پر بازدیدترین مطالب

ضرورت مشورت و همفکری در تمام ابعاد زندگی - بخش پایانی/ توکل و توسل ریسمان رهایی از مشکلات


انسان موجودی اجتماعی است و برای رفع نیازهای مادی و معنوی خود نیاز به ارتباط و همکاری با دیگران دارد. هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید که خودش به تنهایی از عهده همه امور زندگی‌اش برمی‌آید چرا که انسان هنگام انجام کارهای مهم و حساس، هراس و وحشت دارد و به طور طبیعی نیازمند یاری و نظرخواهی از دیگران است.

Image result for ‫ضرورت مشورت و همفکری در تمام ابعاد زندگی - بخش پایانی/ توکل و توسل ریسمان رهایی از مشکلات‬‎
سخن آشنا- این واقعیتی است که اگر انسان در مسیر زندگی کسی را نداشته باشد که با او تبادل نظر کند، احساس تنهایی و غربت خواهد کرد و در نتیجه نمی‌تواند نقش و وظایف خود را با اعتماد و اطمینان کامل انجام دهد. روانشناسان معتقدند که همفکری با دیگران، احساس کارآمدی در فرد را افزایش می‌دهد و شخص مشورت کننده با اطمینان خاطر بیشتری به تصمیم‌گیری می‌پردازد. خداوند نیز توفیق خود را شامل حال کسانی خواهد کرد که از اندیشه دیگران استفاده می‌کنند و این تعبیری است که امام سجاد(ع) در مورد مشورت فرموده‌اند: «اگر کسی از شما نظرخواهی و مشورت خواست او را راهنمایی کنید که رضای خداوند در آن است.»
نقش توکل و توسل
از امام جواد(ع) چنین روایت شده است: سه چیز است که هر کس آن را مراعات کند پشیمان نگردد، اجتناب از عجله، مشورت کردن و توکل بر خدا در هنگام تصمیم‌گیری.
هنگامی که صحبت از مشورت و تبادل‌نظر با دیگران به میان می‌آید معمولا در اذهان عمومی شخص مشورت‌دهنده و مشاور یک فرد سالمند، باتجربه و غالبا کهنسال در نظر گرفته می شود که به قول معروف مویی سپید کرده و سرد و گرم روزگار را چشیده باشد اما آیا نمی‌توان با جوانان مشورت کرد و اصولا جوانان چه نقشی می‌توانند در مشورت دادن ایفا نمایند؟
از دیدگاه اسلام جوانانی که به بلوغ می‌رسند به عنوان مشاور پدر و مادر می‌توانند به حساب آیند و نه تنها خواسته‌ها و اندیشه‌های آنان را باید مورد توجه قرار داد بلکه از نظرات مفید و سازنده آنها نیز باید بهره گرفت، بنابراین توجه به خواسته‌ها و اندیشه‌های جوانان امری لازم و ضروری برای پدر و مادرها می‌باشد.
یک کارشناس جامعه‌شناسی در این‌باره معتقد است، مشورت به معنای دور هم جمع شدن و ارتباط کلامی و عاطفی میان والدین و فرزندان است، چیزی که امروزه کمتر پیدا می‌شود چرا که همه جوانان و حتی پدرها و مادرها سرشان در گوشی‌های تلفن‌همراه و غرق شدن در فضای مجازی است.»
وی اضافه می‌کند: «عدم تبادل نظر با افراد خانواده، صحبت‌ نکردن و نزدیک نبودن افراد خانواده با یکدیگر یکی از عواملی است که موجب شده جوانان احساس تنهایی و انزوا کنند و هدف مشخص و روشنی در زندگی نداشته باشند در حالی که اگر اعضای خانواده وقت بیشتری برای یکدیگر صرف کنند و به جای گم شدن در کلاف پیچیده شبکه‌های مجازی به گفت‌وگوی صمیمانه‌، درد دل، راز و نیاز و همفکری با یکدیگر بپردازند سریع‌تر به نتیجه می‌رسند و می‌توانند شاهد موفقیت و پیروزی خود در تمام مراحل زندگی باشند.» «سولماز»
22 ساله که تاکنون چند بار امتحان کنکور داده اما در رشته تحصیلی مورد علاقه خود قبول نشده درباره نقش مشورت در تصمیم‌گیری‌های جوانان می‌گوید: «مشکل جوانان امروزی این است که دوست دارند مستقل باشند و خودشان از عهده تمامی مسائل برآیند. به همین دلیل تلاش‌هایی که از سوی والدین برای انتخاب راه آینده آنان صورت می‌گیرد نمی‌پذیرند، در حالی که اگر از همان ابتدا با مشورت کردن با خانواده و معلمان و مربیان دلسوز راه خود را انتخاب کنند هیچ‌گاه‌ پشیمان نخواهند شد.»
وی خاطر نشان می‌کند: «در مورد من هم دقیقا همین مسئله وجود داشت که می‌خواستم به تنهایی تصمیم بگیرم و از کمک هیچ فردی و یا حتی مشاورین تحصیلی استفاده نکنم بنابراین در هنگام انتخاب رشته به خودم متکی می‌شدم و همین مسئله باعث عدم موفقیت من شد.»
مشورت در امر ازدواج
پیامبر گرامی اسلام (ص) درباره اهمیت مشورت در امر ازدواج می‌فرماید: «اگر هر یک از شما بخواهند دختر خود را شوهر دهد نخست با دختر مشورت نماید. اگر سکوت کرد، سکوت او همان اجازه اوست.»
دختر و پسری که در آستانه امر ازدواج هستند و می‌خواهند زندگی مشترک تشکیل دهند باید از حداکثر فرصت‌ها برای گفت‌وگو و بیان نقطه‌ نظرهای خود استفاده کنند و با والدین و افراد با تجربه و کارآزموده نیز مشورت کنند تا درک متقابلی از یکدیگر برایشان حاصل شود و با دقت و هوشیاری کافی به این امر مقدس مبادرت کنند. مرحوم «طبرسی» در مکارم الاخلاق از پیامبر اعظم (ص) چنین روایت می‌کند: «فرزند آدمی در هفت سال اول زندگی سرور و بزرگ است در هفت سال دوم مطیع و فرمانبردار و در هفت سال سوم یعنی سنین 15 تا 21 سالگی مشاور پدر و مادر است و می‌توان از او برای بسیاری از مسائل مشورت گرفت.» بدین ترتیب می‌توان با این اقدام اهمیت و جایگاه او در خانواده را مشخص ساخت و در واقع والدین به او یاد خواهند داد که در هرکاری مشورت لازم‌ و ضروری است و موفقیت در کارها را تسریع خواهند بخشید.
خانم «فانی» خانه‌دار در زمینه مشورت با اعضای خانواده در گفت‌وگو با گزارشگر کیهان می‌گوید: « هنگامی که دخترم می‌خواست ازدواج کند چندین خواستگار داشت که به عقیده من همه آنها از شرایط مناسب و ایده‌آلی برای ازدواج برخوردار بودند بنابراین انتخاب کردن مسئله مشکلی بود که من این مسئله را با دخترم در میان گذاشتم و با او مشورت کردم و شرایط هر خواستگار را برای او بازگو نمودم تا با دقت و مطالعه کافی انتخاب خود را انجام دهد البته با پدر و دیگر نزدیکان و خویشاوندان باتجربه و دنیا‌دیده نیز مشورت کردم و در انتخاب همسر مناسب به دخترم یاری نمودم.»
