پر بازدیدترین مطالب

عضو مجمع روحانیون و اصرار بر حذف شعار «مرگ بر آمریکا»محمد موسوی‌بجنوردی، پدر همسر سیدحسن خمینی و عضو مجمع روحانیون مبارز در اظهاراتی در مراسم تجلیل از خود در پژوهشکده امام خمینی(ره) وابسته به مؤسسه حفظ و نشر آثار امام(ره) گفته است: «ما نقص تبلیغات داریم و فقط فحش می‌دهیم که بهترین سخنان را هم از بین می‌برد. به جای فحش، مسائل اسلام و تشیع را بگوییم. چرا مرگ؟ ما برای زندگی آمده‌ایم؛ با مرگ چیزی درست نمی‌شود. باید این فرهنگ را عوض کنیم. اگر می‌خواهیم آمریکا را زمین بزنیم، مسائل خود را مطرح کنیم. شعار اگر مقرون به شعور باشد ارزش دارد. اما نوعاً شعارهای ما مقرون به شعور نیست.» این سخنان در حالی ایراد می‌شود که شعار «مرگ بر آمریکا» ناظر به مخالفت با جنایت‌ها و سیاست‌های ضد انسانی دولتمردان آمریکاست و تعبیر فحش برای آن عجیب است.
منبع: سایت بصیرت

سخن حضرت زهرا(س) درباره کاری که بهشت را ارزانی می‌کندحضرت زهرا(س) فرموده‌اند پدران این امّت حضرت محمد صلی الله علیه و آله و حضرت علی علیه‌السلام است، ... همراهی با آن دو بهشت را ارزانی امت می‌کند.

سخن آشنا- حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام: پدران این امّت حضرت محمد صلی الله علیه و آله و حضرت علی علیه‌السلام هستند. اگر از آن دو اطاعت کنند، کژی‌های آنان را اصلاح می‌کنند و از عذاب دردناکشان نجات می‌بخشند و همراهی با آن دو نعمت جاودان ـ بهشت ـ را ارزانیشان می‌دارد.

متن حدیث:

قالَت فاطِمَةُ علیهاالسلام: اَبَوا هذِهِ الْأُمَّةِ مُحَمَّدٌ وَ عَلِیٌّ یُقیمانِ اَوَدَهُمْ وَ یُنْقِذانِهِمْ مِنَ الْعَذابِ الدّائِمِ اِنْ اَطاعُوهُما وَ یُبیحانِهِمُ النَّعیمَ الدّائِم اِنْ وافَقُوهُما.

 

«تفسیر منسوب به امام حسن عسکری علیه‌السلام، ص 330»

 

منبع:مشرق

فدایی!(گفت و شنود)


گفت: تازه چه خبر؟!
گفتم: شبکه آمریکایی فاکس‌نیوز که از طرفداران ترامپ است به او هشدار داده که اعتراض‌های مردمی در فرانسه و بلژیک و هلند و ایتالیا دیگر به خاطر ۶ سنت افزایش قیمت سوخت نیست، آنها از کاهش مالیات و حتی از برکناری ماکرون هم عبور کرده‌اند.
گفت: خب، دیگه چه خبر؟
گفتم: فاکس‌نیوز می‌گوید اعتراض آنها به نظام سلطه جهانی است. یعنی اعتراض گسترده آنها علاوه بر دولت‌های اروپایی علیه آمریکا هم هست.
گفت: دیگه چی؟!
گفتم: ریچارد هاس رئیس ‌شورای روابط خارجی آمریکا هم گفته شورش‌های مردمی در اروپا نظم جهانی حاکم بر غرب را ویران می‌کند.
گفت: حیوونکی ترامپ که می‌گفت مردم اروپا در اعتراض‌های خود، مرا می‌خواهند!
گفتم: یارو می‌گفت؛ همین امروز کسی را دیدم که گفت حاضر است به خاطر من بمیرد! پرسیدند؛ کی بود؟ چی می‌گفت؟ کجا بود؟ گفت؛ همین آقای همسایه‌مون بود که قسم می‌خورد و می‌گفت حاضرم بمیرم ولی یک لحظه هم روی نحس و کثیف تو رو نبینم!
منبع:کیهان

رسالتی عظیم در سفر حضرت معصومه(س)/ بانویی که عالمه و عارفه بود تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) گفت: سفر کریمه اهل بیت(ع) به سمت ایران و ورود ایشان به شهرها به ویژه قم بسیار حساب شده بود تا رسالتی بزرگ را به انجام برسانند.

