پر بازدیدترین مطالب

صدور تفکر بسیجی به کشورهای منطقه محصول دفاع مقدس است

 

 فرمانده مرکز آموزش درجه داری جواد الائمه(ع) نزاجا با بیان اینکه علت دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران این است که در مقابل ظلم و ستم ساکت نمی‌ماند و وظیفه خود می‌داند که از تمام مظلومان جهان دفاع کند، گفت: صدور تفکر بسیجی به کشورهای منطقه محصول دفاع مقدس است.

صدور تفکر بسیجی به کشورهای منطقه محصول دفاع مقدس است

 هشت سال دفاع مقدس یکى از درخشان ترین صحنه هاى نقش آفرینى ملت مسلمان ایران بود، در مورد این گنجینه عظیم علیرغم همه مطالب گفته شده، هنوز حق مطلب ادا نشده و ناگفته هاى بسیارى وجود دارد که لازم است بیان شود تا نسل هاى آینده با ایثار و فداکارى رزمندگان، فرماندهان دفاع مقدس و ملت ایران بیشتر آشنا شوند. به همین بهانه و به مناسبت هفته دفاع مقدس پای صحبت یکی از فرماندهان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران نشستیم تا این حماسه بزرگ تاریخ ایران را از نگاه این فرمانده نظامی بررسی کنیم.

 سرهنگ فرزاد آزادی اهل شیراز و فارغ التحصیل رشته مدیریت راهبردی در مقطع دکتری است. در سال ۱۳۶۸ به دلیل عشق وافری  که به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران داشت وارد دانشگاه افسری امام علی(ع) شد و پس از فارغ التحصیلی مسئولیت‌های متعددی در نیروی زمینی ارتش داشته است که فرماندهی گروه  موشکی۸۴۰ کاشان و فرماندهی مرکز آموزش شهدای نزاجا از آن جمله است. وی در حال حاضر فرمانده  مرکز آموزش درجه داری جواد الائمه(ع) است.

 ** دفاع مقدس پایه‌گذار غرور ملی ماندگار

فرمانده مرکز آموزش درجه داری جواد الائمه(ع) هشت سال دفاع مقدس را طولانی‌ترین جنگ متعارف در قرن بیستم و بعد از جنگ ویتنام دومین نبرد طولانی برشمرد که آزمون بزرگی برای اثبات قدرت ایمان و حقانیت و پایداری ملت ایران اسلامی بود و گفت: هرلحظه از آن شاهد جان‌فشانی‌ها و فداکاری‌های فرزندان این کشور بودیم. مقاومت بی‌نظیر مردم، قشرها و صنف‌های مختلف جامعه در این مدت پایه‌گذار یک غرور ملی شد که محصول آن را تا به امروز مشاهده می‌کنیم. بی شک نیروی زمینی ارتش نیز در دوران سراسر افتخار دفاع مقدس با تقدیم 48 هزار شهید نقش بسیار ارزنده‌ای در کنار سایر نیرهای مسلح کشورمان ایفا کرد که این فراز از تاریخ پر غرور هرگز فراموش نخواهد شد.

 ** چهره مظلوم ایران اسلامی در دفاع مقدس

 وی ادامه داد: ایام دفاع مقدس یک گنجینه تمام‌نشدنی از معارف و راهنمایی‌ها است که همواره مسیر درست را به ما نشان می‌دهد، خون شهدای ما در این جنگ باعث شد که از خطر نیرنگ دشمن و گمراهی در امان بمانیم. در واقع می توان گفت، انقلاب ما مانند درختی است که با خون شهدا آبیاری شده است.

