پر بازدیدترین مطالب

نماینده مردم ایران یا سخنگوی جریان اپوزیسیون؟


در حالی که مشکلات اقتصادی و مسائل اجتماعی اولویت امروز جامعه ایرانی است، پروانه سلحشوری اعلام کرده برای تابوشکنی از حضور زنان در ورزشگاه به روسیه و دیدار بازی‌های تیم ملی فوتبال می‌رود!

نماینده مردم ایران یا سخنگوی جریان اپوزیسیون؟

به گزارش سخن آشنا، در‌حالی‌که مردم کشور با چالش‌های اقتصادی و معیشتی فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند و نوسانات ارزی و کاهش ارزش ریال عرصه را در حوزه‌های مختلف تنگ کرده است، ماجرای سفر شش تن از نمایندگان مجلس به روسیه برای «نظارت» بر عملکرد تیم ملی فوتبال آنچنان ابعاد طنزآمیز به خود گرفت که روز گذشته اسد‌الله عباسی، عضو هیئت رئیسه مجلس از لغو حضور نمایندگان در این سفر خبر داد. در این میان اما پروانه سلحشوری، رئیس فراکسیون زنان مجلس که قرار بود یکی از اعضای تیم نمایندگان ناظر بر عملکرد تیم ملی فوتبال باشد گفته که با هزینه شخصی‌اش به روسیه می‌رود. وی دلیل این سفر را اینگونه اعلام کرده است : «جام‌جهانی روسیه را فرصتی مغتنم می‌دانم تا تابوی غیرقانونی و غیرشرعی ممنوعیت ورود زنان ایران به ورزشگاه‌ها که برخی با سلیقه‌های مردسالارانه خود ایجاد کرده‌اند، شکسته شود.»
اظهارات این نماینده مجلس در بین کاربران فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی با واکنش تند کاربران مواجه شده، ‌کاربران طیف‌های گوناگون سیاسی که توجیه عجیب و غریب خانم نماینده نه‌تنها برایشان قانع‌کننده نبوده، بلکه احساس تمسخر شدن از جانب وی را دارند.
حضور در مسابقات جام‌جهانی روسیه آن هم با هدف تابوشکنی غیر‌قانونی و غیر‌شرعی ممنوعیت ورود زنان ایران به ورزشگاه‌ها و سلیقه‌های مردسالارانه را یک اپوزیسیون خارج‌نشین نگفته است، بلکه اظهارات رسمی رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی است. نماینده‌ای که با رأی مردم به خانه ملت راه یافته و هدف رأی‌دهندگان به وی اعم از زن و مرد پیگیری مطالبات عمومی و به خصوص برطرف کردن دغدغه‌های معیشتی مردم بوده است. زنان و مردانی که امروز به واسطه عملکرد نادرست همین قانونگذاران و ناظران بر اجرای قوانین با انواع و اقسام آسیب‌های اجتماعی و مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند. حالا افرادی که به نمایندگی از آنها در مجلس قانونگذاری حضور یافته‌اند به جای تلاش برای برطرف کردن خلأهای قانونی برای بهبود وضعیت معیشت به‌عنوان اولویت‌دارترین مطالبه عمومی و تلاش برای کاهش آسیب‌های اجتماعی با تندترین مواضع و اظهارنظرهای اپوزیسیونی در تلاشند تا با استفاده از تکنیک برجسته‌سازی، کارنامه خالی و عملکردهای معکوس خود را توجیه کنند، اما توجیه‌های خانم نماینده آنچنان از استدلال تهی است که هیچ یک از طیف‌های اجتماعی را قانع نکرده و به تندترین عکس‌العمل‌ها در انتقاد از رفتار و گفتارش در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است. جالب اینجاست که خانم سلحشوری در واکنش به این ماجرا انتقادات مطرح شده را سناریویی از پیش تعیین شده دانسته که هدفش تخریب وی و براساس تفکرات مرد‌سالارانه است!