سخن آشنا-  قال ابن الرضا(ع) «مَنْ زَارَ قَبْرَ عَمَّتِی بِقُمَّ فَلَهُ الْجَنَّةُ» کسی که قبر عمّه‌ام را در قم زیارت کند، بهشت برایش واجب است.

حضرت معصومه(س) در اول ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری در خانه امام هفتم شیعیان حضرت موسی بن جعفر(ع) و مادرشان حضرت نجمه در مدینه چشم به جهان گشود، آن حضرت تا سن ۶ سالگی در مدینه در محضر پدر بزرگوارش امام هفتم بودند که یکی از کرامات و فضایل حضرت معصومه(س) در همین سن خردسالی روی داد.

این بانو سـرچشمه فضائل و کمالات معنـوی و روحانی است چرا که بنت رسول الله، بنت ولی الله، اخت ولی الله و عمه ولی الله است و از فیض امامان معصومی همچون موسی بن جعفر و علی بـن موسی الرضا(ع) بهره‌مند شده است بزرگانی که در تعالی روح و تکامل درجات علمـی و عملـی زبانزد عام و خاص بودند. ایشان القاب مختلفی از جمله عالمه، عابده، طاهره دارد و به علت پاکی و طهارت نفس به او طاهره می‌گفتند.

در باره لقب عالمه و عارفه ایشان در فرازی از زیارتنامه غیر معروف او چنین می‌خوانیم: سلام بر توای فاطمه دختر موسی بن جعفر و حجت و امین از جانب موسی بن جعفر(ع) و در بخش دیگر باز می‌خوانیم: سلام بر توای بانوی پسندیده نیک سرشت، ای بانوی رشد یافته، پاک طینت، پاک روش، شایسته و پسندیده.

سفر حضرت معصومه(س) به ایران برکات فراوانی داشته است

آیت الله سید محمد سعیدی، امام جمعه قم و تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، ضمن عرض تسلیت رحلت شهادت گونه حضرت معصومه(س) اظهار کرد: ایامی که در آن قرار داریم منسوب به حضرت فاطمه معصومه(س) است، چند روز پیش شاهد جشن ورود این به بانوی بزرگوار به قم بودیم.

وی افزود: ورود حضرت فاطمه معصومه(س) به کشور ایران؛ ورودی بسیار با برکت بوده که از ابتدا برای این مردم این سرزمین و جهان اسلام پیام‌ها و درس‌هایی داشته است.

تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) ادامه داد: هرسال مردم قم ورود حضرت معصومه(س) را گرامی می‌دارند و همانند سال‌های دور با شور و عشق و اعتقاد به استقبال آن حضرت می‌روند.

وی با بیان اینکه دوران زندگی حضرت معصومه(س) همانند مادر گرامیشان حضرت زهرا(س) کوتاه بود، گفت: مدت زمان حضور این بانوی عظیم الشأن در قم تا جایی که مدت اقامت ایشان در اسناد تاریخی ۱۷ روز ذکر شده است و پس از آن رحلت کردند و یا به تعبیری ایشان را مسموم کردند و به شهادت رسیدند.

مدت زمان حضور حضرت معصومه(س) در قم در اسناد تاریخی ۱۷ روز ذکر شده است

آیت الله سعیدی با اشاره به آیه‌ای از سوره لقمان در ارتباط با خبر انسان از آینده زندگی‌اش گفت: «کسی نمی‌داند فردا چه چیزی را به دست می‌آورد و در کدام سرزمین از دنیا می‌رود.» مقصود این آیه چنین است که انسان‌ها آماده باشند تا هر آنچه که تکلیفشان هست عمل کنند و برای رفتن به سرای آخرت با توشه فراوان عازم شوند.

