پر بازدیدترین مطالب

با چه رویی دم از رفراندوم می‌زنید؟ برای برجام یا تورمی که سر سفره مردم بردید؟

آقای روحانی در حالی ادعای همه‌پرسی و رفراندوم می‌کند که میانگین تورم در دولت او ۳۲ برابر میانگین رشد اقتصادی بوده است!

روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

روزنامه فرهیختگان با طرح این موضوع نوشت: خوب یا بد، دولت حسن روحانی برای اداره کشور در بهترین حالت دو ایده اصلی و مرکزی داشت؛ یکی برای سیاست خارجی که اصل بود و دیگری برای مسائل داخلی که در حاشیه اولی قرار داشت. امروز و در روزهای پایانی مهرماه ۱۳۹۸، برجام به‌عنوان ایده مرکزی دولت برای اداره کشور از هر زمان دیگری ضعیف‌تر و بی‌اثر شده است. نه‌تنها آمریکا که در میدان عمل به وعده‌های سه کشور اروپایی نیز از برجام خارج شده‌اند و مذاکرات فشرده تیم سیاست خارجی دولت دوازدهم با آنها نیز به‌جایی نرسیده است، نه اینستکس یا همان سازوکار مالی همکاری اقتصادی اروپا با ایران و اجرایش آن‌طور که انتظار می‌رفت عملیاتی شده و نه مذاکرات برای راه‌اندازی کانال ۱۵ میلیارد یورویی. این وضعیت شاید افول‌یافته‌ترین شرایط ۶ سال گذشته برای تیم دولت باشد و قطعا قدرت مانور روی عملکرد و ارائه گزارش و کارنامه را از آن‌ها می‌گیرد. از طرف دیگر وضعیت طرح تحول سلامت هم که البته حالا مدت‌هاست از آن خبری نیست و با رفتن حسن قاضی‌زاده، این طرح مسکوت مانده جنجالی شده است. اخیرا شوکت عضو هیئت‌امنای سازمان تامین اجتماعی درباره فاجعه اقتصادی این طرح برای کشور گفته طرح تحول سلامت باعث خالی شدن جیب دولت شده و تاکید کرده است: «اجرای طرح تحول سلامت باعث شد ماهانه هفت تا ۱۰ هزار میلیارد تومان به تامین اجتماعی تحمیل شود و بار مالی داشته باشد که این موضوع به ضرر بیمه‌شدگان، کارگران و تامین اجتماعی است.»

قطعا مهم‌ترین چالش حسن روحانی و آن چیزی که باعث شده نظرسنجی‌ها از ریزش بدنه اجتماعی و حامیان دولت دوازدهم سخن بگویند، افزایش مشکلات اقتصادی و تعمیق آنهاست.

بعد از تلاطم‌های سنگینی که در بازار ارز، طلا، خودرو و نهایتا مسکن ایجاد شد، سطوح قیمت‌های این کالاها بعضا تا سه برابر نرخ‌های گذشته تثبیت شد و از همین منظر هم زندگی مردم چه در شهرهای بزرگ و چه در شهرهای کوچک با چالش‌های بسیار زیادی مواجه شده است.

کارشناسان و مراکز آماری معتقدند نه تنها این تحریم‌ها بخش عمده ریشه‌های مشکلات اقتصادی امروز را به خود اختصاص نمی‌دهند که همان فشارهای محدود هم در حال تخلیه شدن هستند و زین پس افزایش نمی‌یابند و به مرور زمان هم تاثیر قبلی را نیز از دست خواهند داد. در این میان، اما آن چیزی که باقی مانده، ناکارآمدی و ناتوانی برخی مدیران در اداره اقتصاد کشور است.

گفته می‌شود که دولت حسن روحانی عملکرد ناموفقی در مدیریت اقتصادی کشور داشته و نتایج آن امروز میانگین نرخ رشد اقتصادی در دوران تصدی حسن روحانی بر قوه مجریه نشان دهنده رقمی کمتر از یک درصد است و تورم میانگین عدد ۱۸/۷۳ را نشان می‌دهد، اعدادی که شاید پشت پرده و بستر اظهارات هفته گذشته حسن روحانی باشند.