وی اضافه می‌کند: «اصولا نه تنها در مورد مسئله ازدواج بلکه در هر مسئله یا مشکلی که برای خانواده پیش می‌آید با فرزندان خود مشورت می‌کنم و به این طریق به آنها نشان می‌دهم که چه‌قدر برای تفکر و اندیشه آنان احترام قائل هستم تا از این طریق هم استعدادهای عقلی نهفته در وجودشان به سوی خلاقیت و استقلال فکری متمایل شود و هم جرات و جسارت نظر دادن در مورد مسائل مختلف را پیدا کنند و بعدها خودشان الگوی دیگران به ویژه فرزندانشان شوند و مشورت و همفکری را به آنها بیاموزند.» یکی از حقوقی که والدین نسبت به فرزندانشان دارند مشورت با آنان در هنگام ازدواج است، والدین باید نظر فرزندان خود را درباره همسر آینده جویا شوند تا آنها با فراغ‌ بال و اطمینان خاطر بیشتری به انتخاب همسر بپردازند.
انتخاب اصلح
معصومه طاهریانپور روانشناس و کارشناس مسائل اجتماعی در این باره می‌گوید: «یکی از اهداف اصلی نگرش اسلامی درباره مشورت انتخاب اصلح می‌باشد. کسی که در هنگام وارد آمدن گرفتاری، مشکل و سختی فقط به توانایی‌های خودش اتکا نمی‌کند و می‌خواهد از نظر و رأی دیگران هم استفاده کند مسلما به راه حل مناسبی خواهد رسید، راه حلی که درصد خطا و اشتباه در آن بسیار کم و متقابلا موفقیت زیادی در آن موجود است. انتخاب بدون عیب و نقص یا بهتر بگویم انتخابی که در آن اشتباه کمتری وجود داشته باشد حاصل همفکری و مشورت با دیگران است و جوان‌هایی که با مشورت کردن به انتخاب همسر می‌پردازند مسلما در زندگی موفق‌تر و خوشبخت‌تر هستند و امکان جدایی و خدای ناکرده طلاق در زندگی آنان کمتر است.»
به گفته این کارشناس اجتماعی، متاسفانه امروزه علت افزایش طلاق در جامعه به خاطر این است که جوانان خود را عقل‌کل می‌دانند و می‌خواهند همه چیز را خودشان تجربه کنند و فکر و اندیشه دیگران را قبول ندارند. به همین دلیل تصمیم‌گیری‌های عجولانه و اشتباهی را در پیش می‌گیرند که به غیر از شکست و پشیمانی برایشان سودی ندارد. در حالی که اگر از ابتدا با مشورت کردن با دیگران مسیری را انتخاب کنند احتمال ناکامی و شکست در آن بسیار پایین است.
وی همچنین می‌گوید: «البته تجربه در زندگی انسان‌ها ارزش زیادی دارد و افراد باتجربه برکت زندگی انسان هستند، اما چه بهتر که افراد از تجربه دیگران درس بگیرند و سعی کنند که خودشان راه اشتباه و خطا را در پیش نگیرند، امروزه شرایط به گونه‌ای است که با توجه به پیچیدگی و گستردگی مسائل و اطلاعات، یک نفر قادر به شناخت همه مسائل و به دست آوردن اطلاعات و تجربه لازم در مورد یک مسئله نیست بنابراین بهتر آن است که از تجربه و اطلاعات دیگران برای رسیدن به راه حل‌ها استفاده نماید.»
تصمیم بدون مشورت خطرناک است
مشورت و بهره‌گیری از فکر و اندیشه دیگران در تمام مراحل زندگی لازم و ضروری است اما مشورت کردن تابع شرایط و ویژگی‌های خاصی است و درباره هر چیز و با هر کس نمی‌توان مشورت کرد.
معمولا در مواقع حساس و تصمیم‌گیری‌های مهم مانند انتخاب رشته تحصیلی، انتخاب همسر و شغل جوانان به تنهایی نمی‌توانند تصمیم بگیرند و نیاز به همفکری با دیگران دارند اما در مورد مسائل کم‌اهمیت‌تر و روزمره و عادی باید خودشان تصمیم‌گیری کنند و راه درست را انتخاب کنند تا تجربه‌ای باشد برای تصمیم‌گیری‌های مهم‌تر و کلان‌تر.
عتیقه‌زاده دانشجوی رشته روانشناسی در این باره می‌گوید: «همان‌گونه که تصمیم‌گیری بدون مشورت خطرناک است و ممکن است به شکست منجر شود، مشورت بیش از اندازه هم ممکن است باعث سردرگمی، شک و تردید و سلب اعتماد به نفس شود. بنابراین در هنگام مشورت باید نهایت دقت به عمل آید تا مشورت نتیجه مثبت و موفقیت‌آمیزی داشته باشد.»
وی اضافه می‌کند: «نهاد خانواده مهم‌ترین و اساسی‌ترین رکن جامعه است و پدرها و مادرها بهترین راهنما و مشاور برای فرزندان هستند و در سنین پایین می‌توانند راهنمایی‌های زیادی در اختیار فرزندان خود قرار دهند تا آنها در هنگام روبه‌رو شدن با گرفتاری و سختی احساس تنهایی و عزلت نکنند.»
کارشناسان مسائل اجتماعی معتقدند، مشورت همیشه و در هر کاری بدون آن که خود فرد درباره آن بیندیشد و تفکر کند مطلوب و شایسته نیست. باید در تصمیم‌گیری‌های مهم مشورت نمود.
طاهریانپور نیز در این زمینه می‌گوید: «در برخی از موارد هم پیش آمده که انسان با افراد باتجربه مشورت می‌کند ولی به نتیجه دلخواه خود و هدفی که می‌خواسته نمی‌رسد و واقعا دچار حالت سردرگمی و بلاتکلیفی می‌شود که چه کار باید بکند و چه راهی را در پیش بگیرد که او را به هدف نزدیک‌ترکند، در چنین مواقعی مشورت با خداوند و یاری خواستن از ذات باریتعالی بهترین راه و بهترین گزینه است، این نوع مشورت همان چیزی است که در دیدگاه اسلامی «استخاره» نامیده می‌شود و افراد این بار از عقل بی‌نهایت که بر همه چیز آگاه است و خیر و صلاح بندگان خود را از خودشان هم بهتر می‌داند و بدان آگاه است کسب تکلیف و چاره‌جویی کنند و با خداوند مشورت کنند. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که برای هر کاری نباید استخاره کرد و از سوی دیگر استخاره کردن هم نباید تبدیل به عادت همیشگی شود، خداوند به انسان عقل و معرفت داده تا با چشم باز و ذهنی آگاه مشکلات خود را حل و فصل نماید و با دیگران همفکری و تبادل نظر کند، اما زمانی که هنوز شک و تردید وجود داشته باشد می‌توان به استخاره متوسل شد و از خداوند یاری خواست.»
منبع:کیهان

فرمانده یگان ویژه ناجا: ‌۶ لایه حفاظتی و امنیتی برای تأمین امنیت زائران اربعین پیش‌بینی شد


فرمانده یگان ویژه نیروی انتظامی گفت: استقرار ۶ لایه حفاظتی و امنیتی برای برقراری امنیت زائران و پوشش پل زائر در مهران به‌طول ۱۱کیلومتر زیرپوشش عملیاتی یگان ویژه ناجاست.

