پر بازدیدترین مطالب

رابطه شهردار شدن هاشمی با «حجاب»


کانال افشانی خبری مبنی بر استعفای شهردار تهران منتشر کرد که روابط عمومی شهرداری آن را تکذیب کرد؛ اما محسن هاشمی در حساب توئیتری خود نوشت: اصلاح طلب معتقدند اگر شهردار شوم شورا از هم پاشیده می شود؛بنا نیست کسی از شورا برود تا این کار باب شود. مثل حجاب بانوان است اگر شل کنند دیگر نمی‌شود کنترل کرد.

خبرگزاری فارس: رابطه شهردار شدن هاشمی با «حجاب»
به گزارش سخن آشنا، بعد از تصویب و ابلاغ قانون منع بکارگیری بازنشستگان زمزمه‌هایی مبنی بر رفتن شهردار تهران از بهشت شنیده شد. محمدعلی افشانی شهردار تهران به خبرنگاران گفت "تابع قانون است" اما اطرافیان شهردار تهران به جد به دنبال این هستند که شهردار را از قانون منع بکارگیری بازنشستگان استثنا کنند.

 

محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران شورای شهر به خبرنگار فارس گفت:‌ رفتن افشانی به ضرر شهر و شهروندان است. باور کنید حتی مخالفان افشانی هم حاضر نیستند وی از شهرداری برود.

 

به گفته علیخانی وزارت کشور قرار است برای افشانی از مجلس استفساریه بگیرد.

برخی معتقدند که شهردار تهران از قانون منع به کارگیری بازنشستگان مستثنی است چرا که شهردار را شورای شهر انتخاب می‌کند و تعیین شهردار انتخابی است نه انتصابی. البته این در حالی است که حکم شهردار تهران را وزیر کشور امضاء می‌کند.

ناهید خداکرمی عضو شورای اسلامی شهر تهران به خبرنگار فارس گفت: شهردار تهران مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان نمی‌شود چرا که انتخاب شهردار خاص است.

 

اما چند روز گذشته عادل آذر رئیس دیوان محاسبات تأکید کرد که تمامی شهرداران از جمله شهردار تهران مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان هستند و کتباً هم به شهرداری در این باره پاسخ‌های لازم داده شده است.

این در حالی است که قنبری معاون پارلمانی شهردار تهران در گفت‌وگو با فارس ادعای رئیس دیوان محاسبات را رد کرد و گفت: نامه ای به شهرداری تهران نرسیده است. همچنین به دلیل اینکه شهرداران استخدام نمی‌شوند پس بازنشسته هم نمی‌شوند.

البته علی لاریجانی رئیس مجلس نیز آب پاکی را روی دست شهردار تهران ریخت و گفت: این قانون شامل شهردار تهران هم می‌شود.

اما نکته قابل توجه این است که کانال منتسب به شهردار تهران اعلام کرد با توجه به تصویب قانون منع بکارگیری بازنشستگان و با عنایت به این نکته که قانون مذکور شامل حال دکتر افشانی شهردار تهران هم می‌شود ایشان به زودی از این مسئولیت استعفا کرده و شورای شهر تهران برای انتخاب شهردار بعدی وارد عمل خواهد شد.

بعد از انتشار این خبر بلافاصله کانال روابط عمومی شهرداری تهران اعلام کرد: از دقایقی پیش برخی کانال‌ها خبری با استناد به کانالی که پیش از این از سوی مرکز ارتباطات شهرداری انتسابش به سیدمحمدعلی افشانی رسماً تکذیب شده بود اقدام به بازنشر خبر استعفای شهردار تهران کرده تأکید می‌کنیم افشانی در تلگرام کانالی ندارد و حساب‌های کاربری شهردار صرفاً در اینستاگرام و توئیتر با عنوان افشانی مدیا فعالیت می‌کند.

این در حالی است که کانال افشانی پیش از این خبر عزل و نصب و خبرهایی از شهردار تهران را که صحت هم داشت منتشر کرده است.

همچنین ابراهیم امینی نایب رئیس شورای شهر تهران در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت کشور در خصوص شهرداران گفت:این موضوع هنوز محل بحث است و اگر قانون شامل شهرداران شود، این موضوع شمولیت دارد.

به گفته امینی، تهران از رفت و آمد شهرداران ضرر می‌کند و موضوع شهرداران بازنشسته سیاسی شده است.

 

رئیس کمیسیون حقوقی شورای شهر تهران تأکید کرد: استعلام انجام شده حقوقی در رابطه با شمول قانون منع بکارگیری بارنشستگان در مورد جایگاه شهردار از دو مرجع هنوز پاسخ داده نشده است و اگر شهرداران مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان شود شورا تابع قانون است.

امینی در مورد احتمال جابه‌جایی شهردار تهران و پیشگیری از خلاء مدیریت شهری گفت: شورای شهر در این رابطه هنوز هیچ اقدامی انجام نداده است.

بر اساس این گزارش، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران که یکی از رقبای افشانی و نجفی برای شهرداری تهران بود، در توئیتی اعلام می‌کنند بخشی از اصلاح‌طلبان فکر می‌کنند شهردار شدنم باعث از هم پاشیدگی شورای شهر می‌شود برای ریاست شورا جایگزین است اما بنا بود کسی نرود تا باب نشود. مثل حجاب بانوان است اگر شل کنند دیگر نمی‌شود کنترل کرد. البته در این شرایط شهردار شدن ریسک بالایی دارد و امکان موفقیت دشوارتر از گذشته است.

 

بر اساس این گزارش با توجه به قانون منع بکارگیری بازنشستگان و صحبت‌های پی در پی نمایندگان مجلس و رئیس دیوان محاسبات رفتن شهردار تهران قطعی است، اما همچنان اعضای شورای شهر پافشاری می کنند که این قانون شامل حال شهردار تهران نمی شود. در 13 ماه گذشته شهرداری تهران؛ ۲ شهردار و ۲ سرپرست به خود دیده است و هنوز معلوم نیست شهردار پنجم به بهشت می‌آید یا خیر؟
منبع:فارس

آخرین مطالب