فرهیختگان با اشاره به افول شدید جایگاه روحانی در نظرسنجی‌ها که وی را نفر ششم پس از سلیمانی، ظریف، رئیسی، قالیباف و احمدی‌نژاد نشان می‌دهد، می‌نویسد: اسفندماه سال ۹۷ علی صوفی از فعالان اصلاح‌طلب و رئیس ستاد انتخاباتی تهران این جریان در انتخابات گذشته با حضور در رسانه ملی و گفت‌وگو با برنامه «دست‌خط» عنوان کرد: محبوبیت حسن روحانی به زیر ۱۰ درصد رسیده است. او البته از راهبرد آتی جریانش هم سخن گفت و اظهار کرد: «وصل شدن به چنین دولتی با چنین نارضایتی که وجود دارد جز هزینه کردن چیز دیگری ندارد.»

منبع؛ کیهان

امارات ۷۰۰ میلیون دلار از پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد کرده است

 

اروپایی‌ها می‌دانند اگر روزانه ۷۰۰ هزار تا ۱.۵ میلیون بشکه نفت مورد نیاز خود را از ایران خریداری کنند مشکلاتشان رفع می‌شود و هدف آن‌ها نفع رساندن به ایران نیست بلکه برای رفع گرفتاری خود تلاش می‌کنند.

پول‌های بلوکه شده ایران

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: روابط ارزی امارات با ایران بهبود یافته و این کشور ۷۰۰ میلیون دلار از پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد کرده است.

اکبر ترکی در خصوص تغییر رفتار کشور‌های غربی و عربی با ایران، اظهار داشت: فرانسه و دیگر کشور‌های اروپایی که اینستکس را مطرح کردند به دنبال این بودند تا کمبود نفت خود را از این طریق جبران کنند، زیرا با تحریم ایران نیاز به نفت در بازار جهانی احساس می‌شود و غربی‌ها برای جبران این خلأ به ساز و کار اینستکس روی آوردند.

به نوشته خانه ملت، عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شوری اسلامی بیان کرد: اروپایی‌ها می‌دانند اگر روزانه ۷۰۰ هزار تا ۱.۵ میلیون بشکه نفت مورد نیاز خود را از ایران خریداری کنند مشکلاتشان رفع می‌شود و هدف آن‌ها نفع رساندن به ایران نیست بلکه برای رفع گرفتاری خود تلاش می‌کنند.

وی افزود: هر بشکه نفت را اکنون بین ۶۰ تا ۷۰ دلار پیش بینی می‌کنند، در صورتی که بطور میانگین هر بشکه نفت بصورت متوسط با قیمت ۱۱۰ دلار به دست اروپایی‌ها می‌رسد.

ترکی ادامه داد: تامین امنیت نفتکش ها، بیمه و مشکلات نقل و انتقالاتی از جمله عواملی هستند که قیمت نفت برای اروپایی‌ها را افزایش می‌دهد؛ به دلیل ناامنی‌های ایجاد شده، اروپایی‌ها مجبور هستند نفت را گرانتر خریداری کنند. در این شرایط که اروپایی‌ها تلاش می‌کنند نفت ایران را خریداری کنند، اماراتی‌ها نیز سعی می‌کنند رابطه خود را با ایران بهبود بخشند.

نماینده مردم فریدن، فریدونشهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی گفت: اماراتی‌ها نیز فهمیده اند که دراین مقطع غربی‌ها و عربستان نمی‌توانند امنیت این کشور را تامین کنند.