فرمانده یگان ویژه ناجا: ‌6 لایه حفاظتی و امنیتی برای تامین امنیت زائران اربعین پیش‌بینی شد
به گزارش سخن آشنا، سردار حسن کرمی پیش از ظهر امروز در بازدید از مرزهای شهرستان دهلران اظهار داشت: یگان ویژه پاسداران به‌مانند اربعین سال‌های گذشته با استقرار در مرز مهران به وظایف عملیاتی خود عمل کرده و محیطی امن و به‌دور از هرگونه تنش در ابعاد مختلف امنیتی و انتظامی برای زائران اربعین امسال فراهم می‌کند.

فرمانده یگان ویژه نیروی انتظامی گفت: استقرار 6 لایه حفاظتی و امنیتی برای برقراری امنیت زائران و پوشش پل زائر در مهران به‌طول 11 کیلومتر زیرپوشش عملیاتی یگان ویژه ناجا بوده که در این لایه‌های پیش‌بینی‌شده و 11 کیلومتر پل زائر علاوه بر استفاده از تجهیزات روز عوامل آموزش‌دیده نیز مستقر می‌شوند و خدمات‌دهی به زائران را انجام می‌دهند.

وی هدف از بازدید شهرستان دهلران را برآورد توانایی عملیاتی در موقع اضطرار دانست و یادآور شد: در راستای حفظ نظم، امنیت و خدمات‌رسانی مطلوب به زائران کلیه پیش‌بینی‌ها قبل و حین و بعد انجام شده و شهرستان دهلران برای موقعیت اضطراری بهترین نقطه خدمات‌دهی است.

کرمی به ارائه خدمات و اجر آن برای خدمت‌دهندگان اشاره کرد و گفت: میزبانی و خدمت‌رسانی به زوار کمتر از پابوسی و زیارت آن امام معصوم نیست.

فرمانده یگان ویژه ناجا تصریح کرد: امنیت مرزها نوید برگزاری مراسم معنوی و عبادی برای زائران اربعین را فراهم نموده است و در این راستا دغدغه‌ای وجود ندارد.
منبع:تسنیم

برقراری نظم، امنیت و حفظ جان زائران اربعین حسینی در دستور کار یگان ویژه


جانشین فرمانده یگان‌های ویژه ناجا، ایجاد امنیت درطول مسیر راهپیمایی و برقراری نظم، امنیت و حفظ جان زائران را از اولویت‌های این مأموریت عنوان کرد.

خبرگزاری فارس:  برقراری نظم، امنیت و حفظ جان زائران اربعین حسینی در دستور کار یگان ویژه
به گزارش سخن آشنا به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار حبیب اله جان‌نثاری جانشین فرمانده یگان‌های ویژه ناجا در بازدید از مرز مهران با بیان اینکه یگان‌های ویژه امسال با ایجاد لایه کنترلی با احترام و اقتدار به زوار خدمت می کنند، اظهار داشت: تمامی دغدغه نیروی انتظامی، تامین امنیت مردم و زائران امام حسین (ع) است.

وی گفت: همه نیروهای یگان ویژه، مرزبانی، انتظامی و راهور در مرزها بسیج شده اند تا امنیت و خدمات رسانی کنند تا زائران سفر معنوی خود را به صحت و سلامت بگذرانند.

جانشین فرمانده یگان‌های ویژه ناجا یادآور شد: اقدامات ستادی،پشتیبانی و مهندسی از شهریور ماه تاکنون توسط یگان ویژه در مرز مهران در حال انجام است.

سردار جان نثاری، ایجاد امنیت درطول مسیر راهپیمایی و برقراری نظم، امنیت و حفظ جان زائران را از اولویت‌های این ماموریت عنوان و تصریح کرد: یگان ویژه با آمادگی کامل و تدابیر اندیشیده شده جهت تسهیل در تردد زائران اربعین حسینی در مرز مهران اجرا می کند.

وی در ادامه مأموریت اربعین را توفیقی بزرگ، ارزشی و اعتقادی برای نیروهای یگان ویژه دانست و خاطرنشان کرد: کنترل امنیت و خدمات رسانی به زائران در مرز مهران در کنار دیگر نیروهای خدمات رسان، از عنایات ویژه خداوند متعال به یگان های ویژه ناجا بوده است که در انجام این ‏مهم از هیچ کوشش و تلاشی فروگذرا نبوده و با خلوص نیت و با عزمی راسخ انجام وظیفه خواهیم نمود.
منبع:فارس

چگونه سبک زندگی اسلامی سدی در برابر نفوذ بیگانگان خواهد شد؟


حجت‌الاسلام تقوایی درباره تربیت کودکان در خانواده و ضرورت تقید به سبک زندگی‌اسلامی می‌گوید.

سبک زندگی
به گزارش سخن آشنا؛ خانواده با نقش‌های تربیتی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی می‌تواند در اصلاح سبک زندگی تأثیرگذار باشد. سبک زندگی اسلامی نتیجه تربیت بر اساس آموزه‌های اسلامی است که مهم‌ترین عرصه تربیتی خانواده است. در عرصه اقتصادی نیز خانواده با تشویق به تولید بیشتر و مدیریت صحیح مصرف زمینه‌ساز سبک زندگی اسلامی است؛ همچنین خانواده با انتقال صحیح فرهنگ اسلامی، مانند روحیه عزتمندی و غیرت ملی به نهادینه‌سازی سبک زندگی اسلامی می‌پردازد که عرصه بروز و ظهور آن در اجتماع است.

حجت الاسلام احمد تقوایی مشاور مدیر شبکه رادیویی فرهنگ در گفتگو با خبرنگار گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص تربیت کودکان، سبک زندگی اسلامی در خانواده و رویارویی دنیای مدرن با زندگی اسلامی گفت.