وی با بیان اینکه آیه ۳۴ سوره لقمان نسبت به برخی از مردم به ویژه اولیاء خدا صدق نمی‌کند، گفت: امام هشتم(ع) وقتی از مدینه به خراسان می‌آمدند به خانواده خویش گفتند عزاداری و گریه کنند زیرا که این سفر بازگشتی ندارد. تأمل در این مباحث نشان می‌دهد که ایشان نسبت به زمان و مکان شهادت خویش خبر داشتند.

زندگی و حیات حضرت معصومه(س) برای خدا بود

امام جمعه قم با اشاره به شأن حضرت معصومه(س) در میان اولیاء خداوند، گفت: یکی از کسانی که پیش از ولادتشان از واقعه وفات ایشان خبر داده شده حضرت معصومه(س) است؛ جدشان امام صادق(ع) زمانی که از حرم‌هایی تعریف می‌کردند می‌فرمایند: خداوند حرمی دارد و آن مکه است. رسول خدا(ص) حرمی دارد و آن مدینه است. آگاه باشید، امیر مؤمنان(ع) حرمی دارد و آن کوفه است. حرم من و فرزندانم بعد از من قم است. این روایت نشان می‌دهد پیش از اینکه حضرت معصومه(س) متولد شوند، شهر قم به عنوان حرم اهل بیت(س) معروف و موسوم بوده است.

وی اضافه کرد: پس از آنکه حضرت معصومه(س) در قم رحلت کردند و حرمی در این شهر بر مزار شریف ایشان بنا شد، شهر قم حرم در حرم شد که این مسئله نشان از آن دارد کریمه اهل بیت(س) از اولیاء خدا بوده و دارای موقعیت و منزلتی خاص هستند به همین دلیل پیشاپیش از محل دفن ایشان خبر داده شده.

آیت الله سعیدی با عنوان اینکه حضرت معصومه(س) در واقع زندگی و حیاتشان برای خدا بود، تصریح کرد: این بانوی بزرگوار از لحظه تولد وقتی که رشد کردند در مدینه بودند زندگی ایشان یک زندگی مؤمنانه بود و در زمانی که دوران نوجوانی و اوایل جوانی خویش را می‌گذراندند، پدرشان سال‌ها در زندان به سر می‌بردند و از زندانی به زندان دیگر می‌رفتند و پس از شهادت پدر، برادر بزرگوارشان به خراسان تبعید شدند که در این راستا بسیار رنج کشیدند.

وی اضافه کرد: کریمه اهل بیت(س) مدتی پس از تبعید برادر در مدینه بودند و پس از آن برای دیدن برادر و در واقع برای یک رسالت بزرگ به ایران آمدند و ایران برای فرزندان موسی بن جعفر(ع) تبدیل به سرزمین خاطره انگیزی شد، به همین دلیل بسیاری از فرزندان امام موسی بن جعفر(ع) در ایران مدفون هستند و بنا بر سخنان مقام معظم رهبری بقاع متبرک امام زادگان(ع) تبدیل به قطب‌های فرهنگی شده است.

طبق روایات حضرت معصومه(س) یکی از برترین فرزندان امام موسی بن جعفر(ع) بوده است

تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) افزود: حضرت معصومه(س) زندگی و وفات ایشان به تعبیری مانند حضرت عیسی(ع) که متولد شدند فرمودند: (والسلام علی یوم ولدت و یوم أموت و یوم أبعث حیا) سلام و درود و سلامتی و صحت خداوند بر من هست زمانی که متولد شدم و سلام و درود خدا بر من هست زمانی که از دنیا بروم.

وی ادامه داد: حضرت عیسی(ع) با سختی و رنج به دنیا آمدند و مادرشان مورد جسارت قرار گرفتند از طرف کسانی که فکر می‌کردند این خانم باید حتماً شوهر داشته باشد تا بتواند فرزنددار شود در حالی که خداوند قادر است بدون داشتن شوهر حضرت مریم(ع) را فرزنددار کند. بنابراین کسی مانند حضرت عیسی(ع) مورد توجه خدا بوده این سلسله در مورد معصومین و سایر اولیاء الله ادامه دارد.

آیت الله سعیدی اضافه کرد: در روایات آمده است بین فرزندان امام موسی بن جعفر(ع) یکی از برترین آنها حضرت معصومه (س) بوده که این عنوان بسیار شاخص است.

