پر بازدیدترین مطالب

رفتار چه کسی خلاف عقل است، روحانی یا قالیباف

 حمید رسایی: بعد از سرکشی رییس مجلس از یک مرکز درمانی مرتبط با کرونا و صحبت با کادر درمان و بازدید میدانی از وضعیت بیماران کرونایی و تعطیلی جلسه سران قوا توسط رییس جمهور، حسن روحانی که بعد از شیوع بیماری کرونا تاکنون از دفتر کارش خارج نشده، به شدت مورد انتقاد افکار عمومی قرار گرفت تا جایی که برای خلاصی از این انتقادات امروز گفت:

خدا به ما عقل داده؛ نباید جانمان را در خطر بیاندازیم! کسی نمی‌تواند برود وسط سیل و بگوید من نمی‌ترسم! خب نترس؛ وایسا تا آب تو را ببرد!

اینکه روحانی بدیهی‌ترین اصول مدیریت در بحران‌ را نمی‌فهمد، عجیب نیست که اگر می‌فهمید، وضعیت کشور این نبود. بدیهی است که حضور میدانی مسئولان در دل بحران کرونا علاوه بر تقویت روحیه کادر درمان، سبب شناخت دقیق‌تر ایشان از ابعاد بحران خواهد بود. اگر رییس مجلس بدون رعایت ضوابط از این مراکز بازدید و با کادر درمان سخن گفته بود، باید رفتار او را خلاف عقل می‌دانستیم اما با رعایت دستورالعمل‌های خاص، عمل وی اقدام به جایی بود.

 

همچنین اینکه قالیباف با نیت شوآف و هدف‌گذاری برای انتخابات ۱۴۰۰ به سرکشی از بیمارستان و کادر درمان رفته، علاوه بر اینکه چنین نیت‌خوانی‌‌ای به سختی  قابل اثبات است، اگر ثابت هم شود، با اینکه اقای قالیباف کاندیدای مطلوب من برای ۱۴۰۰ نیست اما به نظرم حلال‌ترین شکل جمع‌آوری آرای مردم است. البته قلب‌های مردم دست خداست و اخلاص در عمل، قطعا برکت بیشتری خواهد داشت.

 متاسفانه این ادبیات آقای روحانی نه فقط توهین به رییس مجلس که توهین به خدمت‌گزاران بسیاری است که برای مهار بحران‌ها جانشان را به خطر می‌اندازند. روحانی در حقیقت خطاب به بخش‌های دیگر جامعه گفت:

 خدا به آتش‌نشان عقل داده و نباید جانشان را به خطر بیندازد، از آنش نمی‌ترسی، خب نترس برو وسط آتش تا بسوزی.

خدا به پزشک و پرستار عقل داده و نباید جانشان را به خطر بیندازند، از بیماری  نمی‌ترسی، خب نترس برو وسط بیماری تا بیمار شوی.

 خدا به سردار و سرباز عقل داده و نباید جانشان را به خطر بیندازند، از تیر و ترکش نمی‌ترسی، خب نترس برو وسط جنگ تا بمیری‌.

 خدا به امدادگر عقل داده و نباید جانشان را به خطر بیندازند، از بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله نمی‌ترسی، خب نترس برو درون بحران تا بمیری‌.

جناب آقای روحانی! شما رییس جمهورید نه شاهنشاه،

شما رییس یک ملت‌اید، آن هم در جایگاه اول قدرت اجرایی کشور،

و چنین جایگاهی یعنی مردم باید با شما همزاد پنداری کنند،

 پناهگاه مردم بودن، یعنی در میانه بحران‌ها کنار مردم بودن، یعنی "جمهور" باید حس کند، رییسی که انتخاب کرده‌ با آنهاست نه شاه آنهاست و از نژادی برتر!

 اینکه "جمهور" هنگام سیل، شما را در جزایر قشم،

 در تلاطم‌های اقتصادی و افزایش قیمت دلار و گرانی سرسام‌آور، شما را در ارتفاعات توچال،

و در طول هشت ماه دست و پنجه نرم کردن با ویروس منحوس کرونا شما را فقط در دفترتان ببینند،

یعنی کار شما قطعا خلاف عقل بشری و عقل مدیریتی است

آخرین مطالب