جالب اینجاست که این نماینده مجلس، پیش از اینها در گفت‌وگو با رسانه‌ها تأکید کرده بود: تا زمانی که ورود به ورزشگاه سهمیه‌ای و گزینشی باشد، حضور پیدا نمی‌کنم.
انتخاب شدن یا سفر با هزینه شخصی
در برابر اظهارات اپوزیسیونی رئیس فراکسیون زنان مجلس یکی از کاربران توییتر نوشته است تابوی حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌های خارج از کشور تاکنون به وسیله هزاران زن ایرانی شکسته شده است. بسیاری از کاربران دیگر هم با اعتراض به نادیده گرفته شدن مشکلات و معضلات اولویت‌دار زنان از این حرکت انتقاد کرده‌اند و توجیه خانم نماینده برایشان غیر‌قابل قبول است، به خصوص اینکه هیچ ارتباطی میان حضور وی در مسابقات جام‌جهانی فوتبال و شکستن تابوی حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران وجود ندارد.
رئیس فراکسیون زنان مجلس اما در مورد سفر به روسیه و حضور در بازی‌های جام‌جهانی 2018 روسیه در مصاحبه‌ای گفته است: نمی‌دانم علت این همه هجمه و انتقاد به سفر من به روسیه چیست، در‌حالی‌که در دوره‌های قبل نیز دو نفر از زنان نماینده در جام‌جهانی برزیل حضور داشتند و کسی در آن زمان انتقاد و اعتراضی نداشت و حتی شاهد این همه سر و صدا و جنجال رسانه‌ای نبودیم؛ این در حالیست که سفر نمایندگان به برزیل به دلیل طولانی بودن مسافت چندین روزه بود و حالا سفر ما به روسیه دو روزه است.
وی ادامه داد: هر یک از نمایندگان مجلس با توجه به عضویت در یکی از کمیسیون‌های مجلس متناسب با موضوعات مختلف هر بار یکی از اعضا در جلسات و برنامه‌های خارجی شرکت می‌کند، در‌حالی‌که من از ابتدای حضورم تاکنون به هیچ سفر خارجی نرفته بودم تا اینکه این سفر پیش آمد و به دلیل اینکه هیچ سفری نرفته بودم، من برای جام‌جهانی روسیه 2018 انتخاب شدم.
سلحشوری در مصاحبه‌ای دیگر ادعا کرده که با هزینه شخصی به این سفر خواهد رفت. «سفر مسافران مسکو قرار بود دو یا سه روزه باشد. ظاهراً نگرانی دوستان هدررفت بیت‌المال توسط نمایندگان است که امری ستودنی است. اگر حساسیت اجتماعی در مقابل اسراف و نابجا خرج کردن بیت‌المال بالا رود و البته منجر به اصلاح رویه‌های نامطلوب شود، بسیار قابل ‌تقدیر است، اما قطعاً با هزینه شخصی به این سفر خواهم رفت.»
نطق 7 دقیقه‌ای رزومه خانم نماینده در ورزش!
برجسته‌سازی موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌ها در حالی از سوی برخی چهر‌ه‌ها و نمایندگان مجلس پیگیری می‌شود که بسیاری از مطالبات اصلی زنان جامعه فراموش و رها شده است آن هم در شرایطی که بارها بسیاری از مسئولان از جمله رئیس سازمان بهزیستی تأکید کرده‌اند آسیب‌های اجتماعی در حال زنانه شدن است. از آسیب‌های اجتماعی و معضل 2میلیون و 800 هزار زن سرپرست خانوار و چالش‌های گریبانگیر آنها که بگذریم، حتی ورزش زنان چه در حوزه عمومی و چه در حوزه قهرمانی رها شده است و قهرمانان تیم فوتسال بانوان در دیدار با معاون زنان رئیس‌جمهور از دغدغه‌های مالی و فقدان امنیت شغلی به عنوان اصلی‌ترین مشکلاتشان سخن گفتند. با تمام اینها اما بازی تیم ملی کشورمان در روسیه ناظر می‌خواهد و چه ناظری بهتر از خانم سلحشوری که نطق هفت دقیقه‌ای در دفاع از وزیر ورزش پیشنهادی را در کارنامه عملکرد خود دارد!

منبع: روزنامه جوان

آخرین مطالب