پر بازدیدترین مطالب

نگاهی به اهمیت و آثار گذشت و مراتب آن در آموزه‌های دینی و سیره بزرگان/ زندگی شیرین در سایه عفو و اغماض
در مطلب حاضر فضیلت و اهمیت عفو و گذشت و درجات آنکه شامل عفو و صفح و غفران می‌شود مورد بررسی قرار گرفته و به نمونه‌هایی از سیره پیامبر(ص) و بزرگان در زمینه گذشت و اغماض از خطای دیگران ‌اشاره شده است.

Image result for ‫گذشت کردن در زندگی‬‎
***
سخن آشنا- روایتی از امام هفتم، حضرت موسی‌بن‌جعفر«ع» در تحف العقول آمده است که می‌فرمایند:«يُنَادِي مُنَادٍ يَوْمَ الْقِيَامَهًِْ أَلَا مَنْ‏ كَانَ‏ لَهُ‏ عَلَى‏ الله أَجْرٌ فَلْيَقُمْ فَلَا يَقُومُ إِلَّا مَنْ‏ عَفا وَ أَصْلَحَ فَأَجْرُهُ عَلَى اللَّه‏»[1]
در روز قيامت منادي ندا مي‌دهد که: هركس اجر و ثوابش بر عهدۀ خداست برخيزد! در اين هنگام تنها كسانى كه ديگران را بخشيده‏اند و در صدد اصلاح بين مردم بوده‌اند از جا بر مي‌خيزند که اجر آنها برعهدۀ خداوند است.
در واقع کساني که بر خداي تعالي حق دارند، آنجا به نداي منادي برمي‌خيزند. خیلی مهم است افرادی حق بر خدا داشته باشند. آنها چه کسانی هستند؟ دسته‌ای بلند می‌شوند و می‌گویند: ما حقّ بر خدا داریم، حق بر خدای ما از این بابت است که در دنیا اهل عفو بودیم و به واسطۀ عفومان اصلاح ذات‌البین می‌کردیم. پروردگار عالم حقّشان را ادا می‌کند و پاداش خاصی به آنها عنایت می‌فرماید.
روایت، روایت عجیبی است؛ زیرا در قیامت که همه باید با عفو و چشم‌پوشی خداوند متعال بهشتی شوند، طبق این روایت، گروهی به‌واسطۀ عمل خودشان به بهشت می‌روند و پاداش خاصّی نیز به ایشان تعلّق می‌گيرد.
مراتب گذشت
1.عفو:
قرآن کریم، یکی از صفات متّقین که استحقاق برخورداری از بهشت و مغفرت خداوند را دارند، همین «عفو» می‌داند: «الْعافينَ عَنِ‏ النَّاس‏؛ از مردم در مى‏گذرند.»[2].
خداوند تعالى در قرآن خطاب به پيامبر«صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» مى‏فرمايد: «خُذِ الْعَفْوَ وَ أْمُرْ بِالْعُرْفِ وَ أَعْرِضْ عَنِ الْجاهِلين؛ گذشت پيشه كن و به [كار] پسنديده فرمان ده و از نادانان رُخ برتاب.»[3].
فضیلت عفو و گذشت، اوّل باید در خانه، در زندگی و بین اعضای خانواده حاکم شود. باید توجه شود که توافق اخلاقی صددرصد در میان زن و شوهر محال است. ظاهراً فقط امیرالمؤمنین«ع» و حضرت زهرا«س» چنین توافق اخلاقی داشته‌اند، آن هم برای اینکه آن دو بزرگوار نور واحدند و یکی هستند، توافق اخلاقی صددرصد دارند.[4] وگرنه، زن و شوهر هرکه باشند، ممکن نیست توافق اخلاقی کامل بین آنها برقرار شود. اگر پنجاه درصد توافق اخلاقی داشته باشند، خیلی خوب است، ولی برای برخورداری از یک زندگی موفق و نمونه، باید آن پنجاه درصد باقیمانده را با عفو، گذشت و ندیده گرفتن جبران کنند. اگر نتوانند عفو را در زندگی حاکم کنند، توافق اخلاقی نیست و در اثر آن، جرّ و بحث شروع می‌شود، بی‌مهری‌ها وارد خانه شده، موجب بروز اختلاف خواهد شد. بعضی اوقات جدل‌ها، منجر به سوختن و ساختن می‌شود که یک عمر، مرگ تدریجی است. به همین خاطر است که برخی زن و شوهرها، همدیگر را دوست ندارند. دسته‌ای از آنان با بی‌باکی به سمت طلاق می‌روند، که مبغوض‌ترینِ حلال‌ها است. امام صادق«ع» مي‌فرمايند: «مَا مِنْ شَيْ‏ءٍ مِمَّا أَحَلَّهُ اللَه عَزَّ وَ جَلَّ أَبْغَضَ‏ إِلَيْهِ مِنَ الطَّلَاقِ»[5].
دستۀ دیگری نیز مجبورند بسوزند و با هم بسازند. وقتی عفو و گذشت نباشد، وقتی ایثار و فداکاری نباشد، به واسطۀ فقدان توافق اخلاقی، به واسطۀ جرّ و بحث‌ها، به محبّت آنها ضربه می‌خورد، شیشۀ محبّت می‌شکند و پیوند کردن شیشۀ شکسته، بسیار مشکل است. در حالی‌که اگر اهل عفو باشند، به آن میزان توافقی که دارند، قناعت‌ می‌کنند و با گذشت و چشم پوشی، زندگی را اصلاح می‌کنند. به‌عبارت دیگر، گذشت آنها جای آن پنجاه درصد توافق را می‌گیرد و توافق اخلاقی آنها صددرصد می‌شود. یعنی پنجاه درصد که ندارند را نمی‌بینند و آن پنجاه درصد که دارند را می‌بینند. این افراد، مثبت بین هستند و خوبی‌ها و نیکی‌ها را می‌بینند، از این جهت چرخ زندگی‌شان می‌چرخد.
مثبت ديدن و پرهيز از منفي‌بافي و منفي‌نگري، خود يک عامل مستقل براي بهبود روابط خانوادگي و برخورداري از زندگي سالم است.
اساساً لازم است همه در زندگی مثبت‌نگر باشند. منفي‌نگري و دنبال کردن بدي‌ها و نواقص، شيوۀ مگس است. وقتي مگس وارد يک باغ می‌شود، به‌جاي ديدن گل و گیاه و استفاده از زيبايي‌ها، ‌اشياء کثيف را پيدا مي‌کند و روي زباله‌ها مي‌نشيند. در روایات می‌خوانیم که انسان‌های بد، مثل مگس، محاسن دیگران را رها می‌کنند و به دنبال عیوب و پلیدی‌ها هستند.[6] انسان بايد مانند زنبور عسل، با مثبت‌نگري، به‌دنبال خوبي‌ها و زيبايي‌ها باشد و عيوب و نواقص را نبيند. از پیامبر«ص» روایت شده است که مؤمن، مانند زنور عسل، دنبال خوبی‌ها و پاکیزگی‌ها است.[7]
هر زن و مردي، نواقصي دارند. همسر آن زن يا مرد، بايد به جاي تمرکز روي نواقص و ديدن عيب‌ها، خوبی‌ها و صفات نيک او را ببيند و از او قدرداني کند. بخشيدن و نديدن بدي‌ها و ديدن امتيازها و خوبي‌ها، بسيار سفارش شده و بنابر روايت امام هفتم، اجر و پاداش آن بر عهدۀ خداوند متعال است.
2.صفح:
