پر بازدیدترین مطالب

آیا سرطان «ناصر خسرو» درمان می‌شود؟

این روزها معضل بازار سیاه دارویی ناصرخسرو برای چندمین بار مورد توجه مسؤولان قرار گرفته است اما لازم است با یک همکاری بین بخشی تلاش شود تا این غده سرطانی از نظام دارویی کشور از بین برود.

گروه سلامت خبرگزاری فارس- محمد رضازاده: هنوز هم ناصر خسرو زنده است، خیابانی در دل تهران که هنوز صدای دارو فروش‌هایش از گوشه و کنارش به گوش می‌رسد، پایت که به این خیابان می‌رسد بیماران رنجوری را می‌بینی که کیسه به دست، دربه‌در به دنبال داروهایشان می‌گردند تا شاید در لابه‌لای کوچه‌پس‌کوچه‌ها با هر قیمتی دارویشان را تهیه کنند.

دلالان با خیال آسوده خیابان را بالا و پایین می‌کنند و از کنار هر شخصی که رد می‌شوند آهسته یا بلند می‌گویند «دارو؟ دارو؟ کمیاب، نایاب، ساختنی؟ چی لازم داری؟» جالب‌تر از همه اینکه بعضی از این افراد به دنبال خرید دارو از بیماران هستند. با حضور دلالان دارو در این خیابان دیگر نوش دارو پس از مرگ سهراب معنایی ندارد، چرا که در این بازار از شیر مرغ تا جان آدمیزاد وجود دارد و تنوع دارویی است که حرف اول را می‌زند.

در این بازار سیاه باید جان به دست راه بروی، چرا که احتمال فروش داروهای غیراستاندارد، ممنوع و تاریخ مصرف گذشته‌ای که در جعبه داروهای اصل قرار گرفته و با طعم مرگ عرضه می‌شوند نیز وجود دارد.

هرازگاهی اخبار عجیب و غریبی از این بازار به اصطلاح دارویی در رسانه‌ها منتشر می‌شود و  پس از داغ شدن این خبرها در رسانه‌ها مسؤولان دست به کار می‌شوندو هرکدام از راهکارهای حل این معضل سخن می‌گویند، در نهایت چند دلال این بازار دستگیر می‌شوند، اما بازار سیاه دارویی با این نسخه‌های موقتی برچیده نخواهد شد.

*رصد بازار سیاه وظیفه سازمان غذا و دارو نیست

طی روزهای گذشته نیز اخبار عجیب و غریبی از خیابان «ناصرخسرو» در رسانه‌ها منتشر شد، خبرهایی درباره «دفترچه بیمه‌های کرایه‌ای»، فروش داروهای قاچاق و ...؛ موضوعی که بلافاصله واکنش وزارت بهداشت را در پی داشت و مهرعلیان مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو در این خصوص گفت« وظیفه قانون‌گذاری، تنظیم بازار دارو، تامین دارو و حفظ کیفیت دارو را بر عهده دارد، اما وظیفه رصد بازار سیاه دارو که بر عهده ما نیست. حتی اگر با دقیق‌ترین سیستم ها هم پیش رویم قطعاً نشت به بازار سیاه وجود دارد و این موضوع مختص ما نیست. در عین حال ما منکر وجود این نشت نیستیم، اما باید به دنبال بستن منافذ بگردیم».

*لزوم ورود دستگاه‌های امنیتی و نظارتی

همچنین در ادامه واکنش‌ها کیانوش جهانپور مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت تاکید کرد که که وزارت بهداشت خارج از داروخانه هیچ اختیار و ابزاری برای نظارت و برخورد با تخلفات دارویی ندارد و قانون هم اجازه این مداخله را به وزارت بهداشت نداده است، امیدواریم با ورود دستگاه‌های مسؤول انتظامی، امنیتی و قضایی و اخذ اطلاعات ادعا شده، بقایای این بازار سیاه ۳۰ - ۴۰ ساله از سیمای پایتخت رخت بر بندد.

آخرین مطالب