از نظر شما میان خانواده، مدرسه و مربیان کدام یک در تربیت کودکان تاثیرگذارتر هستند؟
ابتدا باید یک نکته را مدنظر قرار داد و آن هم کارکرد‌های زمانی این نهاد‌هاست. خانواده، مدرسه و مربیان هر کدام در زمان خاصی نسبت به دیگری اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. اما انسان از بدو تولد و آغازین مراحل شناخت با محیط خانواده انس می‌گیرد و در محیط خانواده رشد می‌یابد. خانواده در شکل گیری ابتدایی شخصیت کودک، نقش غیرقابل انکاری دارد اما این تمام موضوع نیست، با آغاز مرحله دوم زندگی کودک و ارتباط با محیط پیرامون و اجتماع، اولین تجربه جدی کودک جامعه‌ای به نام مدرسه است.

هرکدام از عناصر در این جامعه یعنی معلم‌ها و گروه هم سن و سال تاثیر زیادی دارند، خصوصا گروه هم سن و سال که تاثیر بسیار بیشتری دارد. بر همین اساس دین اسلام توجه خاصی به موضوع هم نشینی دارد. آیات و روایات زیادی نیز در خصوص سعادت‌مند یا شقاوت‌مند شدن بر اثر هم نشینی و رفاقت وجود دارد. از جمله روایت‌ها، فرمایش امیرالمومنین خطاب به امام حسن (ع)است که می فرمایند: «وایاک و مصاحبه الشریرفانه کالسیف یحسن منظره ویقبح اثره؛ از مصاحبه با شخص شرور بپرهیز که مانند شمشیر خوش منظر و بد اثر است».

اما گروه دیگر که در شکل گیری شخصیت کودک تاثیر غیرقابل انکاری دارد، مربیان هستند؛ البته به این شرط که مربی بتواند وارد دنیای کودک شود. لازمه این موضوع درک کودک و دنیای اوست. مربیانی که در نقش تربیتی خود موفق هستند، توانسته اند همراه کودکان، کودک شوند، همان کاری که اولیای دین ما انجام می‌دادند. در نتیجه سه نهاد مذکور هر کدام در یک زمان خاص تاثیر زیادی نسبت به دیگری در تربیت کودکان دارند.

چگونه می‌توانیم سبک زندگی اسلامی را سرلوحه زندگی هایمان قرار دهیم تا سدی برای نفوذ بیگانگان باشد؟
در این میان نکته‌ای که بسیار اهمیت دارد آگاهی و شناخت دقیق از این مقوله است. یعنی در ارتباط با سبک زندگی اسلامی آن چیزی که حقیقت است باید شناخته و الگو شود تا تاثیرگذاری مستمر داشته باشد, زیرا ممکن است مطالبی به عنوان سبک زندگی اسلامی مطرح شود که با دین مبین اسلام سنخیتی نداشته باشد. به عنوان مثال بسیاری از باور‌ها در زندگی ما در گذر زمان به عنوان رفتار‌های روزمره زندگی یک مسلمان جا افتاده است در حالی که با آموزه‌های اصیل اسلامی در تضاد است، رگه‌های این موضوع را در مسئله ازدواج و روابط اجتماعی می‌توان جست و جو کرد.

برای رسیدن به این مقصود یعنی شناخت اسلام اصیل، مراجعه به منابع اصیل اسلامی یعنی قرآن و سیره پیامبر (ص)، ائمه اطهار (ع)، علما و اندیشمندان بسیار راه گشاست، زیرا بسیاری از باور‌های غلط با الگو‌های صحیح اصلاح می‌شوند. بسیاری از اتلاف وقت‌ها و انرژی‌ها به دلیل موضوعاتی است که به نام دین به غلط جا افتاده است، مصادیق این باور‌های غلط را می‌توان در ابعاد اجتماعی نظیر ازدواج، رفاه و... جست و جو کرد. اگر در این خصوص توفیق به دست آید، استحکامی در زندگی و جامعه پدیدار می‌شود که نتیجه بدیهی آن ایجاد سدی در برابر نفوذ بیگانگان است.

چرا با وجود برتری سبک زندگی اسلامی نسبت به سایر سبک‌های زندگی خصوصا در غرب, به لحاظ ظاهری پیشرفت زیادی نداشته‌ایم؟
در ارتباط با برتری سبک زندگی اسلامی و عدم توفیق آن در قبال زندگی غربی دو نکته قابل ذکر است؛ اولین نکته این است که به طور مطلق نمی‌توان حکم به عدم پیشرفت داد، زیرا مقوله پیشرفت امری نسبی است، یعنی متناسب با جهان بینی و شرایط اجتماعی معنای پیشرفت متفاوت خواهد بود. در دیدگاه مادی گرایانه و غیر دینی، پیشرفت مبتنی بر اصالت نیاز‌های جسمی انسان است در حالی که از نگاه دینی به خصوص دین اسلام پیشرفت در ابعاد مادی به تنهایی سعادت بشر را تامین نمی‌کند بلکه موضوع مهم‌تر پیشرفت در ابعاد معنوی است به همین دلیل، علی رغم پیشرفت‌های شگرف مادی در دنیای غرب هنوز بشر در سردرگمی به سر می‌برد.

شاهد این مدعی ابتذال و از هم گسیختگی خانواده در غرب است (متاسفانه در جامعه ما نیز شاهد رسوخ این طرز تفکر و آثار منفی آن هستیم) بنابراین برای برتری بر سبک زندگی غرب نیازمند به بازخوانی و احصا شاخصه‌های سبک زندگی اسلامی هستیم تا برتری ذاتی سبک زندگی الهی اسلام به منصه ظهور برسد. نکته دوم این است که بسیاری از پیشرفت‌های غرب در خصوص سبک زندگی (فارغ از آن قسمت که تضاد ماهیتی با دین اسلام دارند) با آموزه‌های دین اسلام از نظر ریشه (وحیانی بودن) تفاوت ندارد.

در حال حاضر زندگی اسلامی ما با غرب مدرنیته مواجه است. این مواجهه تا چه اندازه می‌تواند نوجوانان و جوانان ما را به سمت خود بکشد؟
راه مواجهه با غرب مدرن، بازنگری در سبک زندگی اسلامی، شناسایی و تحلیل غرب مدرن است. بازنگری در زندگی اسلامی باعث می‌شود که نقاط ضعف و قوت آشکار شود. از جمله نقاط قوت سبک زندگی اسلامی اعتماد و اتکا به داشته‌های خود است. به عنوان مثال بازخوانی و برجسته سازی زندگانی بزرگان ایران و ارزش‌های فراموش شده انسانی اسلامی نظیر ایثار و انفاق که گم شده بشریت است در نیل به این مقصود نقش به سزایی دارد.

مادران بسیاری در سرزمین ما دختران و پسران خود را با سبک و سیاق زندگی اسلامی پرورش و تربیت کرده‌اند، ولی بعضی از فرزندان در جوانی به سبک زندگی غربی روی می‌آورند و با بی حجابی و تغییر عقاید خود باعث آزار خانواده‌ها می‌شوند. شما علت این موضوع را در چه می‌بینید؟
علت روی آوردن به سبک زندگی غربی را می‌توان در دو جنبه جست و جو کرد؛ نخست نوع تربیت مادران است به این معنی که از عمق کافی برخوردار نبوده است و با اعماق باور و وجود فرزندان عجین نشده است و جذابیت‌ها دین باور بودن را با زبان روز انتقال نداده اند، منظور از زبان امروزی دین نهی خشک و بی روح نیست بلکه زبان بااخلاق ولیّن است. دومین اشکال هم اقناعی نبودن جنبه‌های تربیتی مادران است.