قرآن کریم معمولاً به دنبال «عفو»، کلمۀ «صفح» را بیان می‌فرماید. عفو، مرتبۀ اوّل است و مرتبۀ بالاتر آنکه قرآن از ما می‌خواهد، صفح است. معنای صفح این است که انسان علاوه‌بر گذشت، باید ندیده بگیرد، باید به دل نگیرد و کینه‌توزی نداشته باشد: «وَ لْيَعْفُوا وَ لْيَصْفَحُوا؛ و بايد عفو كنند و گذشت نمايند.»[8].
به‌عبارت روشن‌تر، توصیۀ اکید قرآن کریم این است که عفو کنید، از همدیگر بگذرید، ولو از حقّ خودتان بگذرید، امّا در این گذشت، کینه‌توزی نباشد و به دل نگیرید و فراموش کنید.
به دنبال آن می‌فرماید: «أَ لا تُحِبُّونَ أَنْ يَغْفِرَ اللَّهُ‏ لَكُمْ»[9]؛ یعنی آیا دوست ندارید که خدا از شما بگذرد؟ اگر می‌خواهید که مشمول عفو پروردگار شوید، خودتان همدیگر را عفو کنید و از هم بگذرید.
اگر «عفو» و «صفح»، در زندگی‌ جایگاه داشته باشد و حاکم شود، زن و شوهر با هم رفیق هستند، زندگی برای آنها لذت‌بخش است و فرزندان سالم به جامعه تحویل می‌دهند؛ ولی اگر «عفو» و «صفح» در یک خانه نباشد، زندگی اهل آن خانه زندگی نیست، مردگی است، مرگ تدریجی است. وای به آن زن و شوهری که محبّت ندارند، عفو و گذشت و صفح ندارند! چه مصائبی در خانه به آنها تحمیل می‌ شود و بچه‌های آنها نیز معمولاً عقده‌ای هستند و سلامت روحی ندارند.
3.غفران:
مرتبۀ بعدی عفو، که خداوند از همه، ‌بخصوص از زن و شوهر می‌خواهد، «غفران» است. قرآن کریم می‌فرماید: «إِنْ تَعْفُوا وَ تَصْفَحُوا وَ تَغْفِرُوا فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحيمٌ؛ و اگر ببخشاييد و درگذريد و بيامرزيد، براستى خدا آمرزنده مهربان است.»[10]
یعنی بعد از گذشت و بعد از به دل نگرفتن، در برابر بدی طرف مقابل، به او نیکی کنید. در ادامۀ آن نیز با تأکید می‌فرماید: خداوند تعالی، «غَفُورٌ» و «رَحيمٌ» است. پس هما‌طور که ذات باری تعالی برای ما عفو و صفح و غفران دارد، ما نیز باید این صفات حسنه و فضائل اخلاقی را در وجود خویش بارور سازیم و مثل خدا، هم ببخشیم، هم به دل نگیریم و هم نیکی کنیم.
غفران از ريشۀ غفر، بر ستر و پوشش دلالت دارد و در اصطلاح به اين معناست که روي خطا، ستم يا گناه با چيزي اضافه‌تر از آن پوشانده شود؛ يعني علاوه‌بر عفو که گذشتن ظاهري است و افزون بر صفح که بخشش باطني شمرده مي‌شود، در مرتبۀ سوّم، انسان قادر مي‌شود به شخص خطاکار، احسان کند و بدي او را با نيکي پاسخ گويد.
قرآن‏ كريم بر این مرتبه از عفو تأکید دارد. چنانکه مى‏فرمايد: «يَدْرَؤُنَ بِالْحَسَنَةِ السَّيِّئَةَ؛ وبدى را با نيكى دفع مى‏نمايند.»[11]، همچنين در آيۀ ديگري مي‌فرمايد: «ادْفَعْ بِالَّتي‏ هِيَ أَحْسَنُ السَّيِّئَة؛ بدى را به شيوه‏اى نيكو دفع كن‏.»[12].
این صفات باید بین زن و شوهر و در کانون خانواده نهادینه شود. اگر مرد یا زن از همدیگر خطا یا ‌اشتباهی دیدند یا اگر یکی به دیگری بدی کرد، طرف مقابل باید عفو کند. عفو تنها کافی است؟ خیر، عفو تنها بغض و کینه جلو می‌آورد و خطرناک است. علاوه‌بر آن، صفح می‌کند، یعنی نادیده می‌گیرد، یعنی به دل نمی‌گیرد، یعنی کینه‌توزی در کار نیست، یعنی درصدد انتقام بر نمی‌آید و رفتار او مثل وقتی است که اساساً اتفاقی نیفتاده و چیزی واقع نشده است. امّا قرآن کریم یک فضیلت بالاتر هم می‌خواهد و آن غفران است. یعنی اگر او بدی می‌کند، در پاسخ به او خوبی کند. حرف‌های او نیش دارد، این به جای حرف نیشدار، حرف‌های شیرین و محبّت‌آمیز بزند. او حقوق همسرش را مراعات نمی‌کند، این بهتر ادا ‌کند. اگر این‌گونه فضائل و صفات انسانی در خانه‌ای حکمفرما شود، رحمت خداوند متعال در آن خانه نازل خواهد شد: «فَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحيمٌ». زندگی دنیوی اهل چنین خانه‌ای شیرین و لذت‌بخش است، حیات اخروی آنها نیز معلوم است که حیات بهشتی است.
اساساً جایگاه «عفو» و جایگاه افرادی که اهل عفو بوده‌اند، در قیامت جایگاه والایی است، در بهشت همسایۀ چهارده معصوم«ع» هستند، چون در دنیا از نظر فضیلت عفو، به آن بزرگواران شباهت داشته‌اند. امام صادق«ع» مي‌فرمايند: «إِنَّا أَهْلُ بَيْتٍ مُرُوَّتُنَا الْعَفْوُ عَمَّنْ ظَلَمَنَا»؛ما خاندانی هستیم که مروت و جوانمردی ما عفو و بخشش از کسی است که به ما ظلم کرده است. [13].
بعضی از بزرگان، به‌واسطۀ عفو و گذشت، به مقام‌های والایی رسیده‌اند، برای خاطر اینکه مثلاً همسرشان تندخو و پرخاشگر بوده، امّا با عفو، با صفح و با غفران، زندگی را اصلاح کرده‌اند و از خداوند تعالی پاداش دنیوی و اخروی عمل خویش را گرفته‌اند. هرکه بخواهد خانه‌اش آباد باشد، باید عفو و صفح و غفران را در خانه حاکم کند.
اين فضائل فقط مربوط به خانه و بين اعضاي خانواده نيست، بلکه براي همه و در هر شأن و جايگاهي، رمز موفقيّت و سربلندي است. مرحوم کاشف الغطاء«ره» از مراجع تقليد بزرگ شيعيان است. نقل مي‌کنند روزي در صف نماز یک فقير خدمت ايشان می‌رسد و چیزي می‌خواهد. مرحوم کاشف الغطاء عذري مي‌آورد، چون ظاهراً مبلغي براي پرداختن به آن فقير همراه نداشته است. ناگهان آن فقير آب دهان به صورت ايشان مي‌اندازد. کاشف‌الغطاء احساس مي‌کند که الان مردم او را کتک می‌زنند، لذا برمي‌خيزد و خودش براي او از مردم پول جمع مي‌کند و مبالغ جمع شده را به فقير مي‌دهد.
