پر بازدیدترین مطالب

شرح حکیمانه رهبر معظم انقلاب بر فرازهایی از نهج ‌البلاغه

لزوم رعایت تقوای بیشتر برای مسئولان

🔸 خطبه پرمغز و زیبای «همّام»

من چند جمله انتخاب کرده‏ام از خطبه معروف همّام که معروف به خطبه متّقين و درباره تقوا است. البتّه خطبه خيلى مهم و پُرمغز و مفيدى براى همه ماها است. در دهان ما طلبه‏ها هم خيلى رايج است؛ حالا دلهايمان و عملهايمان را که خدا مي‌داند امّا معمولاً بلديم و تکّه‏هايى‏اش را در منبر و در سخنرانى و مانند اينها می‌خوانیم؛ لکن عمده اين است که عمل کنيم. البتّه خطبه، هم بالنّسبه مفصّل است و هم يک فقره‏هايى و جملاتى دارد که شرح و تفصيل آنها متناسب با جلسه ما نيست. من يک جملاتى را از وسط خطبه انتخاب کرده‏ام.

در مقدّمه خطبه، مرحوم شريف رضى اين‏جور می‌گوید که: «آورده‏اند که يکى از دوستان اميرالمؤمنين که به او همّام گفته مي‌شد، مردى بود عابد.» همّام هم همّام‏بن‏شريح است؛ البتّه اينجا در حاشيه نوشته «شُريخ»، لکن ظاهراً غلط است. شُريح يا شَريح [بوده است]؛ من فرصت نکرده‏ام به ضبط اين [اسم] مراجعه کنم ببينم کدام است. به‏هرحال، از آن کسانى بوده که معتقد بودند به امامت اميرالمؤمنين؛ [يعنى] علاوه‌بر خلافت ظاهرى و امارت بر مؤمنين، امامت و آن ولايت معنوى را هم براى آن بزرگوار قائل بودند. در همان زمان، يک دسته‏اى بودند که اين‏جور بودند، بعضى‏ها هم اين‏جور نبودند.

«فَقالَ يا اَميرَالمُؤمِنينَ صِف لِىَ المُتَّقين»؛ به حضرت عرض کرد که متّقين را براى من توصيف کن، چنان‏که گويى به آنها مي‌نگرم: «حَتّى کاَنّى اَنظُرُ اِلَيهِم». «فَتَثاقَلَ عَلَيهِ السَّلامُ عَن جَوابِه». حضرت قدرى درنگ کردند و سنگينى کردند، زود به جواب نپرداختند؛ يک‏قدرى تأمّل کردند، بعد گفتند که «يا هَمّامُ اتَّقِ الله وَ اَحسِن فَاِنَّ الله مَعَ الَّذينَ اتَّقَوا وَ الَّذينَ هُم مُحسِنون»؛ او را توصيه کردند به تقوا. او چيز ديگرى مي‌خواست از حضرت امّا حضرت در اوّل کار پاسخى ندادند به او؛ شايد مي‌خواستند شوق و عطش او را بيشتر کنند. گفتند که از خدا برحذر باش و تقواى خدا را پيشه کن و نيکوکارى کن و بدان که خداى متعال با کسانى است که متّقى و نيکوکارند. همّام بدين سخن قانع نشد؛ «فَلَم يَقنَع هَمّامٌ بِهذَا القَولِ حَتّى عَزَمَ عَلَيه». حضرت ديگر ديدند چاره‏اى نيست، بعد شروع کردند به اين بيان زيبا…

آخرین مطالب