چرا باید به سبک زندگی اسلامی مقید بود؟ و ضرورت حفظ آن در چیست؟
برای پاسخ به دلیل ضرورت مقید بودن به سبک زندگی اسلامی باید به یک سوال پاسخ داده شود؛ آیا مقید بودن به امری موضوع مثبت است یا منفی؟ پاسخ این است که مقید بودن به خودی خود نه مثبت است و نه منفی. بلکه تحت عناوین، بار مثبت یا منفی پیدا می‌کند. اگر تقید بر امری بی ریشه و بی مبنا باشد، منفی است. مانند مقید بودن برباور‌های خرافی نظیرنحوست برخی از روز‌ها یا اعداد. اما اگر تقید بر امر ریشه دار و استوار باشد، پسندیده است با این مقدمه کوتاه پاسخ سوال روشن می‌شود، زیرا سبک زندگی اسلامی مبتنی بر فطرت انسان است و نیاز انسان را برای سعادتمند شدن برآورده می‌کند. مقید بودن به آن نه تنها مذموم نیست بلکه پسندیده است. علاوه بر پسندیده بودن به دلیل عقل هم ضرورت دارد که حفظ شود، زیرا حکم عقل این است؛ زندگی اگر چارچوب داشته باشد باعث ثبات و آرامش می‌شود.

استفاده از پیشرفت‌های تکنولوژی در اسلام و زندگی ما چه جایگاهی دارد؟
استفاده از پیشرفت‌های تکنولوژی از دیدگاه اسلام نه تنها مذموم نیست بلکه پسندیده هم هست. البته به شرط اینکه چارچوب‌های اخلاقی رعایت شوند. براساس آموزه‌های دینی به روز بودن از لوازم زندگی بشر است. هم روایت و هم سیره اولیای دین موید این موضوع است، روایت معروف «اطلبوالعلم ولو بالصین» از جمله این آموزه‌های دینی است؛ بنابراین جایگاه ویژه پیشرفت‌های تکنولوژی از منظر دین اهمیت فوق العاده‌ای دارد، اما باید مدیریت شده باشد.

آیا همین تکنولوژی باعث دور شدن جوانان از خانواده‌ها و تربیت اسلامی نمی‌شود؟
تکنولوژی به خودی خود باعث دورشدن جوانان از خانواده و تربیت اسلامی نمی‌شود، بلکه درصورتی این معضل به وجود می‌آید که مدیریت نشود. توضیح این که اگر جوانان اسیر تکنولوژی شوند، نتیجه قهری آن انفکاک جوان از خانواده است. اما در صورتی که جوان به تکنولوژی نگاه وسیله بودن داشته باشد (نه هدف) در این صورت تکنولوژی هم، چون موم در دست او شکل خواهد گرفت.

حضرت علی (ع) فرموده‌اند: «فرزند زمان خود باشید». مفهوم این جمله را برای جوانان توضیح دهید.
فرزند زمان بودن شاخصه‌هایی دارد؛ ازجمله این که به دانش روز آگاه و اشراف داشته باشد و بر دانش روز بیافزاید و دانش روز را متناسب با نیاز شکل دهد، دانش روز را در خدمت هم نوع خود با نگاه انسانی قرار دهد. فعال باشد، نه منفعل. مسلط بر فضای زندگی خود باشد و از تنبلی و سستی دوری کند. متوجه سرعت گذر فرصت‌ها باشد که امیرالمومنین (ع) فرمودند: «الفرص تمرمرالسحاب؛ فرصت‌ها مانند گذشتن ابر‌ها می‌گذرند».

منبع:باشگاه خبرنگاران

مشروح صدوسی‌ودومین نشست سخنگوی قوه قضاییه:از حبس‌های طولانی برای متهمان اقتصادی تا تعلیق چند بازپرس و کارمند


سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به صدور احکام حبس طولانی مدت برای متهمان پرونده‌های اقتصادی گفت: در چند وقت اخیر چند بازپرس و کارمند دستگاه قضایی کشور تعلیق شده اند.


به گزارش سخن آشنا، یکصد و سی و دومین ﻧﺸﺴﺖ ﺧﺒﺮی ﺳﺨﻨﮕﻮی قوه ﻗﻀﺎییه با حضور خبرنگاران قضایی رسانه‌ها از لحظاتی در ﻣﺤﻞ دﻓﺘﺮ ﺳﺨﻨﮕﻮی قوه ﻗﻀﺎئیه آغاز شد.

در این نشست حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه به سوالات خبرنگاران در زمینه موضوعات قضایی پاسخ خواهد داد.

تلاش قوه قضائیه برای تأمین امنیت زائران اربعین/ دستگیری ۱۳ متهم جدید ارزی

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه عصر امروز در صد و سی‌ و دومین نشست خبری خود با تقدیر از نیروی جان بر کف نیروی انتظامی که در ماه‌های اخیر در مبارزه با اخلالگران نظام ارزی و قاچاقچیان زحمت زیادی کشیده و کمک‌های موثری به قوه قضاییه کرده است، گفت: امیدواریم همه کسانی که علشق اعل بیت(ع) هستند موفق به انجام این سفر بشوند و قوه قضاییه هم در حد توان به همه نیروهایی که در این خصوص مسئولیت دارند کمک می‌کند و در تامین امنیت زائران در داخل و سر مرز و اگر لازم شود خارج از مرز کمک خواهد کرد.

اژه‌ای گفت: در تهران در خصوص قاچاق سازمان‌یافته و فعالیت‌های غیرمجاز ارزی ۱۹۶ نفر دستگیر شدند که ۱۳ نفر همین روزهای اخیر بود.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: موضوع فعالیت غیرمجاز در حوزه ارزی را مردم جدی بگیرند زیرا بدون اغماض رسیدگی می‌شود و در غیر از حکم اعدام، سایر احکام قطعی است زیرا در این شرایط برای سودجویی یا همدستی با دشمن این اقدامات صحیح نیست.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: در تهران ۴۹ مورد کیفرخواست صادر شده که برخی چند متهم دارند و ۱۰۰ نفر تعیین وقت شده‌اند.

۶۵ سال حبس برای ۹ متهم مفاسد اقتصادی در کرمانشاه

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه اظهار کرد: همین امروز صبح یک کیفرخواست به دادگاه ارجاع شد و خداقل در این صد مورد ارجاع شده به دادگاه در حال رسیدگی یا تعیین وقت است.

