولایی در مجلس گفت که در اندیشه سازوکاری هستیم تا آرای نمایندگانی که خود اعلام آمادگی کرده‌اند را در سامانه‌ای در اختیار جامعه ایرانی قرار دهیم. همچنین در همان ایام حجت‌الاسلام «مجتبی ذوالنور» از جمله نمایندگان فراکسیون ولایی نیز از آماده‌سازی طرحی سخن گفت که تکمیل‌کننده طرح قبلی است. مطابق طرح او نه تنها آرای نمایندگان بلکه کلیه عملکردها اعم از حضور و غیاب؛ ساعات حضور در صحن؛ مشارکت در رای‌گیری‌ها و حتی درآمد نمایندگان از مجلس در سامانه‌ای منتشر خواهد شد.
تازه‌ترین بهانه جویی در راه طرح شفافیت آرای نمایندگان به نشست خبری «علی لاریجانی» رئیس‌مجلس باز می‌گردد. او در سخنانی گفت که شفافیت پیش نیازهایی می‌خواهد که یکی از آنها حفظ حریت نمایندگان است و تا زمانی که در یک شهر به یک نماینده به خاطر رای به یک لایحه مواردی مانند منافق و... نسبت می‌دهند شفافیت بی‌معناست!
از قضا باید گفت که رئیس‌مجلس بدون آنکه بخواهد محکم‌ترین دلیل را بر لزوم شفافیت آورده است و آن همان حریت است. حریت و آزادگی بر بلندای ایمان راسخ به اعمال ایستاده است. به این معنا که به فردی حر یا آزاده می‌گویند که بنده و اطاعت‌کننده هیچ چیزی غیراز خدا و امر خدا و یا آنچه خیر و صلاح می‌پندارد، نیست. آزاده آن کسی است که از سرزنش ملامت کنندگان نمی‌هراسد و با تطمیع و ملامت، خشنودی یک یا چند آفریده خداوند را بر خشنودی خداوند ترجیح نمی‌دهد. لذا برای حفظ حریت نمایندگان هم که شده ما به شفافیت نیازمندیم!
منبع:کیهان

راه‌اندازی کمپین جدید از سوی آمریکا برای حمله رسانه‌ای به ایران


واشنگتن فری‌بیکن گزارش داد وزارت خارجه آمریکا با اختصاص ۴۰ میلیون دلار پول نقد به یکی از زیر‌مجموعه‌های خود، کمپین رسانه‌ای جدیدی را علیه روسیه، ایران و چین آغاز کرده است.

راه‌اندازی کمپین جدید از سوی آمریکا برای حمله رسانه‌ای به ایران
به گزارش سخن آشنا، روزنامه «واشنگتن فری‌بیکن» به نقل از چند مقام ارشد در کاخ سفید نوشت وزارت امور خارجه آمریکا اخیرا کمپین جدیدی را برای حمله رسانه‌ای به کشورهای به اصلاح "سرکش" از جمله روسیه، ایران و چین آغاز کرده است.

طبق گزارش این روزنامه، مرکز مشارکت‌های جهانی وزارت خارجه آمریکا موسوم به GEC که به تازگی 40 میلیون دلار پول نقد برای انجام این ماموریت دریافت کرده است، در حال تغییر اولویت‌های خود و تمرکز بر موضوعی است که مقامات ارشد دولت ترامپ آن را "نبرد جهانی علیه فعالیت‌هایی که منافع ملی آمریکا و نقش رهبری آن در جهان را تضعیف می‌کنند، نامیده‌اند.

به نوشته واشنگتن‌فری‌بیکن، در حالیکه ماموریت اصلی GEC انجام ماموریت‌های به اصطلاح ضدتروریسم است، اختصاص این مبلغ جدید از سوی وزارت خارجه آمریکا، آن را قادر خواهد ساخت تا از این پس برروی انجام عملیات‌های رسانه‌ای در خارج از مرزهای ایالات متحده تمرکز کند.

دانیل کیمیج، هماهنگ‌کننده این مرکز، در گفتگو با تعداد محدودی از خبرنگاران در ساختمان وزارت خارجه آمریکا، هدف اصلی از راه‌اندازی این کمپین جدید را افزایش قدرت تهاجمی آمریکا در عرصه رسانه در برابر روسیه اعلام کرد اما در عین حال، ایران و چین را نیز به ترتیب جزو اولویت‌های اصلی این کمپین برشمرد.