قرآن کريم در آیه‌ای مي‌فرمايد: «وَ جَزاءُ سَيِّئَةٍ سَيِّئَهًْ مِثْلُها؛ و جزاى بدى، مانند آن، بدى است.»[14]؛ بيشتر مفسّرین اين آیه را با آيۀ قصاص مرتبط دانسته‌اند و چنين معنا کرده‌اند که جزاي هر ضربه‌اي، به اندازۀ همان ضربه است و تجاوز از آن جايز نيست. چنانکه مي‌فرمايد: «أَنَّ النَّفْسَ بِالنَّفْسِ وَ الْعَيْنَ بِالْعَيْنِ وَ الْأَنْفَ بِالْأَنْفِ وَ الْأُذُنَ بِالْأُذُنِ وَ السِّنَّ بِالسِّنّ؛ جان در مقابل جان و چشم در برابر چشم و بينى در برابر بينى و گوش در برابر گوش و دندان در برابر دندان»[15].
امّا اين آيه، معناي ديگري نيز مي‌تواند داشته باشد که مربوط به اهل معرفت است. طبق آن معنا، کسي که در مقابل بدي ديگران، مثل آنها بدي کند و بدکاري و‌اشتباه را مثل خودش جزا بدهد، او هم مرتکب يک بدکاري شده ‌است. در واقع، جزاي بدکاري، يک بدي مثل آن است.
مسلمان واقعي کسي است که طبق نظر قرآن کريم، در مقابل بدی ديگران، خوبی کند. اين طرز رفتار کم پیدا می‌شود، زيرا دل پاک مي‌خواهد، دلي که بتواند کینه در خود راه ندهد. دل بعضي ‌انسان‌ها به اندازه‌ای پاک و صاف است که نه تنها کینه در آن راه نمي‌يابد، بلکه عفو و صفح و غفران، در آن ملکه شده، به يک حالت مبدّل گشته و در اثر آن، اصلاً نمی‌توانند عفو و صفح نکنند.
اغماض از بدی دیگران، سیره انبیا و بزرگان
پسر آیت‌الله‌العظمی آقای مدیسه‌ای«ره» عصای زندگی‌اش بود، خیلی عزيز بود. آن پسر را کشتند و سر بريدند. ايشان گفت: با علی آمدم، بدون علی می‌روم. همان وقت دستور داد که به قاتل کاري نداشته باشند و رهایش کنند؛ زيرا عفو براي او ملکه شده و نمی‌تواند نبخشد، نمی‌تواند صفح نکند.
اگر طلبه‌ها و روحانيّون، مرحوم آقاي مديسه‌اي را سرمشق خود قرار دهند و نه براي کشته شدن فرزندشان، بلکه در ناملايماتي که در معاشرت با مردم پيش مي‌آيد، طبق نظر قرآن کريم: «إِنْ تَعْفُوا وَ تَصْفَحُوا وَ تَغْفِرُوا؛ و اگر ببخشاييد و درگذريد و بيامرزيد.»[16]، عفو داشته باشند، رفتارهاي غلط را نديده بگيرند و به همه، حتي کساني که به آنها بدي مي‌کنند، خوبي کنند، در تبليغ و ترويج دين تأثيرش را مي‌بينند و خيلي مي‌توانند مؤثر واقع شوند.
راجع به همین مرحوم آقای مدیسه‌ای نقل می‌کنند که ایشان نامه‌ها و استفتاء‌ها را خودش پاسخ مي‌داده است. گاهي نامه‌ها حاوي اهانت و تهمت بوده است. ‌آقای مدیسه‌ای آن نامه‌ها را جمع می‌کرده و در يک فرصت مناسب، در آب روان فرات مي‌ريخته است که هیچ کس نبيند. بزرگان همیشه عفو و صفح داشته‌اند. بنابراين هرکس مي‌خواهد وارد جامعه شود و با هر مسئوليّتي با مردم سروکار داشته باشد، بخصوص روحانيّون و مبلّغ‌ها بايد بتوانند بدي‌ها، اهانت‌ها، غیبت‌ها، تهمت‌ها و سرزنش‌ها که فراوان است را ببخشند و نديده بگيرند تا در رسيدن به اهداف خود موفق شوند.
پیامبر اکرم«ص» در حالي‌که خیلی مجهّز بودند، بدون خونریزی مکه را فتح کردند. در اولين اقدام، بت‌ها را به دست امیرالمؤمنین‌ علی«ع» شکستند. سپس حلقۀ در خانۀ خدا را گرفتند و دعای وحدت را خواندند. مسجدالحرام مملو از دشمنان ايشان بود. آن کساني که صدمات و لطمات فراواني به دوش پیامبر ‌اکرم گذاشته بودند و 84 جنگ طاقت‌فرسا به ايشان و مسلمين تحميل کرده بودند. اکنون پیامبر ‌اکرم بر آنها مسلط شده‌اند. با اين اوصاف، فرمودند: با شما چکار کنم؟ همۀ آنها از زن و مرد و کوچک و بزرگ، فرياد زدند: هر عقوبتي دربارۀ ما به‌کار بگيريد، به‌جا است؛ برای اینکه ما از هيچ کاري دربارۀ شما و عليه اسلام و مسلمان‌ها فروگذار نکردیم. آنها گمان مي‌کردند که پيامبر اکرم همه را گردن مي‌زنند، امّا آن حضرت فرمودند: من مانند برادرم يوسف به شما مي‌گويم: «لا تَثْريبَ عَلَيْكُمُ‏ الْيَوْمَ‏ يَغْفِرُ اللَّهُ لَكُمْ وَ هُوَ أَرْحَمُ الرَّاحِمينَ؛ امروز بر شما سرزنشى نيست، خدا شما را مى‏آمرزد و او مهربان‌ترين مهربانان است.»[17]. بعد هم فرمودند: برويد که شما آزاد شدگان هستيد. و بدين ترتيب عفو عمومي اعلام کردند و همه را آزاد ساختند. [18] در اثر همان عفو عمومی بود که همه فوج فوج مسلمان شدند و شرّ بت و بت‌پرستی از حجاز زدوده شد[19]
حضرت یوسف«ع» وقتي در اوج قدرت بود، برادران خود را بخشيد. برادراني که از هيچ اذيّتي دربارۀ او فروگذار نکرده بودند؛ او را زنده در چاه انداختند. بعد هم که خدا از چاه نجاتش داد، آمدند و او را به قول قرآن، به قیمت کمی فروختند: «وَ شَرَوْهُ بِثَمَنٍ‏ بَخْسٍ‏ دَراهِمَ مَعْدُودَة؛ او را به بهای ناچیزی-چند درهم- فروختند.»[20]. در روایت می‌خوانيم ‌به هیجده درهم فروختند.[21] حضرت یوسف رفت و به آن مقام و منزلت رسید و بالأخره عزیز مصر شد.
در نهايت برادرها رسوا شدند و در مقابل عزيز مصر که برادرشان بود سرافکنده شدند. آنگاه حضرت يوسف براي اينکه آنها شرمنده نباشند، گفت: امروز هيچ سرزنشي بر شما نيست، خداوند ارحم‌الراحمين شما را مي‌بخشد. [22]
پس از آن نيز براي اينکه حضرت يعقوب«ع» فرزندان خويش را براي آزار و اذيّت يوسف، سرزنش و توبيخ نکند، گفت: «نَزَغَ الشَّيْطانُ بَيْني‏ وَ بَيْنَ إِخْوَتي؛ شيطان ميان من و برادرانم را به هم زد»[23]؛ این کار زشت را برادرهایم نکردند، شيطان آنان را فريب داد. يعني تقصير را گردن شيطان انداخت و برادران را تبرئه کرد. بعد هم هرچه توانست به آنها نيکي و خدمت کرد.
سیرۀ پیامبران و اهل بیت«ع» و نیز روش زندگی علما و بزرگان باید سرمشق زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی همه قرار گیرد و با الگوگیری از ایشان، عفو، صفح و غفران را در سرلوحۀ زندگی قرار دهند تا مشمول روایت امام هفتم«ع» شده، در قیامت سربلند شوند.
منبع: حوزه نیوز