وی افزود: در سیستان و بلوچستان ۱۷ نفر که از اسناد غیرواقعی و ورود در سیستم بانکی می‌خواستند ارز بگیرند و ۱۰۰ میلیون هم گرفته بودند و می‌خواستند ۳۰۰ میلیون دیکر بگیرند دستگیر شدند و پرونده شان رسیدگی می‌شود.

اژه‌ای افزود: در خراسان رضوی ۴ نفر و همدان ۷ نفر دستگیر شده و به پرونده‌شان رسیدگی شده است و برخی احکام هم قطعی شده است.

وی ادامه داد: چند مورد صدور حکم در کرمانشاه داشتیم که عبارتند از نریمان بختیاری ۱۵ سال حبس، وحید محمدی ۱۵ سال حبس، صدیق ظاهری ۵ سال حبس، حسین نیک روش ۵ سال حبس، هومن بهره‌من ۵ سال حبس و مصادره اموال، حسن عزیزی ۵ سال حبس، محمد مرادی ۵ سال حبس، سردار محمدی فرزند احمد ۵ سال حبس و ضبط اموال، خانم بهیه اسین‌چیله ۵ سال حبس بوده است.

سخنگوی دستگاه قضایی کشور گفت: در شیراز عبدالبصیر کاظمی به ۱۲ سال حبس و جزای نقدی معادل ارزش کالای کشف شده محکوم شد.

اژه‌ای گفت: در بندر عباس قاچاق سازمان یافته ای داشتیم که به موجب آن علیرضا جهانی ۱۵ سال حبس و ۳۰ ضربه شلاق، علی نسرین، محمدنفر سفیردشتی، حمیده احمدی ۲ سال حبس، آرش حسینی ۶ ماه حبس ۱۰ ضربه شلاق، احمد پوریوسفی ۲ سال حبس جزای نقدی و محرومیت، مزدک پورهادی ۵ سال محرومیت، کوبک نرسیسیان ۲ سال حبس، رسول شاهرخی ۲ سال حبس، حسین نادری یک سال، عقیل احمدی پور، عبدی کوه ۶ ماه حبس، علیرضا عسگری ۶ ماه، صابر خداداد ۶ ماه حبس محکوم شدند.

۴۰ سال حبس برای متهمان پرونده ارتشا در سازمان ثبت استان فارس

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه اظهار کرد: پرونده دیگری هم در حوزه مفاسد مالی در بندرعباس داشتیم.

در پرونده ارتشای سازمان ثبت استان فارس، مجید فاتحیان کارمند اداره ثبت استان فارس به ۱۰ سال حبس ۳ سال انفصال و معادل رشوه برگرداندن مال محکوم شد، حمیدرضا فرخی ۱۰ سال حبس به جرم رشوه و ۷۴ ضربه شلاق هردو، علی اورنگی‌نژاد ارتشا ۱۰ سال حبس، عبدالرسول ارمی ۱۰ سال حبس محکوم شدند.

وی ادامه داد: همچنین حجت‌الله خورشیدی پیمانکاری که رشوه پرداخت کرده به حبس و ضبط اموال محکوم شده است و محمدباقر علیزاده و محمدهادی کوشش
به اتهام پرداخت رشوه به شلاق و ضبط اموال محکوم شدند.

اژه‌ای خاطرنشان کرد: در اصفهان دادگاه ویژه تشکیل شده که بعید است هنوز تعیین وقت برای پرونده‌ها شده باشد.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در استان‌های دیگر هم بررسی می‌کنیم که دادگاه ویژه لازم است یا نه و اگر لازم باشد تشکیل می‌شود. در آذربایجان غربی مثلا ضرورت ندلشت به تهران فرستاده شد.

برخی کالاها از سوی سازمان حمایت قیمت‌گذاری نمی‌شود/از بخشی از افزایش قیمت‌ها ناگزیر هستیم

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که پرونده رسانه‌های اختلاف افکن بین ایران و عراق و رسانه‌های منتقد fatf به شکلی دوگانه مورد رسیدگی قرار گرفته است گفت: شما موردی را سراغ دارید که به عنوان اقدام علیه امنیت ملی برخورد شده باشد؟ هیات نظارت بر مطبوعات که خارج از دستگاه قضایی است که یک عضو آن از قوه است و براساس قانون مطبوعات رسیدگی می‌کنند البته همان هیات مواردی را برای قوه می‌فرستد.

در رسیدگی در قوه قضاییه تفاوتی نمی‌کند نشریه متعلق به چه حزبی باشد، البته احضار به معنای احراز اتهام نیست و بالعکس گاهی اتهام اقدام علیه امنیت نیست و در قوه چنین تشخیص داده می‌شود. برخی مسائلی که گفته شد اقدام علیه امنیت بوده است. البته هنوز منجر به صدور کیفرخواست نشده است.

وی در پاسخ به این سوال که در مواجهه با افزایش قیمت‌ها مسئولان تعزیرات می‌گویند از طرف سازمان حمایت گزارش به ما نرسبده است تکلیف مردم چیست گفت: اینکه سازمان حمایت نظارت کافی دارد نمی‌دانم، اما کنترل قیمت‌ها با سازمان حمایت است، البته بخشی از کالاها ممکن است به دلایلی قیمت‌گذاری نشود اما در عین حال باید سازمان حمایت نظارت خود را داشته باشد و تعزیرات هم باید به وظایف خود عمل کند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: اگر دستگاه‌های دولتی بدون انصاف قیمت‌ها را بالا ببرند و خلاف قانون عمل کنند سازمان بازرسی می‌تواند ورود کند، لکن باید توجه کرد. بخشی از قیمت‌‌گذاری‌ها با وجود نظارت تعزیرات نمی‌تواند به دلیل افزایش قیمت ارز مثل سابق با همان قیمت قبلی باشد.

اژه‌ای گفت: قوه قضاییه نمی‌تواند در قیمت‌گذاری‌ها دخالت کند، اگر موارد تخلف ثابت شود، ورود می‌کند.

ماجرای حرفهای متفاوت شهرام جزایری و ادامه بازداشت متهم/پرونده محیط زیستی‌ها ایراداتی دارد

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی در مورد کشف و توقیف چند کانتینر کاغذ دیواری قاچاق گفت: در بندرعباس در مورد توقیف چند کانتینر کاغذ دیواری حکم صادر شده است.

وی افزود: این مورد از پرونده‌های قبل است و تا قطعی نشدن حکم نمی‌توان آن را بیان کرد.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره اینکه در راستای برخورد با پروژه نفوذ یک نفر با تابعیت گرجستانی دستگیر شد، ظاهرا حکمش بیان نشده است گفت: فردی به اسم توکلی حکمش قطعی شده است،

وی دوتابعیتی بود و وزارت اطلاعات گزارش اولیه را داد. در تجدیدنظر ۸ سال و نیم حکم قطعی برای وی صادر شد و ضبط اموالی که از این راه تحصیل کرده بود در نظر گرفته شد که میزان آن ۴۸ هزار دلار بود.