وی افزود: امارات خود را سوئیس خاورمیانه معرفی می‌کند، اما تجارت، بانکداری، انرژی و هواپیمایی این کشور وابسته به امنیت است و می‌داند در صورت نبود امنیت نمی‌تواند کاری کند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی گفت: امارات از عربستان و آمریکا دوری کرده و روابط خود را با ایران اصلاح و ۷۰۰ میلیون دلار از پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد کرده است. روابط ارزی امارات با ایران بهبود یافته و به همین روی در دوبی صرافی‌های بسته شده ایرانی دوباره فعال شده اند.

 منبع؛رویداد24

 

چه کسی به نفت کش ایرانی حمله کرده؟

از صبح روز جمعه که حمله به نفتکش ایرانی در دریای سرخ انجام شده گمانه زنی ها در مورد اینکه چه کسی به این نفتکش حمله کرده از کانال های مختلف منتشر می شود.

چیزی که تا به حال حداقل صحت آن تایید شده این است که دو موشک به این نفتکش اصابت کرده اند.

حال این موشک ها را چه طرفی به نفتکش ایرانی زده احتمالا سوالی است که همه به دنبال پاسخ آن می باشند.

بسیاری از اول صبح عربستان سعودی را متهم به انجام این حمله نمودند اما زمان نوشتن این مقاله خبری از طرف شرکت ملی نفتکش های ایران به اسپوتنیک رسید مبنی بر اینکه این شرکت تایید نمی کند این حمله از طرف عربستان سعودی انجام شده باشد.

جالب اینکه در این نقطه طی شش ماه اخیر این سومین حادثه ای است که نفتکش های ایرانی با آن مواجه می شوند و خود همین ماجرا به یک اما ی بزرگ تبدیل گشته.

در دو مورد سابق عربستان سعودی به نفتکش های ایرانی کمک کرد و حتی نفتکش دوم نیز در جده تعمیر شد و با دستور شخصی ملک سلمان مشکلات مالی آن نیز حل وفصل شد و بعد گزارش ها تاکید کرد که مشکل فنی برای نفتکش پیش آمده بوده.

اینبار بحث از حمله موشکی است که قطعا مساله را بسیار پیچیده می کند.

با توجه به اینکه طی چند هفته اخیر تماس­هایی پشت پرده میان عربستان سعودی و ایران از کانال های مختلف دیپلماتیک انجام شده بود تا دو کشور اختلافاتشان را کنار بگذارند و پای میز گفتگو بنشینند و ایران هم پالس های مثبتی را در این راستا برای عربستان سعودی فرستاده بعید به نظر می آید سعودی ها که خود شروع کننده این جریان پشت پرده بودند بخواهند آن را به هم بزنند.

مضاف بر اینکه با سفر پرزیدنت پوتین به ریاض و یکی از بحث ها و شاید بتوان امیدها این است که ایشان با توجه به روابط خوبی که با ایرانی ها دارد بتواند برای حل و فصل اختلافات میان ایران و عربستان سعودی پا در میانی کند.

در ضمن اینکه این موشک ها از طرف عربستان سعودی شلیک شده باشد می تواند به نوعی یک اجماع بین المللی در محکومیت عربستان سعودی و متهم نمودن آن به ایجاد تشنج و تهدید جریان انرژی جهان به وجود آورد و باز هم بعید به نظر می آید که سعودی ها بخواهند وارد چنین مقوله ای شوند.

اما خوب برخی باور دارند همانطور که عربستان سعودی در روز روشن یک روزنامه نگار را در کنسولگری خود سلاخی کرد و همه جهان را در بهت و حیرت فرو برد که این چه کار احمقانه ای بود که انجام داده اند باز هم افرادی در عربستان سعودی وجود دارند که ممکن است خودسر دست به چنین کارهای جنون آمیزی بزنند.

اما می توان گفت طرف های دیگری هم در این ماجرا هستند که می توانند سود زیادی از این ماجرا ببرند.

قطعا اسراییل و آمریکا از نزدیکی ایران و عربستان خوشحال نیستند و هر دو می توانند مسبب این حادثه به حساب آیند.

