پر بازدیدترین مطالب

غرب بیدار شده است/ آیا نقض حقوق بشر، عربستان را منزوی می کند؟

 

اعتراضات اخیر به نقض گسترده حقوق بشر در عربستان و واکنش تند سعودی ها می تواند موجب منزوی شدن این کشور شود.

 

به گزارش سخن آشنا، زمان باید می گذشت تا بالاخره عربستان سعودی هم با همه خوش خدمتی هایی که برای غرب انجام داده است هدف گسترده انتقادات آنها قرار بگیرد. نقض نگران کننده حقوق بشر در عربستان تاکنون نه تنها از سوی هیچ یک از کشورهای اروپایی مورد انتقاد قرار نمی گرفت بلکه روابط آنها با عربستان روز به روز بهتر می شد اما حالا کار به جایی رسیده است که عفو بین الملل از همه جامعه جهانی درخواست کرده تا در اعتراض به نقض حقوق بشر در عربستان با هم متحد شوند.


داستان از آنجا آغاز شد که وزارت خارجه کانادا از ریاض خواست فعالان حقوق مدنی و حقوق زنان را از زندان ها آزاد کند. در پی این اعتراض، عربستان دستور اخراج سفیر کانادا از این کشور را صادر کرد و سفیر خود را هم از کانادا فراخواند. دولت سعودی همچنین اعلام کرد که همه روابط تجاری خود با کانادا را به حالت تعلیق در خواهد آورد. تنش در روابط دیپلماتیک میان دو کشور همچنین موجب شد تا عربستان دستور تعلیق پروازها به تورنتو و از تورنتو را صادر کند. ریاض، اقدامات کانادا را «دخالت آشکار در امور داخلی» عربستان توصیف کرده است.

 

وزیر خارجه کانادا هم در پاسخ به این اتهامات اعلام کرد که کشورش همواره مدافع حقوق بشر بوده و از مواضع خود در این زمینه کوتاه نمی آید. عربستان که خود بارها با اتهامات واهی، ایران را متهم به نقض حقوق بشر کرده است حالا نشان داد که در برابر کوچک ترین انتقادها تاب نمی آورد. این روند می تواند موجب تیرگی روابط آل سعود با بسیاری از کشورهایی شود که حالا دیگر جرات انتقاد از عربستان را پیدا کرده اند.

 


سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده است که برای پایان یافتن سرکوب‌گری‌ها و بازداشت فعالان، باید اعمال فشار بر عربستان صورت بگیرد.

 

درخواست عفو بین الملل از جامعه جهانی برای چشم‌پوشی نکردن از هدف قرار گرفتن فعالان در عربستان می تواند حرکتی برای اعتراض دیگر کشورها علیه این کشور باشد، همانطور که حتی آمریکا هم خواستار توضیح سعودی ها درباره بازداشت فعالان حقوق بشر در این کشور شده است. عربستان که تاکنون روابط دوستانه ای با آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی داشته است اگر واکنشی شبیه به واکنش در قبال کانادا نسبت به هر کشور دیگری که لب به انتقاد بگشاید، نشان دهد می تواند مناسبات بین المللی خود را به طور کامل دچار اختلال کند.

 

این آغاز چالش حقوق بشری عربستان است و اگر ادامه پیدا کند می تواند به منزوی شدن عربستان در منطقه و جهان کشیده شود. اگر همه کشورهای غربی بر اساس درخواست عفو بین الملل علیه عربستان متحد شوند و در پی آن اتفاقاتی مانند فروش سلاح به سعودی ها از سوی کشورهایی مانند انگلیس متوقف شود عربستان نه تنها منزوی می شود بلکه می تواند به مهره ای سوخته در منطقه تبدیل شود.
منبع:شبستان

آخرین مطالب