اژه‌ای درخصوص سرنوشت بازداشت شهرام جزایری و آخرین جزئیات از پرونده وی گفت: ایشان حرف‌های واحدی در این مدت نزده اما بعید است صرف بدهی مالیاتی کسی به این طریق بخواهد از کشور خارج شود.

وی افزود: کسی که اسناد غیرایرانی همراه داشته و قصد پرداخت رشوه میلیاردی داشته، بعید است این بهانه بدهی مالیاتی را داشته باشد. پرونده وی در حال تحقیق است و وی بازداشت است و قراری در دادسرا برای وی صادر نشده است.

معاون اول قوه قضاییه درباره پرونده موسوم به محیط زیست گفت: پرونده به دادگاه نرفته و ایراداتی گرفته شده که هنوز برطرف نشده و کیفرخواست صادر نشده است.

ادامه نظارت‌های درون سازمانی در قوه قضاییه/ تعلیق ۳ بازپرس و تعقیب چند وکیل وابسته به قوه قضاییه

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای درخصوص مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه گفت: یکی از اقدامات خوبی که برای ارتباط بین مردم و قوه قضاییه انجام شده در این مرکز است، بیش از ۱۰۰ هزار نفر از طریق وب در شهریورماه با قوه در تماس بودند و بیش از ۷۰ هزار نفر هم از طریق تلفن گویا. حدود ۶۸ هزار نفر در این بین هم مشاوره حقوقی در حوزه مسائلی چون نفقه، مهریه و مسائل خانوادگی گرفته‌اند و مشخص است بسیاری از خانواده‌ها در این خصوص اطلاعات کافی ندارند.

وی در پاسخ به این سوال که چندی قبل اعلام کردید چند نفر از قضات به دلیل تخلفاتی مورد برخورد قرار گرفته اند ایا در راستای نظارت درون سازمانی قوه قضاییه اخیرا کارمند و قضات دیگری هم هستند که دستگیر یا محکوم شده باشند گفت: ۴ یا ۵ نفر از کارمندان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بودند که اعلام کردم.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: بله در هفته‌های اخیر هم رسیدگی‌ها و مواردی داشتیم که اگر قطعی شود اعلام می‌کنیم.

اژه‌ای خاطرنشان کرد: کارمندی با ۱۰ سال حبس در دادگاه بدوی به جرم ارتشا داشتیم.

وی افزود: همچنین ۳ بازپرس داشتیم که تعلیق شده اند که یک نفر آنها از کرج و دو نفر دیگر از تهران هستند.

معاون اول قوه قضاییه گفت: چند وکیل که وابسته به قوه هستند تحت تعقیب هستند که احکامشان قطعی نشده است و پس از قطعیت اعلام می‌کنم.

احضار ۱۱ نفر در رابطه با حادثه تروریستی اهواز/ بازداشت یک نظامی

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای درباره حوادث تروریستی اهواز گفت: در سازمان قضایی نیروهای مسلح از چند نفر در رابطه با حادثه اهواز تحقیق شده است که هنوز چیزی قطعی نشده تا اعلام شود.

وی ادامه داد: ۱۱ نفر احضار شدند و ‌یک نفر بازداشت شده‌ است که همه آنها نظامی بودند و پرونده به تهران آمده است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: محمد خاتمی رئیس جمهور اسبق هم از ۴ نفر شکایت کرده بود که طبق روال در حال پیگیری است.

یکی دیگر از خبرنگاران بازهم سوالی درباره خاتمی مطرح کرد و گفت: از سال ۹۵ تا حالا پرونده سردار نقدی چقدر فراز و فرود داشته است؟ وکلای خاتمی گفته‌اند که پرونده شکایت از شریعتمداری مطالبه شده است.

اژه‌ای پاسخ داد: پرونده در دادسرا دو حالت دارد، اگر پرونده راکد شود خلاف قانون است، اگر پرونده‌ای تشکیل شود و مراحل آن پیش رود، ممکن است زمان ببرد، این پرونده‌های اشخاص پررنگ می‌شوند اما پرونده‌های دیگری هم این چنین است، اگر این پرونده راکد بود به بنده خبر دهید تا پیگیری کنم.

همه تلاش‌مان را برای بازگرداندن متهمان فراری می‌کنیم

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در پاسخ به این سوال که حکم انفصال سیف به هر دلیلی اجرا نشده است، آیا نباید این موضوع پیگیری شود؟ گفت: اینکه اگر چنانچه تخلفی شد و انفصال داده شد اما به آن عمل نشد قوه قضاییه وارد نمی‌شود اما اگر در اثنای رسیدگی به جرم رسیدند به قوه قضاییه می‌فرستند.

وی افزود: دیوان محاسبات در خصوص سیف جرمی تشخیص نداده و به قوه قضاییه اعلام نکرده است. پرونده وی در دیوان محاسبات در مرحله تجدیدنظرخواهی است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که در پرونده‌های اخیر برای ۳۵ نفر حکم صادر شد، و در رابطه با این پرونده‌ها تعداد زیادی هم افراد فراری داشتیم. سرنوشت آنها چه می‌شود؟ گفت: اینکه فراری هستند یا نه اطلاع ندارم اما اینکه تعقیب می‌شوند و مثل متهم پرونده ثامن بازگردانده می‌شوند باید عرض کنم نهایت تلاش برای بازگرداندن آنها می‌شود.

وی افزود: نیروی انتظامی ارتباط و تلاش زیادی در سال‌های اخیر در عرصه پلیس بین‌الملل داشته است. قطعا اگر افرادی که در مظان اتهام هستند در کشور بمانند و محاکمه شوند برایشان بهتر است.

محسنی اژه‌ای تصریح کرد: در پرونده باقری‌درمنی که مربوط به چند سال قبل است اقدام برای بازگرداندن متهمان فراری شده است اما ما با همه کشورها تفاهم‌نامه استرداد مجرمان نداریم تا متهمان را بازگردانند.

مطالب مطرح شده از سوی یکی از مراجع نیاز به بحث فنی دارد

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در خصوص مهریه و نامه آیت الله مکارم و پاسخ رییس قوه و بازهم نامه آیت الله مکارم گفت: داستان این قضیه بحث فنی دارد که اگر نگاه فنی به آن شود بسیار خوب است.

وی ادامه داد: ریاست قوه قضاییه به مطالب اول آیت الله مکارم شیرازی جواب فنی دادند، قول مشهور و غیرمشهور در برخی قضایا وجود دارد.

اژه‌ای گفت: قوه قضاییه از چند سال پیش به دنبال مسئله محکومان مالی بود، گاه منشا این محکومیت هم مهریه است.

وی افزود: قبلا اگر این فرد متمکن بود و طلب را نمی‌داد به درخواست طلبکار بازداشت می‌شد. ریاست قوه نسبت به این موضوع حرف داشتند و بخشنامه‌ای پیش از تغییر قانون صادر کردند که کسانی که تمکن مالی ندارند و مسبوق به تمکن مالی هم نیستند، نباید زندان بروند. الان هم افراد معسری که مسبوق به اعسار باشند هم زندان نمی‌روند.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: با افزایش قیمت سکه، بازهم با روسای کل دادگستری صحبت شد و اخیرا بخشنامه‌ای صادر شد در مورد افرادی که تقسیط مهریه داشته‌اند که خارج از نوبت تعدیل شوند و این افراد زندان نروند.