این عمل می تواند هم از طرف آمریکایی ها انجام شده باشد و هم از طرف اسراییلی ها.

قطعا آنهایی که عملیات را انجام داده اند تلاش کرده اند شواهد را به گونه ای بچینند که ماجرا بیشتر اتهام را به سمت عربستان سعودی بکشاند تا روند مصالحه میان ایران و عربستان مختل گردد.

مضاف بر این باید توجه داشت که آمریکایی ها از اینکه ایرانی ها هنوز می توانند نفت خود را صادر کنند بسیار ناراحت هستند و بحث توقیف کشتی آدریان دریا به دست نیروهای انگلیسی و به دستور آمریکایی ها می تواند نمونه ای بارز از سطح ناراحتی آنها به حساب آید.

بسیار احتمال دارد که آمریکایی ها چون از توقیف کشتی های ایرانی مستأصل شده اند به سمت و سوی هدف قرار دادن آنها روی آورده باشند.

همچنین عقب نشینی آمریکا از مناطق شمالی سوریه و باز گذاشتن دست ترکیه در حمله به کردها که تا به همین دیروز متحدین آمریکا به حساب می آمدند موجی از انزجار از رفتار آمریکا در سطح بین المللی ایجاد کرده و هیچ بعید نیست که آمریکایی ها به دنبال آن باشند تا با ایجاد این حادثه توجه های رسانه ای را مقداری از ماجرای حمله ترکیه به مناطق شمالی سوریه دور کنند.

می توان گفت شرایط ایده آل امروزه برای اسراییل این است که ترکیه، ایران و عربستان سعودی که به نوعی می توانند تهدید بالقوه بر علیه اسراییل تلقی گردند درگیر مسایل دیگری باشند و خوب ترکیه امروزه درگیر کردها است و عربستان سعودی تلاش دارد از باتلاق یمن خلاص شود و به همین دلیل باید به نوعی تنش میان ایران و عربستان ایجاد شود تا این دو با هم درگیر باشند.

به هر حال قطعا وقت آن رسیده که یک کمیته حقیقت یاب بی طرف بیاید و تحقیقاتی در این زمینه انجام شود تا مشخص شود این حمله تروریستی از کدام طرف بوده و کل جامعه جهانی یک موضع واحد بر علیه حمله کننده بگیرند.

 

مشخص است هر کس به نفتکش ایرانی حمله کرده همان است که به نفتکش های مقابل بندر فجیره امارات حمله کرده و همان است که به کشتی ژاپنی در دریای عمان حمله کرده.

ممنبع؛ایران اسپوتنیک

امارات ۷۰۰ میلیون دلار از پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد کرده است

 

اروپایی‌ها می‌دانند اگر روزانه ۷۰۰ هزار تا ۱.۵ میلیون بشکه نفت مورد نیاز خود را از ایران خریداری کنند مشکلاتشان رفع می‌شود و هدف آن‌ها نفع رساندن به ایران نیست بلکه برای رفع گرفتاری خود تلاش می‌کنند.

پول‌های بلوکه شده ایران

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: روابط ارزی امارات با ایران بهبود یافته و این کشور ۷۰۰ میلیون دلار از پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد کرده است.

اکبر ترکی در خصوص تغییر رفتار کشور‌های غربی و عربی با ایران، اظهار داشت: فرانسه و دیگر کشور‌های اروپایی که اینستکس را مطرح کردند به دنبال این بودند تا کمبود نفت خود را از این طریق جبران کنند، زیرا با تحریم ایران نیاز به نفت در بازار جهانی احساس می‌شود و غربی‌ها برای جبران این خلأ به ساز و کار اینستکس روی آوردند.

به نوشته خانه ملت، عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شوری اسلامی بیان کرد: اروپایی‌ها می‌دانند اگر روزانه ۷۰۰ هزار تا ۱.۵ میلیون بشکه نفت مورد نیاز خود را از ایران خریداری کنند مشکلاتشان رفع می‌شود و هدف آن‌ها نفع رساندن به ایران نیست بلکه برای رفع گرفتاری خود تلاش می‌کنند.