آیت‌الله لاریجانی: مواجهه غرب با حوادث فرانسه، تصویری کامل از معیارهای دوگانه جهان سلطه است


رئیس قوه قضائیه با اشاره به جنبش موسوم به «جلیقه‌زردها» و اعتراضات گسترده ضدسرمایه‌داری در فرانسه، رهبران اروپا را به خویشتن‌داری در برخورد با مردم خود توصیه کرد و نحوه مواجهه غرب با حوادث فرانسه بویژه بایکوت رسانه‌ای این حوادث و سکوت مجامع بین‌المللی را تصویری تمام‌قد از استانداردهای دوگانه جهان سلطه دانست.

مواجهه غرب با حوادث فرانسه، تصویری کامل از معیارهای دوگانه جهان سلطه است
به گزارش سخن آشنا، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به عملیات تروریستی روز پنجشنبه در چابهار، شهادت دو تن از ماموران نیروی انتظامی را تسلیت گفت و ضمن ابراز همدردی با خانواده این شهدا و آرزوی شفای عاجل برای مجروحان این حادثه تصریح کرد: همه می دانیم که این حرکت های تکفیری - وهابی از کجا نشات می گیرد و چه کسانی پشت آن هستند. در صدر حامیان آشکار این اقدامات تروریستی، آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی حضور دارند و برخی دولت های مرتجع منطقه نیز به عنوان ابزار آمریکا و رژیم صهیونیستی، دست به حرکات مزدورانه و موذیانه ای علیه ملت ایران می زنند که البته جمهوری اسلامی با اقتدار، این تحرکات را پیگیری خواهد کرد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به هلاکت برخی عوامل این اقدام تروریستی، از تعقیب سایر افراد دخیل در این عملیات خبر داد و افزود: ضمن مجازات همه عوامل مرتبط با این حادثه، دست های پشت پرده چنین اقداماتی نیز مطمئن باشند که جمهوری اسلامی با اقتدار به آنان پاسخ خواهد داد.

آیت الله آملی لاریجانی، خلاءهای امنیتی در مرز پاکستان را یکی از منفذهای سوءاستفاده تروریست ها برای بر هم زدن امنیت و آسایش در کشورمان دانست و اظهار کرد: از مدت ها قبل در چابهار، یک حرکت توسعه ای همه جانبه آغاز شده است و هدف چنین اقدامات ایذایی نظیر آنچه در پنجشنبه گذشته رخ داد، متوقف کردن این روند توسعه است اما دشمنان مثل همیشه دچار اشتباه محاسباتی هستند و بی تردید با مقاومت و حمایت مردم، توطئه های دشمنان نقش بر آب می شود و این قبیل اقدامات کور که از نظر نظامی نیز فاقد هرگونه ارزش عملیاتی است به هیچ عنوان نمی تواند مسیر توسعه چابهار را سد کند.

رئیس قوه قضاییه از نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی نیز خواست که مانند همیشه با هوشیاری هر چه تمامتر، تحرکات دشمنان در این مناطق را رصد کنند و مانع از تکرار این قبیل حوادث شوند.

آیت الله آملی لاریجانی در ادامه با بزرگداشت ۱۶ آذر روز دانشجو، به جنبش های دانشجویی موثر در پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: امروز نیز دانشجویان در تولید علم که از اساسی ترین ارکان اقتدار کشور است، نقشی کلیدی دارند و از نظر سیاسی و اجتماعی نیز مسئولیت بزرگی را به دوش می کشند.

علم بدون بصیرت، ابزاری برای کشتار و سلب آسایش مردم می شود

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت ارتقای سطح بصیرت دینی و فهم سیاسی و اجتماعی برای حرکات دانشجویی پیش برنده و مترقی در کشور، ادامه داد: تولید علم علاوه بر آنکه به خودی خود نوعی کمال محسوب می شود، اقتدار کشور را نیز به دنبال دارد و جهاد علمی از بزرگترین مسئولیت هایی است که امروز باید مورد توجه همگان بویژه نسل جوان و دانشجویان عزیز قرار گیرد. البته نباید فراموش کرد که اگر علم و دانش توأم با بصیرت دینی، سیاسی و اجتماعی و همچنین تهذیب و تزکیه نفس نباشد، می تواند همانند آنچه در جنگ جهانی دوم رخ داد، به ابزاری برای کشتار صدها هزار انسان تبدیل شود و در واقع، تکنولوژی به جای آنکه در خدمت آرامش و آسایش انسان ها قرار گیرد، زندگی آنان را نابود سازد.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به برجسته شدن مقوله «اخلاق در علم» طی سال های گذشته، یادآور شد: امروز همه شاهدیم که در کشورهای مدعی علم و پیشرفت فناوری، بی اخلاقی بیشتری وجود دارد و کشورهای استعماری با سلطه علمی توأم با عدم پایبندی به ارزش های انسانی، در گوشه و کنار دنیا آشوب به پا می کنند.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت حرکت دانشجویان در مسیر توصیه های بزرگان اهل علم و معنا مبنی بر رعایت ارزش های اخلاقی، خاطرنشان کرد: راه غرب با شعارهای نادرست نظیر «علم برای علم» یا «خنثی بودن علوم از نظر ارزش ها»، راهی است که امروز سرنوشتی تلخ برای میلیون ها انسان رقم زده است و آنچه امروز باید دانشجویان ما به آن توجه کنند، تقویت بصیرت سیاسی، دینی و اجتماعی و رجوع به ارزش های انقلاب بر مبنای عدالت، آزادی و آزادگی است.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه دانشجویانِ امروز، مسئولان فردای کشور هستند، تحصیل علم بدون کسب فضائل و تزکیه نفس را بی فایده و بلکه مضر دانست و تاکید کرد: آنچه در عوالم باطنی باقی می ماند، همین فضائل است و سایر حرکات و سکنات ما در این جهان، فانی است. امروز باید برای نقطه غایی حرکت انسانی خود و حیات در عالمی که مجرد از ماده است، فکری کنیم تا بتوانیم مسیر تعالی را طی کنیم. امیدواریم نسل جوان و دانشجویان که موتور محرکه توسعه جامعه ما هستند، همواره چرخ های پیشرفت کشور را در یک مدار دینی، وحیانی، عقلانی و اخلاقی به حرکت درآورند و در جهت اقتدار هر چه بیشتر ایران اسلامی گام بردارند.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جنبش موسوم به «جلیقه زردها» در فرانسه و اعتراضات گسترده ضد سرمایه داری در این کشور، برخورد دولت و پلیس فرانسه با شهروندان معترض را «خشن» توصیف کرد و گفت: حرکت اعتراضی علیه سرمایه داری که امروز در فرانسه شاهد آن هستیم، در سایر کشورهای اروپایی نیز جریان خواهد یافت زیرا فشار بی عدالتی هرگز در یک نقطه ساکن نمی ماند و بالاخره افرادی که از ظلم سرمایه داری لجام گسیخته به ستوه آمده اند، آرام نخواهند نشست.

