پر بازدیدترین مطالب

آیت‌الله رئیسی: دادستان‌ها وضعیت بازداشتی‌های اخیر را روشن کنند

رئیس قوه قضائیه از عملکرد کارگروه ویژه رسیدگی به وضع بازداشتی‌های حوادث اخیر تقدیر کرد و گفت: دادستان‌ها در تهران و شهرستان‌ها وضعیت بازداشتی‌ها را روشن کنند.

آیت الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه ضمن قدردانی از تلاش‌های رئیس و اعضای کارگروه پیگیری مسائل قضایی و وضعیت بازداشت شدگان اغتشاشات آبان، بر ضرورت تداوم پیگیری‌ها تا حصول نتیجه نهایی و تعیین تکلیف تمامی بازداشت شدگان این حوادث در کوتاه‌ترین زمان ممکن تأکید کرد.

رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به آلودگی هوای تهران و برخی کلانشهرهای دیگر طی روزهای اخیر، هوا و محیط زیست سالم را از محوری ترین حقوق عامه دانست و با بیان اینکه حقوق عامه یک مسأله شعاری نیست، اظهار کرد: همه بخش‌ها باید احیای حقوق عامه را نکته محوری مسؤولیت خود بدانند و ما به عنوان دستگاه قضایی نیز طبق قانون اساسی و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، موظف به صیانت و پاسداری از حقوق عامه هستیم. بر این اساس، دادستان‌ها و بخشهای نظارتی قوه قضائیه باید موضوع حقوق عامه را با جدیت دنبال کنند.

آیت الله رئیسی ادامه داد: در خصوص آلودگی هوا، سخن از مچ‌گیری نیست بلکه ضرورت پاسخگویی دستگاه‌های مسؤول مورد تأکید است. هر کس در هر بخش مسؤول این موضوع است باید پاسخگو باشد، دادستانی کل کشور و سازمان بازرسی نیز در بعد نظارتی باید پیگیری کنند. این بحث تنها در مورد هوا مطرح نیست بلکه مشکلات دیگر در حوزه محیط زیست نیز باید مورد توجه باشد. به عنوان مثال، امروز وضعیت زیست محیطی منطقه کوت عبدالله در استان خوزستان از موضوعات بسیار مهمی است که باید مورد توجه و پیگیری باشد.

رئیس قوه قضائیه همچنین با قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته از سوی دستگاه‌های امدادی و دولت در رابطه با زلزله زدگان آذربایجان شرقی، بر ضرورت تداوم خدمات رسانی بویژه با توجه به سرمای این منطقه، تأکید کرد.

آیت الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شکست آمریکا در برابر مقاومت ملت ایران در جریان حوادث اخیر در کشور، به موضوع جلوگیری آمریکا از ورود دارو به کشور پرداخت و خاطرنشان کرد: آمریکا به دلیل اینکه در همه عرصه ها میدان را از دست داده و در قضایای اخیر نیز فتنه و توطئه اش نقش بر آب شده است، به اقدامات دیگری روی آورده که از جمله آنها جلوگیری از ورود دارو به کشور است.

رئیس قوه قضائیه افزود: این اقدام با هیچ مبنای حقوقی و انسانی سازگاری ندارد و مصداق بارز تروریسم اقتصادی و جنایت علیه بشریت است. جامعه جهانی باید هوشیار باشد و بداند که آمریکا هر جا برایش مقدور باشد، به حقوق ملتها دست اندازی می کند و بر این اساس، یک اقدام واقعی در برابر گستاخی‌های ایالات متحده آمریکا نیاز است.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از این جلسه، به موضوع زندان‌ها اشاره کرد و با بیان اینکه من روی موضوع زندان و وضعیت زندانیان بسیار حساسیت دارم، دستور داد که ظرف مدت 20 روز در سراسر کشور، وضعیت تمام کسانی که به هر دلیلی در بازداشت به سر می برند بررسی شود تا افرادی که امکان آزادی آنان وجود دارد و بازداشتشان غیر ضروری است، آزاد شوند.

براساس این گزارش، اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از بررسی وضعیت زندانیان استان اصفهان در پی سفر اخیر رئیس قوه قضائیه به این استان، از آزادی 445 زندانی در استان اصفهان و ادامه اقدامات برای آزادی برخی زندانیان دیگر خبر داد.

حجت الاسلام هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه نیز در این نشست اعلام کرد: آیین افتتاح همزمان طرح «هر مسجد، یک حقوقدان» در چهل مسجد استان البرز با حضور مقامات استانی برگزار شده است.

حجت الاسلام بهرامی رئیس دیوان عدالت اداری نیز با اشاره به ابطال یک مصوبه در خصوص موسسات حقوقی گفت: از این پس موسسات حقوقی برای فعالیت خود نیاز به اخذ مجوز دارند و موسساتی هم که تا پیش از این تاریخ تاسیس شده اند باید ساماندهی شوند.

بهرامی در پایان، گزارشی از عملکرد دیوان عدالت اداری ارائه کرد.

منبع: خبرگزاری فارس