پر بازدیدترین مطالب

بهشت اسیر بازی های حزبی شورای شهر

 

دو انتخاب شورای پنجم به استعفا ختم شده و این موضوع در نگاه شهروندان تهرانی به منزله آن است که برخی اعضای شورای پنجم که با رأی حداکثری مردم انتخاب شده و به شورا راه یافته اند، به جای پرداختن به مسائل شهری، به دنبال اهداف و برنامه های حزبی خود هستند.

به گزارش سخن آشنا، چهارده ماه از روی کار آمدن شورای پنجم می گذرد و پایتخت، دو شهردار را به خود دیده است. اولین شهردار انتخابی شورای پنجم، «محمدعلی نجفی»، مدیری 67 ساله بود که 6 ماه بیشتر در ساختمان بهشت دوام نیاورد و اسفند ماه 96 استعفا داد.

 

با استعفای شهردار تهران، شورای پنجم روند انتخاب شهردار جدید را در پیش گرفت و پس از طی پروسه ای، اردیبهشت امسال، «محمدعلی افشانی» را راهی بهشت کرد. اما شاکله حضور افشانی در شهرداری تهران نیز با تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان، در هم ریخت.افشانی خود را به آب و آتش زد اما تلاش ها برای گرفتن استسفاریه از مجلس نیز جواب نداد و شورای پنجم را برای سومین بار در مقابل آزمونی بزرگ قرار داد.

 

متاسفانه کارنامه شورای پنجم اصلاح طلب درباره انتخاب شهردار، تا امروز نمره خوبی نداشته است . سهم خواهی های حزبی آفتی است که تاکنون مانع انتخاب یک شهردار کارآمد با سابقه مدیریت شهری شده است.

 

می توان گفت که فرصت اعضای شورای شهر تهران پایان یافته است و دیگر مجالی برای خطا در سومین انتخاب شهردار تهران وجود ندارد. بی ثباتی در مدیریت شهری، گذشته از آسیب ها و مفسده هایی که در سیستم اداره شهر به دنبال دارد، در خدمت رسانی به شهروندان نیز مشکلاتی ایجاد کرده است که ثمره آن نارضایتی شهروندان پایتخت نشین خواهد بود.

 

چرخه معیوب شورای شهر پنجم

 

دو انتخاب شورای پنجم به استعفا ختم شده است و این موضوع در نگاه شهروندان تهرانی به منزله آن است که برخی اعضای شورای پنجم که با رأی حداکثری مردم انتخاب شده و به شورا راه یافته اند، به جای پرداختن به مسائل شهری و بهبود کیفیت زندگی شهروندان تهرانی و زیست پذیر کردن پایتخت، به دنبال اهداف و برنامه های شخصی یا حزبی خود هستند و بیش از آنکه مردم، خدمت رسانی و رفاه شهروندان را مد نظر داشته باشند برای سهم خواهی حزبی آمده اند.

 

در انتخاب اولین شهردار در شورای پنجم 24 نفر معرفی و از میان آنها 7 نفر با رأی اعضا به عنوان گزینه نهایی برای تصدی پست شهرداری معرفی شدند. برخی از این 7 نفر منتخب در حین و بعد از ارائه برنامه در صحن شورا، انصراف دادند. سرانجام محمدعلی نجفی با 21 رأی به عنوان شهردار تهران انتخاب شد. همین رویکرد و روند برای انتخاب محمدعلی افشانی نیز تکرار شد و امروز، اعضای شورای پنجم برای تصمیم گیری درباره انتخاب نفر جایگزین شهردار تهران، همین سبک را در پیش گرفته اند. به طوریکه «علی اعطا» سخنگوی شورای شهر تهران از تهیه لیست 30 نفره برای تصدی پست شهرداری تهران توسط اعضای شورا و در نشست هم اندیشی خبر داد و گفت: «از بین این 30 نفر، 5 نفر که اکثریت آرا را به خود اختصاص دهند برای ارائه برنامه در صحن معرفی می شوند و از بین این تعداد، 2 نفر نهایی انتخاب شده و طبق برنامه زمان بندی شده شهردار تهران 24 آبان ماه با رأی نمایندگان مردم انتخاب خواهد شد.»