برخورد پلیس فرانسه با مردم؛ لزوم رعایت معیارهای یکسان

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به کشتار، ضرب و شتم و بازداشت معترضان در فرانسه، رهبران کشورهای اروپایی را به خویشتن داری در برخورد با مردم خود توصیه کرد و افزود: در اعتراضات دی ماه سال گذشته در ایران که بدنبال مطالبات برحق عده ای، متأسفانه برخی با سوء استفاده از فضای ملتهب، به دنبال موج سواری بودند و آشوب بپا کردند، مسئولان همین کشورهای غربی و از جمله فرانسه غوغا به پا کردند و مدام «ابراز نگرانی» می کردند. شما برخورد پلیس فرانسه با مردم را ببینید؛ همین مقدار هم که منتشر می شود کافی است تا بتوانید دروغ بودن ادعاهای غرب در پاسداشت حقوق شهروندی را به راحتی درک کنید.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: این اعترضات و برخوردها اگر در جایی غیر از یک کشور غربی بود، تا کنون پای سازمان ملل و وزارت خارجه کشورهای مختلف به میان آمده بود و همه فریاد حمایت از مردم سر می دادند اما اکنون که حدود ۴ هفته از این اعتراضات در فرانسه می گذرد، شاهد بایکوت اخبار این رویدادها از سوی اختاپوس رسانه ای غرب و سکوت نهادهای بین المللی در قبال برخورد خشن هزاران پلیس مجهز به خودروهای زرهی با معترضان هستیم. این رفتار، تصویری تمام قد از معیارهای دوگانه جهان سلطه در عرصه «عمل» و «خبر» را پیش روی وجدان عمومی جهان قرار می دهد و به صراحت می گوید که «مهم نیست چه اتفاقی رخ می دهد بلکه مهم این است که در کجا رخ می دهد».

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به فرمایش های مقام معظم رهبری در خصوص موج بیداری اسلامی، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب سال ها قبل پیش بینی کرده بودند که موج بیداری اسلامی در کشورهای اسلامی ساکن نخواهد ماند و به اروپا نیز سرایت خواهد کرد. امروز با توجه به اعتراضاتی که در قلب اروپا شاهد آن هستیم، می بینیم که پیش بینی مقام معظم رهبری در حال تحقق است و سرنوشت محتوم بی عدالتی ناشی از سرمایه داری لجام گسیخته، اعتراضاتی است که گریبان حامیان ظلم به مستضعفان را می گیرد.

رئیس قوه قضاییه ابراز امیدواری کرد که «رهبران اروپایی سر عقل بیایند و با مردم خود و سایر کشورها نه بر مبنای آنچه از سوی نظام سرمایه داری به آنها دیکته می شود بلکه بر اساس ارزش های انسانی برخورد کنند».

براساس این گزارش، ادامه بحث و بررسی پیرامون «دستور العمل نظارت و پیگیری احیای حقوق عامه» در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت و مواد دیگری از آن به تصویب رئیس قوه قضاییه رسید.
منبع:فارس

صدور احکام قطعی برای 10 مفسد اقتصادی/ حکم اعدام حمید باقری درمنی در دیوان عالی کشور تأیید شد


ﺳﺨﻨﮕﻮی قوه ﻗﻀﺎییه از صدور احکام قطعی برای 10 مفسد اقتصادی طی هفته‌های گذشته خبر داد.


به گزارش سخن آشنا، حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه در یکصد و سی و چهارمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه که امروز (یکشنبه 18 آذر ماه) برگزار شد، اظهار کرد: طی هفته‌های گذشته احکام قطعی افرادی که فساد مالی داشتند؛ صادر شد.

وی افزود: منوچهر پورفرز به ده سال حبس و جزای نقدی 318 میلیارد و 175 میلیون ریال به ضمیمه اموالی، اسماعیل نصرالهی به ده سال حبس و همان میزان جزای نقدی و ضبط اموال ناشی از حرم و محرومیت از مشاغل دولتی محکوم شدند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: مهدی رضایی فرزند رمضان به سه سال حبس و 46 میلیارد ریال جزای نقدی، ناصر حبیبی نصب به یک سال حبس و 17 میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شدند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای تصریح کرد: عسکر براتی فرزند نادعلی به پنج سال حبس و جزای نقدی، امیر کمالی سروستانی به 20 سال حبس و جزای نقدی و ضبط اموال، حسین منصوری قیری به 8 سال حبس و 3 میلیارد و 900 میلیون ریال جزای نقدی، محمود پورمند به 8 سال حبس و همان مبلغ جزای نقدی محکوم شدند.

وی افزود: میامحمد آخوند زاده تبعه افغانستان بوده در پرونده ارزی به 20 سال حبس و اخراج از کشور و جزای نقدی محکوم شده است.

سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: محسن رنجبر به اتهام ارتشا به 7 سال و 6 ماه حبس و 2 میلیارد ریال جزای نقدی و 74ضربه شلاق محکوم شده است.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای گفت: در شیراز حکم بدوی رئیس و اعضای شورا و 19 نفر از پیمانکاران و شهردار مردودشت صادر شده است که احکام آن‌ها صادر اما هنوز قطعی نشده است.

وی افزود: در تهران مهدی شمس به اتهام کلاهبرداری به 7 سال حبس و جزای نقدی به مبلغ 147 میلیارد تومان محکوم شد.

سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: حمید باقری درمنی فرزند محمد در دادگاه بدوی به اعدام محکوم و حکم وی در دیوان عالی کشور تأیید شد.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای گفت: محمود قدم فر فرزند احمد به اتهام دریافت رشوه به 7 سال و یک ماه محکوم شد و باید مال مربوط به دریافت رشوه را باز گرداند.

وی افزود: حسن نامدار به اتهام اخذ رشوه و جعل سند به 5 سال زندان و 70 ضربه شلاق محکوم شد.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: صفی الله روزبهانی به 2 سال زندان و 74 ضربه شلاق محکوم شد.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای گفت: سید مهدی ساجدی به اتهام پرداخت جزای نقدی محکوم شد.

وی افزود: حسن نامدار فرزند محمد به اتهام جعل سند به 3 سال حبس محکوم شد.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: در خراسان رضوی علی مجدی فر به اتهام کلاهبرداری از طریق رایانه و غیر رایانه به 10 سال حبس و جزای نقدی و رد مال محکوم شد.

در حال تکمیل...
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

جبر هایی که دختران را از تحصیل باز می دارد

 

فقر فرهنگی، فقر مالی، جبر جغرافیایی همه متحد می شوند تا دختران این مرز و بوم از تحصیل بازمانند، گاهی سرپرست خانواده اجازه تحصیل نمی دهد و گاه دوری از مکان های آموزشی دختر را از تحصیل باز می دارد.

به گزارش سخن آشنا، مدرک گرایی در کشور ما مد است. خانواده هایی هستند که میلیون ها تومان هزینه می کنند تا فرزندانشان در مدارس خاص تحصیل کنند تا به دانشگاهی خاص بروند. این تنها به خانواده های مرفه ختم نمی شود، خانواده ها با درآمدی کارمندی و کارگری هم تلاش می کنند تا از غافله مدرک گرایی و مهندس و پزشک شدن فرزندانشان، عقب نمانند.

 

اما در مقابل آنان، دانش آموزان دختری هم وجود دارند که به دلیل جبر فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی مجبور می شوند، مدرسه را ترک کنند و تنها به خواندن و نوشتن نیمه تمام اکتفا کنند. گویا گرفتن دیپلم برای آنان در هزاره سوم آرزو است.

 

19 درصد از دانش آموزان دختر در دوره متوسطه دوم ترک تحصیل می کنند یعنی به پایه دهم و یازدهم و دوازدهم نمی رسند تا با گذراندن سه سال مدرک دیپلم بگیرند.

 

ترک تحصیل دختران به صورت تصاعدی رو به افزایش است

در همین باره؛ مدیرکل امور زنان و خانواده آموزش و پرورش نرخ پوشش تحصیلی دختران در دوره ابتدایی 98 درصد، متوسطه اول 92 درصد و متوسطه دوم 81 درصد می داند و به خبرنگار شبستان

می گوید: متاسفانه در این دوسال اخیر، این روند به علت فقر اقتصادی که جامعه راهم تحت الشعاع قرار داده است، رو به افزایش است.

