پر بازدیدترین مطالب

مراقب نفوذ باشید/ جوانگرایی باید در عمل اجرایی شود

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مراقب نفوذ باشید اما در گزینش افراد برای فعالیت در تشکل‌ها نگاه تنگ‌نظرانه نداشته باشید.

حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در نشست مسئولان نواحی سازمان بسیج دانشجویی گفت: در دهه پنجم انقلاب اسلامی شاهد بر سر کار آمدن نیروهایی از جوانان هستیم که همان دغدغه‌های جوانان اول انقلاب و دهه ۶۰ را دارند.

وی افزود: دانشجوی بسیجی بداند که هر ترم باید نسبت به ترم قبلی خود گام‌هایی رو به جلو بردارد و توقف برای دانشجوی انقلابی در دهه پنجم ممنوع است؛ شعار پیشرفت دائمی را سرلوحه کار خود قرار دهید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: در تشکیلات انقلابی توجیه ممنوع، محافظه‌کاری ممنوع، توقف ممنوع، امید ۱۰۰ درصد و یاس صفر درصد است، این شعارهایی است که ریشه توحیدی دارد.

رحیم‌پور ازغدی در تشریح کارکردهای تشکیلات انقلابی عنوان کرد: در تشکیلات به دنبال سیاهی لشکر نباشید، جذب حداکثری مخاطبان و تفکیک بین نیروهای پای کار و مخاطبان رعایت شود؛ در مخاطب قرار دادن دانشجویان و برگزاری برنامه‌ها سیاست جذب حداکثری را پیش بگیرد، حتی مدارای حداکثری سیره ائمه(ع) است.

وی خاطرنشان کرد: ارزش‌ها مطلق هستند اما انسان‌ها مطلق نیستند، همه انسان‌ها، گروه‌ها و جناح‌ها هم نقاط ضعف دارند و هم نقاط مثبتی دارند، هرچند مکاتب فکری مختلف با بعضی از حرف‌های صحیح با بکارگیری مغالطه خود را حق مطلق معرفی می‌کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اذعان کرد: هرچند قضاوت اجتناب ناپذیر است، سعی شود راجع به افراد قضاوت نشود اما راجع به معیارها قضاوت می‌شود و معیارهای متضاد مانند حق و باطل نمی‌تواند با هم پذیرفته شود.

رحیم‌پورازغدی مطرح کرد: به عنوان کار تشکیلاتی و انقلابی در مواجه با افراد و رویدادها و جریان‌ها ابتدا باید شعارهای جریان‌های مختلف را تفکیک کنید تا گزاره‌های غلط را از گزاره‌های صحیح جدا کنید، درباره شخص‌ها قضاوت قاطع ۱۰۰ درصدی نکنیم، هرچند عمل فرد قضاوت می‌شود؛ حسن فاعلی و فعلی را باید جدا بررسی کرد، اگر فعل قضاوت نشود امر به معروف و نهی از منکر ممکن نمی‌شود، خوب و غلط بودن فعل هم عمومی است نمی‌توان بر اساس معیارهای شخصی قضاوت کرد.

وی ادامه داد: تشکیلات باید مراقب ارزش‌ها در کار تشکیلاتی باشد، باید مراقب بود رعایت صفا، صمیمیت، اخلاص در تشکیلات از بین نرود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اوایل پیروزی انقلاب اسلامی، جوانان انقلابی دور هم جمع می‌شدند و در یک اتاق چندین نفر مشغول به فعالیت بودند. هر نفر معادل چندین اداره فعلی کار می‌کردند. اکنون اتاق‌ها بزرگ‌تر شده، امکانات بیشتر شده اما کارایی نسبت به آن دوران کمتر شده است. یکی از دلایل کاهش کارایی این است که روحیه انقلابی کمتر شده است. در دوران دفاع مقدس نیز هیچ درجه‌ای، تکلفی و تشریفاتی نبود، به همین دلیل نیز کارها به‌خوبی پیش می‌رفتند.

رحیم‌پورازغدی در توصیه‌ای به فعالان دانشجویی بیان کرد: مراقب نفوذ باشید اما در گزینش افراد برای فعالیت در تشکل‌ها نگاه تنگ‌نظرانه نداشته باشید. رعایت نظم و مراتب سازمانی ضروری است اما نگاه رئیس مرئوسی در تشکیلات انقلابی وجود ندارد. در تشکل‌های توحیدی، هدف از ایجاد تشکیلات تربیت انسان است اما در تشکیلات غیرتوحیدی، هدف تسلط بر دیگران، کسب قدرت و درآمد است. اگر در این تشکیلات معیار نفسانیت شد، تشکیلات غیرتوحیدی می‌شود که در این تشکیلات دزدی، رانت و سایر مشکلات پدید خواهد آمد. اگر در یک تشکیلات هدف یکی نباشد و هدف فردی در اولویت قرار گیرد، تشکیلات فدای شخص می‌شود. در یک تشکیلات توحیدی فرد رشد دیگری را رشد خود می‌داند نه اینکه رشد خود را در سقوط دیگری ببیند.

وی خاطرنشان کرد: روی مبانی فکری حساس باشیم. با یک بار حضور در دوره‌های تشکیلاتی و خواندن چندین کتاب، خود را غنی از مطالعه ندانیم. با توجه به گسترش فضای مجازی، هر روز مسئله و شبهه جدیدی ایجاد می‌شود که این حجم از تهاجم بر روی جوانان سابقه نداشته است. با توجه به این هجمه‌ها نیاز است که دائماً مطالعه شده و منابع بیشتری در دسترس اعضای تشکیلات قرار گیرد.

رحیم‌پورازغدی در توصیه‌ای دیگر عنوان کرد: بازی سیاسی و موضع‌گیری سیاسی را نباید با یکدیگر اشتباه گرفت. اعضای تشکیلاتی مانند بسیج نباید طرف احزاب را بگیرند اما به این معنی نیست که در درگیری‌های جناحی خنثی باشند. بلکه باید در مسائل سیاسی ارزش‌های انقلابی را شفاف و بدون واهمه بیان کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: جوانگرایی باید در عمل اجرایی شود. مسئولان بسیج دانشجویی جوانان را در اولویت قرار دهند. همین اعتماد به جوان‌ها در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس و کشور از بحران‌های بزرگ عبور کرد. نباید رابطه صف و ستاد کلیشه‌ای وجود داشته باشد. نظم و انضباط به همراه مهارت‌افزایی و شناخت درست مخاطبان از دیگر الزامات پیش بردن کار تشکیلاتی است.

منبع؛خبرگزاری فارس

آخرین مطالب