وی با اشاره به حرکت دختر موسی بن جعفر(ع) از مدینه به سمت کشور ایران اشاره کرد و گفت: کریمه اهل بیت(ع) با علما، اقوام و محارم به سمت ایران رهسپار شدند، انتخاب حرکت در مسیر و ورود به شهرها به ویژه قم حساب شده بود و در طول مسیر روشنگری می‌کردند.

حضرت معصومه(س) الگوی مناسبی برای دختران

امام جمعه قم ادامه داد: امروز برای دختران ما این بانوی بزرگوار به عنوان یک الگوی اسوه و تقوا و پاکدامنی محسوب می‌شود زیرا که هجرت حضرت معصومه(س) برای خدا، تحصیل برای خدا و حتی تعلیم ایشان برای خدا بود.

وی با بیان اینکه دختران باید اگر موقعیتی برایشان پیش آمد که بتوانند ازدواج کنند باید مانند حضرت زهرا(س) و در بهترین سن ازدواج کنند، گفت: زمانی که وقت ازدواج گذشت دیگر زندگی برایشان ارزش چندانی ندارد و اگر شرایط ازدواج مانند حضرت معصومه(س) برایشان فراهم نشد پاکدامنی و عفاف را مانند حضرت معصومه(س) پیشه کنند.

آیت الله سعیدی اضافه کرد: مهم‌ترین درس و پیامی که زندگی حضرت معصومه(س) برای همه به ویژه برای زنان و دختران داشت این است که خوب درس بخوانند و در بعد فرهنگی با پاک دامنی مشکل گشا باشند؛ زیرا هنگامی که پاکی وجود داشته باشد حتی مرگشان نیز برای دیگران مایه درس و پیام می‌شود.

حضرت فاطمه معصومه(س) ۱۷ روز بیشتر در قم زندگی نکردند ولی بارگاه ایشان نمادی برای ولایت مداری، ترویج فرهنگ دینی و قطب تشیع محسوب می‌شود هرچند از دیر باز اینجا حوزه علمیه داشته است ولی با وجود حضرت معصومه(س) بستان علوم دینی و معارف اسلامی در این شهر بارور و میوه‌های آن به تمام جهان صادر شد.
منبع:مهر

شبی که «آقا رحیم» پایش را توی یک کفش کرد!او پایش را توی یک کفش کرده بود که باید همین الآن برویم. به هر حال او جانشین نیروی زمینی بود و وقتی می گفت باید برویم دیگر اصرار فایده ای نداشت. دقایقی بعد آقای غلامپور هم آمادۀ رفتن شد.

به گزارش سخن آشنا، صبح روز دوم عملیات [والفجر 8]، سید رحیم صفوی جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران با احمد غلامپور فرمانده قرارگاه کربلا که از شب قبل به طور عادی به منطقه آمده بودند، در جلسه ای با فرماندهان لشکرهای 14 امام حسین علیه السلام، 8 نجف اشرف، 25 کربلا و برخی فرماندهان دیگر، اوضاع جبهۀ خودی و عراق را بررسی کردند. در این جلسه احمد کاظمی فرمانده لشکر 8 نجف ضمن دادن گزارشی از وضعیت یگان خود، از ناهماهنگی شب گذشته گله کرد. او به صفوی گفت که برای روشن شدن ادامۀ عملیات تصمیم قطعی بگیرد. صفوی نیز در جواب گفت: « محکم و صریح می گویم، ما می خواهیم دفاع کنیم»


مجید مختاری راوی مرکز در قرارگاه کربلا در عملیات والفجر 8، چگونگی حضور سید رحیم صفوی جانشین نیروی زمینی سپاه پاسداران را در خطوط پاک سازی نشده، در ساعت های اولیۀ حمله چنین بیان می کند: «همان شب و روز اول که عملیات انجام شد، هنوز باور اینکه عملیات موفق بوده و بچه ها جلو رفته اند، سخت بود. ساعت 11،10 شب بود که دیدم برادر رحیم صفوی جلو سنگر فرماندهی قرارگاه کربلا در این طرف اروند، با آقای غلامپور حرف می زند. کار ما هم که راوی گری بود از هر فرصتی برای ثبت و ضبط حرف های فرماندهان استفاده می کردیم. برای همین به طرفشان رفتم. آقا رحیم به احمد غلامپور می گفت: «حاضر شو بریم آن طرف اروند!» بچه های قرارگاه می گفتند، الآن که نمی شود رفت، هنوز وضعیت معلوم نیست. بچه ها هم حق داشتند؛ چون نگران بودند اوضاع آن طرف به هم بریزد و برای آقا رحیم اتفاقی بیفتد. اما او پایش را توی یک کفش کرده بود که باید همین الآن برویم. به هر حال او جانشین نیروی زمینی بود و وقتی می گفت باید برویم دیگر اصرار فایده ای نداشت. دقایقی بعد آقای غلامپور هم آمادۀ رفتن شد.