معاون اول قوه قضاییه گفت: در تعدیل هم به این توجه دارند که ماهی یک سکه را چهار ربع سکه نکنند چون قیمت متفاوت می‌شود. باید توانایی فرد را احراز کنند و به چند ماه یک سکه حکم بدهند. اگر واقعا احراز شد که فرد توانایی پرداخت را به هیچ وجه ندارد به زندان نمی‌رود.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به این سوال که آیا از شدت برخوردهای قوه قضاییه کاسته شده است گفت: شناسایی باندها و افراد سازمان‌دهی شده در داخل و خارج از کشور هنوز هم به شدت دنبال می‌شود. در تهران ۱۳ نفر در چند روز اخیر بازداشت شدند.

وی افزود: نباید توقع داشت که همه اعدام شوند زیرا باید افسادفی‌الارض درخصوص متهمان احراز شود.

معاون اول قوه قضاییه گفت: هم از نظر سرعت رسیدگی و هم از نظر احکامی که صادر شده نشان می‌دهد اقدام قوه قضاییه قاطعانه بوده است.

وی ادامه داد: از نهادهای اطلاعاتی خواسته‌ایم در شناسایی افراد و عناصر اصلی به ما کمک کنند، بدون کمک آنها دسترسی قوه قضاییه به این افراد ممکن نیست.

۲ نفر در پرونده سکه ثامن بازداشت هستند/۱۳۰۰ نفر در پرونده سکه ثامن شکایت کرده‌اند

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای اظهار کرد: براساس ضوابط شهرسازی هرکجا نمی‌شود ساختمان ساخت، اگر بگوییم با پول حل می‌کنیم سیاست‌ها لغو و به درد نخور می‌شود.

وی ادامه داد: شهرداری و کمیسیون ماده ۱۰۰ اختیار دارد که ساختمان را تخریب کند و جریمه نگیرد اما به این معنی نیست که برای هر ساختمانی این کار را بکند.

اژه‌ای گفت: اگر از حد اختیار خارج شدند حتما دادگستری می‌تواند وارد شود. انصافا هم خوب است که به سازمان بازرسی منعکس کنم که بررسی کنند آیا خارج از وظایف و قانون اقدام می‌کنند یا خیر.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که آیا به موضوع احتکار خودرو از سوی شرکت‌های داخلی و ثبت سفارش غیرقانونی خودرو نیز رسیدگی می‌شود گفت: در خصوص احتکار فرقی نمی‌کند شرکتهای دولتی احتکار کند یا افراد حقیقی و حقوقی غیردولتی، اگر کلان باشد قوه قضاییه وارد می‌شود. البته به هر انباری که کالا در آن مجتمع شده احتکار نمی‌گویند و باید احتکار بودن آن احراز شود.

وی ادامه داد: در مورد خودرو هم این‌گونه است و اگر خودرویی آماده عرضه است و عرضه نمی‌شود باید بررسی شود. آیا وزارت مربوطه در جریان است؟ اگر در جریان است چرا اقدامی نمی‌کند. اگر چنانچه احتکار دولتی اثبات شود بدون اغماض برخورد خواهد شد.

محسنی اژه‌ای در مورد پرونده سکه ثامن هم گفت: ۲ نفر بازداشت هستند، اینکه می‌گویند افراد زیادی برای شکایت به دادسرا آمده‌اند نه این‌گونه نیست. تعداد محدودی شکایت کرده‌اند.

وی افزود: در حال شناسایی اموال این فرد هستیم. مهم این است که از حقوق مردم دفاع کنیم. اگر مباشرت، معاونت یا مشارکت فردی هم ثابت شود، تعقیب می‌شوند.

معاون اول قوه قضاییه گفت: ۱۳۰۰ نفر در پرونده سکه ثامن شکایت کرده‌اند.

وی تصریح کرد: پرونده‌ای تشکیل شده برای افرادی که از بانک مرکزی و اطلاعات در موضوع کمک به وحید مظلومین همکاری داشته‌اند.

ادامه کار بازنشسته‌ها جرم است/حدود تبعیدگاه‌ها باید بررسی شود

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای درخصوص موضوع داوری گفت: در چند مقطع مسئله داوری مطرح شده است اما چیزی که نیاز است اینکه در امور حقوقی پرونده به بخش داوری برود و قوه قضاییه وارد آن نشود، هنوز نداریم.

وی افزود: در جهت رفع موانع تولید قوانین خوبی داریم و قوه قضاییه هم باید برخورد جدی‌تری با افرادی که این قانون را نقض می‌کنند داشته باشد.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: مسئله اشتغال و تولید داخلی بسیار مهم است. یکی از معروف‌های مهم اکنون این است.

محسنی اژه‌ای گفت: در ۱۰ روز اخیر به ۴ استان سفر کردم و حمایت از اشتغال و تولید ملی را در این سفرها مورد تاکید قرار دادم.

وی افزود: حتی اجرای حکم محکومان نباید به بنگاه‌های تولیدی لطمه بزند. باید سازوکاری پیش‌بینی شود که صاحبان فعالیت اقتصادی اگر مرتکب جرم شدند، مجازات آنها به بنگاه اقتصادیشان لطمه نزند.

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص پیامک‌هایی که به نمایندگان مجلس در موضوع CFT ارسال شده است گفت: اگر پیامک‌ها تهدید باشد صحیح نیست، اما اینکه متن پیامک‌ها چه بوده چون ندیدم نسبت به محتوا اظهارنظری ندارم. افرادی که پیامک دریافت کرده‌اند به قوه قضاییه اطلاع دهند تا بررسی شود.

معاون اول قوه قضاییه درپاسخ به این سوال که آیا سیستان و بلوچستان تبعیدگاه است یا خیر گفت: قبلا دستگاه‌های مختلف شهرهای تبعیدگاه را مشخص می‌کردند.

وی افزود: اکنون دست قاضی هم برای این کار باز است، محدوده برخی مناطق تبعیدگاه سابق بهم ریخته و باید تجدیدنظری در مورد آن صورت بگیرد. گاه تبعید اصل حکم و گاه از شقوق حکم است، اکنون قضات به قدر متیقن‌ها اکتفا می‌کنند.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به این سوال که آیا ادامه کار بازنشستگان جرم است یا خیر گفت: اگر چنانچه به فردی اعلام شد که باید بازنشسته شود، فرد بماند نمی‌تواند حقوق بگیرد و دخل و تصرفی در اموالی که در دستش است، داشته باشد. اگر این کار را بکند مطابق قانون تحت تعقیب کیفری قرار می‌گیرد.
منبع:فارس

آخرین مطالب