 

مینایی پور ادامه می دهد: ترک تحصیل دختران به صورت تصاعدی رو به افزایش است. این یک زنگ خطری است که باید به آن توجه شود.

 

دلایل اقتصادی، فرهنگی و آموزشی ازعوامل ترک تحصیل دانش آموزان دختر است که مدیرکل امور زنان و خانواده آموزش و پرورش به آن ها اشاره می کند ومی گوید: اقتصاد جامعه خیلی در دست آموزش و پرورش نیست اما در حوزه فرهنگی باید در فرهنگ خانواده ها در مناطق کار شود و ازمعتمدین آنان استفاده کنیم تا ترغیب به ادامه تحصیل فرزندان دختر شوند.

 

او هم به عدم برقراری عدالت آموزشی اشاره می کند و معتقد است: دسترسی آموزشی سهل خصوصا در دوره دوم متوسطه، دانش آموزان دختر باید به مدارس شبانه روزی بروند که بسیاری از خانواده ها مخالفت می کنند.

 

بودجه جلوگیری از ترک تحصیل دختران قطع شده است

مدیرکل امور زنان و خانواده آموزش و پرورش از کمبود بودجه در فرهنگسازی در این امر هم گلایه دارد و بیان می کند: از معاونت زنان ریاست جمهوری خواسته ایم که ویژه برای این موضوع بودجه دریافت کنند .باید روی پرسنل مدارس، معتمدین محله کار شود تا از ترک تحصیل دختران جلوگیری کنند همچنین، باید مدارس شبانه روزی را افزایش دهیم.

مینایی پور تاکید دارد: سال های گذشته بودجه ویژه ای برای جذب دختران داده می شد. متاسفانه از سال گذشته تاکنون هیچ بودجه ای از سوی معاونت ریاست جمهوری اختصاص داده نشده است.

 

برای ترک تحصیل دانش آموزان یک الگو نمی توان نوشت

در همین باره، معاون زنان ریاست جمهوری هم به خبرنگار شبستان می گوید: بررسی وضعیت پوشش تحصیلی دختران، بازماندگی و ترک تحصیل دختران در دستور کار ما است.

 

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده بیان می کند: همکاری مشترک با وزارت آموزش و پرورش داریم و حتما موضوع را با جدیت پیگیری می کنیم و برای ما این موضوع اهمیت زیادی دارد.

 

ابتکار تاکید می کند: انشاالله، وزارت آموزش و پرورش هم باید در این موضوع راهکارهایی را اتخاذ کردند.هر موردی در ترک تحصیل یک شرایط خاص دارد.

 

او یاد آور می شود: هرموردی ازترک تحصیل شرایط خاص خود را دارد و نمی توان برای ترک تحصیل یک الگو و دستور العمل کلی داشته باشیم.

 

فقر فرهنگی، فقر مالی، جبر جغرافیایی همه متحد می شوند تا دختران این مرز و بوم از تحصیل بازمانند، گاهی سرپرست خانواده اجازه تحصیل نمی دهد و گاه دوری از مکان های آموزشی دختر را از تحصیل باز می دارد.

تعصب خانواده ها موجب ترک تحصیل دختران می شود

در همین باره «فاطمه سعیدی» به خبرنگار شبستان می گوید: بخشی از ترک تحصیل دختران دانش آموز به بحث های فرهنگی خانواده ها برمی گردد، بیشترین ترک تحصیل در استان ها و شهرهای مرزی که تعصب خاصی در خانواده ها وجود دارد اتفاق می افتد، بخشی از روستاهای ما فاقد مدارس راهنمایی هستند و فقط تا دوره ابتدایی دانش آموزان می توانند در روستای خودشان تحصیل کنند و برای اینکه دوره راهنمایی را بگذرانند باید به شهرها و روستاهای همجوار بروند که خانواده ها به دلیل بحث های فرهنگی و تعصباتی که دارند با رفتن دخترانشان به سایر شهرها مخالفت می کنند.

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ادامه می دهد: بخش دیگری از ترک تحصیل دختران به مشکلات اقتصادی خانواده ها برمی گردد، به هر حال برای رفت و آمد دانش آموزان خانواده ها باید هزینه هایی را انجام دهند که بسیاری از خانواده ها از لحاظ مالی توانایی لازم برای این کار را ندارند البته از سن خاصی به بعد دختران و پسران در کارهای کشاورزی و دامداری کمک خانواده هستند و درآمدزایی دارند و به همین دلیل خانواده ه ترجیح می دهند بچه هایشان به جای رفتن به مدرسه در خانه بمانند و در کارهای دامداری و کشاورزی کمکشان کنند.

 

ازدواج زودهنگام دختران

او تصریح می کند: در شهرهای حاشیه ای و از خانواده های سنتی ازدواج زودهنگام دختران نیز علتی دیگر برای ترک تحصیل آنان است. معمولا با توجه به دیدگاه فرهنگی که خانواده ها دارند فکر می کنند دخترشان باید تا مقطعی درس بخواند و همین که خواندن و نوشتن یاد گرفت دیگر باید ازدواج کند و همین موضوع نیز باعث می شود دیگر دختران بعد از ازدواج امکان ادامه تحصیل نداشته باشند.

 

مدارس شبانه کم است

«سعیدی» با ابراز تاسف از عدم توزیع امکانات آموزش و پرورش در روستاها و شهرهای کشور به طور یکسان می گوید: ما در بسیاری از روستاهایمان مدارس دوران متوسطه نداریم، ‌مدارس شبانه روزی مان بسیار محدود و کم است و نمی تواند تمامی دانش آموزان دختری را که تمایل به ادامه تحصیل دارند، تحت پوشش قرار دهد. اگر وزارت آموزش و پرورش بتواند امکانات خودش را در روستاهای مرزی و کمتر توسعه یافته در قالب خوابگاه های شبانه روزی دختران توسعه دهد قطعا استقبال خانواده ها نیز برای ادامه تحصیل دخترانشان بالاتر می رود.

 

ضرورت راه اندازی مشاوره خانواده در مدارس

او بیان می کند: موضوع دیگر بحث فرهنگسازی در این زمینه است اولین جایی که متوجه ترک تحصیل دانش آموزان می شود وزارت آموزش و پرورش است، مسئولان و مدیران می توانند این دانش آموزان را شناسایی کنند، با خانواده های آنها صحبت کنند و یا بخش هایی را در مدارس باید مشاوره خانواده وجود داشته باشد تا آنان را برای ادامه تحصیل دختران در مقاطع بالاتر از ابتدایی قانع کنند. البته این بخش های مشاوره حتی در مدارس کلانشهرها نیز وجود ندارد چه برسد وزارت آموزش و پرورش بخواهد در روستاها این کار را انجام دهد.

به هر روی؛ ترک تحصیل آن هم در هزاره سوم درد آور است. هزاره ای که سواد معنای مختلفی پیدا کرده است و تنها در خواندن و نوشتن تعریف نمی شود. ترک تجصیل دلایل مختلفی دارد اما اگر درهمه جای کشور عدالت آموزشی به معنای واقعی برقرار باشد، آمار ترک تحصیل هم تصاعدی نمی شود.
منبع:شبستان

معاون اول قوه قضاییه: آیین‌نامه موارد استجازه از رهبری ابلاغ شد/ تشکیل دبیرخانه دادگاه‌های ویژه


حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای گفت: در استجازه‌ای که از رهبر معظم انقلاب درباره تشکیل دادگاه‌های ویژه صورت گرفت، پیش بینی شد آیین نامه‌ای برای این کار تنظیم شود که این آیین نامه در ۳۵ بند و ۸ تبصره در هفته گذشته ابلاغ شد.