 

لوپی که برای سومین بار در حال تکرار است و هر بار سرمایه های اجتماعی و اقتصادی شهروندان تهرانی را مورد هدف قرار می دهد. تصمیم های شورای شهرپنجم فعلا انتخاب های ناپخته ای بوده که شهروندان را دچار سردرگمی کرده است و از طرفی تکرار این پروسه باعث از بین رفتن سرمایه مردم، افت خدمات رسانی و کاهش کیفیت خدمات رسانی شده است و چه بسا در فرایند این جابجایی ها، چه تعداد نیروهایی به سیستم مدیریت شهری ورود پیدا کرده اند و چه افراد کارآمدی حذف شده اند.

 

به هر روی، لیستی که شورای پنجم برای انتخاب سومین شهردار تهران، پیشنهاد داده است نیز دارای اما و اگرهایی است. اسامی مدیران بازنشسته و وزرای مستعفی در میان کاندیداها، نمره منفی دیگری در کارنامه شورای شهر پنجم محسوب می شود، چراکه یک بار مدیریت شهری، طعم انتخاب مدیر بازنشسته را چشیده است. حضور افرادی در لیست 30 نفره که یا فاقد سابقه موفق مدیریتی بوده یا آنکه هیچ سابقه مدیریت شهری ندارند نیز شاهد دیگری بر انتخاب غیرکارشناسی شورای پنجم است و گواهی بر رویکرد حزب گرایی برخی اعضای شورای پنجم است.

 

از وزیر مستعفی که بدون نیم نگاهی به عدم مدیریت وی در مواقع بحرانی نظیر حادثه سانچی یا ماجرای فلج بر فی جاده ها، برخی اعضای شورای پنجم در خانه وارطان جلسه ای برگزار می کنند تا حضورش را برای مدیریت شهری مسجل کنند.

 

دراین میان اسامی نفراتی در لیست 30 نفره مشاهده می شود که پس از اعلام رسمی آن، برخی شخصیت ها نظیر معصومه ابتکار و سیدمحمدصادق خرازی از تصمیم اعضای شورا مبنی بر حضور ایشان در لیست انتخاب شهردار تهران اظهار بی اطلاعی کرده و انصراف می دهند.

 

حضور نمادین بانوان و چند چهره جوان بدون سابقه مدیریت شهری در لیست 30 نفره برای انتخاب شهردار تهران موضوع قابل تامل دیگری است که باعث شده تا نتوان به نتیجه بخشی این لیست در انتخاب شهرداری مقتدر و توانمند دل بست.

 

شاید بتوان گفت اگر با تک تک این کاندیداها هم اکنون به گفت و گو بنشینیم، برنامه و چشم انداز مشخصی درخصوص شهر تهران نداشته باشند و همین امر نیز در مورد دو شهردار پیشین تهران که توسط شورای پنجم انتخاب شدند، کاملا مشهود بود.

 

تنها کاندیدایی که سابقه مدیریت شهری تهران را در کارنامه خود دارد هم علی رقم تکیه بر کرسی ریاست شورای شهر؛ پیش از انتخابات شورای شهر تا همین امروز قربانی سهم خواهی های حزبی شده است. به هر روی، نقطه ضعف اصلی اکثر نفرات این لیست 30 نفره، نداشتن تیم های توانمند در حوزه شهری است چراکه تهران، به صورت نمادین توسط شهردار اداره خواهد شد و این تیم معاونین و مشاورین و شهرداران مناطق هستند که می توانند شهر را از وضعیت نگهداشت فعلی، که چندان قابل قبول برای اکثریت شهروندان نیست، ارتقا دهند.
منبع:شبستان

آخرین مطالب