پر بازدیدترین مطالب

چهار سالگی فرمان تاریخی رهبر انقلاب و مسیر هموار تحصیل برای دانش‌آموزان افغانستانی


این روزها نیز با پایان یافتن سال تحصیلی این سوال برای مهاجرین ایجاد شده که آیا ثبت نام‌ها مشابه سال قبل بوده و آیا امسال نیز دانش آموزان فاقد مدرک امکان تحصیل در مدارس را دارند؟

گزارش تسنیم | چهار سالگی فرمان تاریخی رهبر انقلاب و مسیر هموار تحصیل برای دانش‌آموزان افغانستانی
سخن آشنا-  با پایان فصل مدارس و آغاز ثبت نام‌ها برای سال تحصیلی جدید، سوال‌ها و پیگیری‌های خانواده‌های مهاجرین افغانستانی در ارتباط با نحوه ثبت نام و امکان تحصیل دانش آموزان فاقد مدرک در مدارس دولتی نیز آغاز شده است.

در سه سال گذشته پس از فرمان تاریخی رهبر معظم انقلاب مبنی بر ثبت نام دانش‌آموزان افغانستانی دارا و فاقد مدرک در مدارس دولتی بخش عمده‌ای از نگرانی‌های خانواده‌های مهاجر بابت تحصیل فرزندانشان مرتفع شد به گونه‌ای که به گفته بسیاری از چهره‌های مطرح مهاجر و نخبگان افغانستانی این فرمان رهبر انقلاب یکی از بزرگ‌ترین تصمیم گیری‌های سرنوشت ساز در حوزه مهاجرین افغانستانی ساکن در ایران بوده است.

این روزها نیز با پایان یافتن سال تحصیلی این سوال برای مهاجرین ایجاد شده که آیا ثبت نام‌ها مشابه سال قبل بوده و آیا امسال نیز دانش آموزان فاقد مدرک امکان تحصیل در مدارس را دارند؟

«محمد عجمی» مدیرکل اتباع خراسان‌رضوی چندی پیش در یک نشست خبری گفته بود که مهاجرین بابت تحصیل فرزندانشان نگران نباشند و تدابیری مشابه سه سال گذشته نیز برای فاقدین مدرک اتخاذ می‌شود.

در همین حال نیز چند روز قبل، «سید محمد بطحایی» وزیر آموزش و پرورش در همایش مسئولان تحصیل اتباع و مهاجرین خارجی این وزارت اعلام کرد که نباید در ثبت نام و تحصیل تفاوتی میان دانش آموزان ایرانی و غیرایرانی صورت گیرد.

وی تاکید کرد: در سال تحصیلی که گذشت شاهد افزایش 10 درصدی پوشش تحصیلی مهاجرین خارجی در قیاس با سال گذشته بودیم و امسال نیز تاکیدها بر این بوده که این رقم افزایش یابد بطوریکه هیچ دانش آموزی نباید از تحصیل بازبماند.

به دنبال اظهارات بطحایی، بلافاصله ستاد ثبت نام مدارس وزارت آموزش و پرورش در قالب بخشنامه‌ای خطاب به مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها روند ثبت نام در سال تحصیلی جدید را تشریح و اعلام کرد.

در بخشی از این دستورالعمل در ارتباط با ثبت نام دانش آموزان مهاجر آمده است: در خصوص ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی در سال تحصیلی98-1397 بر اساس شیوه نامه 19 تیر 1396 اقدام شود و هرگونه تغییر و اصلاح متعاقباً از سوی مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور اعلام می‌شود.

بر اساس دستورالعمل یاد شده؛ با توجه به لزوم مدیریت منابع مالی و سرمایه انسانی (دستورالعمل ساماندهی نیروی انسانی)، ضروری است برای استفاده از فرصت شهریورماه 97 ،به گونه‌ای برنامه ریزی شود که تمامی ثبت نام‌ها تا 31 مرداد به اتمام برسد.

پیگیری‌های خبرنگار تسنیم نشان می‌دهد که احتمالا در روزهای آینده در تیر ماه روند صدور و تمدید برگه‌های حمایت تحصیلی کلید می‌خورد، البته تاکنون فقط در ارتباط با ثبت نام آن دسته از فاقدین مدرکی که سال‌های گذشته نیز با اخذ برگه حمایت تحصیلی به مدرسه رفته‌اند توسط مسئولان نسبت به ثبت نام در مدارس اطمینان داده شده است.

مجموع پیگیری‌ها و اظهارات مقامات مرتبط و دستورالعمل ارسالی به ادارات کل آموزش و پرورش در سراسر استان‌ها گویای این موضوع بوده که امسال نیز در چهارمین سال اجرایی شدن دستور رهبر انقلاب، مسیر تحصیل دانش آموزان مهاجر هموار بوده و شاهد پوشش تحصیلی بیشتری از دانش آموزان مهاجر خواهیم بود.

خبرگزاری تسنیم در گزارش‌های بعدی مهاجرین را در جریان نحوه ثبت نام و تمدید برگه‌های حمایت تحصیلی قرار خواهد داد.
منبع:تسنیم

آخرین مطالب