به گزارش سخن آشنا، حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه در نشست دادستان‌ها با موضوع بررسی مشکلات و چالش‌ها در رسیدگی به پرونده‌های جرایم اقتصادی که در دادستانی کل کشور برگزار شد، با توجه به موضوع نشست و مسائل مطروحه اظهار کرد: انشاءالله همه ما تکلیف مدار و وظیفه مدار باشیم و لازمه عمل به تکلیف چند چیز است: اول اینکه از هدف غفلت پیدا نکنیم و دوم مسیر و موانع احتمالی و قطعی آن را شناسایی کنیم و سوم ابزار و لوازمی که برای رسیدن به هدف نیاز است را فراهم کنیم. در واقع ما زمانی به تکلیفمان عمل کرده ایم که به همه مقدمات توجه لازم را داشته باشیم.

هدف دشمن تغییری نکرده و صرفا در راهبرد‌ها و تاکتیک‌ها تفاوت ایجاد شده است

معاون اول قوه قضاییه با تاکید بر اینکه هدف دشمن تغییر نکرده، گفت: رژیم غاصب صهیونیستی، آمریکا و نظام سلطه از اول به دنبال براندازی نظام بودند. در طول سنوات گذشته تصور نمی‌کردند که نظام جمهوری اسلامی ایران بتواند پابرجا و قدرتمند بماند و نه تنها در معادلات منطقه بلکه در معادلات جهان اثرگذار باشد؛ بنابراین هدف دشمن تغییری نکرده است و صرفا در راهبرد‌ها و تاکتیک‌ها تفاوت ایجاد شده است.

سخنگوی دستگاه قضا افزود: دشمن متوجه شد با گذشت ۴ دهه از انقلاب کشورمان روز به روز قدرتمندتر شده و دورنمای بسیار روشنی را برای خود پیش بینی کرده است. امروز دشمن و به طور مشخص اسرائیل با توجه به نگاهی که به جمهوری اسلامی ایران دارد موجودیت خود را در خطر می‌بیند و شواهد آن را مشاهده می‌کند که زوالش در همین سال‌ها اتفاق می‌افتد.

امروز شاهدیم که یک عملیات روانی و فشار بسیار سنگین علیه کشورمان انجام می‌شود

وی خاطر نشان کرد: دشمن امروز برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران از همه توان و امکان خود استفاده می‌کند و با تجربه‌ای که از شکست‌های گذشته داشته یکی از راهبردهایش را بر این محور قرار داده که باید هر طور شده مردم را علیه نظام بشوراند؛ چرا که در غیر این صورت فعالیت‌های نظامی، اقتصادی و تبلیغاتی‌اش به تنهایی کارساز نیست. بنابر این امروز شاهدیم که یک عملیات روانی و فشار بسیار سنگین علیه کشورمان انجام می‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای گفت: همه مسئولان می‌گویند امروز در یک جنگ اقتصادی هستیم. در زمان جنگ نمی‌شود با یک شرایط عادی حرکت کرد و این زمان الزامات، مقررات، ابزار و امکانات و اقدامات ایجابی و سلبی خود را می‌طلبد و بر اساس این شرایط، دولت، مجلس و قوه قضاییه باید اقداماتی ویژه انجام دهند. در واقع در شرایط فعلی باید مجاهدت‌ها، تلاش‌ها و اقدامات فوق العاده انجام شود و اگر نیاز به قانون و مقرره ویژه است، این کار صورت گیرد.

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: طبیعی است با ساز و کار موجود در مجلس بسیاری از کار‌ها به سرعتی که باید انجام شود، انجام نمی‌شود، امروز روی فروش نفت، تولید و دسترسی ما به پول فشار وجود دارد. اگر دولت بخواهد لوایحی را تنظیم و به صورت عادی و یا حتی دوفوریتی به مجلس ببرد، باز هم ممکن است زمانبر باشد؛ لذا سران قوا و کارشناسان با مقام معظم رهبری در این زمینه صحبت کرده‌اند که در موارد ضروری، از اختیارات رهبری استفاده شود.

وی افزود: ولایت فقیه بر اساس قانون اساسی و موازین شرعی می‌تواند در هر جایی که نیاز باشد، راهگشا باشد و در تمام طول ۴ دهه انقلاب، ولایت فقیه در شرایط دشوار، راهگشا بوده است.

سخنگوی دستگاه قضا اضافه کرد: مقام معظم رهبری برای اینکه ساز و کاری برای تصمیم‌گیری‌های فوری ایجاد شود دستور دادند جلساتی با حضور سران سه قوه و با تعدادی از اعضای هر سه قوه تشکیل شود و در موضوعات مهمی که نیاز به یک اقدام جدی، ویژه و سریع دارد و ممکن است در آن موضوعات، قانون پیش بینی نشده باشد و یا در آن مورد خلأ قانونی وجود داشته و یا با قانون موجود رفع مشکلات ممکن نباشد، تصمیم گیری شود.

آیین‌نامه موارد استجازه از مقام معظم رهبری ابلاغ شد

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای خاطر نشان کرد: با توجه به مشکلات و موانعی که در مبارزه با مفاسد اقتصادی وجود داشت، از سوی ریاست محترم قوه قضاییه طی نامه‌ای از مقام معظم رهبری مواردی را درخواست نمودند و مقام معظم رهبری با ملاحظه‌ای آن موارد را تایید کردند و پیش بینی شد آیین نامه‌ای برای این کار تنظیم شود که این آیین نامه در ۳۵ بند و ۸ تبصره در هفته گذشته ابلاغ شد.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: آیین نامه مذکور و استجازه مقام معظم رهبری به دستگاه‌های ذیربط و روسای کل دادگستری‌ها ابلاغ شد.

وی گفت: فعلا مبنا استجازه و آیین نامه آن است که لازم الاجرا است و باید طبق آن عمل شود و در مورد هر چیزی که در آیین نامه مصرح نبود، طبق قوانین و مقررات عمل می‌شود.

زمان‌هایی که برای ابلاغ، اعتراض و تجدید نظر خواهی وجود دارد کاهش یافته است

سخنگوی دستگاه قضا اضافه کرد: طبق این آیین نامه دادگاه‌های ویژه در دادگاه‌های انقلاب تهران و یا هر استانی که از سوی ریاست قوه تشخیص داده شود، برگزار می‌شود و صلاحیت دادگاه‌های ویژه تهران عام و کشوری است.

وی افزود: مواعدی که برای ابلاغ، اعتراض و تجدید نظر خواهی وجود دارد در این آیین نامه کاهش یافته است به عنوان مثال اعتراض به قرار ابتدایی از ۱۰ روز به ۵ روز و همچنین زمان قرار اعتراض به دادنامه نیز کاهش پیدا کرده است و احکامی که توسط این دادگاه‌ها صادر می‌شود، به غیر از اعدام قطعی است و باید در دادسرا، دادگاه و دیوان عالی کشور شعب ویژه تشکیل شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای خاطرنشان کرد: اگر دادگاه به تشخیص قاضی علنی برگزار شد قابلیت انتشار در رسانه ملی و عمومی را دارد و پس از صدور حکم قطعی با رعایت ماده ۳۶ قانون مجازات اسلامی، انتشار آن الزامی است.

طبق آیین نامه دبیرخانه‌ای در معاونت اول قوه قضاییه برای پیگیری امور تشکیل شده است

معاون اول قوه قضاییه گفت: ارجاع پرونده‌ها به محاکم ویژه در تهران و استان‌ها با نظر و نظارت معاون اول قوه قضاییه است. طبق آیین نامه دبیرخانه‌ای در معاونت اول قوه قضاییه برای پیگیری امور تشکیل شده است.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای گفت: با عنایت به اینکه در ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی و قانون مصوب سال ۶۹ و اصلاحات بعد در خصوص اخلالگران در نظام اقتصادی کشور از واژه‌هایی، چون اخلال عمده، کلان، فراوان و خسارت گسترده استفاده شده، ولی کلمات عمده، کلان، فراوان و گسترده تعریف نشده است و مورد اختلاف برداشت بود لذا در ماده ۵ آیین نامه تا حدودی به این مسئله پرداخته شده است تا بتواند برای قضات راهگشا باشد.