من راوی آقای غلامپور بودم و جواد زمان زاده راوی آقای رحیم صفوی. سوار یک تویوتا وانت شدیم و راه افتادیم به طرف یکی از نهرها که از آنجا با قایق خودمان را به آن طرف برسانیم. رفتیم تا لب آب، اما قایق گیر نمی آمد، همۀ یگان ها برای بردن امکانات قایق کم داشتند. بالأخره وقتی که فهمیدند آقای صفوی قرار است برود آن طرف، یک قایق بهمان دادند. حالا اروند وحشتناک بود، در آن شب تاریک زیر گلوله باران دشمن وحشتناکتر هم شده بود. قایق سنگین شده بود چون تعداد نفرات هم زیاد بود. هر چه می رفتیم انگار به ساحل نمی رسیدیم واقعاً این آب وحشتناک بود.

بعد از دقایقی که روی آب بودیم یک مشت سیاهی دیدیم، اول فکر کردیم که به ساحل رسیده ایم، اما بعد متوجه شدیم که به یکی از این قایق های غرق شده رسیده ایم و هنور خبری از ساحل نیست. به هر حال با هزار مکافات رسیدیم آن طرف. هنوز منطقه پاکسازی کامل و ساحل سازی نشده بود. رفتیم داخل یک خانه در شهر فاو. هیچ فرماندۀ یگانی هم اطلاع نداشت که آقای صفوی و آقای غلامپو آمده اند این طرف اروند. جایی که ما مستقر شدیم بغل دست یک سنگر مهمات عراقی بود، اگر یک خمپاره به این انبار می خورد چیزی از ما باقی نمی ماند. هوا هم بسیار سرد بود. هر لحظه هم که از شب می گذشت سردتر هم می شد. واقعاً شب سختی بود. از همان لحظه ای که از قایق پیاده شدیم و رفتیم توی یکی از خیابان های شهر فاو، تا وقتی مستقر شدیم هزار جور اتفاق افتاد، از گلوله باران های پی در پی تا تصادف موتور سواری در تاریکی شب. همه نگران رحیم صفوی بودیم. تا صبح ماندیم، اول صبح آقا رحیم بیسیم زد به احمد کاظمی فرمانده لشکر 8 نجف، مرتضی قربانی فرمانده لشکر 25 کربلا، حسین خرازی فرمانده لشکر 14 امام حسین علیه السلام و چند نفر دیگر، همه را جمع کرد و جلسه گرفت و در رابطه با ادامۀ عملیات حرف زدند.»

بعد از آن جلسه، فرمانده لشکر 8 نجف برای مستحکم کردن خط دفاعی و زدن خاکریز، کارها را از سر گرفت. گردان حضرت رسول (ص) از محور جادۀ استراتژیک پیشروی اش را شروع کرد و از سمت راست این جاده تا نزدیک سه راهی پیش رفت و در نزدیکی خط لولۀ نفت با نیروهای پیادۀ دشمن درگیر شد و توپخانه نیز با اجرای آتشی پر حجم، خط مقدم عراق در اطراف کارخانۀ نمک را گلوله باران کرد. احمد کاظمی حتی جلوتر از نیروهای گردان به سه راهی کارخانۀ نمک رفت تا از نزدیک، وضعیت منطقۀ درگیری را بررسی کند.

منبع: کتاب «جاده استراتژیک فاو – بصره» صفحات 225 و 226 – نویسنده: یحیی نیازی - ناشر: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
منبع:مشرق

آخرین مطالب