راه‌اندازی این کمپین رسانه‌ای جدید از سوی وزارت خارجه آمریکا پس از آن صورت می‌گیرد که پایگاه آمریکایی المانیتور تابستان گذشته در گزارشی (اینجا) ضمن اذعان به ناکارآمدی شبکه‌های معاند فارسی‌زبان در جنگ رسانه‌ای با ایران، از افزایش فشارها بر «رادیو فردا» و «صدای آمریکا» برای تشکیل یک جبهه رسانه‌ای قوی‌تر در مقابل کشورمان خبر داده بود.
منبع:باشگاه خبرنگاران

نتانیاهو: بی‌ثباتی در عربستان ممکن است به بی‌ثباتی جهان منجر شود


نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد بی ثباتی عربستان ممکن است به بی ثباتی جهان منجر شود.


به گزارش سخن آشنا به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، رسانه های رژیم صهیونیستی به نقل از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم نقل کردند بی ثباتی عربستان ممکن است به بی ثباتی جهان منجر شود.

پس از قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد رژیم آل سعود، به دستور محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، حاکمان ریاض تحت فشار بین المللی شدید قرار گرفته اند. نخست وزیر رژیم صهیونیستی می کوشد به دلیل خدمات گسترده عربستان به اسراییل از رژیم آل سعود حمایت کند.
منبع:باشگاه خبرنگاران

رمز پیروزی در خط حزب‌الله شماره ۱۶۳


صد‌ و‌ شصت‌ و‌ سومین شماره‌ نشریه‌ خط حزب‌الله با عنوان «رمز پیروزی» منتشر شد.

رمز پیروزی در خط حزب‌الله شماره ۱۶۳
به گزارش سخن اشنا، صد‌و‌شصت‌و‌سومین شماره‌ نشریه‌ خط حزب‌الله با عنوان «رمز پیروزی» منتشر شد.

سخن هفته این شماره خط حزب‌الله با توجه به بیانات رهبر انقلاب در دیدار با خانواده شهدا، به دلایل شکست سه سناریوی آمریکا علیه ایران که از زمستان سال گذشته تا به امروز اجرا شده است می‌پردازد.

در بخشی از این متن چنین می‌خوانیم: حضور و هوشیاری مردم اگرچه موجب شکست پروژه‌ زمستان دشمن شد، اما از همان موقع، پروژه‌ دیگری را آغاز کردند: "پروژه‌ تابستان داغ". قرار بود نظیر همان اتفاقات دی ماه، در تابستان سال جاری بیفتد و به زعم خودشان، این بار دیگر کار ایران را یک‌سره کنند. اما یک‌ماه قبل از اتفاقات تابستان، رهبر انقلاب در سخنرانی خود در حرم امام خمینی(ره)، بار دیگر از سناریوی دشمن رونمایی کردند: «نقشه‌ی دشمن را کاملاً می‌دانیم چیست و آن نقشه را برای مردم افشا می‌کنیم... امروز نقشه‌ دشمن این سه چیز است: فشار اقتصادی، فشار روانی، و فشار عملی؛ هدف هر سه نوع فشارهای دشمن هم سیطره‌ بر کشور عزیز ما ایران است، همچنان‌که بر بعضی از کشورهای بدبخت روسیاه منطقه سیطره و تسلّط دارد...

همچنین می‌توانید حاشیه‌های این دیدار را به روایت خط حزب‌الله با عنوان «از نسل مدافعین حرم» را بخوانید.
اطلاع نگاشت این شماره نیز به ۵ جمله کلیدی و مهم رهبر انقلاب در دیدار امروز اختصاص دارد.
در بخش «۴۰ سالگی» که طبق معمول هفته‌های گذشته به دستاوردهای جمهوری اسلامی می‌پردازد این هفته نیز به موضوع دستاوردهای علمی کشور پرداخته شده است.
سایر بخش‌های نشریه که خواندن آنها هم توصیه می‌شود بدین شرح است:
نظر شما درباره‌ فعالیت‌های سیاسی دانشجویان چیست؟ (پرسش و پاسخ)
شاهکار نیروهای جوان در عملیات فتح‌المبین (خاطرات)
آموزش و پرورش ما باید انسان‌های عدالت‌خواه تربیت کند (نهج‌البلاغه)
روشنگری به معنای دامن زدن به اختلافات درونی نیست (روش تحلیل)
ابتکار عمل را به دست نگیرید دشمن نفوذ می‌کند (حزب‌الله این است)
اسلام با کار کردن زن موافق است اما... (خانواده ایرانی)
اگر به وعده الهی با حُسن‌ظن نگاه کنیم پیروز خواهیم شد (تفسیر قرآن)
کسانی که در بین همین جامعه بزرگ شده‌اند می‌توانند به فکر فقرا باشند (کلام امام)
در مقابل قدرت‌های زورگو (عکسنوشت)
طبق رسم هفتگی خط حزب‌الله نیز شماره ۱۶۳ این هفته‌نامه به روح شهدای نیروی انتظامی که در حادثه تروریستی چابهار به شهادت رسیدند تقدیم می‌شود.
منبع:فارس

آخرین مطالب