پر بازدیدترین مطالب

اسطوره‌ای که از پا افتاد


از سال 1948 تا سال 2000 میلادی رژیم جعلی صهیونیستی واژه جدیدی را به فرهنگ واژگان سیاسی ـ نظامی جهان عرب وارد ساخت: «الجیش الذی لا یقهر» به معنای «ارتش شکست‌ناپذیر»!
به گزارش سخن آشنا، از سال 1948 تا سال 2000 میلادی رژیم جعلی صهیونیستی واژه جدیدی را به فرهنگ واژگان سیاسی ـ نظامی جهان عرب وارد ساخت: «الجیش الذی لا یقهر» به معنای «ارتش شکست‌ناپذیر»، قطعاً‌ رژیم صهیونیستی با تکیه بر اثرات روانی همین واژه بود که توانست سالیان سال آرامشی نسبی را در اراضی اشغالی فلسطین برقرار نماید. آرامشی که خوب می‌دانست اگر کوچکترین خدشه ای به آن وارد شود ملت جعلی این سرزمینِ جعلی به دلیل فقدان عِرق ملی و تعصب نداشتن به وطن جدید آن را ترک خواهند کرد.

تا قبل از سال 2006 و آغاز جنگ 33 روزه در حالی که بارها مقاومت اسلامی لبنان توانسته بود در مقابل تحرکات رژیم اشغالگر، خودی نشان دهد و ایستادگی خود را به رخ نیروهای مسلح آن بکشد اما تصوری که در بین جهانیان ایجاد شده بود اسرائیلی بود با یک ارتش شکست ناپذیر. سرزمینی که اگر چه تازه متولد شده بود اما تبلیغات روانی به گونه ای بود که اغلب کشورها فکر می‌کردند هیچ ارتشی یارای مقابله با آن قدرت دفاعی مستحکم را ندارد چه برسد به یک گروه کوچکی به نام حزب الله که از حمایت قدرت های بزرگ هم هیچ بهره ای نبرده بود. اما نکته مهمی از پس چشم های مادی نگر دنیا مغفول مانده بود و آن ایمان و اراده مقاومت اسلامی و نیز تن ندادن به سرسپردگی مقابل دشمن بود. حزب الله برخلاف بسیاری از قدرتمندان عرب تحت لوای سید حسن نصرالله آموخته بود که در راه خدا چه بکشد و چه کشته شود پیروز است.

مسئولان اسرائیلی، آنان که سر از معادلات نانوشته در می آوردند می دانستند که ارتش شکست ناپذیر دروغی به غایت بزرگ است که حتی کم کم خودشان نیز دارند آن را باور می‌کنند.

اما دیگر رفته رفته زمان آن می رسید که واقعیت آنگونه که هست نشان داده شود. صبح روز (12 جولای 2006) قرار بود واقعه مهمی در تقویم ثبت شود. واقعه ای که توسط فرزندان مقاومت اسلامی رقم می‌خورد. عملیاتی که عقبه فکری آن را کسی طرح ریزی کرده بود که 25 سال تمام دستگاه های جاسوسی دنیا را به دنبال خود کشانده بود اما آنها حتی تصویر واضحی هم از دشمن مقابل خود یعنی عماد فائز مغنیه نداشتند.

اسرائیلی ها نماد ارتش شکست ناپذیرشان را با معرفی تانکی نشان دادند که در کنار سربازانشان این آمادگی را دارد که اجازه ندهد احدی دژ آهنین دفاعی را رد کند و آنان را از پایی در آورد. به حق هم این تانک از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار بود.

مرکاوا با نام عبری «מרכבה» به معنای ارابه از مدرن‌ترین تانک‌های دنیاست که مهم ترین ویژگی آن حفظ جان سرنشینانش بود که در جنگ 33 روزه حزب الله در یک اقدام غافلگیرکننده با شکار آن توانست 30 سرباز اسرائیلی را به جهنم بفرستد.

در این جنگ بت بزرگ یعنی رژیم صهیونیستی به ناگهان در هم شکست و فرو ریخت. گفتنی است بدون شک اصلی‌ترین نماد ارتش صهیونیستی تانک‌های مرکاوا بود که تنها به صورت اختصاصی در اختیار این ارتش قرار داشت.