وی افزود: هر بشکه نفت را اکنون بین ۶۰ تا ۷۰ دلار پیش بینی می‌کنند، در صورتی که بطور میانگین هر بشکه نفت بصورت متوسط با قیمت ۱۱۰ دلار به دست اروپایی‌ها می‌رسد.

ترکی ادامه داد: تامین امنیت نفتکش ها، بیمه و مشکلات نقل و انتقالاتی از جمله عواملی هستند که قیمت نفت برای اروپایی‌ها را افزایش می‌دهد؛ به دلیل ناامنی‌های ایجاد شده، اروپایی‌ها مجبور هستند نفت را گرانتر خریداری کنند. در این شرایط که اروپایی‌ها تلاش می‌کنند نفت ایران را خریداری کنند، اماراتی‌ها نیز سعی می‌کنند رابطه خود را با ایران بهبود بخشند.

نماینده مردم فریدن، فریدونشهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی گفت: اماراتی‌ها نیز فهمیده اند که دراین مقطع غربی‌ها و عربستان نمی‌توانند امنیت این کشور را تامین کنند.

وی افزود: امارات خود را سوئیس خاورمیانه معرفی می‌کند، اما تجارت، بانکداری، انرژی و هواپیمایی این کشور وابسته به امنیت است و می‌داند در صورت نبود امنیت نمی‌تواند کاری کند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی گفت: امارات از عربستان و آمریکا دوری کرده و روابط خود را با ایران اصلاح و ۷۰۰ میلیون دلار از پول‌های بلوکه شده ایران را آزاد کرده است. روابط ارزی امارات با ایران بهبود یافته و به همین روی در دوبی صرافی‌های بسته شده ایرانی دوباره فعال شده اند.

 منبع؛رویداد24

 

جنتی: امیدوارم دستگیری «زم» و مجازاتش درسی برای عناصر خودفروخته باشد

در پی دستگیری روح الله زم، رئیس مجلس خبرگان رهبری موفقیت‌ سپاه پاسداران در این عملیات را تبریک گفت.

 متن پیام آیت‌الله جنتی به شرح زیر است:

                                                       بسم الله الرحمن الرحیم

 موفقیت فرزندان عزیزم در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه سربازان این نهاد مردمی مخصوصاً دلیرمردان سازمان اطلاعات سپاه، تبریک عرض نموده و آرزوی موفقیت های بیشتر در شکستن هیمنه ضد انقلاب و معاندین را دارم. دشمن و ایادی داخلی آنان بدانند که جوانان ایثارگر انقلاب اسلامی هیچگاه اجازه نخواهند داد که منافع نظام مقدس جمهوری اسلامی و امنیت مردم انقلابی کشور اسلامی ایران به خطر بیفتد.

 سابقه درخشان این نهاد و ایثارگری های آنان در استمرار نظام جمهوری اسلامی ایران، گواهی است روشن بر توانایی‌های همراه با اخلاص آنان در مجازات دشمنان قسم خورده آن. امیدواریم شناسایی و مجازات همراهان و همکاران داخلی این عنصر شیطان صفت و تیم جنایتکار او بتواند درسی باشد برای دیگر عناصر خودفروخته تا قبل از آنکه دیر شود به آغوش ملت بزرگ ایران برگردند.

 عملیات دقیق عزیزانم در سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دستگیری یک عنصر خودفروخته و از سرشاخه های ضد انقلاب، علی رغم حمایت و حفاظت سرویس های اطلاعاتی بیگانه، بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است.

 اینجانب ضمن تبریک این موفقیت بزرگ به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و عموم ملت بزرگ ایران تأکید می نمایم مجازات عوامل این شبکه ضد مردمی، مطالبه ای است همگانی که باید هرچه سریع تر انجام شود

منبع:ایسنا

آخرین مطالب