 سرهنگ آزادی با بیان اینکه چهره مظلوم ایران اسلامی در این هشت سال به مردم جهان نشان داده شد، اظهار داشت: جهانیان دیدند که درحالی‌که کل جهان علیه ما صف‌آرایی کرده بودند چگونه در روزهای بسیار سخت مقاومت کردیم، روزهایی که حتی گلوله‌های ما در جنگ سهمیه‌بندی شده بود، این روزها را با توکل بر خدا و عزم ملی با موفقیت پشت سر گذاشتیم و همین مقاومت‌ها باعث شد که امروز بتوانیم با عزت و اقتدار در مقابل زورگویان و ستمکاران جهان قد علم کنیم.

 فرمانده مرکز آموزش درجه داری جواد الائمه(ع) ادامه داد: ما امروز تمام تحرکات دشمن را زیر نظر گرفته و با تمام تجربیاتی که از جنگ کسب کرده ایم قدرت دفاع از مرزهای خود را داریم، در واقع ملتی که هوشیارانه در پی دفاع از خود نباشد را نمی‌توان یک ملت زنده دانست.

 ** ویژگی‌های منحصربه‌فرد دفاع مقدس

 وی با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی ما با جنگ شناخته شد و امروز همان‌طور که امام راحل هم فرمودند تمام دنیا از انقلاب ما الگوبرداری می‌کند، تصریح کرد: حقانیت ما در این دفاع هشت‌ ساله به جهانیان ثابت شد و باعث شد که ما دوست و دشمن خود را بشناسیم و به این نتیجه رسیدیم که باید بر روی پاهای خودمان بایستیم. جنگ ‌یک تکلیف الهی بود که به آن جانانه عمل کردیم.

 سرهنگ آزادی عنوان کرد: ما در دفاع مقدس ابهت قدرت‌های شرق و غربی را شکستیم، ریشه‌های انقلاب خودمان را محکم کردیم و حس برادری و وطن‌پرستی در بین مردم ما بارور شد، در این جنگ ثابت شد که اگر به خداوند ایمان داشته باشیم در مقابل هر قدرتی توان ایستادگی و پیروزی را داریم، ایستادگی و پایمردی ما در دفاع مقدس به فتح افغانستان نیز کمک کرد و امیدواریم در آینده نزدیک به فتح فلسطین مظلوم کمک کند.

 فرمانده  مرکز آموزش درجه داری جواد الائمه(ع) تاکید کرد: دفاع مقدس ما باعث احساس ذلت و حقارت استکبار جهانی و موجب رشد و پیشرفت در صنایع دفاعی و تمام حوزه‌ها شد.

 ** برکات و دستاوردهای داخلی دفاع مقدس

 وی افزود: هشت سال دفاع مقدس اعتماد به ‌نفس و عزت ملی را برای ما به ارمغان آورد، موجب شکوفایی استعداد، خلاقیت و رشد باورهای دینی شد، امروز همه به این نتیجه رسیده‌ایم که اگر جوانان ما به دستورات  دین مبین اسلام توجه ویژه‌ای داشته باشند هیچ قدرتی توان مقابله با آن‌ها را ندارد، این تفکر بسیجی که به کشورهای منطقه صادر کرده‌ایم محصول دفاع مقدس است.

 سرهنگ آزادی با بیان اینکه در خلال دفاع مقدس بود که سیاسیون ما و دیگر کشورها پی به قدرت ملت ایران بردند، ادامه داد: درصحنه بودن مردم و حمایت با اقتدار از نظام جمهوری اسلامی ایران سرمایه‌ای ارزشمند بود که در دوران دفاع مقدس تبلور یافت، وحدت ملی باعث شد تمام اقوام ایرانی در کنار یکدیگر به جبهه بیایند و دوشادوش هم از وطن خود دفاع کنند.

 فرمانده مرکز آموزش درجه داری جواد الائمه(ع) گفت: آشنایی مردم اروپا و آمریکا با اسلام، رشد فضایل اخلاقی و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، خلاقیت و نوآوری در هنر و ادبیات، تغییر نگرش دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و تزکیه نظام اداری فاسد قبل از انقلاب اسلامی از دیگر برکات هشت سال دفاع مقدس است.