انهدام همین تانک‌ها در ابعادی وسیع بود که هیبت چندساله سازمان نظامی دولت جعلی اسرائیل را نابود کرد و سایه‌ای از شکست را بر سر اشغال‌گران صهیونیست گستراند.

آنچه در ادامه خواهید خواند عقبه‌ایست از ساخت این تانک.

مقامات اسرائیل به این نتیجه رسیدند که به دلیل جمعیت کم نمی توانند از عهده تلفات سنگین در جنگ برآیند در نتیجه تصمیم به ساخت تانک مرکاوا گرفتند.

مرکاوا (Merkava) نوعی تانک جنگی است که توسط اسرائیل، به منظور تامین هر چه بیشتر امنیت جانی سرنشینان در شرایط سخت جنگی و در اصل برای کمک به ارتش اسرائیل ساخته شده است. از آنجایی که موتور تانک در قسمت جلوی آن قرار دارد، در نتیجه جرم بیشتر تانک در این قسمت جمع شده و در شرایط بحرانی فرار از در پشتی تانک برای سرنشینان آسانتر می شود. مرکاوا سریع حرکت می کند، بسیار پر قدرت است و بدنه آن از نوعی فلز ضد ضربه کم نظیر ساخته شده است.

مجموعه این خصوصیات Merkava را به یکی از ایمن ترین تانک های جهان برای سربازان تبدیل کرده است. تعداد زیادی از این نوع تانک در کارخانه ای واقع در یکی از شهر های مرکزی اسرائیل به نام تلاشومر (Tel HaShomer) تولید و نگهداری می شوند، به علاوه قطعات لازم برای ساخت نیز در اسرائیل و توسط شرکت های فعال در زمینه صنایع نظامی از جمله IMI, Elbit, Soltam و ... ساخته می شوند.

در سال 1967 پس از جنگ شش روزه - جنگ «اعراب و اسرائیل» یا جنگ «ماه ژوئن» نیز نامیده می شود و در واقع نبرد اسرائیل با کشورهای عربی نظیر مصر، اردن، عراق و سوریه بود که طی آن اسرائیل موفق شد نوار غزه، شبه جزیره سینا در مصر، نواحی غربی اردن و فلات جولان در سوریه را به تصرف خود در آورد.

با تحریم اسرائیل توسط کشور فرانسه، وزارت دفاع اسرائیل قراردادی مبنی بر همکاری و مشارکت با کشور انگلستان در ساخت نوعی تانک جنگی به نام چیفتن (Chieftain) را به امضاء رساند. در سال 1969 با فشار کشور های عربی، انگلستان مجبور به لغو این قرارداد و کنار گذاشتن اسرائیل از این پروژه شد. این کار اسرائیل را متوجه این نکته کرد که به منظور تامین تسلیحات نظامی اش نمی تواند به کمک دیگر کشورها تکیه کند، در نتیجه با استفاده بهینه از نیروهای داخلی، مصصم به ساخت یک تانک جنگی که عملا یکی از مخرب ترین جنگ افزارهای نظامی به شمار می رود، شد.

هر چند اسرائیل حادثه جنگ یوم کیپور (Yom Kippur) در سال 1973 را با ذخایر تسلیحات نظامی آمریکا پیش برد، اما به این نتیجه رسید که کشوری مانند اسرائیل با جمعیت اندکش نمی تواند از عهده تلفات سنگین چنین جنگ هایی برآید؛ در نتیجه تصمیم به ساخت تانک Merkava با هدف حفظ جان سربازانش گرفت. جنگ یوم کیپور که جنگ رمضان، جنگ اکتبر یا جنگ 1973 اعراب و اسرائیل نیز نامیده می شود، جنگی بود که با اتحاد کشورهای عربی به رهبری مصر و سوریه در مقابله با اسرائیل در گرفت. این جنگ که در واقع نوعی جوابیه به جنگ شش روزه بود در تعطیلات یوم کپیور یهودیان آغاز شد و بیست روز به طول انجامید و نهایتا نیز به آتش بس رسید.