توجه به تعداد بزه‌دیدگان و مالباختگان و خسارات وارده از جرم در آیین نامه

این مسئول عالی قضایی خاطرنشان کرد: کلان بودن و خسارت وارده فقط به تحصیل مال نیست؛ بلکه ممکن است اثری باشد که بر مردم گذاشته است. مثلا دارویی است که یک فرد فروخته و خیلی هم از آن سود نبرده است؛ اما زیان آن برای جامعه زیاد بوده است و خسارت زیادی وارد کرده باشد.

وی اظهار کرد: تعداد بزه‌دیدگان و مالباختگان، گستردگی و وسعت آثار مخرب اقتصادی و اجتماعی یا خسارات وارده از جرم در این آیین نامه مورد توجه قرار گرفته است.

این مسئول عالی قضایی خاطرنشان کرد: میزان مال و عواید ناشی از جرم نیز یکی از موضوعاتی است که باید همواره مورد توجه قرار گیرد و با کمک ضابطین و سایر دستگاه‌های ذیربط در مرحله رسیدگی در دادسرا به این امر توجه داشته باشند.

مطابق آیین نامه شعب خاصی باید در دادسرا و هم در دادگاه و هم در دیوان عالی کشور تشکیل شود

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: مورد دیگری که در آیین‌نامه پیش بینی شده شعب خاصی است که هم باید در دادسرا و هم در دادگاه و هم در دیوان عالی کشور تشکیل شود. دادستان و بازپرس موظف هستند که مطابق با آیین‌نامه و استجازه مقام معظم رهبری حداکثر ظرف ۲۴ ساعت پرونده‌ای را که تشکیل می‌دهند، از طریق دبیرخانه مربوطه به معاونت اول اطلاع دهند. هر بازپرس حداکثر ظرف ۲۴ ساعت باید گزارش دهد که فلان پرونده در فلان استان تشکیل شده است تا اگر لازم است اقدامی در رابطه با آن انجام شود و پس از صدور کیفرخواست نیز سریعا مراتب به معاون اول اعلام شود.

معاون اول قوه قضاییه افزود: دادستان و بازپرس مربوطه نسبت به افرادی که در اینگونه پرونده‌ها تحت تعقیب قرار می‌گیرند، باید ممنوع‌المعامله و ممنوع‌الخروج شدن را با دقت بیشتری انجام دهند.

اینکه گفته شده در تهران فقط ۲۰ وکیل مربوط به ماده ۴۸ وجود دارد، صحت ندارد

وی تصریح کرد: در خصوص پرونده‌های موضوع استجازه در دادسرا و دادگاه از وکلای ماده ۴۸ استفاده می‌شود و در همه استان‌ها وکلا به اندازه کافی معرفی شده اند و هیچ مشکلی از این جهت وجود ندارد.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای ادامه داد: اینکه گفته شده در تهران فقط ۲۰ وکیل مربوط به ماده ۴۸ وجود دارد، صحت ندارد و این در مرحله اول بوده و بعدا در چند نوبت اضافه شده‌اند و اگر لازم باشد باز هم اضافه خواهند شد.

معاون اول قوه قضاییه بیان داشت: زمان تشکیل پرونده ملاک نیست و هر پرونده‌ای که مشمول اذن و آیین نامه باشد و تاکنون در دادگاه بدوی حکم صادر نشده باشد را شامل می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای خاطرنشان کرد: اگر پرونده‌ای مشمول این اذن مقام معظم رهبری بوده و بعد از اذن در دادگاه‌های دیگر رسیدگی شده، حکم آن قابل نقض و ارجاع به شعب ویژه می‌باشد.

دستگاه‌ها و ضابطین مکلفند به دستورات دادگاه‌های ویژه عمل کنند

معاون اول قوه قضاییه افزود: دادگاه‌های ویژه مجاز هستند اگر پرونده‌ای دارای نقص بود راسا نسبت به رفع نقص اقدام کنند.

وی ادامه داد: کلیه دستگاه‌ها و ضابطین اعم از عام و خاص مکلف هستند به دستوراتی که دادگاه‌های ویژه می‌دهند عمل کنند و با دادگاه همکاری نمایند.

معاون اول قوه قضاییه با بیان توصیه‌هایی تاکید کرد: در همه مراحل باید خدا را ناظر و حاضر دید، چون احکام غیر از اعدام قطعی است باید دقت بیشتری کرد و باید احکام از اتقان لازم برخوردار و کاملا قابل دفاع باشد.

وی همچنین تاکید کرد: فرصت‌ها به سرعت می‌گذرد و باید از زمان حداکثر استفاده را نمود.

در مرحله تحقیقات باید به این نکته توجه داشت که متهم علم به نتیجه داشته است یا خیر

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای یادآورشد: در این شرایط که دشمن می‌خواهد برای ضربه زدن به نظام از فشار به مردم و عملیات روانی استفاده کند، افرادی که دست به اقدامات مجرمانه‌ای از قبیل: احتکار، گرانفروشی و قاچاق می‌زنند، باید بدانند که به دشمن کمک می‌کنند، فشار بیشتر به مردم تحمیل می‌نمایند، مردم را نسبت به آینده ناامید می‌کنند و فشار بر اقتصاد و معیشت مردم می‌آورند و چه بسا نتیجه عمل آن‌ها ضربه به نظام خواهد بود ولو اینکه چنین قصد و نیتی نداشته باشند.

معاون اول قوه قضاییه بیان داشت: در قانون مبارزه با اخلاگران در نظام اقتصادی کشور آمده است که اگر کسی به قصد مقابله یا ضربه زدن به نظام و یا علم به نتیجه داشته باشد، مجازاتش اعدام است، در مورد اول و دوم معمولا نمی‌توانیم احراز کنیم؛ اما علم داشتن به نتیجه کار مشکلی نیست. چطور نمی‌تواند به این توجه کند؟ لذا در مرحله تحقیقات باید به این نکته توجه داشت که متهم علم به نتیجه داشته است یا خیر.

معاون اول قوه قضاییه خاطرنشان کرد: در آیین نامه پیش بینی شده است که کالایی که توقیف شده باشد را باید سریع تعیین تکلیف کرد و مخصوصا اگر مربوط به تولید و نیازمندی‌های عمومی مردم است، چون به تولید و اشتغال و نیازمندی‌های مردم نباید ضربه و خللی وارد شود و اگر در مورد خاصی ابهام و ایرادی هست باید راه حلی پیدا شود.

حدود صد و بیست، سی هزار گوشی تلفن همراه در تهران توقیف شده است

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در پایان به بیان یک مصداق پرداخت و گفت: یک بخشی از گوشی تلفن همراه در تهران توقیف شده است؛ و چیزی حدود صد و بیست، سی هزار است؛ ولی در مجموع وزارت صنعت عنوان می‌کند حدود هفتصد هزار گوشی بوده است که البته بنده گفتم ما از هفتصد هزار خبر نداریم و این مقدار توقیف نکرده‌ایم و به هر دلیلی این‌ها امروز، چون مورد نیاز مردم است و ممکن است در قیمت بازار تاثیرگذار باشد، باید دست به دست هم دهیم که اگر جایی مطلبی روشن نیست، آن را روشن کنیم و تکلیف را مشخص نماییم.
منبع:فارس

آخرین مطالب