 ** درس‌هایی که باید از دفاع مقدس گرفت

 وی با بیان اینکه دشمن در تمام شرایط وجود دارد و این‌گونه نیست که دشمنی با ما مختص هشت سال دفاع مقدس بود، خاطرنشان کرد: علت این دشمنی هم این است که نظام جمهوری اسلامی ایران در مقابل ظلم و ستم ساکت نمی‌ماند و وظیفه خود می‌داند که از تمام مظلومان جهان دفاع کند، همین نگرش باعث می‌شود که دشمنان، استقلال و اقتدار ما را برنتابند، لذا درس دفاع مقدس این است که ایران اسلامی همواره دشمن داشته، دارد و خواهد داشت.

 سرهنگ آزادی درس دیگر دفاع مقدس را تعیین کننده بودن نیروی انسانی شجاع، مومن و متخصص برشمرد و گفت: با چنین سرمایه‌ای به هر آرمانی می‌توان دست پیدا کرد، در زمان جنگ ما شدیدترین و سخت‌ترین مشکلات مالی را در کشور داشتیم اما عزم و اراده همین نیروی انسانی ممن باعث شد که از آن شرایط دشوار سربلند خارج شویم.

 

فرمانده  مرکز آموزش درجه داری جواد الائمه(ع) یادآور شد: ما در دفاع مقدس ما آموختیم که می‌توان بدون اینکه کوچک‌ترین نیازی به بیگانگان داشت، با اتکا به نیروهای داخلی و عزم و پشتکار مضاعف به پیشرفت روزافزون رسید، همان‌طور که در طول دفاع مقدس با خودباوری و خودکفایی توانستیم قدرتمان را به رخ کشورهای به ‌اصطلاح پیشرفته بکشیم و در زمینه‌های نظامی، موشکی، پهپادی، فناوری، پزشکی و ... به دستاوردهای مهمی دست یابیم.

 وی گفت: درس بعدی اعتماد به جوانان است، در دوران دفاع مقدس دیدیم که اعتماد به جوانان چه نتایج مثبتی را به همراه دارد و جوانان چه افتخارهایی برای کشور به ارمغان آوردند، امروز هم در جنگ فرهنگی و اقتصادی اگر به جوانان اعتماد کنیم قطعاً شرایط مطلوب‌تری را شاهد خواهیم بود.

** عوامل نقش بر آب شدن نقشه های دشمنان

 سرهنگ آزادی با تاکید بر اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی شرایط کشور به‌گونه‌ای بود که صدام به خیال خام خودش می‌خواست سه‌روزه خوزستان و یک‌هفته‌ای تهران را فتح کند، گفت: شرایط نیروهای مسلح ما متزلزل بود، و کشور مشکلات فراوانی داشت، بنابراین دشمنان ما تصور ‌کردند در این شرایط با کوچک‌ترین فشاری انقلاب اسلامی از بین خواهد رفت؛ اما در تحلیل‌های خود حساب نیروی ایمان، قدرت رهبری و نقش مردم درصحنه را نکرده بودند و همین امر باعث شکست دشمنان شد. امروز ایران اسلامی در جایگاهی است که حتی بزرگ‌ترین نیروهای نظامی جهان هم از درگیری با ما هراس دارند و می‌دانند که اگر جنگی را علیه ما شروع کنند، نمی‌توانند تمام‌کننده آن باشند.

 فرمانده مرکز آموزش درجه داری جواد الائمه(ع) در پایان گفت: اگر می‌خواهیم که پیشرفت روزافزون و اقتدار ملی ما همچنان ماندگار باشد باید به جوانان اعتماد کنیم تا جوانان متخصص، مؤمن و پرتلاش زمام امور را برعهده بگیرند. توصیه من به جوانان هم این است که در به خداوند متعال ایمان داشته باشند و در همه امور خدا را در نظر داشته باشند.

منبع؛خبرگزاری فارس

 

آخرین مطالب