برای اولین بار این تانک که مجهز به یک توپ 105 میلیمتری بود، در ماه آوریل 1979 مورد بهره برداری قرار گرفت. در سال 1982 در جنگ لبنان آزمایش شد، ظاهرا سیستم ترمز تانک با مشکلاتی روبرو بود. Merkava Mk 2 اشکالات Mk 1 در این مدل برطرف و بهسازی شد، از آن جمله اضافه شدن یک خمپاره 60 میلیمتری در داخل تانک بود. Mk 2 مجددا در تهاجم اسرائیل به لبنان و بیروت مورد استفاده قرار گرفت. Merkava Mk 3 این مدل که در 1990 معرفی شد، مجهز به یک موتور با قدرتی معادل 1200 اسب بخار و یک اسلحه Smooth-Bore 120 میلیمتری بود.

Merkava Mk 3B در سال 1995 عرضه شد، این تانک که Merkava Baz نیز نامیده شد، در سیستم شلیک و تهویه هوای داخل آن نسبت به مدل های قبل تغییراتی بوجود آمد و یک پکیج زرهی به نام Kasag به آن افزوده شد. در واقع Merkava 3 Baz Kasag یکی از امن ترین تانک های دنیا به شمار می رود. طی انتفاضه الاقصی سه عدد تانک مرکاوا توسط رزمندگان فلسطین در نوار غزه نابود شد و 7 سرباز اسرائیلی به هلاکت رسیدند.

Merkava Mk4 آخرین مدل ساخته شده از تانک های Merkava است که از سال 2004 مورد استفاده قرار گرفته است، سیتم ایمنی اش کامل تر شده دقیق تر شلیک می کند.

مانند هر تانک دیگر، Merkava نمی تواند در مقابل مین های زیرزمینی مقاومت کند. در زد و خوردهای اخیر میان اسرائیل و لبنان (در سال 2006) نیز چندین تانک مرکاوا تخریب شده و سرنشینان آنها زخمی شده یا به هلاکت رسیدند. مقامات اسرائیلی معتقد هستند که این عملیات و عملیات مشابه با کمک موشک های ضد تانک Metis-M ساخت کشور روسیه انجام شده است. از سال 2005 تعداد ده هزار کارگر در 220 کارخانه ساخت تانک مرکاوا در کشور اسرائیل به کار گمارده شده اند.

در همان سال درآمد دولت اسرائیل از صادر کردن تجهیزات و ابزار جانبی تانک مرکاوا رقمی بالغ بر 200 میلیون دلار بود. کارخانه های سازنده این تجهیزات در اسرائیل، در آمد حاصله از صادرات لوازم فوق الذکر را در سال 2007 معادل 400 میلیون دلار پیش بینی کرده اند.

*پایان کار مرکاوا

شکست تانک‌های اسرائیلی مرکاوا در جنگ با حزب‌الله فرماندهان نظامی اسرائیل را بر آن داشته تا در ادامه تولید آن تجدید نظر کنند و احتمالا به آن خاتمه دهند. مجله "دیفنس نیوز" در این مورد نوشته است: «کارشناسان نظامی معتقدند این تانک، جنگ‌افزار نظامی سنگینی است و باید به دنبال تولید نوع سبک آن بود.» این مجله به نقل از ژنرال "بنیامین گنتز" فرمانده نیروی زمینی ارتش اسرائیل نوشت: «جنگ‌های آینده ممکن است به تانک‌های کمتری نیاز داشته باشد به همین خاطر باید در طرح افزایش تولید تانک‌های مرکاوا تجدید نظر کرد.»

ژنرال "نر امیر" مدیر کل برنامه تولید خودرو‌های زرهی در اسرائیل نیز گفت: «تصمیم‌ گیری درباره ادامه تولید مرکاوا بسیار مهم است و بعد استراتژیک دارد.» دیفنس نیوز افزود: «پس از 33 روز جنگ علیه حزب‌الله که به شایستگی از موشک‌های ضدتانک برای جلوگیری از نفوذ زمینی اسرائیل استفاده کرد، ژنرال گنتز و دیگر فرماندهان نظامی اسرائیل تصمیم گرفتند درباره جنگ تانک‌ها تجدید نظر کنند.» به نوشته دیفنس نیوز، ژنرال ارتس افزود: با وجود این، یکی از درس‌های این جنگ این بود که تانک‌ها و ماشین‌آلات جنگی سنگین نیروی اصلی در جنگ‌های زمینی است.
منبع:فارس

آخرین مطالب